niedziela, 1 września 2013

"Gołębiarki" - recenzja przedpremierowa

Autor: Alice Hoffman
Tytuł: "Gołębiarki"
Wydawnictwo: Wielka Litera, 25.09.2013
Ilość stron: 591
Okładka: miękka

Od zarania dziejów kobiecy los był błogosławieństwem i przekleństwem zarazem. Kobiety, choć dawały życie, musiały patrzeć, jak ich synowie, bracia i mężowie odbierają je innym lub sami giną. Tworzyły ognisko domowe, były strażniczkami wiedzy, ale zawsze pozostawały zależne od mężczyzn: w sferze prawnej, obyczajowej, religijnej. Uważane za mniej ważne i mniej wartościowe, przez całe życie podążały ze spuszczonym wzrokiem za mężczyzną, budziły pożądanie lub lęk, rzadko kiedy szacunek. Ich życie obwarowano tysiącem nakazów i zakazów, których niedotrzymanie lub przekraczanie karano w okrutny sposób. Mimo to te odważne, nieugięte, zahartowane przez los kobiety podejmowały walkę z przeznaczeniem lub z podniesionym czołem przyjmowały ciosy od losu, gotowe poświęcić własne życie w imię dobra swych bliskich. Takie właśnie są bohaterki powieści Alice Hoffman.

Fabuła "Gołębiarek" osnuta jest wokół dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 70 roku naszej ery w starożytnej Judei. Wtedy to dziewięciuset Żydów, uciekinierów z zajętej przez Rzymian Jerozolimy, schroniło się w niedostępnej Masadzie, dawnej górskiej twierdzy króla Heroda na skraju pustyni, ostatnim punkcie oporu przeciw najeźdźcom. Powstańcy przez trzy lata stawiali czoła rzymskim legionom, kiedy jednak dostrzegli bezcelowość dalszej obrony, przystali na propozycję zbiorowego samobójstwa wysuniętą przez ich przywódcę, ben Jaira. Według relacji historyka Józefa Flawiusza, kiedy żołnierze wreszcie sforsowali mury twierdzy, znaleźli stosy trupów dzieci, kobiet i mężczyzn; obrońcy uciekli w śmierć przed hańbą i niewolą. Ocalały jedynie dwie kobiety z pięciorgiem dzieci - i to między innymi o nich jest ta historia.

Alice Hoffman oddaje głos swoim bohaterkom - czterem niezwykłym kobietom, których losy dopełniają w Masadzie. Historie ich życia splatają się ze sobą i wzajemnie zazębiają tworząc barwną, przejmującą, a zarazem tragicznie uniwersalną opowieść o kobiecym przeznaczeniu.
Życie rudowłosej Jael, córki skrytobójcy, od dnia narodzin naznaczone było smutkiem i rozpaczą. Jej matka zmarła przy porodzie, a ojciec obwiniał ją o jej śmierć, odrzucił ją przelewając całe uczucie na syna. Bardzo wcześnie nauczyła się, że aby przetrwać, musi być silna, dumna i bezwzględna. Na pustyni, dokąd uciekła wraz z ojcem przed prześladowaniami, przekonała się, że jest w stanie zdobyć wszystko, na czym jej zależy, nie licząc się z nikim i niczym. Kiedy dociera do Masady, jest w wyjątkowo trudnej sytuacji: nie tylko spodziewa się dziecka żonatego mężczyzny narażając się na potępienie społeczności, ale i nosi żałobę po śmierci ukochanego. Zostaje przydzielona do opieki nad gołębiami - wbrew pozorom jest to bardzo ważna i odpowiedzialna praca, gdyż ptasi nawóz użyźnia sady i pola utrzymując przy życiu mieszkańców Masady. To tu poznaje kobiety, z którymi zwiąże ją los.
Riwka była żoną piekarza, a los doświadczył ją szczególnie ciężko. Nie tylko straciła męża podczas zamieszek, ale też była świadkiem, jak czterech rzymskich żołnierzy zgwałciło i zamordowało jej córkę. Do twierdzy przybyła wraz z pogrążonym w głębokiej żałobie zięciem i dwoma wnukami, którym tragiczne przeżycia odebrały mowę. Upokarzającą pracę w gołębnikach traktuje jako dopełnienie ponurego losu, ostateczny upadek. Sporo czasu upłynie, zanim zaufa pracującym z nią kobietom.
Aziza to piękna, młoda dziewczyna, która wraz z matką została zgwałcona przez bandę nomadów na pustyni. Aby odmienić jej los, matka nadała jej męskie imię i wychowywała jak mężczyznę - aby odtąd nie spotkała jej krzywda będąca kobiecym przekleństwem.W Masadzie, niwecząc starania matki, Aziza zakochuje się w wojowniku, jednak nawet będąc z mężczyzną nie czuje się w pełni sobą i jest wewnętrznie rozdarta: jest znakomitą, nieustraszoną łuczniczką dorównującą męstwem innym obrońcom twierdzy, musi jednak pozostać w ukryciu, gdyż kobietom nie wolno nosić broni. Choć pracuje w gołębniku u boku matki, czuje, że ją zawiodła jako córka odwracając swe przeznaczenie.
Szirę nazywano Czarownicą z Moabu. Jej matka była wykształconą kobietą, kapłanką bogini Asztarte, parającą się magią i medycyną, których tajniki przekazała córce. Szirę wygnano z Jerozolimy za cudzołóstwo, na wskutek donosu zazdrosnej żony ukochanego mężczyzny. Choć od śmierci na pustyni ocalił ją pewien Moabita, nigdy nie przestała kogoś ojca swej najstarszej córki, z którym rozdzielił ją los i jego rodzina. Po latach opuszcza męża i wraz z dziećmi udaje się do twierdzy w Masadzie, do ukochanego, który jest przywódcą buntowników. Ich miłość rozkwita na nowo, tym razem Szira nie ma zamiaru zrezygnować z kochanka. Czasy jednak im nie sprzyjają - długotrwałe oblężenie rzymskich wojsk nie pozostawia wątpliwości, że nikomu nie uda się ujść z twierdzy z życiem. Jednak nawet w obliczu nieuniknionej śmierci Szira się nie poddaje, zdecydowana chronić za wszelką cenę swoich bliskich.

Opowieść czterech kobiet sprzed niemal dwóch tysięcy lat mocno mnie poruszyła i głęboko wstrząsnęła. Już pierwsze zdania Gołębiarek uświadamiają, że jest to lektura pod każdym względem wyjątkowa. Wrażenie to wywołuje przede wszystkim specyficzna narracja: liryczna, poetycka, fantazyjna, pełna wyszukanych metafor, niepozbawiona symbolizmu, przywodząca na myśl najpiękniejsze biblijne hymny w najlepszym znaczeniu tego słowa, a jednocześnie przepełniona prostotą, głęboką życiową mądrością, obfitująca w trafne spostrzeżenia, prawdziwa. Oszczędny - wbrew pozorom - styl zaskakuje naturalnością, wręcz intymnością refleksji i wyznań. Pozwala on zajrzeć w głąb duszy bohaterek, poczuć ich emocje, doświadczyć ich zagubienia, samotności i wątpliwości, towarzyszyć w dokonywanych wyborach - jednym słowem współodczuwać, nawiązać i pozostać w głęboko osobistych relacjach z nimi. Nieważne, że dzielą nas dwa tysiąclecia: w dramatycznych losach gołębiarek, w ich życiowych doświadczeniach, emocjach, marzeniach, rozterkach, możemy bez trudu odnaleźć cząstkę siebie.

Bo też i bohaterki powieści Alice Hoffman to prawdziwe kobiety z krwi i kości, które od najwcześniejszych lat muszą próbować odnaleźć się w świecie rządzonym przez mężczyzn. Patriarchalne społeczeństwo nie jest zbyt łaskawe dla kobiet, a okowy tradycji i religii na każdym kroku przypominają im, ile są warte. Na Jael ciąży piętno cudzołóstwa; wykształcona, znająca się na magii Szira jest tolerowana jedynie ze względu na wysoko postawionego kochanka; Aziza tylko w męskim przebraniu może być w pełni sobą i realizować swoje pragnienia, zaś Riwka była świadkiem ostatecznego upodlenia i okrutnej śmierci własnej córki. Każda z nich przeżyła w życiu niejedną tragedię, jednak nie użalają się nad swym losem, wręcz przeciwnie. Krzywda, cierpienie, strata - wszystko to hartuje ich charakter; odpowiedzialność za los bliskich, determinacja i wewnętrzna siła, a także kobieca solidarność pomaga im stawiać czoła nieprzyjaznemu światu. Każda z nich po wielekroć upada, ale nie przestaje walczyć o to, co dla niej ważne: miłość, bezpieczeństwo i przyszłość bliskich. Nie cofną się przed niczym; Jael, by zdobyć ukochanego mężczyznę, nie waha się podeptać praw boskich i ludzkich; Szira, by ochronić córkę, decyduje się odmienić jej los, nawet kosztem jej przyszłego szczęścia; Nahara przeciwstawia się matce i podąża za mężczyzną, którego wybrała sobie na męża; Riwka ściąga na siebie klątwę, by pomścić śmierć córki; Aziza bierze swój los we własne ręce buntując się przeciwko sztywnym normom społecznym. Każda z nich wykuwa swoje przeznaczenie, próbuje podążać własną drogą, choć zdaje sobie sprawę, że przyjdzie jej za to cierpieć. Te nadzwyczajne, silne kobiety ponoszą konsekwencje swoich wyborów z podniesionym czołem - dumne, że same ukształtowały swój los. Choć pozbawione możliwości decydowania o sobie - nie są bezsilne; w sukurs przychodzi im tajemna, kobieca magia i oparcie, jakie znajdują w towarzyszkach kobiecej niedoli.
Losy gołębiarek, podobnie jak innych mieszkańców Masady, mają szczególne tragiczną wymowę. Niewyobrażalna dla mnie decyzja oblężonych - i reakcja bohaterek, idealnie wpisująca się w ich charaktery, akt najwyższej odwagi, poświęcenia - i bohaterstwa, jest godnym, choć pozbawionym patosu, zwieńczeniem powieści i poruszającym dopełnieniem ich losów.

Powieść Alice Hoffman zachwyca od pierwszej do ostatniej strony. Już dawno nie spotkałam się z tym, by tło historyczne i panorama społeczno-obyczajowa zostały nakreślone tak barwnie i sugestywnie przy użyciu tak znakomicie dobranych środków: oszczędnych, choć bogatych w symbolikę słów i niezwykle plastycznych obrazów.
Kobieca perspektywa, której towarzyszy gorzka refleksja, zadziwiająca trafność osądu i celność analizy rzeczywistości, przyprawiona życiową mądrością i doświadczeniem, ubrana w piękne, poetyckie, bogate od metafor słowa, onieśmiela prostotą, intymnością i naturalnością. Surową, twardą rzeczywistość sprzed dwóch tysięcy lat wypełnia nakreślona z polotem i rozmachem atmosfera przesiąknięta religijnymi rytuałami, żydowską tradycją i obrzędowością przenikającą wszystkie dziedziny życia, przeplatająca się z kobiecą magią - głęboko osadzoną w codzienności, choć dyskretnie ukrytą. Wierze w niezmienność losu towarzyszy przekonanie, że magia może go odmienić. Modlitwy, klątwy, prorocze sny, wróżby to elementy wciąż żywe, stale obecne w życiu Izraelitów, zaś autorce doskonale udało się to uchwycić i ukazać bez ocierania się o banał, patos czy popadania w przesadę. Wierność źródłowym przekazom i dbałość o historyczne szczegóły w przedstawieniu realiów życia starożytnego społeczeństwa harmonijnie łączy się z jej wizją religijności i obecności magii w ich życiu. Jeśli dołożyć do tego wyjątkowo sugestywną narrację i delikatnie archaiczny styl, czytelnik ma wrażenie, jakby zamierzchła przeszłość ożywała na jego oczach. Wracają do życia także niezwykłe bohaterki, nakreślone z nadzwyczajną wrażliwością i psychologiczną wiarygodnością znoszącą granice czasu i przestrzeni. Bo choć Gołębiarki opowiadają o wyjątkowo tragicznym epizodzie w historii Izraela, jest on jedynie pretekstem służącym refleksji i głębszym rozważaniom nad sytuacją kobiet na przestrzeni dziejów, głównie w społeczeństwach patriarchalnych. Pokazuje różne aspekty kobiecości i losy tych, które zmuszone były walczyć, aby przetrwać w skrajnie nieprzyjaznych okolicznościach. Stąd postać dojrzałej, wykształconej i mądrej wiedźmy próbującej wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności dla ochrony bliskich, rozterki młodej dziewczyny przeżywającej pierwsze miłosne zauroczenie, rozpacz i determinacja bezdzietnej, a więc bezużytecznej kobiety, lęk młodej matki drżącej o życie swego dziecka, cierpienie zranionej kobiety przeżywającej zdradę ukochanego, siła i bezwzględność dziewczyny walczącej o miłość mężczyzny, samotność córki odrzuconej przez ojca, upajające poczucie wolności kobiety, która decyduje się kroczyć własną drogą. Każda z tych ról jest równie prawdziwa, choć symboliczna i uniwersalna zarazem. Jednym słowem Gołębiarki zachwycają: bogactwem i wieloznacznością przesłania, autentyzmem portretów psychologicznych, cudownie wiarygodną wizją zamierzchłych czasów, w których sacrum przenika profanum oraz absolutnym pięknem stylu. Polecam z całego serca!

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/169670/golebiarki/opinia/13809323#opinia13809323 za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Wielka Litera :)
 

23 komentarze:

 1. Aaaaaaaaa! No i co Ty mi robisz! Wiedziałam, czułam, że to będzie dobra książka, ufam temu wydawnictwu jak mało któremu, ale nie spodziewałam się aż takiej rewelacji. Wcale Ci się nie dziwię, że po jej lekturze musiałaś odsapnąć.
  Doskonała recenzja!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Scathach - ależ jestem okrutna :DDD
   Dopadł mnie kac książkowy, w ogóle nie mam ochoty zaczynać następnej lektury, wciąż przeżywam "Gołębiarki":)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. nie ma możliwości, żebym nie przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała recenzja, po której poczułam jakbym już była świadkiem życia tych kobiet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. monalisap - a zapewniam cię, że nie zdradziłam nawet połowy, właściwie tylko zarysowałam sylwetki bohaterek! Naprawdę niezwykła książka:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Normalnie odmówiłabym tej książce, ale dzięki Tobie wiem już, że byłby to śmiertelny grzech. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa - oj byłby, byłby! Myślę, że tym razem odstępstwo od tematyki, w której na co dzień gustujesz, nie będzie błędem, a wspaniałą przygodą!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 5. Nie wiem, co powiedzieć! Zachwyciła mnie Twoja recenzja :) Nie mogę sobie odmówić sięgnięcia po tę książkę, sam opis fabuły mnie zaciekawił, ale wymienione przez Ciebie plusy "Gołębiarek" znacznie spotęgowały to uczucie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dominika - dziękuję:) Mnie książka autentycznie zachwyciła i chciałam choć w części przekazać wrażenia towarzyszące lekturze:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Udało Ci się przekaż wrażenia, oj udało :) Przez Ciebie będę musiała ją kupić :)

   Usuń
 6. Ale mnie nakręciłaś! Na pewno kupię sobie ten tom!!! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marta - dobry wybór! Moim zdaniem to jedna z najlepszych premier tego roku:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Już po Twoim wcześniejszym wpisie na FB obawiałam się że tak będzie... I teraz ta książka nie da mi spokoju... ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alison - mnie nadal nie daje spokoju, wciąż czuję się oszołomiona i przytłoczona jej treścią:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Przede wszystkim: wspaniała recenzja! Normalnie pewnie nie zwróciłabym większej uwagi na tą powieść, lecz po przeczytaniu Twojej opinii nabrałam na nią ochoty. Już mnie swędzą pieniążki w kieszeni, a przecież obiecywałam sobie, że we wrześniu postaram się ograniczyć zakupy książkowe... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedźma - bardzo ci dziękuję za miłe słowa:)
   Przy ograniczonych środkach pieniężnych ta książka z całą pewnością zasługuje na to, by posiadać ją na własność:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 9. Widziałam tę książkę w zapowiedziach już od dawna i byłam bardzo ciekawa, czy będzie dobra. Teraz już wiem, że warto będzie po nią sięgnąć, dzięki za recenzję :-)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Wciągnęła mnie sama Twoja recenzja! Aż się boję, co będzie, jak przeczytam książkę! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wszystkie twoje słowa zachęcają do przeczytania i także uczynię, jak nabędę egzemplarz :) Pozdrawiam :0

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie, że czytałaś przedpremierowo :) No i jak się okazuje, teraz wszyscy zechcą kupić tę książkę, bo jak można by się jej było oprzeć po takiej recenzji :) Nie da rady!

  OdpowiedzUsuń
 13. z początku też nie byłam do niej przekonana, ale po takiej recenzji nie mam innego wyjścia. czekam na premię.

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękna recenzja. Historia opisana w powieści wydaje się być fascynująca i przerażająca jednocześnie... Ale naprawdę mam ochotę ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Widać po recenzji jak bardzo poruszyła Cię ta książka. Czekałam na nią od dawna, a teraz chyba na razie odłożę ją nieprzeczytaną na półkę - taka opowieść wymaga specyficznego nastroju, nastawienia. Cieszę się, że styl tej powieści jest taki niedzisiejszy - to na pewno sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowa. W końcu taki czas i taka historia wymagają czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.