poniedziałek, 2 maja 2016

Zapowiedzi majowe [2016]

Czas pędzi zdecydowanie zbyt szybko - mam wrażenie, że ledwie przed paroma dniami przygotowywałam zapowiedzi wydawnicze na miesiąc kwiecień i nim się obejrzałam, przyszła pora naskrobać parę słów o tych publikacjach, które będą miały swoją premierę w maju. 
Książek, które wywołały szybsze bicie serca, nie ma tym razem zbyt wiele, ale może i Was zainteresuje któraś z poniższych pozycji? Zapraszam do przeglądania :)


Majowe zapowiedzi / nowości wydawnicze
Żony SS-manów. Kobiety w elitarnych kręgach Trzeciej Rzeszy Gudrun Schwarz, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 5 maja

Organizacja SS wzorowana była na zakonach rycerskich, choć Heinrich Himmler już w 1929 r. mówił o przekształceniu jej we wspólnotę rodów – mężczyzn i kobiet. Miała to być elita narodu niemieckiego i jednocześnie rasa panów, władająca podbitymi terenami. Wydany w 1931 r. „Rozkaz o zaręczynach i małżeństwie” precyzyjnie określał, jakie kryteria musi spełniać żona esesmana i jaką ma pełnić rolę – zgodnie z zamysłami Reichsführera SS.
Liczne spośród żon esesmanów były nie tylko wtajemniczone w działalność swych mężów, lecz także aktywnie w niej uczestniczyły, były wspólniczkami w ich zbrodniach. Niektóre z nich mieszkały w osiedlach przylegających do obozów koncentracyjnych. Wychowywały tam dzieci, prowadziły życie towarzyskie, obchodziły święta, z zainteresowaniem zwiedzały miejsca pracy małżonków oraz przygotowywały się do pełnienia roli władczyń Wschodu.
W swojej wnikliwej i świetnie udokumentowanej książce Gudrun Schwarz pokazuje splot cech charakteru i okoliczności, które sprawiły, że te niemieckie kobiety doskonale się czuły u boku zbrodniarzy, a nawet potrafiły określać życie w pobliżu obozu jako „idyllę”.
Książka Żony SS-manów obala mit, zgodnie z którym kobiety w nazistowskiej machnie zbrodni były jedynie ofiarami okoliczności – i pokazuje ich prawdziwe, przerażające oblicze. Niebanalna więź, Sarah Waters, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 5 maja

Londyn, 1874 rok, Margaret Prior, inteligentna, niezależna młoda dama, aby odzyskać równowagę psychiczną po śmierci ojca, zaczyna odwiedzać więźniarki odsiadujące karę w ponurym zakładzie Millbank. Tam, wśród pospolitych złodziejek, morderczyń i ulicznic, spotyka Selinę Dawes, która do niedawna święciła triumfy w londyńskim towarzystwie jako nadzwyczaj uzdolnione medium. Początkowo Margaret sceptycznie odnosi się do „talentu” dziewczyny. Potem jednak stopniowo zaczyna wkraczać w świat duchów i cieni. Między obiema młodymi kobietami wytwarza się niezwykła więź...

P.S. To już trzecie wydanie tej powieści, posiadam starsze, ale kusi mnie zaopatrzenie się w to właśnie. Zobaczymy, jak będzie ^^Jakby nikogo nie było, Marco Magini, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 10 maja

W Srebrenicy, latem 1994, podczas czterech dni masakry z rąk Serbów straciło życie ponad osiem tysięcy bośniackich mężczyzn i chłopców. Masowe egzekucje trwały od rana do nocy, zaś ludobójstwo narodu bośniackiego zostało uznane w Europie za największą tragedię od czasów czystek etnicznych podczas drugiej wojny światowej.
Dražen Erdemović to jedyny członek 10. plutonu sabotażowego osądzony jako zbrodniarz wojenny – dwudziestoletni chłopak, pół Serb, pół Chorwat, który, przytłoczony ogromnym poczuciem winy, dobrowolnie złożył zeznania i poddał się procesowi. W powieści Maginiego jego opowieść splata się z historią Dirka – jednego z błękitnych beretów sił pokojowych ONZ-u, oraz z opowieścią Romeo Gonzalesa, sędziego uczestniczącego w procesach haskich, któremu w dwa lata po zakończeniu konfliktu przychodzi sądzić Erdemovicia, „chłopaczka w źle uszytej, taniej, zielonej koszuli”. 
Choć od wydarzeń w Srebrenicy minęło ponad dwadzieścia lat, powieść Maginiego porusza niezwykle aktualne kwestie. To opowieść o potwornościach wojny etnicznej, sile nienawiści i kruchości człowieczeństwa – i o tak bardzo umownych granicach między złem a dobrem. Markiz de Montespan, Jean Teule, wydawnictwo Sonia Draga, premiera 11 maja

Markiz de Montespan to nieszczęsny zdradzony małżonek Athénais, z domu panny de Tonnay-Charente, królewskiej metresy i niekoronowanej władczyni Francji pod rządami Ludwika XIV, matki siedmiorga burbońskich bękartów.
Markiz nigdy nie wyrzekł się uczucia do niewiernej żony, szaleje z zazdrości, popełnia głupstwa, naraża się na gniew tyrana – i niewiele sobie z tego gniewu robi. Romans królewski jest na ustach wszystkich, a całe eleganckie towarzystwo śmieje się z pyszałkowatego markiza.
Powieść Markiz de Montespan to groteskowy obraz XVII-wiecznej Francji - ery rozkwitu oświeconego absolutyzmu ukazanej w krzywym zwierciadle pisarskiej zjadliwej ironii; fantazyjny opis przedziwnych dla nas obyczajów i życia codziennego jednego z najpotężniejszych mocarstw ówczesnego świata: wykwint i zgniłe zęby, rozpusta i etykieta...Tajemnica Composteli, Alberto S. Santos, wydawnictwo Świat Książki, premiera 11 maja

Czy grób świętego Jakuba skrywa jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic Zachodu?
Wszystko wskazywało na to, że dzień 28 stycznia 1879 roku powinien zapisać się w historii chrześcijaństwa. Po wielu dniach wykopalisk w katedrze w Composteli odnaleziono grób, w którym jakoby spoczywały szczątki świętego apostoła. Ale odkrycie to wywołało szok i niedowierzanie...

"Tajemnica Composteli" to znakomite dzieło z gatunku fikcji historycznej. Opierając się na solidnych badaniach i posługując zręczną narracją autor odsłania życie, myśli i działania Pryscyliana, jednej z najbardziej fascynujących i kontrowersyjnych postaci IV wieku. Sprawia, że zatapiamy się w skomplikowanym świecie imperium rzymskiego. Alberto S. Santos odtwarza nastroje, postaci i idee, które nas wciągają, jednocześnie prowokując swoją aktualnością.
Manuela MartinsGdy śmiertelnicy śpią,  Kurt Vonnegut, wydawnictwo Albatros, premiera 11 maja

Niepublikowany wcześniej zbiór wczesnych opowiadań amerykańskiego mistrza ciętego języka i czarnego humoru.
Inteligentna i zjadliwa proza Kurta Vonneguta inspirowała kolejne pokolenia pisarzy, w tym Dave'a Eggersa, autora przedmowy do niniejszego tomu opowiadań. W tych, do tej pory nie publikowanych, literackich klejnotach unikalny styl Vonneguta przenika specyficzne amerykańskie krajobrazy, pełne fabryk, przyczep i przydrożnych barów, oraz bohaterów, których marzenia i lęki nieustannie zmagają się z okrutną, a czasem komicznie obojętną, rzeczywistością.
Oto opowieści o ludziach i maszynach, o sztuce i sztuczności, o tym, jak niespodziewana fortuna, sława lub miłość potrafią wywrócić zwykłe życie do góry nogami. Ambitny budowniczy dróg, dowódca armii buldożerów, spychaczy i asfalciarek w wolnym czasie zawiaduje miniaturowymi makietami pociągów, gdy niespodziewanie do świata fantazji wkracza kobieta jego życia. Młoda stenotypistka-marzycielka odbiera telefon od zbiegłego przestępcy, który składa jej dziwną propozycję. Zrzędliwy dziennikarzyna  zostaje powołany do komisji oceniającej bożonarodzeniowe reklamy - pracy, w której poznaje byłego więźnia i jest świadkiem cudu.
Wdowa po hodowcy świń otrzymuje tajemnicze listy od mężczyzny z  Schenectady, w których pisze o "niezdefiniowanym, słodkim bólu duszy". Jeszcze dziwniej robi się, gdy kobieta jedzie spotkać się z nim osobiście.
Ten zbiór opowiadań, to swoisty testament Vonneguta, świadectwo jego niezwykłego zmysłu obserwacji i nieograniczonej wyobraźni.Złodziej z mgły, Lavinia Petti, wydawnictwo Filia, premiera 11 maja

Bestsellerowa powieść o utraconych wspomnieniach, zapomnianych marzeniach i wielkich tajemnicach z przeszłości.
Pewnego dnia w stosie korespondencji od wielbicieli swej twórczości znajduje list sprzed piętnastu lat, adresowany do nieznanej mu kobiety. Ku jego zdumieniu – i nie ma co do tego wątpliwości – jego nadawcą jest… on sam. W liście Antonio opowiada o utraconych wspomnieniach i o zamordowanym, być może przez niego samego, człowieku.
Czeka go długa podróż przez zaułki Neapolu, do krainy ciągłych zmian i metamorfoz, w poszukiwaniu rozwiązania zagadki morderstwa i własnej tożsamości.

Rzeka złodziei, Michael Crummey, wydawnictwo Wiatr od Morza, premiera 16 maja

Druga dekada XIX wieku. Żyjący w głuszy osadnicy od wielu dziesięcioleci sami stanowią prawo na zajętych przez siebie terenach, na własną rękę rozprawiając się z „Czerwonymi Indianami”. Ci, spychani w głąb lądu przez Europejczyków, nieudolnie stawiają opór, atakując białych z zasadzek lub niszcząc ich mienie. Sytuacja dodatkowo się komplikuje, gdy wiedziony nadzieją na zażegnanie konfliktu gubernator wysyła w głąb lądu oficera marynarki wojennej Davida Buchana, mającego wyegzekwować przestrzeganie prawa przez osadników i zorganizować pokojową ekspedycję w głąb terytorium Indian. Oficer werbuje do pomocy doświadczonego i bezwzględnego Johna Peytona Seniora – najbardziej wpływowego osadnika na całym wybrzeżu oraz jego syna, rozdartego między niechęcią do ojca a miłością do kobiety, której przyszło wieść życie w ich domu. Mężczyźni nawet nie podejrzewają, w jak wielkim stopniu zakończona tragicznie wyprawa odmieni losy jej uczestników oraz mieszkańców wybrzeża.Klątwa rodziny Palmisano, Rafel Nadal, wydawnictwo Albatros, premiera 18 maja

W małej wiosce w Apulii pod koniec pierwszej wojny światowej, dwie kobiety postanawiają odmienić przeznaczenie nowonarodzonego Vitantonio Palmisano.
Dwudziesty pierwszy potomek męskiej linii rodu Palmisano, Vitantonio, zostaje podmieniony przy narodzinach i wychowuje się jako brat bliźniak Giovanny Convertini, urodzony tego samego dnia w znacznie bardziej nobliwej rodzinie. Gdy południowe Włochy powoli odbudowują się po wojnie, bliźnięta zbliżają się do siebie, nie wiedząc, że nie są biologicznym rodzeństwem. Ich polityczna i uczuciowa edukacja latem odbywa się na wsi, a zimą w szkole w Bari. Wybuch drugiej wojny światowej przerywa ich beztroskie dzieciństwo i naukę. Vitantonio, który obiecał matce, że nigdy nie pójdzie walczyć, ukrywa się przed poborem do wojska.  Giovanna wyjeżdża do Hiszpanii, a potem do Francji, by walczyć z faszyzmem. Gdy upadek Mussoliniego jest bliski, a wojna zbliża się ku końcowi, Giovanna wraca do Bari, by odnaleźć  brata i prawdziwą miłość swojego życia. 
Klątwa rodziny Palmisano to epicka opowieść o dwóch rodach uwikłanych w trudną historię dwudziestego wieku i o nierównej walce człowieka z przeznaczeniem. Jest to też opowieść o sile przyjaźni i niemożliwej miłości pomiędzy  dwojgiem ludzi, przekonanych o tym, że są bratem i siostrą. Sielskie opisy wiejskiego życia w Apulii są tak realne, że trudno uwierzyć, że ich autor nie jest rodowitym Włochem.Beatlesi, Lars Saabye Christensen, wydawnictwo Literackie, premiera 19 maja

Oslo, rok 1965. Na świecie szaleje beatlemania. Kim, Gunnar, Seb i Ola, nierozłączni przyjaciele ze szkolnej ławy, chcą być jak słynna czwórka z Liverpoolu. Zapuszczają grzywki, przyjmują pseudonimy Paul, John, George i Ringo i z wypiekami na twarzy czekają na kolejne piosenki. Love Me Do, She Loves You, Strawberry Fields Forever… nie ma dla nich większego święta, niż wspólne słuchanie płyt słynnej grupy. Pewnego dnia chłopcy postanawiają założyć własny zespół.

Piękna książka o dziecięcych marzeniach, pierwszych miłościach i libacjach, buncie i konfrontacji z rzeczywistością? Tak, ale nie tylko. W łagodną opowieść o dojrzewaniu w pewnym momencie zaczyna się wsączać coś mrocznego i niepokojącego. Kim, Gunnar, Seb i Ola dorastają i zmieniają się razem z muzyką Beatlesów – to droga od pierwszych pocałunków i randek z koleżankami z klasy aż do gwałtownych protestów przeciwko wojnie w Wietnamie i rewolucyjnych rozruchów na ulicach Oslo. Od bezgranicznego oddania i przyjaźni aż do bolesnego rozpadu.Saga rodu Poldarków. Demelza, Winston Graham, wydawnictwo Czarna Owca, premiera maj 2016

Nadchodzą burzliwe czasy poddające próbie małżeństwo i miłość Demelzy Carne i Rossa Poldarka. Wysiłki kobiety, by przystosować się do życia w środowisku kornwalijskich właścicieli ziemskich, niosą gorycz i troski mimo radości z narodzin pierwszego dziecka. Ross rozpoczyna trudną walkę o prawa właścicieli kopalni miedzi i staje się śmiertelnym wrogiem potężnego bankiera George’a Warleggana.

Winston Graham jest autorem czterdziestu powieści, między innymi The Walking Stick, Angell, Pearl and Little God, Stephanie oraz Tremor. Jego książki przełożono na wiele języków, a głośna saga rodu Poldarków stała się kanwą dwóch seriali telewizyjnych emitowanych w dwudziestu czterech krajach. Tomasz Cromwell, Tracy Borman, wydawnictwo Astra, premiera maj 2016

Biografia autorstwa Tracy Borman ukazuje nie tylko makiawelicznego polityka, ale także lojalnego sługę, przyjaciela i rewolucjonistę, który odmienił oblicze XVI-wiecznej Anglii. Cromwell był odpowiedzialny za kasatę zakonów w królestwie, zniszczenie kościołów i dzieł sztuki, oskarżany o zamordowanie Katarzyny Aragońskiej i skazanie Anny Boleyn. To historia najbardziej zaufanego doradcy Henryka VIII – prawnika, księgowego i najemnika, który obiecał uczynić angielskiego władcę najbogatszym monarchą w Europie. To dzieje syna prostego kowala, który wspiął się na szczyt politycznej kariery, by skończyć na szafocie.
No i jak, wpadło Wam coś w oko? ;)

24 komentarze:

 1. "Demelzę" kupuję na 100%, ale z Twojej listy skusiłoby mnie jeszcze kilka pozycji :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawie same książki historyczne, czyli nie takie, które zazwyczaj czytam ;) Kuszą mnie "Beatlesi" i "Markiz de Montespan".

  OdpowiedzUsuń
 3. Jej... z tego spisu chyba tylko jednej nie chce....masz cudny dar wybierania perełek... A "Jakby nikogo..." też pobrałam - to opowieść o historii, którą już świadomie - jeszcze dziecko już nie dziecko - obserwowałam/śledziłam/działa się na moich oczach....A teraz będę czytać książki o tym, na co z całym światem patrzyłam - a może świat wzrok odwrócił....? Może się dowiem co z ta wielką polityką.....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno nabrać dystansu do spraw, które rozgrywały się niemal na naszych oczach -_-
   Nigdy nie przepuszczam okazji, by przeczytać książkę opowiadającą o tym, co rozgrywało się w kotle bałkańskim, obojętnie w jakim okresie, choć przyznam, że najbardziej emocjonalny stosunek mam do wydarzeń sprzed dwudziestu lat :(

   Usuń
 4. Muszę pierwszy tom Poldarka w końcu przeczytać, skoro już drugi wychodzi ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 5. Z dużą chęcią sięgnę po książkę "Klątwa rodziny Palmisano". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapowiada się intrygująco, zgadzam się! ^^
   Pozdrawiam również! :)

   Usuń
 6. "Żony SS-manów" mnie zainteresowały, gdy oglądałam ofertę Prószyńskiego. Chciałabym też przeczytać coś Sarah Waters, mam wrażenie, że to chyba bardzo wartościowa proza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Niebanalną więź" czytałam lata temu, chciałabym sobie odświeżyć tę lekturę i sięgnąć po inne powieści autorki :)

   Usuń
 7. Koniecznie muszę mieć "Demelzę" :) Poza tym kusi mnie "Markiz de Montespan" i "Jakby nikogo nie było" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O Cromwellu to bym sobie chętnie poczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie zainteresowała "Rzeka złodziei" z tego względu, że przepadam za książkami z akcją w dziewiętnastym wieku :) I to właściwie wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ech, zawsze coś :) Może następnym razem bardziej trafię w Twój gust :)

   Usuń
 10. Jednak niewiele nam sie pokryło ;) muszę przeczytać tego Rosa Poldarka, cos mi mówi, ze to będzie średniak, a jako ze u nas już jest w biblio, wiec Demelze pewnie tez zakupią

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie saga Poldarków jawi się jako taka lekka, niezobowiązująca lektura, sądząc po serialu, który miałam okazję obejrzeć :) Całkiem przyjemny przerywnik może to być, dlatego się nie nastawiam na coś specjalnego, lecz raczej odprężającego :)

   Usuń
 11. Zainteresowała mnie Sarah Waters i Markiz de Montespan :) A dopiero co zrobiłam zakupy na ponad 20 pozycji... :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Same ciekawe tytuły. Na pierwszy ogień chętnie wzięłabym "Niebanalną więź".

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.