wtorek, 30 lipca 2013

"Krótka historia Stephena Hawkinga"

Autor: Kitty Ferguson
Tytuł: "Krótka historia Stephena Hawkinga"
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka, 2013
Ilość stron: 400
Okładka: twarda

Witajcie. Nazywam się Stephen Hawking. Jestem fizykiem, kosmologiem i, po trosze, marzycielem. Mimo, że nie mogę się poruszać i przy mówieniu muszę korzystać z pomocy komputera, w moim umyśle jestem wolny.

Zaryzykuję stwierdzenie, że nie ma wśród nas osoby, która by choć nie słyszała o brytyjskim uczonym lub też nie kojarzyła jego nazwiska. Stephen Hawking jest jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów, która przez czterdzieści lat kariery naukowej dorobiła się miana geniusza i zyskała światową sławę jako błyskotliwy fizyk teoretyk i kosmolog, a także - co ważne - wyszła poza hermetyczne środowisko naukowe popularyzując w niespotykanym dotąd stopniu osiągnięcia współczesnej nauki odkrywając przed zwykłymi ludźmi tajemnice Wszechświata. Jego publiczne wystąpienia na całym świecie i książki popularnonaukowe, w których omawia współczesną kosmologię i własne odkrycia w sposób przystępny dla zwykłego czytelnika, uczyniły z niego swego rodzaju celebrytę, któremu udało się z sukcesem zaistnieć nawet w świecie popkultury: uczony zagrał gościnnie w odcinku serialu Star Trek jako własny hologram, a także samego siebie w Bing Bang Theory, użyczał swego głosu w serialu Simpsonowie i utworze zespołu Pink Floyd Keep Talking.
Stephen Hawking jest znakomitym i inspirującym przykładem tryumfu umysłu nad ograniczeniami ciała: od ponad pięćdziesięciu lat choruje na przewlekłą postać stwardnienia zanikowego bocznego (choroba Lou Gehriga) i choć ma sparaliżowaną większą część ciała, a ze światem porozumiewa się za pomocą syntezatora mowy, jest bardzo aktywny w świecie naukowym i w życiu publicznym. Hawking, jego życie i dokonania są prawdziwym fenomenem, nic więc dziwnego, że narodził się pomysł przybliżenia sylwetki uczonego i jego ważniejszych odkryć szerokiemu gronu czytelników. Niezwykle udaną próbą jego realizacji jest kompleksowa i wyczerpująca biografia autorstwa Kitty Ferguson, której tytuł odwołuje się do bodaj najsłynniejszej publikacji Hawkinga, Krótkiej historii czasu.

Portret, jaki autorka przedstawia czytelnikom, jest zaskakujący - i intrygujący. Poznajemy Hawkinga jako poważnego 8-9 latka rozważającego karierę naukową mimo niskich lokat w klasowych rankingach; jako popularnego, błyskotliwego i lubianego studenta, który materiał z fizyki uważał za nudny i śmiesznie łatwy, a także jako młodego człowieka obdarzonego ogromnym uporem, witalnością i chęcią życia, który wbrew prognozom lekarzy dającym mu 2-3 lata życia, przeżył ich dotychczas siedemdziesiąt udowadniając, że pogodą ducha i nieustanną ciekawością świata można pokonać wszelkie ograniczenia ciała. Ferguson przybliża nam sylwetkę uczonego jako męża i ojca, przygląda się jego relacjom z żoną, a także poświęca swoją uwagę kobiecie, która zrezygnowała z własnych ambicji i kariery zawodowej, by opiekować się dziećmi i niepełnosprawnym mężem. Opowiada również o innych aspektach życia fizyka, o codziennych trudnościach wywołanych postępem choroby, nie tracąc przy tym humoru i nie rezygnując z atrakcyjnej formy ciekawostek.
Wreszcie poznajemy najbardziej bodaj fascynujące oblicze Hawkinga - genialnego uczonego poszukującego wyjaśnienia początków Wszechświata i sformułowania jednej teorii, która tłumaczyłaby jego fenomen - Teorii Wszystkiego.

Kitty Ferguson nie poprzestaje jedynie na przybliżeniu dokonań naukowych Hawkinga, nie zawiesza ich w próżni, lecz wyjaśnia w przystępny i obrazowy sposób najbardziej znaczące osiągnięcia współczesnej fizyki, co jest niezbędne do zrozumienia znaczenia odkryć brytyjskiego uczonego. Omawia teorię powszechnej grawitacji Newtona, względności Einsteina, a także teorię supergrawitacji i superstrun w kontekście poszukiwań kandydatki na Teorię Wszystkiego, przybliża odkrycia związane z początkiem Wszechświata, a wszystko w celu ukazania sedna osiągnięć Hawkinga w dziedzinie kosmologii, głównie fenomenu czarnych dziur, i grawitacji kwantowej. Wbrew pozorom nie jest to materiał nudny czy niezrozumiały; Ferguson nie tylko prezentuje fizyczne tezy na tyle przystępnie i obrazowo, na ile jest to możliwe, ale przeplata je ciekawostkami i anegdotami z życia bohatera oraz opiniami o nim innych naukowców, współpracowników, rywali na polu naukowym i członków rodziny. Szczególnie wiele o charakterze Hawkinga mówią jego głośne naukowe spory z Susskindem i Maldaceną (na temat paradoksu informacyjnego), z Andriejem Linde (teoria bez brzegów a teoria inflacyjna) czy z Peterem Higgsem (o bozonach Higgsa), a także liczne świadczące o poczuciu humoru i autoironii wypowiedzi przytaczane przez autorkę. Kitty Ferguson prezentuje również poglądy uczonego, mi. in. na temat istnienia Boga, życia pozaziemskiego, a także inżynierii genetycznej czy badań nad komórkami macierzystymi. Omawia także jego medialną karierę, a dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji między różnymi aspektami życia uczonego, poważna publikacja nabiera lekkości, nie zniechęca i nie przytłacza nadmiarem fizyki, a z całą pewnością zaspokaja ciekawość czytelnika nie wywołując uczucia niedosytu.

Krótka historia Stephena Hawkinga to znakomicie napisana, rzetelna i wszechstronna biografia uwzględniająca życie i bogaty dorobek naukowy tego wybitnego uczonego. Niech Was nie przerażają jej rozmiary, nie rezygnujcie z niej w przekonaniu, że naukowa biografia z definicji musi być nudna, niestrawna i niezrozumiała. Książka Kitty Ferguson udowadnia, że można o postaciach wielkiego formatu pisać bez zadęcia i gloryfikowania, a o epokowych dokonaniach w sposób intrygujący, klarowny i przystępny dla szerokiego grona odbiorców. Lektura umożliwia bliższe poznanie legendarnego już uczonego, jego niełatwej codzienności, kulisów pracy, relacji z innymi ludźmi i charyzmatycznej, niezwykłej osobowości, daje też szansę na poznanie jego odkryć i dokonań oraz współczesnych teorii z dziedziny fizyki i kosmologii. To jedna z najpełniejszych i najciekawszych biografii, jakie zdarzyło mi się przeczytać, napisana lekkim piórem, a zarazem z pasją i zrozumieniem oczekiwań przeciętnego odbiorcy. Zapraszam do zapoznania się z historią człowieka, który nie przestaje zadziwiać i inspirować nie tylko środowiska naukowego, ale też zwykłych ludzi borykających się z niepełnosprawnością czy też  tych, których zwyczajnie ciekawi Wszechświat i jego tajemnice.Moja ocena: 5/5

recenzja napisana dla portalu Oblicza Kultury :)

14 komentarzy:

 1. człowiek legenda. chętnie poznam go bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym przeczytać ta książkę! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś chętnie sięgnę :) Hawking od zawsze mnie fascynował i podziwiam go za jego upór i chęć do życia, mimo przeciwności.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Immora - ja byłam zadziwiona jego pogodą ducha i tym, że uważa się za człowieka szczęśliwego! Niewiarygodne i niespotykane jest tak pozytywne nastawienie do życia:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. O człowieku słyszałam - oczywiście, a piosenkę Floydów kojarzę i naprawdę lubię, ale nie znałam tejże ciekawostki o niej :) Nie zdarza mi się za bardzo czytać biografii, ale po tę bym sięgnęła - niezwykle interesują mnie tak silne osobowości, które potrafią poradzić sobie z największymi nawet przeszkodami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwojra - ha! Ja Floydów nie słucham, kojarzę tylko kilka utworów i aż musiałam sobie puścić tę konkretną piosenkę :D
   Ja sięgnęłam po książkę głównie z chęci ogarnięcia tych wszystkich teorii, bo ciekawe są, ale za mądre jak dla mnie. Teraz wiem nieco więcej i lepiej rozumiem, choć do ideału mi daleko :D
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 5. Niesamowity człowiek. Jeśli tylko będę miała czas, to na pewno zajrzę do książki, aby dowiedzieć się o nim czegoś więcej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Człowiek niezwykły, nie da się temu zaprzeczyć, ale muszę przyznać, że nie ciągnie mnie do jego biografii...

  OdpowiedzUsuń
 7. Zachęcająca recenzja - ta książka stała sie moim "must have"

  OdpowiedzUsuń
 8. Z tą książką jakoś mi nie po drodze, jednak cieszę się, że trafiła w Twój gust. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Hawking to postać fascynująca. Kiedyś, kiedy miałam znacznie więcej czasu, oglądałam jego programy i mimo że astrofizyka to nie moja działka, to jednak pasja tego człowieka jest zaraźliwa i z przyjemnością poświęcałam czas na zagadnienia naukowe, dlatego chętnie przeczytałabym tę publikację.
  Pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam okładkę tej książki o to właśnie dzięki niej zwróciłam na nią uwagę :) Twoja recenzja pokazuje, że nie tylko okładka jest tak interesująca, ale wnętrze również!

  OdpowiedzUsuń
 11. Przeczytałam wczoraj!!!!!!!!!!!!! Meeeeeeeeeeeeega, 9/10!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.