Moi drodzy,
wydawnictwa przywitały nas w nowym roku wysypem nowości, wśród których wyszperałam kilkanaście intrygująco zapowiadających się perełek.
Poniżej znajdziecie między innymi fascynującą historię pewnej średniowiecznej królowej, opowieść o zapomnianej przez historię żonie genialnego fizyka, długo wyczekiwany zbiór najlepszych utworów Samotnika z Providence czy biografię jednego z najsłynniejszych reżyserów filmowych.
Zapraszam! ;)
STYCZNIOWE ZAPOWIEDZI WYDAWNICZE
Pani Einstein, Marie Benedict, wydawnictwo Znak, premiera 2 stycznia
Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej kalectwo przekreśla szanse na miłość. Postanawia w pełni poświęcić się nauce. Jest nieprzeciętnie inteligenta, ambitna i zamierza wiele osiągnąć.
Studiujący z nią Albert zakochuje się w jej niezwykłym umyśle i niedoskonałym ciele. W ich małżeństwie jest miejsce nie tylko na miłość, ale też na wspólną pasję.
Kilkanaście lat później świat zachwyca się odkryciami Einsteina. Nikt nie pyta jak ich dokonał, nikt nie wspomina o Milevie.
Wciągająca i poruszająca historia żony Einsteina, genialnej fizyczki, której wkład w naukę został zapomniany. Kim była i dlaczego nic o niej nie wiemy?
W górach szaleństwa i inne opowieści, H.P.Lovecraft, wydawnictwo Zysk i s-ka, premiera 9 stycznia
Tchnące niesamowitością najlepsze utwory Lovecrafta współtworzą kanon współczesnej literatury grozy.
Dzieła dżentelmena z Providence, jak nazywano pisarza, stanowiły inspirację dla tak głośnych autorów horrorów jak Stephen King, Anne Rice czy Clive Barker. Doprowadzając do perfekcji swój styl, cyzelował w opowiadaniach gotycki klimat niezwykłości od tych najwcześniejszych aż po najsłynniejsze z cyklu mitów Cthulhu. Niniejszy tom zawiera najbardziej reprezentatywne powieści i opowiadania wybrane z niezwykle bogatego dorobku mistrza makabry, zarówno te wykorzystujące poetykę sennych koszmarów, jak i opisujące równie przerażającą jawę.
Alfred Hitchcock, Peter Ackroyd, wydawnictwo Zysk i s-ka, premiera 9 stycznia
Biografia napisana przez Petera Ackroyda ukazuje mroczne prawdy, które kryją się za twórczością Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych.
Alfred Hitchcock był dziwnym dzieckiem, wyobraźnia jednak nie dawała się zamknąć w ścianach domu, więc planował wielkie podróże wzdłuż i wszerz Europy, do czego wykorzystywał kolejowe rozkłady jazdy. Jak więc do tego doszło, iż ten płochliwy malec stał się jednym z najbardziej szanowanych i cenionych reżyserów filmowych w historii?
W wieku dorosłym Hitchcock bardzo starannie kontrolował to, jaki jego portret kreśli prasa i niektóre wydarzenia ze swego dzieciństwa bardzo rozbudowywał i upiększał, podczas gdy inne spychał w cień.
W swojej znakomitej książce Peter Ackroyd stara się dotrzeć do sedna naznaczonego okrucieństwem i pragnieniem dominacji życia i twórczości Alfreda Hitchcocka, jednego z najsłynniejszych dwudziestowiecznych reżyserów filmowych, który w przeciągu ponad pięćdziesięciu lat nakręcił ponad pięćdziesiąt filmów, z których wiele portretuje psychotycznych morderców.
Pola krwi. Religia i przemoc, Karen Armstrong, wydawnictwo W.A.B., premiera 11 stycznia
Czy Gandhi miał rację, twierdząc, że nie wiedzą, co religia oznacza, ci, którzy mówią, że religia nie ma nic wspólnego z polityką? Jaką rolę we współczesnych konfliktach politycznych odgrywa czynnik religijny?
Karen Armstrong przedstawia sojusz między religią a polityką, który trwa od pięciu tysięcy lat. Władza i religia mają wspólne korzenie. Wzajemny wpływ oraz nierozerwalny związek politycznych i religijnych działań miały miejsce nie tylko w przypadku Jezusa, Mahometa i Lutra. To współistnienie religii i władzy dotyczyło również Krzysztofa Kolumba czy cesarza Konstantyna. W Polach krwi autorka przedstawia również swoje obserwacje na temat związków trzech wielkich religii monoteistycznych z przemocą.
Hotel Angleterre, Marie Bennett, wydawnictwo Marginesy, premiera 11 stycznia
Rok 1940. Georg krótko po ślubie zostaje powołany do wojska, żeby bronić granicy z Finlandią. Trafia do jednostki, gdzie musi zmierzyć się z temperaturą sięgającą minus czterdziestu stopni i sadystycznym dowódcą. W obozie wybucha bunt, giną ludzie.
Pozostawiona samotnie w Malmö Kerstin, żona Georga, spotyka tajemniczą Violę. Mimo dzielących ich różnic, zaprzyjaźniają się, a wkrótce zawiązuje się między nimi namiętny romans. Viola czasem znika bez słowa. Prowadzi drugie życie, które niesie zagrożenie nie tylko dla niej.
Gdy po kilku latach Georg wraca do domu, dręczą go wspomnienia z wojny. Próbuje się odnaleźć, marzy o zemście. Kerstin z kolei nie umie pogodzić się z przykrym finałem jej związku z Violą. Wkrótce odkrywa też, że ktoś ją śledzi. Ktoś, kto wie o jej zakazanej miłości i kto grozi, że wyjawi prawdę. Żeby żyć dalej, Kerstin i Georg muszą rozliczyć się ze swoją przeszłością
Znakomita powieść o drugiej wojnie światowej – o przyjaźni, miłości, buncie i zdradzie – a także o tym, jak wojna potrafi zmienić neutralny kraj i zwykłych ludzi.
Maria Skłodowska-Curie, Laurent Lemire, wydawnictwo Świat Książki, premiera 11 stycznia
Kobieta spoglądająca z uwagą na probówkę zawierającą rad - to zdjęcie obiegło świat i utrwaliło dla potomności Marię Skłodowską-Curie jako wielką damę fizyki, symbol kobiety-naukowca.
Laurent Lemire przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, która poświęciła życie ukochanej dziedzinie badań. Autor nie kreśli jednak suchego portretu uczonej; poświęca wiele miejsca osobistym losom Madame Curie: jej miłości do męża Piotra i dzieci oraz skandalizującemu związkowi z Paulem Langevinem.
Pragnienie, Richard Flanagan, wydawnictwo Literackie, premiera 12 stycznia
Jest rok 1841. W odległej kolonii karnej na Ziemi Van Diemena bosa aborygenka pozuje do portretu w sukni z czerwonego jedwabiu. Ma na imię Mathinna i jest przybraną córką gubernatora wyspy, Sir Johna Franklina oraz jego żony, Lady Jane. Jest też obiektem cywilizacyjnego eksperymentu, który ma wykazać, czy wiedza, chrześcijaństwo i rozum mogą być narzucone barbarzyństwu, instynktowi oraz pożądaniu. Kilka lat później, gdzieś na Arktyce, ginie Sir John Franklin wraz załogą i dwoma statkami podczas ekspedycji, której celem ma być odkrycie mitycznego Przejścia Północno-Zachodniego, drogi morskiej z Europy do wschodniej Azji wiodącej przez Archipelag Arktyczny. Anglia jest wstrząśnięta podawanymi przez ekipę poszukiwawczą doniesieniami o przypadkach kanibalizmu, a dla najsłynniejszego pisarza tych czasów, Karola Dickensa, losy Franklina stają się lupą, przez którą przygląda się lodowatym głębinom własnego życia.
Śpiąca Alicja, Judith Hooper, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 12 stycznia
Kim była? Młodszą siostrą Henry’ego, sławnego pisarza, autora „Bostończyków”, „Portretu damy” i „Domu na placu Waszyngtona” oraz Williama, wybitnego amerykańskiego psychologa i moralisty. Bohaterką sztuki teatralnej Susan Sontag „Alicja w łóżku” z 1993 roku. Postacią niebanalną. Piekielnie inteligentną kobietą. Feministką. Przenikliwą obserwatorką rzeczywistości, zepchniętą na boczny tor życia przez tajemniczą chorobę. Gdyby urodziła się wiek później, zostałaby słynną pisarką, filozofką, aktywistką. Żyła pełnią życia.
Alicja wspomina swoje życie przykuta do łóżka w londyńskim pensjonacie. Silną więź z rodzicami i braćmi. Zakazane miłości. Wymarzony Paryż, w którym nie dane jej było zamieszkać. Rozstania z ukochaną Katherine. Czytelnik podąża za Alicją na Montmartre, gdzie z bratem zwiedzała budzące zgorszenie lokale. Zasiada wraz z nią przy rodzinnym stole Jamesów, gdy – najmłodsza z rodzeństwa i jedyna córka – przysłuchiwała się z uwagą dyskusjom najznamienitszych przedstawicieli bostońskiej inteligencji.
Znała swoją wartość. I zdawała sobie sprawę z ograniczeń, jakie narzuciły na nią społeczeństwo i choroba. Co naprawdę dolegało Alicji? Co uwięziło ją w Londynie, nie pozwoliło na powrót statkiem do domu? Depresja czy schizofrenia? A może histeria i kłopoty z tarczycą? W posłowiu autorka przeprowadza intrygującą analizę dolegliwości psychicznych rodziny Jamesów oraz historii medycznej samej bohaterki.
Pieśń królowej, Elizabeth Chadwick, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 24 stycznia
Eleonora Akwitańska, królowa Francji i Anglii, żyła ponad osiemset lat temu, lecz do dziś fascynuje współczesnych. Swoją niezłomną wolą doprowadziła do unieważnienia nieudanego małżeństwa, była kobietą ambitną, mądrą i wykształconą, potrafiła czerpać radość z miłości. Elizabeth Chadwick z życia średniowiecznej królowej, matki Ryszarda Lwie Serce, uczyniła pasjonującą i pełną emocji opowieść, na wskroś wiarygodną, bo opartą na źródłach, które dotrwały do naszych czasów.
Alienor ma trzynaście lat. Przyszłość młodej i pięknej dziedziczki akwitańskiej wydaje się usłana różami, lecz gdy w 1137 roku umiera jej ukochany ojciec, dziewczyna zostaje zmuszona do ślubu z koregentem Francji Ludwikiem, zaledwie dwa lata starszym od niej. Wkrótce młodziutka para samodzielnie zasiądzie na francuskim tronie. Alienor stara się sprostać niełatwej roli królowej oraz roli znacznie trudniejszej: żony dewocyjnie pobożnego i niestabilnego psychicznie młodego mężczyzny, który pragnie od niej tylko jednego – dziedzica.
Zmiłuj się nad nami, Andrzej Nowak - Arczewski, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 24 stycznia
Miejscowość jakich w Polsce wiele. Mord na żydowskich sąsiadach. Tajemnica, której po dziś dzień nie może poznać nikt obcy. Co dzieje się z ludźmi, którzy zamykają się przed światem zewnętrznym?
To nie jest kolejna książka o pogromach. To nie jest próba szukania winnego. To opowieść o mechanizmach pamięci małego miasteczka, której udziałem staje się eksterminacja Żydów.
Klimontów, niewielka miejscowości w okolicach Sandomierza, w czasie okupacji jest świadkiem wielu okrutnych scen. Ale na tym nie koniec, zaraz po wojnie dochodzi do zdarzeń, które zostawiają piętno na Polakach. Po wielu latach, kiedy wszystkim wydaje się, że prawdę zatarł czas – wracamy do miasteczka. Odwiedzamy mieszkańców, którzy zajęli domy swych dawnych sąsiadów, i chcemy wysłuchać prawdy o tamtych zdarzeniach. Tylko czy da się przerwać to milczenie?
I jak, wpadło Wam coś w oko? ;)
"Zmiłuj się nad nami" będzie mocne!!! Zdecydowanie mój tym nr 1!
OdpowiedzUsuńMasz rację, to będzie poruszająca lektura. Koniecznie do przeczytania!
Usuń"Pragnienie" Flanagana interesująco zazębia się z "Terrorem" Simmonsa, no no no... :)
OdpowiedzUsuńBardzo jestem ciekawa prozy Flanagana, zwłaszcza Ścieżek północy ☺
UsuńO matko, ale lista!
OdpowiedzUsuńWszystkie tytuły brzmią interesująco, ale najciekawsze, moim zdaniem, są: "Zmiłuj się nad nami", "Śpiąca Alicja", "Pragnienie" oraz "Pani Einstein". Wpisuję na listę zakupów...
Pozdrawiam!
Pozdrawiam również i życzę satysfakcjonującej lektury 😊
UsuńU mnie styczeń będzie chyba spokojny, bo nie widzę zbyt wiele zapowiedzi, które by mnie zainteresowały. Na pewno Lovecraft oraz "Evna" SIri Pettersen z Rebisu, a poza tym to już chyba niekoniecznie :)
OdpowiedzUsuńBywa i tak ☺
UsuńCzy w tym Lovecrafcie jest coś, czego nie było w vesperowych zbiorach?
OdpowiedzUsuńSzczerze to nie mam pojęcia, wygląda na to, że przynajmniej niektóre mogą się powtórzyć...
UsuńSzczerze? Każdą z tych pozycji bardzo chętnie bym przeczytała.
OdpowiedzUsuńWcale mnie to nie dziwi 😊
UsuńJa na pewno się skuszę na Pragnienie i Zmiłuj się nad nami. Chociaż pewnie tę drugą odchoruję;p
OdpowiedzUsuńTeż się tego obawiam. Ale trzeba czytać takie książki.
UsuńNa kilka tytułów mam ochotę :)
OdpowiedzUsuńNa które? :P
UsuńTa powieść od Marginesów, Pragnienie, a teraz czytam, że wydadzą książkę o mordach na żydowskich sąsiadach. Bardzo intrygująca.
OdpowiedzUsuńZgadzam się! Mam nadzieję, że uda nam się je przeczytać ☺
UsuńPierwsza na pewno i "Pieśń królowej", te dwie chcę przeczytać.
OdpowiedzUsuńTak sobie właśnie pomyślałam ☺
UsuńBardzo czekam na "Śpiącą Alicję" zapowiada się bardzo ciekawie:) i jeszcze na "Hotel Angleterre" i Lovecrafta. Wstyd się przyznać ale nie czytałam jeszcze jego książek, a to przecież klasyka...
OdpowiedzUsuńpozdrawiam
Chyba każdy z nas ma taki wyrzut sumienia w postaci nieprzeczytanej klasyki, luzik ☺
UsuńU mnie czeka Lovecraftowa Zgroza w Dunwich, więc nie jesteś sama 😊
Czekam na "Panią Einstein";) Ale, z tego co wiem, premiera raczej w przyszłym tygodniu, a nie 2 stycznia
OdpowiedzUsuńWażne, że niebawem ☺
UsuńWiele sobie obiecuję po tej książce ☺
Pamiętam, że Pola krwi zapowiadane były już rok temu... wydadzą w końcu tę książkę?
OdpowiedzUsuńZ wymienionych przez ciebie czekam na "Pragnienie", ale tak w ogóle najbardziej niecierpliwię się na "Podróże z łososiem" Umberto Eco oraz wznowienie "Oryksa i Derkacza" Margaret Atwood :)
OdpowiedzUsuńNo proszę, dorzuciłaś jakieś tytuły, super! ☺
UsuńCiekawi mnie proza Atwood, moooże w tym roku uda się co nieco nadrobić w tym temacie
Pani Einstein, Marie Benedict i "Pieśń królowej"- to moje typy
OdpowiedzUsuńBardzo dobry wybór! 😀
UsuńMasz już Flanagana, cudnie! ☺
OdpowiedzUsuńAlicję też mam w ebooku, ale kiedy ją przeczytam...
Być może i na grozę kiedyś przyjdzie czas 😀
"Zmiłuj się nad nami" i "Śpiąca Alicja" - koniecznie. O Flanaganie też pomyślę, ale najpierw sięgnę po inne jego ksiażki, które widziałam w bibliotece.
OdpowiedzUsuńAj, Lovecraft w Zysku - ale ten sam, co w Vesper... Ale i tak warto znać :)
OdpowiedzUsuńNie nie nie. Żadnych nowych książek! :P
OdpowiedzUsuńLovecraft, Flanagan, Chadwick - mam w najbliższych planach :)
OdpowiedzUsuń"Pragnienie" już na mnie czeka i nie mogę się doczekać aż po nie sięgnę :)
OdpowiedzUsuń