wtorek, 2 maja 2017

Majowe zapowiedzi [2017]

Witajcie! Jak co miesiąc przygotowałam subiektywny zestaw najciekawszych nowości i wznowień wydawniczych.

Cóż nas czeka w maju? Całkiem sporo - na przykład prawdziwa gratka dla wielbicieli twórczości rodzeństwa Bronte - biografia Charlotte i Branwella, najnowsza, gotycka powieść znanego katalońskiego pisarza, kolejna odsłona twórczości Johna Irvinga, konsekwentnie wydawanego przez Prószyńskiego, wznowienie kultowych powieści Josepha Conrada oraz pierwszego tomu Trylogii Arturiańskiej, no i moje osobiste perełki: długo wyczekiwana najnowsza powieść Philippy Gregory, spadochroniarka z zeszłego miesiąca (miejmy nadzieję, że tym razem data premiery się sprawdzi), czyli opowieść o życiu Lukrecji Borgii oraz historia utalentowanej siostry Wacława Niżyńskiego. Oj, będzie się działo!
Mam nadzieję, że wśród majowych zapowiedzi i Wy znajdziecie coś dla siebie :)
Sarajewo. Rany są nadal zbyt głębokie, Herve Ghesquiere, wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, premiera 4 maja

Bośnia i Hercegowina dochodzi do siebie od dwudziestu lat i nadal liże wojenne rany. Dzień po dniu kraj niszczeje, trawiony przez chorobę zwaną nacjonalizmem, i staje się czarną dziurą pośrodku naszego kontynentu. 

Hervé Ghesquière to dziennikarz, który zawsze dociera do serca konfliktu. Kiedy z Sarajewa relacjonował wydarzenia z ogarniętej wojną Jugosławii, był świadkiem zbrodni, okrucieństwa, ogromu nieszczęść i ludzkich tragedii, które odcisnęły na nim niezatarte piętno. 
Po dwudziestu latach powraca do Bośni, by z właściwym sobie temperamentem korespondenta wojennego opisywać wciąż niezabliźnione wojenne rany. Przemierza tysiące kilometrów, rozmawiając z bośniackimi muzułmanami, Serbami i Chorwatami. Próbuje w ten sposób dociec tego, co tak naprawdę się wydarzyło i przewidzieć, jaka przyszłość czeka ich kraj. Ghesquière nie ukrywa emocjonalnego zaangażowania w historie swoich rozmówców. Relacjonuje je tak, jakby rozgrywały się na naszych oczach. 
Problemy aspirującej do Unii Europejskiej współczesnej Bośni, która zmaga się z korupcją, nepotyzmem i narastającą groźbą terroryzmu, dają się we znaki większości społeczeństwa, jednak nadzieję na pokonanie dawnych urazów daje młode pokolenie, które z optymizmem patrzy w przyszłość mimo wciąż tlącego się nacjonalizmu.Tajemnice Wichrowych Wzgórz, Eryk Ostrowski, wydawnictwo PWN, premiera 8 maja

Na słynnym autoportrecie z siostrami pozostała po nim smuga cienia. Jest dodatkiem, ciekawostką, bohaterem mitów i legend. Jego imię stało się symbolem przekleństwa. Miał zmarnować swój talent, jak twierdziła jego starsza siostra. Tymczasem fakty były inne.
Branwell Brontë, legendarny brat trzech słynnych sióstr pisarek, Charlotte, Emily i Anne, pozostaje największą zagadką literatury nowożytnej. Jako prekursor gatunku fantasy i twórca poematu psychologicznego wyprzedzał swoją epokę niemal o całe stulecie.
Tajemnice wichrowych wzgórz to pierwsza wspólna biografia Branwella i Charlotte. Ostrowski tworzy fascynujący portret psychologiczny genialnego rodzeństwa, które przez lata łączyły wspólne doświadczenia – dzieciństwo w cieniu śmierci, pasja pisania, marzenia o literackiej sławie, pierwsze uczuciowe rozczarowania, pozamałżeńskie miłości. Co sprawiło, że ich więź zostawała zerwana, a siostrzana miłość Charlotte zmieniła się w nienawiść?
Książka odsłania nieznane fakty z dziejów rodziny Brontë. Eryk Ostrowski rekonstruuje genezę Wichrowych Wzgórz, arcydzieła światowej literatury. Charlotte poczyniła wiele starań, by pewne informacje nigdy nie wyszły na jaw. Odnalezione w ostatnich latach dokumenty każą na nowo spojrzeć na tę historię i definitywnie oddzielić prawdę od mitu, a zapomniana twórczość oraz korespondencja Branwella Brontë dają klucz do poznania tajemnicy dzikich wrzosowisk zachodniego Yorkshire.Agonia dźwięków, Jaume Cabre, wydawnictwo Marginesy, premiera 10 maja

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Ràpita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru. 
Brat Junoy, utalentowany muzyk, zostaje tam zesłany w charakterze spowiednika. Pozbawiony dostępu do instrumentów franciszkanin dzięki sile wyobraźni nieustannie przenosi się do abstrakcyjnego raju muzyki, oazy swojej samotności. W imię zdrowego rozsądku prowadzi także ambicjonalną wojnę ze zgorzkniałą matką przełożoną, niespełnioną poetką. Brat Junoy jest zdania, że umartwianie się nie przybliża nikogo do Boga, a niedożywienie wywołuje halucynacje. 
Po proteście przeciw surowej karze nałożonej na dwie nowicjuszki – z których jedna umiera, druga zaś opuszcza klasztor – popada w ostry konflikt z matką przełożoną, trafia do aresztu i staje przed sądem diecezjalnym oskarżony o herezję, nadużycia i samowolę. Rozpoczyna się proces, podczas którego wszystko zdaje się przemawiać przeciw bratu Junoyowi... W świecie, który nie podziela jego pasji, pada ofiarą nietolerancji. 
Pasjonująca powieść gotycka, która po raz kolejny udowadnia maestrię katalońskiego pisarza o niepodrabialnym stylu.Trzy siostry, trzy królowe, Philippa Gregory, wydawnictwo Książnica, premiera 10 maja

Kobiety z dynastii Tudorów w walce o mężczyzn i władzę. 
Trzy kobiety na dworze Tudorów łączy silna rodzinna więź. Gdy jednak każda z nich włoży na głowę koronę, nie zawahają się zadać rywalkom zdradzieckich ciosów. 
Początek XVI wieku w Anglii. Król Henryk VII Tudor poprzez sojusze i małżeństwa dzieci próbuje umocnić swoją władzę. Jego starsza córka Małgorzata wkrótce zostanie królową Szkocji, młodsza - Maria poślubi króla Francji Ludwika XII, a następca tronu pojmie za żonę infantkę hiszpańską Katarzynę Aragońską. Trzy młode kobiety na dworze Tudorów związane rodzinnymi powinnościami zaczynają rywalizować i w końcu zwracają się przeciwko sobie. W miarę doświadczanych zdrad, niebezpieczeństw i namiętności odkrywają, że w ich trudnym życiu jedynym pewnikiem jest wyjątkowa więź między nimi, silniejsza od tej, która połączyła je z mężczyznami.Uwolnić niedźwiedzie, John Irving, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 11 maja

Ogromne pomieszanie – żałosne kulisy anszlusu i jego wpływ na mentalność Austriaków, dziwaczne frustracje młodych ludzi, idea wolności dla zwierząt zamkniętych w zoo, emocje pierwszej miłości, szalona wyprawa kultowym motocyklem, reminiscencje i antagonizmy wojennej zawieruchy – oto Austria drugiej połowy lat sześćdziesiątych, oto Wiedeń, w którego świeżej pamięci pozostaje jeszcze podział miasta na cztery strefy okupacyjne. Niespokojny rytm i burzliwa atmosfera powieści Irvinga tworzą doskonałe tło dla niecodziennych przeżyć młodych bohaterów.Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii, Christopher Gortner, wydawnictwo Znak, premiera 15 maja

Borgiowie – najpotężniejsza rodzina świata. Bezwzględni i niebezpieczni, drapieżni i zepsuci do szpiku kości, nie cofną się przed niczym, aby sięgnąć po władzę.
Kiedy Rodrigo Borgia zostaje papieżem, jego młodziutka córka Lukrecja staje się pionkiem w bezwzględnej politycznej grze. W wieku trzynastu lat zmuszona do pierwszego małżeństwa, stopniowo wchodzi w świat kłamstw i spisków. Aby w nim przetrwać, Lukrecja szybko uczy się knucia intryg, a obudzona w niej kobiecość sprawia, że poznaje smak zakazanych namiętności. Papieska córka doskonale opanowuje reguły okrutnej gry, lecz jej celem jest jedno – przetrwanie. I zemsta na tych, którzy ją skrzywdzili.

Księżniczka Watykanu to historia kobiety, której przyszło żyć w epoce niespotykanego przepychu i nikczemnych intryg. To opowieść o kobiecej sile i o niewinności, którą trzeba poświęcić, aby pokonać los przypieczętowany przez krew przodków.Bogini tańca, Ewa Stachniak, wydawnictwo Znak, premiera 15 maja

Bronisława Niżyńska dorastała w cieniu brata. Choć oboje byli cudownymi dziećmi baletu, to jego okrzyknięto legendą. To jego nazywano „Bogiem tańca”.

Bronia godziła się na bycie „tą drugą”. Jednak do czasu…
Bogini tańca to wyjątkowa opowieść o kobiecie, która dotarła na szczyt wbrew wszystkiemu i wszystkim. Na zdominowanej przez mężczyzn scenie osiągnęła pozycję, o jakiej inni mogli tylko marzyć. Jednak najtrudniejsze role odgrywa się czasem nie na scenie, a w życiu…


Jądro ciemności. Lord Jim, Joseph Conrad, wydawnictwo Bellona, premiera 18 maja

Lord Jim to opowieść o usilnych próbach przekraczania granic własnej wytrzymałości, o pokonywaniu słabości i walce z samym sobą. To również opowieść o najwyższej wartości w życiu człowieka – honorze. Tytułowego Jima poznajemy w różnych momentach jego życia – jako młodzieńca, który kształtuje swoje zasady moralne, a następnie jako dorosłego mężczyznę, którego doświadczenia weryfikują przyjęte przez niego wartości. 

Grupa przyjaciół wyrusza na wyprawę po Tamizie. W drodze zaczynają snuć opowieści dotyczące ich morskich przygód. Szczególnie interesującą historią dzieli się ze współtowarzyszami Charles Marlow – narrator powieści – który jako kapitan małego statku parowego popłynął rzeką Kongo w głąb afrykańskiej dżungli. Jądro ciemności jest po części zapisem osobistych doświadczeń Conrada z jego podróży po Afryce. 
Jądro ciemności oraz Lord Jim uznawane są za najważniejsze dzieła w dorobku Josepha Conrada. Doczekały się licznych adaptacji filmowych i stały się inspiracją dla wielu twórców.Zimowy monarcha, Bernard Cornwell, wydawnictwo Otwarte, premiera 24 maja

Pierwszy tom Trylogii arturiańskiej.
Zimowy monarcha Bernarda Cornwella mistrzowsko łączy klasyczną legendę i opowieść o nieustraszonym Arturze z emocjonującą historią walk o władzę rozgrywających się w tajemniczych, mrocznych czasach. 

Gdy król Brytanii Uther żegna się z życiem, państwo ogarnia anarchia i nastaje niebezpieczny czas wewnętrznych podziałów. Armie saskie szykują się do najazdu na pogrążającą się w chaosie Brytanię. 
Tylko Artur może powstrzymać saksońską furię i zapobiec upadkowi kraju. Jego dłoń dzierży wyjątkowy miecz – Excalibur, dar od czarownika Merlina, ale jego waleczne serce przepełnia miłość do Ginewry piękniejszej od wszystkich kwiatów. Czy przeznaczeniem Artura będzie zwycięstwo?Cud, Emma Donoghue, wydawnictwo Sonia Draga, premiera 24 maja

Tajemnica, która nosi znamiona cudu, czy próba morderstwa?
W 1850 roku mieszkańców małej wioski w Irlandii zadziwia osobliwy post Anny O'Donnell, który rozpoczyna się jako dobrowolne i żarliwe wyznanie wiary. Po kilku tygodniach spożywania wyłącznie tego, co O'Donnell określa jako "mannę z nieba", zainteresowanie historią "cudu" sięga zenitu. Do skromnej chaty rodziny O'Donnellów ustawiają się kolejki głodnych duchowych przeżyć turystów, a zagraniczna gazeta przysyła dziennikarza, który ma opisać tę niebywałą sensację. 

Lib, angielska pielęgniarka i uczennica Florence Nightingale, przez dwa tygodnie ma obserwować sytuację i ocenić, czy Anna jest oszustką. Gdy stan głodującej się pogarsza, do obowiązków Lib, poza opieką nad dzieckiem, dochodzi ustalenie, dlaczego dziewczynka może być ofiarą rozciągniętego w czasie morderstwa.Poldark. Cztery łabędzie, Winston Graham, wydawnictwo Czarna Owca, premiera 24 maja

Kornwalia, 1795–1797. 
Z pozoru wydaje się, że Ross Poldark – obecnie uważany za kogoś w rodzaju bohatera wojennego – może spokojnie cieszyć się zdobytym z trudem bogactwem, lecz nagle staje przed nim nowy dylemat. W jego żonie Demelzie zakochuje się młody oficer marynarki wojennej. 

Cztery kobiety, których życie jest związane z życiem Rossa – cztery łabędzie – stają w obliczu kryzysu. Dla żony Rossa, Demelzy, dla jego młodzieńczej miłości Elizabeth, dla Caroline, która niedawno poślubiła jego przyjaciela, oraz dla nieszczęśliwej Morwenny Chynoweth nadchodzi czas niepokojów i konfliktów. 

Katedra w Barcelonie, Ildefonso Falcones, wydawnictwo Albatros, premiera 24 maja

W magicznej scenerii średniowiecznej Barcelony rozgrywa się historia wielkich namiętności, tragicznych miłości, zdrad, spisków i zemsty. 
Katedra w Barcelonie to napisana z wielkim rozmachem powieść w stylu słynnych Filarów Ziemi Kena Folletta. Fascynująca panorama średniowiecza przedstawiająca blaski i cienie feudalnej Katalonii w dobie religijnych i społecznych niepokojów, nietolerancji i wojen. 

I połowa XIV wieku. Stolica Księstwa Katalonii, Barcelona, panuje na szlakach handlowych i rozrasta się ku morzu. Mieszkańcy skromnej, ubogiej dzielnicy Ribera, postanawiają własnymi rękami wybudować wspaniałą katedrę maryjną – kościół Santa Maria de la Mar. Historia budowy splata się z losami Arnaua Estanyola, syna uciekającego przed okrutnym panem pańszczyźnianego chłopa. Z przymierającego głodem zbiega Arnau przemieni się w zamożnego patrycjusza, człowieka prawego i szanowanego. Tragarza portowego, żołnierza, bankiera, a później konsula morskiego. Żadne pieniądze, honory i zaszczyty nie uchronią go jednak przed niebezpiecznym spiskiem i długimi rękami inkwizycji...

11 komentarzy:

 1. Bez wątpienia Gregory to mój must have. Gortner do przeczytania. Chciałabym też poznać "Cud".

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę w końcu poznać twórczość Irvinga oraz Gregory.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowa książka Irvinga musi być świetna!

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę kupić kolejny tom Poldarków :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Cieszy wznowienie Falconesa, Cornwella i Irvinga, kuszą Gregory, Cabre i Gortner, Ostrowski zaś... cierpliwie poczekam na recenzję: Siostry śpiące prezentowały się wprawdzie urzekająco ale styl autora gryzł mnie i uwierał.

  OdpowiedzUsuń
 6. 'Sarajewo' mam, Cabre chciałabym mieć, Irwinga też, bo jeszcze nie czytałam ani jednej. 'Katedrę w Barcelonie' słuchałam, ale nie do końca, bo mnie zanudziła. To długa książka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie zainteresował "Cud" ze względu na czas i miejsce akcji. Uwielbiam wiek dziewiętnasty. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czekam na "Zimowego monarchę" (chociaż wypadałoby najpierw skończyć lekturę "Królów przeklętych";)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cieszę oczy i jednocześnie zastygam w nieziszczonym jeszcze, lecz szczęśliwie ziszczalnym pragnieniu wielbicieli historii dopiero odsłanianych, jakie podają nam Ostrowski i Stachniak, ale to przecież tylko skromny wycinek czekających nas w maju wspaniałości. W Twoim zestawieniu brak słabych ogniw :)
  Obecnie czekam na "Wyznanie" Cabre i myślę, że będzie to pierwsza część głębszej z nim znajomości. Mnóstwo elektryzujących historii o kobietach, wpisanych w przeszłość, migoczących niezrównanymi i zróżnicowanymi wrażeniami. Dziękuję Ci za drogowskazy, Karolino, ułatwią mi poszukiwania i oszczędzą fiask :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.