poniedziałek, 28 lutego 2011

"Kobieta w czasach katedr"

Autor: Regine Pernoud
Tytuł: "Kobieta w czasach katedr"
Wydawnictwo: Książnica - Grupa Wydawnicza Publicat, 2009
Ilość stron: 315
Okładka: miękka

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki,choć pewnie powinnam napisać - pod wielkim wrażeniem erudycji,skrupulatności,rzetelności i ogromnego nakładu pracy,jaki Autorka włożyła w napisanie tej książki.
W sposób absolutnie przebojowy,fantastyczny,opierając się na imponującej ilości tekstów źródłowych oraz na fenomenalnej zdolności analizowania faktów,Autorka przybliża nam średniowieczną postać kobiecą,jej historię,miejsce,jakie zajmowała w społeczeństwie skupiając się na wielce udanych próbach zrozumienia ewolucji statusu kobiety na przestrzeni tysiąca lat - jej początkową dominację,która stopniowo się kurczy,by wreszcie bardzo nisko spaść.
W spektakularny sposób wyjaśnia procesy i zjawiska,które doprowadziły do tryumfalnego zaistnienia kobiety na arenie dziejów,jak również okoliczności,które pozwoliły jej z powodzeniem utrzymywać nowo zdobytą władzę ; dochodzi przyczyn deprecjacji i upadku kobiety,a wszystko to w sposób całkowicie przystępny i zrozumiały,choć ładunek merytoryczny jest naprawdę ogromny.
Autorka nie waha się obalać wielu mitów,które od długiego czasu pokutują w zbiorowej świadomości na temat roli kobiety w średniowiecznym społeczeństwie.Rzetelna dokumentacja i żelazna logika tych wywrotowych nieraz tez rzeczywiście wywracają do góry nogami nasze wyobrażenie o tamtych czasach - i bardzo dobrze!
Autorka prezentuje w swojej pracy liczne postaci kobiece - nie tylko potężne władczynie,które wpływały na losy Europy czy sławne z pobożności i zakresu władzy opatki ; oddaje głos także zwykłym kobietom,które pozostawiły po sobie cenne ślady w różnego rodzaju dokumentach.
Jestem wdzięczna Autorce,że zmieniła moje wyobrażenie o wiekach średnich,że przywróciła należne miejsce w historii tym na poły zapomnianym już kobietom,które to niejednokrotnie bardziej wykształcone,inteligentne,waleczne,wpływowe i przewidujące musiały ustępować pola pyszniącym się mężczyznom - nie tylko na kartach historii,ale także w zbiorowej świadomości ludzi.
Serdecznie polecam tę mądrą,odważną i wartościową lekturę.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/54855/kobieta-w-czasach-katedr/opinia/933104#opinia933104 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.