poniedziałek, 28 lutego 2011

"Kobieta w czasach katedr"

Autor: Regine Pernoud
Tytuł: "Kobieta w czasach katedr"
Wydawnictwo: Książnica - Grupa Wydawnicza Publicat, 2009
Ilość stron: 315
Okładka: miękka


Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki, choć pewnie powinnam napisać - pod wielkim wrażeniem erudycji, skrupulatności, rzetelności i ogromnego nakładu pracy, jaki autorka włożyła w napisanie tej książki.
W sposób absolutnie przebojowy, fantastyczny, opierając się na imponującej ilości tekstów źródłowych oraz na fenomenalnej zdolności analizowania faktów, autorka przybliża nam średniowieczną postać kobiecą, jej historię, miejsce, jakie zajmowała w społeczeństwie, skupiając się na wielce udanych próbach zrozumienia ewolucji statusu kobiety na przestrzeni tysiąca lat - jej początkową dominację, która stopniowo się kurczy, by wreszcie bardzo nisko spaść.

Pernoud w spektakularny sposób wyjaśnia procesy i zjawiska, które doprowadziły do tryumfalnego zaistnienia kobiety na arenie dziejów, jak również okoliczności, które pozwoliły jej z powodzeniem utrzymywać nowo zdobytą władzę; dochodzi przyczyn deprecjacji i upadku kobiety, a wszystko to w sposób całkowicie przystępny i zrozumiały, choć ładunek merytoryczny jest naprawdę ogromny.

Autorka nie waha się obalać wielu mitów, które od długiego czasu pokutują w zbiorowej świadomości na temat roli kobiety w średniowiecznym społeczeństwie. Rzetelna dokumentacja i żelazna logika tych wywrotowych nieraz tez rzeczywiście wywracają do góry nogami nasze wyobrażenie o tamtych czasach - i bardzo dobrze!
Autorka prezentuje w swojej pracy liczne postaci kobiece - nie tylko potężne władczynie, które wpływały na losy Europy czy sławne z pobożności i zakresu władzy opatki; oddaje głos także zwykłym kobietom, które pozostawiły po sobie cenne ślady w różnego rodzaju dokumentach.

Jestem wdzięczna autorce, że zmieniła moje wyobrażenie o wiekach średnich, że przywróciła należne miejsce w historii tym na poły zapomnianym już kobietom, które to niejednokrotnie bardziej wykształcone, inteligentne, waleczne, wpływowe i przewidujące musiały ustępować pola pyszniącym się mężczyznom - nie tylko na kartach historii, ale także w zbiorowej świadomości ludzi.
Serdecznie polecam tę mądrą, odważną i wartościową lekturę.

Moja ocena: 5/5

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.