sobota, 2 lipca 2016

Zapowiedzi lipcowe [2016]

Lipiec nie powala na kolana pod względem ilości interesujących mnie nowości wydawniczych, ale może to i lepiej, jest szansa na nadrobienie zaległości czytelniczych, których z miesiąca na miesiąc przybywa...

Mimo wszystko udało mi się wyszperać kilka ciekawych propozycji, wśród nich jest jedna prawdziwa perełka (pewnie domyślicie się od razu, o którą książkę chodzi ^^).

Zatem zapraszam do lektury posta, mam nadzieję, że i Wy znajdziecie w nim coś dla siebie ;)


LIPCOWE NOWOŚCI WYDAWNICZE







Nadprzyrodzone, Ambrose Bierce, wydawnictwo C&T, premiera 1 lipca

Nieznane dotąd opowieści autora noweli Człowiek i wąż - jednej z najsłynniejszych w gatunku grozy.

Ambrose Bierce (1842-1914?) znany jest czytelnikom polskim ze zbiorów opowiadań Jeździec na niebie i Czy to się mogło zdarzyć? 
Do kompletu jego opowieści spod znaku grozy brakowało dwudziestu czterech opowiadań, które zawiera niniejsza edycja - łącznie z legendarną już historią Odpowiednie warunki, którą cenił sam H. P. Lovecraft, umieszczając ją na prywatnej liście najlepszych utworów tego gatunku obok tekstów Blackwooda, Machena, Chambersa.





Czarne liście,  Maja Wolny, wydawnictwo Czarna Owca, premiera 6 lipca

Dwie obce sobie kobiety żyjące w innych czasach: Julia Pirotte, sławna polska fotoreporterka pochodzenia żydowskiego oraz Weronika Czerny, historyczka badająca postawę Polaków wobec Żydów. Czy coś je łączy? Czy wydarzenia, które wstrząsnęły Kielcami 4 lipca 1946 roku mają związek z zaginięciem małej Laury? Jaką tajemnicę skrywa rodzina Weroniki? Czy za zaginięciem dziewczynki stoi jej chory psychicznie ojciec? 
Jeśli myślisz, że możesz zapomnieć o trudnej przeszłości - jesteś w błędzie - ona prędzej czy później powróci. Czarne liście to powieść łącząca burzliwą historię Polski ze współczesnym wątkiem kryminalnym.






Bóg Rekin. Wyprawa do źródeł magii, Charles Montgomery, wydawnictwo Czarne, premiera 6 lipca

Podróżnik na tropie bogów. Południowy Pacyfik. Melanezja. Tygiel kultur i wierzeń, gasnące kastom i kryzys mocy mana, kult cargo i niedzielne nabożeństwa misjonarzy. Charles Montgomery rusza w ślad za misyjną wyprawą pradziada Henry'ego Hutchinsona Montgomery'ego, biskupa Tasmanii, by odkryć prawdę o dwóch duszach chrześcijańskich wysp Melanezji. 

Reportaż, który zachwycił Ryszarda Kapuścińskiego.









Władca Północy,  Sharon Kay Penman, wydawnictwo Zysk i s-ka, premiera 11 lipca

Koleje losu Anne Neville, siłą poślubionej Edouardowi Lancasterowi, niespodziewanie się odmieniły. Jej mąż dokonał żywota pod Tewkesbury, tym samym Anne uwolniła się od niechcianego małżeństwa. Od zawsze zakochana w Ryszardzie, bracie króla Edwarda i księciu Gloucester, może wreszcie poślubić wybranka serca i poznać rozkosze oraz trudy macierzyństwa.
Z czasem Ryszard staje się wiernym towarzyszem rządów i królewskich wypraw wojennych brata, mimo jawnej niechęci i zazdrości królowej. Jako zasłużony wojownik i rycerz zostaje mianowany namiestnikiem północnej Anglii i wkrótce daje się poznać jako bardzo sprawny zarządca. Niebawem okaże się, jakim władcą jest Edward i jak trwała jest jego pozycja. Okrutne rozwiązanie problemu nieustannych szaleństw brata Jerzego nie będzie jedynym problemem króla. Nad wszystkim unosi się widmo tajemnicy, która już dwukrotnie zabrana do grobu nadal żyje i coraz bardziej zagraża władzy Edwarda.

We Władcy Północy – drugiej części trylogii o Ryszardzie III – wielkie uczucia i szlachetność przeplatają się z najniższymi ludzkimi pobudkami i małostkową zachłannością. Sharon Penman buduje misterną intrygę, w której każdy element, zależnie od zmiany aktualnej sytuacji w angielskiej polityce, może nieoczekiwanie oznaczać zupełnie co innego.




Przyszła na Sarnath zagłada,  H.P.Lovecraft, wydawnictwo Vesper, premiera 20 lipca

Przyszła na Sarnath zagłada. Opowieści niesamowite i fantastyczne to drugi po Zgrozie w Dunwich i innych przerażających opowieściach wybór najlepszych utworów H.P. Lovecrafta. Tym razem klasycznym opowiadaniom grozy, takim jak Zeznanie Randolpha Cartera, Reanimator Herbert West czy Coś na progu, towarzyszą utwory fantastyczne, tajemnicze i piękne wędrówki po krainie snów – na czele z krótką powieścią Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka, jednym z największych popisów kosmicznej wyobraźni pisarza.
Opowiadania uzupełnia słynny esej Lovecrafta Nadprzyrodzona groza w literaturze, niezrównany przewodnik po literackiej grozie, po raz pierwszy z dokładną bibliografią.
Wszystkie utwory w wiernym, znakomitym literacko przekładzie Macieja Płazy, który za Zgrozę w Dunwich i inne przerażające opowieści został nagrodzony przez Literaturę na Świecie. Książkę wzbogaca obszerne posłowie i zdobią znakomite ilustracje Krzysztofa Wrońskiego.




Okrążyć słońce, Paula McLain, wydawnictwo Znak, premiera 20 lipca

Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie.
Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości. 
Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w Pożegnaniu z Afryką. Paula McLain powraca z kolejną znakomitą książką o kobiecie, która zawsze żyła według swoich zasad.


Widzicie tu coś dla siebie? A może Wasze propozycje na lipiec są zupełnie inne?

20 komentarzy:

  1. Ja muszę poczytać o Beryl Markham! Lubię historie o nienależnych, odważnych kobietach, które chciały żyć po swojemu, a nie pod dyktando mężczyzn :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To dokładnie tak jak ja! ^^ Cieszę się, że trafiłam na kogoś, kto podziela mój czytelniczy gust ;)

      Usuń
  2. Bardzo interesują mnie dwie powieści Pauli McLain:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie również! Mam nadzieję, że się nie rozczarujemy ;)

      Usuń
  3. Sharon Penman... muszę te książki jakoś dostać, brakuje mi takich klimatów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nieodmiennie polecam powieści historyczne Philippy Gregory, pierwsza część serii Penman trochę mnie rozczarowała, co było w sporej mierze winą wydawnictwa, oby tym razem było lepiej ;)

      Usuń
  4. Ja przeczytałabym wszystkie tytuły, które tym razem polecasz, choć część z nich to byłyby dla mnie zupełnie nowe literackie wody. Wciąż boję się sięgnąć po H.P.Lovecrafta, bo wciąż w jakiś sposób boję się fantastyki, chociaż ciągnie mnie właśnie do krótkich opowiadań z tego gatunku.
    Swoją drogą dziękuję Ci za uświadomienie mi, że wydawnictwo C&T jeszcze coś wydaje. Mam sentyment do tego wydawnictwa, bo to jego książki pochłaniałam w gimnazjum i liceum.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ha! Na zapowiedź wydawnictwa C&T trafiłam przypadkiem, ale cieszy, że wydają swoją Biblioteczkę Grozy ^^
      A ja postanowiłam w końcu zabrać się za Lovecrafta - teraz, skoro już stoi na półce, nie mam wyboru, byle wolny czas dopisał ;)

      Usuń
  5. Zaległości czytelnicze chyba nigdy nie zmaleją, zawsze pojawia się coś nowego i wartego uwagi. :) "Okrążyć słońce" wydaje się ciekawą lekturą, poza tym chciałabym w końcu poznać twórczość Lovecraft'a.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trochę dołująca jest teza o czytelniczych zaległościach, ale jakże prawdziwa! :P

      Usuń
  6. Montgomery jakoś przeoczyłam, a zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Prawda? Rzadko sięgam po książki w tych klimatach, a w sumie szkoda, na studiach bardzo je lubiłam, fajnie byłoby do tego wrócić ^^

      Usuń
  7. "Władca północy" - o.O no nareszcie...!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeszcze trochę się focham na wydawnictwo po tym, jak zareklamowali pierwszy tom, ale mam nadzieję, że będzie dobrze.

      Usuń
  8. Bardzo zaciekawiła mnie tytułem powieść "Okrążyć słońce" i opis też zachęca do lektury ;) Imię Beryl kojarzy mi się z pierwszym anime, jakie oglądałam (Sailor Moon). Czego to człowiek sobie nagle nie przypomni? ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie ta książka skojarzyła się z "Żoną lotnika", historią życia Amy Lindbergh i po cichu liczę na to, że będzie równie dobra ;)

      Usuń
  9. Z lipcowych zapowiedzi tylko Lovecraft mi w pełni pasuje, a że już czeka na półce to cieszę się jak dziecko :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczęściara! ^^ I ja go w końcu dopadnę, ha! :D

      Usuń
  10. Muszę w końcu poznać twórczość Lovecrafta. :) Ciekawe, czy przypadnie mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.