Kwiecień, czas na literacką pobudkę z zimowego odrętwienia!
W tym miesiącu przygotowałam dla Was arcyciekawą mieszankę gatunków, która sprawi, że nie będziecie się nudzić ani przez chwilę!
Czeka Was literacka podróż przez stronice wypełnione historią, faktami, które zmienią Wasze spojrzenie na świat oraz powieści, które porwą Was od pierwszego rozdziału. Dla miłośników literatury faktu - błyskotliwe eseje o dziewięciu włoskich miastach, historia jadowitego piękna zielonego barwnika i opowieść o losie trędowatych kobiet w Indiach. Dla fanów historii - ginąca w pomroce dziejów opowieść o początkach Anglii, historia zdobycia Berlina oczami zwykłych ludzi i podróż śladami niezwykłych kobiet, które oswoiły Dziki Zachód. Dla tych, którzy szukają wytchnienia w literaturze pięknej - epicka opowieść o losach trzech pokoleń kobiet w Chinach, lekkie i przyjemne fantasy z magicznym Londynem w tle oraz fantasy klasyczne i imponujące, czyli sam mistrz Tolkien.
Zatem jeśli chcecie wiedzieć, co warto przeczytać w kwietniu, zapraszam do odkrywania literackich perełek wydawniczych! Mam nadzieję, że niektóre z nich zagoszczą na Waszych półkach, a może i w sercach :)
Grzegorz Musiał, Dziewięć włoskich miast i inne opowieści
Wydawnictwo Zysk i s-ka
Ilość stron 264
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 1 kwietnia 2025
To zbiór „błyskotliwie napisanych”, jak o włoskich dziennikach Musiała wyraził się prof. Jan Sochoń, mini-esejów o paru ulubionych przez autora miast włoskich, m.in. Wenecji, Sienie, Florencji, Rzymie, Neapolu czy Palermo. Bogactwo języka, artyzm opisów, znajomość sztuki włoskiej, miłość do detalu czynią te książki pokrewnymi wielkich dzienników włoskich z przeszłości, zwłaszcza Jarosława Iwaszkiewicza. Część włoską tomu wzbogacają Inne Opowieści – czyli równie fascynujące opisy podróży do Libanu, gdzie autor szedł śladami maronickich świętych Szarbela i Rafqui, do Meksyku, gdzie zamieszkiwał w domu polskiej malarki Tamary Łempickiej, czy do Szkocji, gdzie przebywał w zamku wielkiego szkockiego poety Drummonda i zgłębiał tajemnice szkockich lóż masońskich.
Dzienniki podróżne Grzegorza Musiała były bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i polecane przez uczestników portali podróżniczych w sieci. Dr Piotr Kopszak zaleca sięgnąć po te książki „zanim samemu zacznie się podążać przez Asyż, Sienę, Rzym, aby z podróży wynieść więcej, niż tylko parę kolorowych fotografii w telefonie” (opis wydawcy).
Graeme Macrae Burnet, Studium przypadku Wydawnictwo Czarne
Ilość stron 360
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 2 kwietnia 2025
Lata sześćdziesiąte. Londyn swinguje, a umysły szaleją. Zmiany kulturowe sprzyjają rozwojowi psychoterapii, a ta staje się nie tylko pomocą dla zagubionych, ale też polem do nadużyć. Jedna z pacjentek Arthura Collinsa Braithwaite’a, kontrowersyjnego terapeuty, zachęcona przez niego do „zabicia własnego ja”, popełnia samobójstwo. Siostra zmarłej postanawia odkryć, na czym właściwie polegają ekscentryczne metody Braithwaite’a. Przybiera fikcyjną tożsamość i rozpoczyna z nim cykl spotkań, jednak nie spodziewa się, dokąd zaprowadzi ją to podwójne życie…
Graeme Macrae Burnet w swojej szkatułkowej powieści myli tropy, zaciera granicę między fikcją a rzeczywistością i łączy powagę z humorem. Z detektywistycznym zacięciem prowadzi literackie śledztwo – Studium przypadku trzyma w napięciu niczym kryminał i wciąga jak najlepsza powieść psychologiczna. A czytelnika zostawia z wątpliwością: czy wiem, kim naprawdę jestem? (opis wydawcy)
Eleanor Janega, Kobieta średniowiecza Wydawnictwo Port
Ilość stron 320
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 9 kwietnia 2025
W średniowieczu idealne kobiety musiały urodzić wiele dzieci i być wstrzemięźliwe seksualnie. A najlepiej gdyby były zakonnicami. Powinny mieć urodę Heleny Trojańskiej, ale nie rzucać się w oczy. Być pracowite, ale jednocześnie mieć czas dla rodziny.
Ówcześni mężczyźni w swoich koncepcjach płci inspirowali się filozofią grecką i rzymską, którą łączyli z teologią chrześcijańską. Wyrażali konkretne oczekiwania, jak kobiety powinny się zachowywać, wyglądać, kochać, żyć, pracować.
Autorka zabiera nas w pasjonującą podróż uliczkami miasteczek i wsi, gdzie spotkamy kowalki, płatnerki, piwowarki, handlarki czy rzemieślniczki. Kobiety, które musiały na nowo zdefiniować swoją tożsamość i dzięki którym średniowieczne społeczeństwo mogło w ogóle funkcjonować.
Eleanor Janega nie tylko opowiada historię, ale również rzuca nowe światło na to, jak średniowieczny świat ukształtował współczesne pojęcie płci, równości i tożsamości. To książka dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak przeszłość wpływa na współczesne zrozumienie roli kobiet w społeczeństwie (opis wydawcy).
Katie Hickman, Waleczne serca. Kobiety Dzikiego Zachodu Wydawnictwo Znak Horyzont
Ilość stron 464
Oprawa twarda
Data premiery 9 kwietnia 2025
Wyruszyły w poszukiwaniu lepszego świata – ale same musiały go sobie stworzyć.
W XIX wieku serce Ameryki biło na Zachodzie. Kusił wizją nowego życia, mamił obietnicą złota, tylko czekającego, by po nie sięgnąć. Miliony ludzi ruszyło za horyzont, tysiące kilometrów w nieznane.
Żony i matki miesiącami podróżowały przez pustkowia w poszukiwaniu nowego domu. Niektóre oszalały w drodze. Inne liczyły groby rozsiane po preriach. Niewolnice wbrew swojej woli musiały podążyć za swoimi „właścicielami”. Rdzenne Amerykanki zakopywały żywcem swoje córki, by schować je przed białymi braćmi. Wywiezione siłą z Chin kobiety i dziewczynki z rozpaczy skakały ze statków w mroczną toń, a te, które przetrwały podróż, były sprzedawane w dokach San Francisco.
Zachód nie był łaskawy dla swoich córek. Ale one się nie poddały i zbudowały nową Amerykę.
Przez góry i równiny, ku zachodzącemu słońcu – śladami odważnych kobiet, które oswoiły Dziki Zachód (opis wydawcy).
Robert McCammon, Godzina wilka Wydawnictwo Vesper
Ilość stron 696
Oprawa twarda
Data premiery 9 kwietnia 2025
Tuż przed Operacją Overlord paryski ruch oporu informuje brytyjskie służby wywiadowcze, że Niemcy mogą pokrzyżować plany alianckiej inwazji w Normandii. Brakuje jednak szczegółów, a te zna jedynie głęboko zakamuflowany agent, przebywający w stolicy okupowanej Francji, wokół którego coraz mocniej zaciska się pętla śledztwa prowadzonego przez Gestapo.
Jedyną możliwością zdobycia kluczowych dla dalszych losów wojny informacji jest wysłanie do Paryża szpiega. A jedyną osobą, która może sobie z tym zadaniem poradzić jest Michael Gallatin – rosyjski emigrant, tajny agent tymczasowo odsunięty od służby po makabrycznym incydencie, do jakiego doszło podczas jego ostatniej misji w Afryce Północnej.
Gallatin nieraz udowodnił, że jest doskonałym agentem – skutecznym, inteligentnym i charyzmatycznym. Ma też pewną mroczną tajemnicę, którą skrzętnie ukrywa przed światem. Tajemnicę, która sprawia, że jest jedynym w swoim rodzaju agentem specjalnym. Posiada bowiem cechy, jakich próżno szukać u przeciętnego człowieka, a które w zaskakujący sposób czynią z niego zabójcę niemal doskonałego.
Zrzucony na spadochronie nieopodal Paryża Gallatin musi udać się w samo centrum ropiejącego serca Trzeciej Rzeszy i zmierzyć z zadaniem, od którego zależą losy wojny.
Godzina wilka to niezwykła, emocjonująca, dynamiczna powieść, łącząca elementy horroru z sensacyjno-szpiegowską akcją, która jednocześnie redefiniuje mit wilkołaka mocno zakorzeniony we współczesnej popkulturze. Jedna z najważniejszych i najlepiej ocenianych powieści Roberta McCammona („Magiczne lata”, „Łabędzi śpiew”, „Zew nocnego ptaka”, „Słuchacz”) (opis wydawcy).
Marc Morris, Anglosasi. Historia początków Anglii Wydawnictwo Astra
Ilość stron 544
Oprawa twarda
Data premiery 14 kwietnia 2025
Szesnaście stuleci temu ziemie brytyjskie znalazły się poza strefą wpływów Cesarstwa Rzymskiego i szybko popadły w ruinę. Kiedy wytworne wille opustoszały, wielkie miasta niszczały, a społeczeństwo pogrążyło się w chaosie, pojawili się najeźdźcy zza morza, którzy stali się panami podbitego świata.
Anglosasi Morrisa ukazują burzliwą historię owych przybyszów na przestrzeni następnych sześciu stuleci. Autor pokazuje, w jaki sposób pierwsi anglosascy władcy walczyli między sobą o władzę i jak potem nieomal zostali unicestwieni przez wikingów. Opowiada o tym,
jak porzucali swoich starych bogów na rzecz nowej wiary – chrześcijaństwa, jak zakładali setki budowli sakralnych i tworzyli wysublimowane dzieła sztuki. Przedstawia odrodzenie miast i handlu oraz początki znanego nam dziś krajobrazu hrabstw, gmin i biskupstw. Snuje opowieść o słynnych władcach, takich jak król Offa, Alfred Wielki i Edward Wyznawca, ale także o mniej znanych postaciach – ambitnych królowych, nowych świętych, nietolerancyjnych mnichach i zachłannych wielmożach. Śledząc ich losy, zobaczymy narodziny nowego społeczeństwa i nowej kultury.
Opierając się na bogatym materiale źródłowym – kronikach, listach, odkryciach archeologicznych i artefaktach – Morris rzuca światło na nieznany szerzej okres w dziejach, oddziela prawdę od legendy i odkrywa przed nami niezwykłą historię, traktującą o podwalinach współczesnej Anglii.
Książka Marca Morrisa w sposób niezwykle przystępny przybliża dzieje Anglosasów (opis wydawcy).
J.R.R. Tolkien, Ballady BelerianduWydawnictwo Zysk i s-ka
Ilość stron 504
Oprawa twarda z obwolutą
Data premiery 15 kwietnia 2025
Historia Śródziemia to najbardziej oczekiwany przez fanów na całym świecie (w całości ukazała się tylko po angielsku, wybrane tomy natomiast opublikowano po polsku, francusku, niemiecku, szwedzku, hiszpańsku, węgiersku i rosyjsku) dwunastotomowy cykl książek wydanych przez Christophera Tolkiena na podstawie zapisków i notatek, które pozostawił jego ojciec.
Polskie wydanie będzie zatem pierwszą pełną edycją zagraniczną Tolkienowskiego oryginału. Trzeci tom Historii Śródziemia zawiera wczesne mity i legendy, które w efekcie złożyły się na powstanie epickiej opowieści Tolkiena o wojnie – Silmarillionu. Niniejszy tom daje nam wyjątkową okazję do spojrzenia na tworzenie mitologii Śródziemia poprzez napisane wierszem dwie najważniejsze opowieści z tego świata – historie Túrina i Lúthien. Pierwszy z tych poematów to niepublikowana wcześniej Ballada o dzieciach Húrina, przedstawiająca w imponującej skali tragedię Túrina Turambara. Drugi to poruszająca Ballada o Leithian, główne źródło opowieści o Berenie i Lúthien w Silmarillionie, opisująca wyprawę po Silmaril i spotkanie z Morgothem w jego podziemnej fortecy. Dzięki umieszczeniu obok siebie dwóch najważniejszych opowieści z tego świata – o Túrinie, bohaterze żyjącym w cieniu rodzinnej klątwy, oraz o Lúthien, elfickiej księżniczce, której miłość do śmiertelnika została odzwierciedlona wiele wieków później w miłości Arweny i Aragorna – Ballady Beleriandu rzucają nowe światło na twórczość Tolkiena.
Tylko znajomość Historii Śródziemia pozwala wypełnić wszystkie luki w wiedzy o Śródziemiu i delektować się w pełni ogromem i bogactwem świata wykreowanego przez autora Władcy Pierścieni (opis wydawcy).
Ben Aaronovitch, Księżyc nad SohoWydawnictwo Zysk i s-ka
Wydanie III
Ilość stron 384
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 15 kwietnia 2025
Kontynuacja przygód funkcjonariusza policji Petera Granta w pełnym magii Londynie
Body and Soul. Melodia.To właśnie zauważa londyński policjant i uczeń czarownika Peter Grant, gdy bada ciało Cyrusa Wilkinsona, saksofonisty jazzowego, który zmarł w pubie na zawał. Z nieboszczykawydobywają się dźwięki solo na saksofonie – klasycznej melodii z lat trzydziestych. Dla Granta oznacza to jedno – przyczyna śmierci wcale nie była naturalna.
Z pomocą swojego przełożonego, detektywa Thomasa Nightingale'a, oraz pięknej miłośniczki jazzu, Simone Fitzwilliam, Peter zaczyna badać przypadki podobnych zgonów w Soho. Jednak dochodzenie szybko staje się także jego prywatną sprawą, bo wiąże się z historią pewnego genialnego muzyka, który zmarnował swój talent – Richarda „Lorda” Granta, czyli ojca Petera (opis wydawcy).
Konrad Hamkało, W krainie bogów i syren. Legendy łęgów odrzańskichWydawnictwo Replika
Ilość stron 288
Oprawa twarda
Data premiery 22 kwietnia 2025
Łęgi Odrzańskie - piękne tereny pełne naturalnych krajobrazów i ptasich siedlisk w dolinie drugiej najdłuższej rzeki Polski. To zarazem kraina niezwykłych legend i zdumiewających opowieści o najrozmaitszych stworzeniach zamieszkujących nurt rzeczny i jego okolice.
Pośród bogactwa przyrody Łęgów Odrzańskich żyją wyjątkowe stworzenia. Nad całym regionem czuwa bóg Viadrus wspomagany przez rzeczne syreny. Wody i lasy zamieszkują przewrotne rusałki. W głębinach czają się wodniki i topielce. W lasach i miastach osiadły czarownice i wiedźmy, a na drogach można spotkać samego diabła.
Historie tu zgromadzone tyczą nie tylko rzeki i jej mieszkańców, ale również ludów żyjących nad brzegami oraz dawnych wielkich rodów, niekiedy całkowicie zaginionych, choćby za sprawą klątwy. Legendy te odsłaniają inne oblicze świata, który, choć geograficznie bliski, pozostaje omalże nieznany. Odra tętni bowiem życiem, a jej Łęgi wciąż skrywają liczne tajemnice (opis wydawcy).
Wiktoria Król, Zabójcza zieleń. Historia zielonego pigmentu z arszenikiemWydawnictwo Kobiece
Ilość stron 344
Oprawa twarda
Data premiery 23 kwietnia 2025
Zieleń o jadowitym, szmaragdowym odcieniu była jednym z najbardziej intrygujących odkryć chemicznych przełomu XVIII i XIX wieku. Wyczekiwany przez artystów kolor w końcu pojawił się w formie, której nie sposób było się oprzeć. Jednak za jego niezwykłym urokiem kryła się toksyczna prawda – związki arsenu. Pigment, dostępny w różnych odmianach – od zieleni Scheelego, szwajnfurckiej po paryską – stał się symbolem piękna o śmiertelnych konsekwencjach. Masowa produkcja sprawiła, że trucizna przeniknęła do codziennego życia: zdobiła ściany, ubrania, a nawet trafiała na stoły i do zabawek dziecięcych.
Jaką cenę ludzie byli gotowi zapłacić, by podążać za modą? Jaką rolę w tej śmiertelnej pogoni odegrali wyrachowani politycy i nieuczciwi sprzedawcy?
Autorka wychodzi od zielonego pigmentu i snuje wciągającą opowieść o świecie trucizn, chemicznych odkryć i szokujących konsekwencji zauroczenia niebezpiecznym trendem. Historia ta ukazuje, jak fascynacja pięknem może prowadzić do zguby.
Zabójcza zieleń to rozszerzone, uzupełnione, bogato ilustrowane wydanie książki „Kolor śmierci, odcień grobu, czyli 50 odcieni morderczej zieleni”. Dzięki cytatom z czasopism medycznych, skrupulatnej pracy badawczej, rozmowom ze specjalistami oraz niezwykle porywającej narracji jest idealną propozycją dla miłośników true crime i historii medycyny (opis wydawcy).
Cornelius Ryan, Ostatnia bitwa. Historia bitwy o BerlinWydawnictwo Rebis
Wydanie III
Ilość stron 480
Oprawa broszurowa klejona ze skrzydełkami
Data premiery 23 kwietnia 2025
Historia zdobycia Berlina widziana oczami zwykłych ludzi, żołnierzy i cywilów, targanych rozpaczą i zawiedzionymi marzeniami.
Bitwa o Berlin… rozpoczęła się punkt czwarta rano w poniedziałek 16 kwietnia 1945 roku… W tej właśnie chwili niecałe trzydzieści osiem mil od stolicy Niemiec na nocnym niebie nad wezbraną Odrą rozbłysły czerwone rakiety, wywołując – jak za ściągnięciem spustu – zapierającą dech nawałę ogniową i natarcie Rosjan…
14 kwietnia generał Eisenhower postanowił zatrzymać anglo-amerykańskie natarcie przez Niemcy… Kiedy oddziały amerykańskie otrzymały ten rozkaz, niektóre z nich dzieliło od Berlina zaledwie czterdzieści pięć mil.
Gdy rozpoczęło się natarcie, berlińczycy zaszyli się w gruzach swego zbombardowanego miasta, odrętwiali i przerażeni, trzymając się kurczowo jedynej polityki, jaka się teraz liczyła – polityki przetrwania. Jedzenie stało się ważniejsze niż miłość, ukrycie się w jakiejś norze godniejsze niż walka, a przetrwanie, myśląc kategoriami wojskowymi, bardziej na miejscu niż zwycięstwo (opis wydawcy).
Jung Chang, Dzikie łabędzie. Trzy córki ChinWydawnictwo ZnakJednymSłowem
Wydanie III
Ilość stron 640
Oprawa twarda
Data premiery 28 kwietnia
Babka autorki miała dwa lata, gdy zgodnie z chińską tradycją matka połamała jej kości stopy i skrępowała palce. Gdy dziewczynka błagała, by rozwiązać bandaże, matka z płaczem wyjaśniała, że robi to dla jej szczęścia. Dzięki temu babka wyrosła na lokalną piękność i stała się konkubiną generała.
Matka autorki wstąpiła do komunistycznego podziemia i walczyła o nowe Chiny. Wspięła się wysoko w hierarchii partyjnej, ale podczas rewolucji kulturalnej musiała klęczeć na rozbitym szkle i walić głową w chodnik na znak pokuty.
Mała Jung recytowała z pamięci Czerwoną Książeczkę Mao. Jako nastolatka naszywała łaty na spodnie, żeby wyglądać bardziej proletariacko. Na studiach skorzystała z cudem nadarzającej się okazji i opuściła swój kraj na zawsze. Została pierwszą osobą z komunistycznych Chin, która obroniła doktorat na brytyjskim uniwersytecie.
Jung Chang przełamała strach i opowiedziała światu o prawdziwych uczuciach swojego narodu. Od czasu pierwszego wydania Dzikie łabędzie zostały przetłumaczone na 37 języków i sprzedały się w ponad 13 milionach egzemplarzy na całym świecie. W Chińskiej Republice Ludowej ta książka wciąż jest zakazana (opis wydawcy).
Paweł Smoleński, Trędowate kobiety czyszczą ryżWydawnictwo Czarne
Ilość stron 168
Oprawa twarda
Data premiery 30 kwietnia 2025
Trąd w Indiach to ciągle wyrok, społecznie bywa gorszy niż śmierć. Chorzy zostają wykluczeni, ich dzieci nie mogą chodzić do szkoły, krewni tracą pracę. W 1969 roku polski pallotyn kupił w Indiach kilkanaście akrów ziemi z myślą o niesieniu pomocy. Nazwał to miejsce Jeevodaya – Świt Życia. Wieści o osadzie szybko się rozeszły, przybywali do niej potrzebujący. Ojciec Wiśniewski opisywał ich losy w swoim dzienniku.
Chorzy funkcjonowali tu według rytmu wyznaczanego przez kościelne dzwony i pracę. Trędowate kobiety czyściły ryż: wysypywały go na słomiane palety i podrzucały tak długo, aż gubił plewy. Takie życie przynosiło im spokój. Zmieniło się to wraz z przybyciem następców ojca Wiśniewskiego
W swojej ostatniej książce Paweł Smoleński z reporterską wnikliwością pokazuje złożoność historii ośrodka Jeevodaya. Nie podsuwa interpretacji, nie pozwala czytelnikowi na komfort łatwego oburzenia. Zostawia nas raczej z pytaniem: czym jest prawdziwa pomoc i jaka jest jej cena? (opis wydawcy)
Mam nadzieję, że dotrwaliście do końca posta i znajdziecie wśród moich propozycji coś, co Was zaintryguje :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.