piątek, 24 maja 2024

Skalne Miasto Adrspach - kraina jak z baśni

 

Przed Bramą Gotycką w Skalnym Mieście


Adrspasskoteplicke Skaly są masywem górskim położonym w Sudetach Środkowych, stanowią część Gór Stołowych podobnie jak nasze Błędne Skały, i podobnie jak one powstały z piaskowca, w wyniku nierównej odporności na wietrzenie i erozję poszczególnych jego warstw, uformowane przez wodę, wiatr i niskie temperatury na przestrzeni milionów lat. Stanowią rezerwat przyrody i są znaną atrakcją turystyczną, obleganą przez tłumy o każdej porze roku. Znajdują się w północno - wschodnich Czechach, w okolicy wsi Adrspach i miasteczka Teplice nad Metuji, niecałą godzinę drogi samochodem z Kudowy – Zdroju. Zajmują zawrotną powierzchnię 1800 ha.Monumentalne, piaskowe ostańce o fantazyjnych kształtach


Trudno uniknąć porównania z Błędnymi Skałami i trzeba uczciwie przyznać, że Skalne Miasto Adrspach poszczycić się może bardziej spektakularnymi, monumentalnymi i fantazyjnymi formacjami skalnymi, a także bardziej rozbudowaną, dłuższą i ciekawszą trasą turystyczną. Znajdziemy tu nie tylko utworzone z piaskowca bloki i iglice skalne o zadziwiających, unikalnych kształtach, z których wiele posiada własne nazwy (np. Głowa Cukru, Kochankowie, Starosta i Starościna, Słoniowy Rynek, Wieża Elżbiety, czy Diabelski Most), ale również kaniony, doliny, labirynty, wodospady i dwa górskie jeziorka.  


Najbardziej efektowną i atrakcyjną trasą jest szlak zielony, prowadzący przez Skalne Miasto w formie 3,5 kilometrowej pętli, wśród najbardziej charakterystycznych i najpiękniejszych ostańców. Jego przejście zajmuje około 2-3 godziny, w zależności od tempa i natężenia ruchu. Krótsza, niebieska pętla ma około 1,5 kilometra długości i wiedzie wzdłuż turkusowego jeziorka utworzonego na terenie dawnej piaskowni (Piskovna). Szlak po Skalnym Mieście jest doskonale oznaczony, nie sposób się zgubić. Żółte szlakówki prowadzą do sąsiedniego skalnego miasta, Teplickich Skał, z równie dobrze rozbudowaną infrastrukturą turystyczną i równie zachwycającymi widokami.


Woda w jeziorku ma niesamowity kolor, turkusowo - szmaragdowy


Jeziorko Piskovna


Głowa Cukru


Brama Gotycka. Jak żywcem wyrwana ze Śródziemia.


W XIX wieku mieściła się tu kasa biletowa do Skalnego Miasta


Pierwsi turyści dotarli w te okolice dopiero w XVIII wieku, wcześniej było to miejsce dzikie i niedostępne. Okres romantyzmu sprzyjał odkrywaniu tak nieprzystępnych, nietkniętych ludzką ręką przestrzeni, nic więc dziwnego, że Skalne Miasto skusiło samego Johanna Wolfganga Goethego do eksploracji terenu. Niemiecki poeta był zachwycony pierwotnym pięknem tego miejsca i to pomimo faktu, że wówczas mógł podziwiać tylko nieliczne formacje skalne. 


Kochankowie - najwyższa skała, 82 m


Starosta i Starościna, miejscowi celebryci :)


Dopiero ogromny pożar z 1842 roku, który odarł znaczącą część obszaru z szaty roślinnej, umożliwił dostęp i odkrył przebogate piękno skalnych bloków z piaskowca. Zaczęły wówczas powstawać pierwsze trasy turystyczne, w czym szczególne zasługi miał baron Ludwik Karel Nadherny, właściciel majątku, w którego skład wchodził także obszar skalnego rezerwatu. Stworzył on i wybudował całą sieć używanych do dziś kładek, chodników, mostków oraz schodków, a także słynną Bramę Gotycką - prawdziwą wizytówkę tego miejsca. To właśnie tutaj znajdowało się pierwsze wejście w Adrspasskie Skały. Niesamowite piękno i wyjątkowy, baśniowy wręcz klimat tego miejsca potrafią oczarować nie tylko turystów, ale także zachwycić filmowców - zupełnie nie dziwi fakt, że plenery Skalnego Miasta stanowiły plan filmowy między innymi Opowieści z Narnii. 


Trasa spacerowa po Skalnym Mieście


Widok na Starostę


Kładki i chodniki wiją się między skałami


 

Za każdą kolejną skałą jest inna, jeszcze bardziej zachwycająca


Spacerując w tym miejscu człowiek ma uczucie, jakby znalazł się w baśni


Ciekawe, co czeka za kolejnym zakrętem?
Niesamowite wrażenia zapewnia jeden z najbardziej spektakularnych punktów widokowych - Wielka Panorama dosłownie zapiera dech w piersiach:

Tu można poczytać o mojej wyprawie w Błędne Skały i na Szczeliniec: ( O ) Błędne Skały i Szczeliniec


Wszystkie zdjęcia wykorzystane we wpisie są mojego autorstwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.