niedziela, 4 sierpnia 2013

Top 10: ulubione wydawnictwa

Top 10 to akcja organizowana przez Futbolową , przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji - w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.

Dziś przyszła pora na... dziesięć ulubionych wydawnictw!

Przed założeniem bloga nie zwracałam szczególnej uwagi na wydawnictwo - wybierając lekturę kierowałam się kryteriami takimi jak autor, opis na okładce czy szata graficzna. Dwa lata blogowania uświadomiły mi jednak, czego mogę się po danym wydawnictwie spodziewać, a przede wszystkim - w wydawaniu jakiego rodzaju literatury celuje. W rankingu nie biorę pod uwagę faktu mojej współpracy z wydawnictwami, tylko próbuję spojrzeć na temat okiem zwykłego czytelnika.


W kolejności alfabetycznej:

Bernardinum - za cudownie dopracowaną serię książek podróżniczych z serii Poznaj Świat. Przystępna cena idzie tu w parze z najwyższą jakością, co zdarza się niezmiernie rzadko.

Bukowy Las - za fantastyczne powieści biograficzne o losach niezwykłych kobiet: Józefiny, Marii Antoniny czy Dagny Juel. Mam nadzieję, że ta tendencja się utrzyma i wydawnictwo uraczy nas jeszcze podobnymi perełkami.

Czarne - za serię rzetelnych i arcyciekawych reportaży.

Esprit - za dzieła Clive Staplesa Lewisa :)

G+J - za serię "Baśnie etniczne" pod szyldem National Geographic.

Książnica - przede wszystkim za powieści Philippy Gregory, ale również za szeroką ofertę beletrystyki historycznej.

Papierowy Księżyc - może i wydawnictwo jest niewielkie, ale za to z doborową ofertą! Wszystkie powieści obyczajowe PK, jakie miałam przyjemność czytać, były po prostu znakomite i na wysokim poziomie - a mam wrażenie, że przeczytałam je wszystkie:)

PIW - za szeroką ofertę rzetelnych biografii i dzieła zebrane Leśmiana.

Sonia Draga - za ciekawe powieści historyczne i znakomite thrillery psychologiczne.

W.A.B. - za Serię z Miotłą :)

A jakie wydawnictwa Wy cenicie sobie najbardziej?

39 komentarzy:

 1. też lubię W.A.B i Sonia Draga :) tyle wspaniałych wrażeń mi zagwarantowali
  http://qltura.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Książnica i Sonia Draga to i moje ulubione:) Ale widzę zmiany na blogu, bardzo ładnie, tak przejrzyściej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Magda - bo i upodobania czytelnicze mamy podobne:)
   Co do zmian - dziękuję; nareszcie nie dostaję oczopląsu i jakoś wszystko, co ważne, i tak się pomieściło:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Mi brakuje tu albatrosa, wydawnictwa dolnośląskiego i wydawnictwa literackiego;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karolina - właściwie mogłam tu uwzględnić Grupę Wydawniczą Publicat, ale wyróżniłam Książnicę dlatego, że jej książki najbardziej trafiają w mój gust:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. W moim zestawieniu na pewno znalazłaby się Sonia Draga oraz Książnica. Pozostałe typy prawdopodobnie wyglądałyby inaczej :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja bardzo cenię sobie W.A.B., SQN i Marginesy. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. malutka_ska - ja chyba żadnej książki z Marginesów nie czytałam! Za to SQN jestem dozgonnie wdzięczna za genialne "Bractwo Bang-Bang" :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Wyjątkowo z twojej listy nie ma żadnego wydawnictwa, które ja akurat lubię. Osobiście najczęściej czytuje książki z wydawnictwa Prószyński,Mira i Novae Res,zaś czasami jeszcze Albatros.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cyrysia - no popatrz, zero trafień, nie myślałam, że to możliwe! :D gdyby mój ranking uwzględniał więcej wydawnictw, na pewno dodałabym Prószyńskiego i Albatrosa:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Też wcześniej nie zwracałam uwagi na wydawnictwa, teraz robię to znacznie częściej, bo wiem, czego mogę się spodziewać po każdym z nich :) Na mojej liście też znalazłoby się Czarne i Esprit (z podobnych powodów) oraz Znak. Do tego dołożyłabym jeszcze Świat książki za literaturę faktu, MG za klasykę (głównie siostry Bronte), a ostatnio też Wielką Literę :) No i oczywiście Edgard za materiały do nauki języków... Trochę by się tego jeszcze pewnie nazbierało, ale ciężko tak z biegu przypomnieć sobie wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. m_giffin - o, Edgard na pewno znalazłby się w moim rankingu, gdyby nie był ograniczony do ścisłej dziesiątki:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Bernardinum - nawet nie wiedziałem, że jest takie wydawnictwo ;P

  Na mojej liście na pewno znalazłyby się MAG (najlepsza zagraniczna fantastyka), Wydawnictwo Literackie (mają Gombrowicza, hello?!), Znak (Myśliwski, Llosa, seria '50na50'), Czarne (Orient Express i cała reszta), Rebis (świetna fantastyka i klasyka), MUZA (Mann, Nabokov, Bolano...), Powergraph (najlepsze wydawnictwo zajmujące się polską fantastyką), Czuły barbarzyńca (wydają książki, których inni nie chcą, tak to widzę), W.A.B. (zróżnicowana oferta ze świetnymi seriami) i Universitas (serio tłumaczyć?;)).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dada - Gombrowicza lubię, ale nie bałwochwalczo, stąd brak Literackiego :D
   Dwa strzały na dziesięć... słabo coś :P
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 9. A mi brakuje tutaj MUZY za fajne wydania książek Murakamiego.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. rozalia - za Murakamim nie przepadam, Muza znalazłaby się nieco dalej w zestawieniu:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 10. Sonia Draga, Papierowy Księżyc to także "moje" wydawnictwa. :) O profesjonalizmie Bernardinum sama się niedawno przekonałam. :) Prószyńskiego i Albatrosa lubię za Kinga. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa - czyli nasze gusta nie są całkiem rozbieżne:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 11. Ja również nie zwracałam uwagi na wydawnictwa, dopóki nie założyłam bloga. Ja dodałabym do swojej listy na pewno Oficynkę i MG.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. awiola - o tak, Oficynka wydaje bardzo ciekawe pozycje! Z MG miałam niezbyt wiele do czynienia i nie były to doświadczenia pozytywne:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 12. Akurat na zaliczenie jednego z przedmiotów musiałam napisać pracę na podstawie wybranego reportażu z wydawnictwa Czarne i miałam spory problem, bo nie mogłam zdecydować, który z nich wybrać, wszystkie wydawały się bardzo ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KatarzynaCzyta - ja stosunkowo niedawno odkryłam reportaże Czarnego i mam jeszcze sporo do nadrobienia; jeszcze nie trafiła mi się pozycja, która byłaby nierzetelna czy nudna; jedyną słabszą był "Pył z landrynek", która mimo to zwróciła uwagę na arcyciekawe zjawisko, warte bliższego poznania:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 13. Książnica i Sonia Draga wydają powieści, które najbardziej lubię:) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aneczka - o tak, zauważyłam :D
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 14. Na swojej liście z pewnością umieściłabym W.A.B i Sonię Dragę. Z Papierowego Księżyca jeszcze nic na razie nie czytałam, ale bardzo chcę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jenah - oj, koniecznie! Papierowy Księżyc wydaje wyjątkowe, nietuzinkowe powieści, obyczajówki z wysokiej półki:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 15. Ja jakoś nie zwracam na wydawnictwo uwagi, ale lubię, gdy książki są wydane na porządnym papierze i solidnie oprawione, np. wydania Kinga Prószyńskiego pozostawiają wiele do życzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Beatriz - ech, jak książka dobra i ciekawa, to mogę przymknąć oko na wydanie :D
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 16. Ja uwielbiam Czytelnika i Wydawnictwo Literackie, choć to drugie ostatnio nieco w mojej opinii się stoczyło. Poza tym Czarne, tak jak zauważyłaś, a no i jeszcze Znak (za Llosę) i Muzę (za Marqueza) :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czarne u mnie na czele! Na pewno wymieniałbym też Naszą Księgarnię - za książki mojego dzieciństwa, Wydawnictwo Literackie oraz Prószyńskiego - za różnorodność, Muzę - za serię iberoamerykańską oraz Murakamiego, Znak (ale ten starszy, bez tych podziałów na Emotikon, LiteraNova), Iskry - sentymentalnie, Świat Książki - za serię "nowa proza polska", Wielką Literę - m.in. za Pilcha i dobre rokowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Agnesto - o właśnie, Prószyńskiego za różnorodność - tu się zgodzę:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 18. Zapomniałam o ważnym tez dla mnie W.A.B. - za miotłę i archipelagi

  OdpowiedzUsuń
 19. Do swojej listy dodałabym także Oficynkę i wydawnictwo Replika, przeglądając ich ofertę wydawniczą chciałabym wykupić niemal wszystkie książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominika - Replika nieco spadła w moim rankingu, od kiedy zaroiło się w niej od zwykłych, sztampowych obyczajówek. Plus mogę dać za historyczne książki, np. autorstwa Szymona Wrzesińskiego:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Możliwe, że jak przeczytam więcej ich książek to też zmienię zdanie, ale póki co lubię to wydawnictwo :) Muszę też przyjrzeć się Papierowemu Księżycowi, bo nie znam wielu powieści przez nich wydanych.

   Usuń
 20. Ja bardzo lubię wydawnictwo Rebis :) I Papierowy Księżyc. Uwielbiam również Fabrykę słów.

  OdpowiedzUsuń
 21. Najbardziej z Twojej listy cenię sobie Czarne za świetne reportaże i dobre kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ja chyba nie mogłabym zrobić takiego rankingu. Chociaż nie, mogłabym, ale miałabym na nim maks ze trzy wydawnictwa - bo reszta zawsze musi w czymś nawalić - jak nie w wydaniu (albo braku wydania) kontynuacji, to w obsłudze klienta. Polskie środowisko wydawnicze musi się nauczyć jeszcze wielu rzeczy, np ogłady oraz rozumienia pojęcia "budowanie wizerunku firmy".

  OdpowiedzUsuń
 23. Uwielbiam Książnicę i Papierowy Księżyc! Do swojej listy dodałabym jeszcze MAGa i Fabrykę Słów :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.