środa, 24 maja 2017

Drugi Festiwal Książki Opole 2-4 czerwca 2017 - zapowiedź


W dniach 2 – 4 czerwca Plac Wolności już po raz drugi zamieni się w Miasteczko Literackie, obejmujące targi książki, spotkania autorskie, warsztaty i koncerty. Do Opola zawitają znani i lubiani autorzy, podczas wydarzenia będzie miało miejsce II Wielkie Opolskie Dyktando z udziałem Mistrza Mowy Polskiej Artura Andrusa.


Spotkania autorskie

Tak jak w ubiegłym roku, nie zabraknie autorów i autorek o wielkich nazwiskach - Katarzyny Grocholi, Janusza Leona Wiśniewskiego, Justyny Kopińskiej, Łukasza Orbitowskiego, Anety Jadowskiej, Krystyny Mirek, Marcina Mellera, Wojciecha Jagielskiego, Sylwii Chutnik, Marty Abramowicz, Tomasza Minkiewicza (WILQ), Jacka Pałkiewicza. Wśród nich pojawią się także takie osobistości jak Marcin Kydryński, Tomasz Raczek, Artur Andrus, Tomasz Sekielski czy Maciej Orłoś, a to nie koniec listy gości, którzy odwiedzą Opole w ramach Festiwalu. 

Tegoroczny Festiwal jest bardzo urozmaicony i zróżnicowany pod względem licznych atrakcji. Zdecydowanie jest bardzo rozbudowana cześć skierowana dla dzieci – spotkanie z Edytą Jungowską, inauguracja Cała Polska czyta dzieciom, spotkania i warsztaty dla dzieci. Podczas festiwalu odbędzie się również akcja charytatywna 800 książek na 800-lecie Opola.

Targi Książki

Równie ważną częścią Festiwalu Książki są Targi, gdzie będzie można nabyć publikacje i nowości z ponad 40 wydawnictw w okazyjnych cenach. Wydawcy z całej Polski zaprezentują swoją ofertę zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Przez wszystkie dni festiwalowe targi trwają w piątek (godz. 10.00 – 19:00) sobotę (10.00 – 20:00) i niedzielę (10.00 – 18:00).

II Wielkie Opolskie Dyktando

Wzorem poprzedniego roku, podczas drugiej edycji Festiwalu Książki Opole 2017 odbędzie się II Wielkie Opolskie Dyktando - w sobotę 3 czerwca o godz. 12:00 w Filharmonii Opolskiej. Osoba, która napisze tekst dyktanda bezbłędnie lub popełni najmniejszą liczbę błędów ortograficznych, a także interpunkcyjnych, otrzymuje tytuł Opolskiego Mistrza Ortografii. Tekst dyktanda przeczyta Mistrz Mowy Polskiej - Artur Andrus, a poprowadzi je znana vlogerka i autorka książki Mówiąc inaczej - Paulina Mikuła. 


Warsztaty pisarskie

Jedną z atrakcji festiwalowych są warsztaty pisarskie, skierowane zarówno do dorosłych jak i dzieci. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązują zapisy na dyktando oraz warsztaty. Szczegóły już wkrótce na stronie festiwalksiazki.pl. 

Zaczytane Opolskie

Uatrakcyjnieniem Festiwalu Książki Opole 2017 jest projekt Zaczytane Opolskie, które obejmuje spotkania w regionie: Brzeg, Nysa i Kluczbork. Literackimi gwiazdami projektu są Katarzyna Grochola, Janusz Leon Wiśniewski i podróżnik Jacek Pałkiewicz. 

Koncerty

Festiwal Książki Opole to wydarzenie nie tylko dla miłośników literatury. Spotkaniom z autorami i warsztatom literackim towarzyszyć będą wyjątkowe koncerty: 3 czerwca na Scenie Plenerowej (szachownica przy Miejskiej Bibliotece Publicznej) odbędzie się spotkanie autorskie oraz koncert Marty Kossakowskiej, znanej wcześniej jako Marika. W ramach obchodów 800-lecia Opola na scenie 2 czerwca pojawi się ceniona i wielokrotnie platynowa Ania Dąbrowska. Stolicę Polskiej Piosenki będzie reprezentować Sabina Sago - wokalistka, autorka tekstów i aktorka musicalowa. Festiwal zakończymy spotkaniem autorskim z Natalią Fiedorczuk – Cieślak, tegoroczną laureatką Paszportu Polityki i muzycznym akcentem w wykonaniu artystki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

Plan spotkań festiwalowych Warto śledzić informacje dotyczące wydarzenia na stronie Festiwalu oraz Facebooku. Wybieracie się? Ja postaram się dotrzeć na spotkanie z Wojciechem Jagielskim i Jackiem Pałkiewiczem,  ale zobaczymy co z tych planów wyjdzie...

2 komentarze:

  1. Odpowiedzi
    1. Byłoby super gdyby, a gdyby jeszcze udało nam się spotkać, to już w ogóle ☺

      Usuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.