piątek, 1 czerwca 2012

"Córka Kleopatry"

Autor: Michelle Moran
Tytuł: "Córka Kleopatry"
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2012
Ilość stron: 371
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Historia miłości ostatniej królowej Egiptu Kleopatry i Marka Antoniusza uchodzi za jedną z najpiękniejszych, a zarazem najbardziej tragicznych w dziejach ludzkości. Nieszczęsne losy kochanków zainspirowały Michelle Moran do stworzenia fabuły oscylującej wokół barwnych, choć dramatycznych kolei życia dwojga dzieci będących owocem miłości tego związku, bliźniąt Aleksandra Heliosa i Kleopatry Selene, ostatnich potomków królewskiego rodu Ptolemeuszy.

Aleksandria, 30 r p.n.e.
Do Egiptu wkraczają zwycięskie legiony cesarza Oktawiana. Kleopatra i Antoniusz zdają sobie sprawę, że wszystko stracone i wybierają wspólną śmierć. Osierocają przy tym trójkę swoich dzieci: 10 - letnie bliźnięta Aleksandra i Selene oraz kilkuletniego Ptolemeusza. Rozkazem cezara pozostają przy życiu, by mogły wziąć udział w jego triumfie. Utraciwszy nie tylko wszystkich swoich bliskich, lecz także królewskie dziedzictwo, zdane na łaskę zwycięzcy, niepewne swego losu dzieci wyruszają w długą podróż do Rzymu, którą przeżyją tylko bliźnięta.

Selene i Aleksander trafiają pod opiekę siostry cezara, Oktawii - byłej żony Marka Antoniusza, porzuconej przezeń dla Kleopatry. Mimo tego obdarzona wielkim sercem Oktawia zajmuje się dziećmi męża z czułością i chroni je przed intrygami wrogo nastawionej szwagierki, Liwii. Pod troskliwym okiem siostry Oktawiana ostatni Ptolemeusze powoli przywykają do rzymskich realiów i pełnego intryg życia cesarskiej rodziny. Znajdują też przyjaciół: Julię, córkę cezara i Marcellusa, syna Oktawii przeznaczonego na męża Julii i prawdopodobnego następcę Oktawiana, w którym Selene skrycie się podkochuje.
Dzięki łaskawości imperatora dzieci mogą kontynuować naukę; obdarzona talentem artystycznym Selene, której marzy się przywrócenie dawnej świetności Aleksandrii, pobiera lekcje u słynnego architekta Witruwiusza, jej brata zaś bardziej interesują wyścigi konne i poezja. Oboje jednak nie przestają marzyć o powrocie do Egiptu i objęciu należnego im miejsca na tronie, nieświadomi roli, jaką wyznaczył im August.

Córka Kleopatry to napisana z wielkim rozmachem, a zarazem wyjątkową dbałością o historyczne realia opowieść o losach ostatniej potomkini faraonów - młodej kobiety obdarzonej nie tylko niezwykłą urodą i charyzmą, lecz także błyskotliwą inteligencją, siłą woli i niezłomnym charakterem, która znalazła w sobie dość siły i hartu ducha, by podźwignąć się z tragedii dzieciństwa oraz odwagi, by walczyć o swoje szczęście i realizację swoich marzeń. I choć niezwykłe losy egipskiej księżniczki są wdzięcznym tematem powieści, potrzeba czegoś więcej, by przekuć je na równie fascynującą i przemawiającą do wyobraźni opowieść, jak uczyniła to Michelle Moran. Pod jej piórem starożytny Rzym zuchwale powraca do czasów swej świetności, na powrót tonąc w gąszczu politycznych intryg, zakulisowych walk o władzę i gorących romansów; barwny starożytny świat ożywa na naszych oczach z całym bogactwem wierzeń, obyczajów i politycznego zamętu okresu cesarstwa nadającego charakter i rytm rzymskiej codzienności dzięki pieczołowicie i z pasją odtworzonym realiom urbs aeterna. Idealna równowaga pomiędzy bujną wyobraźnią autorki a rzetelnością i dbałością o zgodność z historycznym przekazem zaowocowała intrygującą świeżością spojrzenia i fabułą zachwycającą iście patrycjuszowskim przepychem.

Szczególną uwagę poświęciła autorka wykreowaniu postaci bohaterów nie tylko dbając o zgodność ich charakterów z historycznymi źródłami, lecz także o nadanie im psychologicznej głębi i wiarygodności. Dzięki temu Córka Kleopatry to również wnikliwy i solidny portret ludzi uwikłanych w życiowe dramaty, wewnętrzne rozterki, moralnie rozdartych, próbujących pogodzić własne szczęście z wymogami bezwzględnej racji stanu - a wszystko to na tle fascynująco barwnej panoramy starożytnego Rzymu przełomu tysiącleci.

Nie sposób nie docenić bogactwa fabuły, która przy wszystkich powyższych zaletach niepozbawiona jest napięcia i dynamicznych zwrotów akcji; w połączeniu z sugestywnie oddanym, niepowtarzalnym antycznym klimatem i intrygująco nakreślonym postaciom emanującym intensywnością emocji, których niejeden mógłby im pozazdrościć, mamy wrażenie, że przenosimy się w dawno minioną rzeczywistość będącą areną dla zapomnianych już ludzkich dramatów rozpalających niegdyś masową wyobraźnię. Nie trzeba wiele, by samemu przenieść się w te na poły legendarne czasy - wystarczy sięgnąć po tę pasjonującą, huczącą od emocji książkę.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/135360/corka-kleopatry/opinia/6292007#opinia6292007 
za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga :)

25 komentarzy:

 1. Choć nie lubię powieści z historią w tle, to tej pozycji wyjątkowo dam szanse, bo zachęciłaś mnie ogromnie swoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kilka dni temu zauważyłam tę książkę i postanowiłam, że muszę ja przeczytać. Twoja recenzja tylko mnie w tym utwierdziła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam na "nie", ale dzięki Twojej recenzji zmieniłam zdanie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Bez wątpienia piękna historia, ale ja się chyba jednak nie skuszę. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę ją mieć! Posiadam wszystkie pozostałe książki Michelle Moran i jeszcze się na niej nie zawiodłam!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cinnamon - szczęściara z Ciebie! U mnie na półce czeka na swoją kolej "Nefertiti", ale jestem zdecydowana zdobyć pozostałe książki autorki:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
  2. Myślę, że na "Nefertiti" nie powinnaś się zawieść :) "Heretycka królowa" też trzyma bardzo dobry poziom. Ech, tylko "Córki Kleopatry mi brakuje"...
   Ogólnie Michelle Moran lubię za to, że pisze o czasach, które uwielbiam - o starożytnym Egipcie :))

   Usuń
 6. Ciekawe, mnie zawsze bardziej interesowała historia Marka Antoniusza, nie tylko jego romans z Kleopatrą...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. joly_fh - mnie w ogóle interesuje historia starożytnego Rzymu, a faworytem zawsze był dla mnie Oktawian, nie Antoniusz:) mimo wszystko książka prezentuje ciekawy aspekt tego okresu historycznego, tło i panorama obyczajowa jest wyjątkowo szeroka - mam nadzieję, że książka Cię zadowoli:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Z chęcią przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna recenzja i pewnie bardzo dobra książka, ale ja mam na razie dość historii :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo, tę bardzo chętnie przeczytam! W ogóle nie znam tej autorki, a tu widzę takie pozytywne głosy, że trzeba to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 10. zapowiada się całkiem przyjemna lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 11. musi być niesłychana, lubię historię starożytnej Grecji, Egiptu i Rzymu więc to kąsek w sam raz dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Powinnam chyba ją przeczytać - zapowiada się ciekawie! :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Na pewno po nią sięgnę - lubię powieści historyczne.
  Pozdrawiam!
  http://my-logorrhea.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Chciałabym mieć czas, by zapoznać się z książkami tej autorki - nie tylko z jedną lekturą ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. KSIĄŻKA IDEALNA DLA MNIE :)
  Znowu znalazłaś perełkę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Na studiach przerabiałam historię Marka Antoniusza i Kleopatry dośc powierzchownie, ale z punktu widzenia róznych autorów. Sądzę, że to mogłoby być jeszcze ciekawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja się skuszę, lubię historyczne książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam dwie wcześniejsze książki tej autorki i bardzo mi się podobały. "Córki Kleopatry" nie mogę sobie odpuścić :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytałam dwie wcześniejsze książki tej autorki i bardzo mi się podobały. "Córki Kleopatry" nie mogę sobie odpuścić :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię bardzo takie książki, więc muszę zwrócić na nią koniecznie uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Zaciekawiła mnie ta książka i automatycznie znalazła się na liście do przeczytania :)

  Pozdrawiam,
  Sherit-Re

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.