poniedziałek, 22 kwietnia 2013

"Spowiednik rzeczy"

Autor: Wojciech Bauer
Tytuł: "Spowiednik rzeczy"
Wydawnictwo: Koobe, 2013
Format: e-book

Nie nachodzi Was czasem ochota, by rzucić swe dotychczasowe życie, uciec przed zgiełkiem codzienności i zaszyć się gdzieś na spokojnej, malowniczej prowincji, gdzie czas niespiesznie przesypuje się w klepsydrze? Czyż nie byłoby to idealne miejsce na to, by zatrzymać się w gorączkowym pośpiechu, odetchnąć pełną piersią, wsłuchać w swój wewnętrzny głos, wyartykułować własne potrzeby i pragnienia, nadać życiu wymarzony bieg?

Do takiego wniosku dochodzi starzejący się pisarz, Kaktus; zmęczony blichtrem wielkomiejskiego życia i nieco wypalony artystycznie, przenosi się do małego miasteczka nad Sanem, Kleofasowa. Może tu do woli upajać się ciszą i powolnym przeciekaniem życia przez palce, a rytm jego nowego życia wyznaczają drobne przyjemności: towarzyskie spotkania naznaczone filozoficzną melancholią z emerytowanym Prezesem miejscowego banku i malarzem pejzażystą Lichotą, spacery po malowniczej okolicy wypełnione metafizyczną zadumą, dyskusje o literaturze z sąsiadką - bibliotekarką Adelajdą, wizyty u handlarza staroci, pana Gapka. Przyjemną, leniwą rutynę burzą dwa zbiegające się w czasie odkrycia Kaktusa. Pewnego dnia przekonuje się, że przedmioty zakupione na straganie ze starzyzną mają mu do opowiedzenia własne historie, zaś w mansardzie jego kamienicy wynajęła pokój młoda, pełna wigoru studentka zwana Marchewką.


Nowo odkryta umiejętność słuchania opowieści rzeczy takich, jak laska z orlą główką, porcelanowy owczarek czy blaszany kogut - wiatrowskaz, przywraca Kaktusowi wiarę we własny talent pisarski i staje się źródłem natchnienia. Spisując ich historie zastanawia się jednocześnie, jaką powinien obrać artystyczną drogę: pozwolić przemawiać przez siebie innym czy też opowiadać wciąż własną historię; realizować się tworząc zgodnie z oczekiwaniami odbiorców czy pozostać sobą. Nieustannie rozważa wszelkie za i przeciw rozmyślając, która droga bardziej go uszczęśliwi i czego tak naprawdę oczekuje od życia.
Wyrazem wewnętrznych dylematów Kaktusa staje się rywalizacja dwóch kobiet, z których opinią się liczy, które wywierają niebagatelny wpływ na jego postrzeganie świata i samego siebie, z których każda na swój sposób go inspiruje: stateczna, błyskotliwa Adelajda i żywiołowa, energiczna Marchewka. I jak to często bywa w prozie inspirowanej realizmem magicznym, rywalizacja bohaterek przenosi się na inny poziom, w którym uważny odbiorca wychwyci reminiscencje romantycznej walki wrogich sił o duszę artysty. Jaką przyszłość wybierze dla siebie Kaktus? Która droga pozostanie tą niewybraną?

Proza Wojciecha Bauera brzmi i smakuje jak poezja. Poezja niezmanierowana, pozbawiona zawiłych, dziwacznych metafor, nieprzeintelektualizowana, lecz lekka i naturalna, mająca swe źródło w zachwycie nad najmniejszym nawet przebłyskiem codzienności; poezja głęboko osadzona w rzeczywistości, a jednocześnie czarująca atmosferą z pogranicza jawy i snu, gdzie wizje, przeczucia czy nastrój są pełnoprawnymi jej składnikami, czynią ją bogatszą, bardziej intensywną, ciekawszą. Wszechobecny oniryzm, nienapastliwa metafizyka, różnorodność doznań zmysłowych, wysmakowane piękno języka zaskakują czytelnika na każdym kroku i udowadniają, że Wojciech Bauer po mistrzowsku opanował operowanie słowem; wielowymiarowe językowe konstrukcje nie są przy tym pustosłowiem, a niosą ze sobą ogromne bogactwo treści i niezwykły ładunek emocjonalny. Spowiednik rzeczy to proza niebywale sugestywna i plastyczna, obojętnie, czy opowiada o malowniczych ruinach klasztoru, ludziach spieszących w niedzielę do kościoła, skupia się na rozważaniach nad strukturą liścia klonu, czy też popada w turpistyczną refleksję nad przepitym kloszardem pochylającym się nad kolejną butelką. Jest ponadto przemyślana i spójna, czytelnik zaś krok po kroku odkrywa jej sens zagłębiając się w codzienność i wewnętrzny świat bohatera, który znalazł się na rozdrożu życiowych poszukiwań, próbuje odkryć najwłaściwszy sposób na wyrażenie samego siebie, odnaleźć własne ja, uporządkować swoje pragnienia, potrzeby, przyszłość. A wszystko to w zachwycającej otoczce realizmu magicznego, który wyjaśnienie najistotniejszych spraw pozostawia wyobraźni czytelnika.

Pozwólcie sobie na chwilę wytchnienia od szarej rzeczywistości i zanurzcie się w wyjątkowym świecie wykreowanym przez nieograniczoną wyobraźnię autora, jego subtelne i ironiczne poczucie humoru oraz rzadko spotykaną umiejętność tworzenia słownych kompozycji czarujących zarówno pięknem, jak i bogactwem treści.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/174368/spowiednik-rzeczy/opinia/11303249#opinia11303249 

za e-booka serdecznie dziękuję Autorowi oraz wydawnictwu Koobe :)
 

25 komentarzy:

 1. Jak Ty wyszukujesz takie literackie perełki? :)
  Pięknie piszesz o książkach, każda opisana przez Ciebie książka wydaje się być arcydziełem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też się nad tym zastanawiam, ale wniosek może być tylko jeden: Isadora ma prostu talent i dobry gust!

   Usuń
  2. Dziękuję kochani :)
   Po dwóch latach prowadzenia bloga najczęściej trafiam na znakomite książki intuicyjnie, nawet jeśli nie do końca są "z mojej parafii", choć oczywiście zdarzają się i drobne wpadki, jak każdemu:)
   A ta książka po prostu jest znakomita - i jednak można wszystko opisać słowami, nie wierzcie, jeśli mówią wam inaczej!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 2. Recenzja smaczek, aczkolwiek sama książka na razie wzbudza we mnie mieszane uczucia, na razie inne plany czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. monalisap - bo to bardzo specyficzna lektura, w której trzeba się rozsmakować, a nie każdy to lubi:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Jako że chwilowo zaszycie w głuszy mi nie grozi, o żadnej ucieczce w nieznane być nie może, to z chęcią zanurzyłabym się w świecie stworzonym przez pana Wojciecha!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. toska82 - taka ucieczka z pewnością okaże się idealnym rozwiązaniem:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Twoja recenzja wskazuje jednoznacznie, że znowu trafiła Ci się ciekawa książka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aneczka - zdecydowanie! W dodatku w formie e-booka! Czytanego na laptopie! Świat się kończy :D
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. Uwielbiam książki, które są proste,a sam język jest poezją. twoja recenzja przekonuje mnie w pełni, że warto sięgnąć i tak uczynię. Czasami dobrze jest wyłączyć wszystko i przenieść się w inne rzeczywistości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pisanyinaczej - tak właśnie myślałam, że ta książka będzie dla ciebie idealna, Piotrze. Wiem, że lubisz tego typu pozycje, więc polecam tym bardziej:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Bardzo ciekawa recenzja, jednakże książka do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miłośniczka Książek - nic na siłę, może kiedyś przyjdzie na nią czas:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Obawiam się, że to książka raczej nie dla mnie, chociaż postaram się ją przeczytać, jeśli nadarzy się ku temu sposobność :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dosiak - na pewno się nie zawiedziesz, ta książka wciąga!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
  2. W takim razie, chyba spróbuję wcześniej niż myślałam :)

   Usuń
 8. Przyznam ci się szczerze, że w życiu Warszawy:) nie zwróciłabym na tę książkę uwagi, gdyby nie ty. Wspaniale napisałaś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Powiem Ci, że mnie zaczarowałaś tą recenzją... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. po takiej recenzji to aż się chce biec do księgarni lub biblioteki, jednak powstaje pytanie czy książka w ogóle wyszła w papierowej wersji? .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Varia - na razie jest tylko w e-booku :/
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 11. Gdyby nie Ty nie wiedziałabym o istnieniu tak dobrej książki. :) Masz nosa. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Lektura raczej nie dla mnie ale recenzję przeczytałam z przyjemnością:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś jednak nie mam ochoty na nią...

  OdpowiedzUsuń
 14. Potwierdzam, bardzo dobra książka - pełna poezji, humoru, ciepła i zapadająca w pamięć obrazami. :)
  Monika

  OdpowiedzUsuń
 15. piękna recenzja i wydaje się, że i piękna książka - chciałabym przeczytać, czuję się zachęcona :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.