Taormina |
Wschodnia Sycylia powitała mnie Taorminą – i było to powitanie nieoczekiwanie zachwycające. Malowniczo położona w Górach Pelorytańskich, rozpościerająca się na szczycie i stromych zboczach wzgórza Monte Tauro, opadających wprost do turkusowych wód Morza Jońskiego, oferuje spektakularne, zapierające dech w piersiach widoki, aż po dymiącą, majestatyczną Etnę na południu. Nic dziwnego, że miasteczko jest niezwykle popularne wśród turystów i choć przez większą część roku panuje tu niemiłosierny gwar i zgiełk, pozostaje miejscem magicznym, zniewalającym i niebywale urokliwym.
Historia Taorminy sięga czasów starożytnych. Jej okolice pierwotnie zamieszkiwali Sykulowie - jedno z trzech rdzennych plemion Sycylii przybyłych tu z Półwyspu Apenińskiego w II tysiącleciu p.n.e. W VIII wieku p.n.e. Sycylię zasiedlili Grecy, zakładając nieopodal pierwszą kolonię – Naksos. Po zniszczeniu Naksos przez Syrakuzan pod wodzą tyrana Dionizjosa I, uciekinierzy z miasta schronili się na bezpiecznym wzgórzu Monte Tauro. Tam, w miejscu dawnej sykulańskiej osady Taurminy w 358 roku p.n.e. zbudowali miasto Tauromenion, którego nazwa bezpośrednio nawiązywała do jego położenia. To właśnie za czasów greckich Taormina zyskała swoją świetność i stała się ważnym punktem na mapie starożytnego świata. Przez pewien czas zachowywała niezależność, by następnie – jak zresztą cała Sycylia – przechodzić z rąk do rąk. Panowali tu Rzymianie (wówczas zlatynizowana jej nazwa brzmiała Tauromenium), Bizantyjczycy, Arabowie, wreszcie Normanowie; rządziły nią dynastie Hohenstaufów, Andegawenów, Aragończyków i Burbonów, by ostatecznie, w II połowie XIX wieku, Taormina stała się częścią zjednoczonych Włoch.
W XIX wieku Taormina z małego sycylijskiego miasteczka stała się prawdziwym rajem dla podróżników, artystów i poetów odbywających słynny Grand Tour. W czasach, gdy zwiedzanie Włoch było niemal obowiązkowym etapem edukacji dla młodych Europejczyków, Taormina zachwycała swoją malowniczością i spokojem. Jej uroki podziwiały koronowane głowy: car Mikołaj I, cesarz Wilhelm II oraz król Edward VII. Zatrzymali się tu także m.in. Johann Wolfgang Goethe, który w swojej Podróży włoskiej opisał zachwycające piękno Sycylii oraz Oscar Wilde – angielski pisarz, który szukał w Taorminie inspiracji i wolności. Wśród późniejszych gości znaleźli się także D. H. Lawrence, który mieszkał tu kilka lat, tworząc swoje najważniejsze dzieła, Truman Capote, który zakochał się w sycylijskim klimacie czy poszukujący natchnienia Tennessee Williams. Klimatowi miasteczka na Monte Tauro dał się oczarować kompozytor Richard Wagner (oraz nasz Karol Szymanowski), sam wielki Salvador Dali, reżyser Orson Welles, jak również gwiazdy kina: Cary Grant, Rita Hayworth, Greta Garbo, Gary Cooper czy Romy Schneider. Dziś Taormina jest jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych we Włoszech, wciąż przyciągającą podróżników i artystów z całego świata. Co roku w mieście organizowany jest Taormina Film Fest – jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych włoskich festiwali filmowych, którego projekcje odbywają się w słynącym z doskonałej akustyki Teatrze Greckim, pod gołym niebem i w niebywale malowniczej scenerii. Wśród starożytnych ruin koncerty dawały także gwiazdy pokroju Eltona Johna, Stinga, Boba Dylana czy Andrei Bocellego.
Wieczorne koncerty w teatrze to tylko jeden z elementów, które sprawiają, że Taormina jest tak wyjątkowa. Z bogatej przeszłości miasta bardzo wiele przetrwało do naszych czasów; spacer po wąskich uliczkach warto zacząć od głównej ulicy, Corso Umberto I, wzdłuż której rozciąga się historyczne centrum Taorminy. Główną arterię miasteczka otwierają dwie charakterystyczne bramy: Porta Messina na północy oraz Porta Catania na południu. Obie bramy mają swoje korzenie w średniowieczu, zostały zbudowane przez Arabów jako część potrójnego systemu fortyfikacji i przez wieki strzegły dostępu do miasta. Brama Messyńska (zwana też Porta Fedinandea) wyznaczająca północny kraniec starówki, została w XVIII wieku przebudowana na polecenie Ferdynanda IV Burbona, króla Neapolu i Sycylii, co nadało jej bardziej reprezentacyjny charakter. Dziś jest pierwszym powitaniem, jakie Taormina serwuje przybyszom od strony Messyny.
Wieża Zegarowa |
Na przeciwnym końcu Corso Umberto wznosi się Brama Katańska, zwana też Porta del Tocco (nazwa ta nawiązuje do zwyczaju publicznych spotkań wywodzących się z czasów normańskich). Pochodzi z XV wieku i zachowała do dziś swój oryginalny, surowy, gotycki charakter. Nad wejściem znajduje się herb Aragonów – dynastii, która przez pewien czas władała Sycylią.
Pomiędzy dwiema bramami, mniej więcej w połowie głównej ulicy, znajduje się Wieża Zegarowa (Torre dell’Orologio lub Porta di Mezzo, Środkowa Brama). Została zbudowana na ruinach wcześniejszej budowli – pierwotna konstrukcja pochodziła prawdopodobnie z XII wieku, pięć stuleci później budynek został zniszczony i odbudowany, wtedy też umieszczono na nim zegar. Symbolicznie dzieli ona starą Taorminę na dwie części i prowadzi na Plac 9 Kwietnia (Piazza IX Aprile) – jedno z najpiękniejszych miejsc w mieście, z cudownym tarasem widokowym.
Brama Katańska z herbem Aragonów |
Corso Umberto to serce Taorminy – tętniąca życiem promenada, wybrukowana, otoczona eleganckimi kamienicami, pełna butików, kawiarenek, restauracji i małych galerii sztuki. W sezonie niestety niebywale zatłoczona i gwarna, dlatego warto skręcić w jedną z bocznych, wąskich uliczek, by na chwilę uciec od zgiełku i odkryć ukryte zakamarki miasteczka, gdzie można dać się ponieść wrażeniu, że czas się tutaj zatrzymał.
Corso Umberto I |
Wchodząc do miasta przez Bramę Messyńską, po kilku krokach trafiamy na jeden z najważniejszych zabytków Taorminy – Palazzo Corvaja, stojący w miejscu dawnego rzymskiego forum. Ten imponujący budynek, łączący w sobie elementy arabskie, normańskie i gotyckie, powstawał etapami od X do XV wieku, na rzymskich fundamentach. W 1410 roku mieścił się tu sycylijski parlament, stanowił on również letnią rezydencję królowej Blanki z Nawarry, pełnił funkcję siedziby szlacheckiej rodziny Corvaja, która rezydowała w nim od 1538 do 1945 roku. Obecnie mieści się tu biuro informacji turystycznej.
Pałac Corvaja |
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej |
![]() |
Ruiny rzymskiego odeonu |
Fontanna Centaura |
Pięknie tam!
OdpowiedzUsuńTo prawda, nie da się nie zachwycać :)
Usuń