sobota, 3 czerwca 2017

Czerwcowe zapowiedzi [2017]

Moi drodzy,

mam dla Was kolejną garść zapowiedzi wydawniczych. Tym razem nie jest ona zbyt imponująca, zwłaszcza w porównaniu z majowym wysypem wznowień i nowości, od których mogło zakręcić się w głowie. Niemniej jednak udało mi się wyszperać kilka propozycji naprawdę godnych uwagi.

We wpisie znajdziecie między innymi publikację przybliżającą, jak wyglądało życie w średniowiecznym zamku, najnowszą powieść autorki bestsellerowej Sprawiedliwości owiec, biografię naszej najsłynniejszej himalaistki oraz historię Zakonu Maltańskiego. Zapraszam! ;)
Utracony dar słonej krwi, Alistair MacLeod, wydawnictwo Wiatr od Morza, premiera 1 czerwca

Alistair MacLeod, jeden z najwybitniejszych kanadyjskich prozaików XX wieku, z rzadko spotykanym kunsztem, mądrością i ciepłem opisuje życie rybaków i górników z Nowej Szkocji i Nowej Fundlandii. Polscy czytelnicy znajdą w jego prozie to wszystko, za co pokochali powieści jego rodaka Michaela Crummeya: obrazy surowej, olśniewającej przyrody, bohaterów twardych, zawziętych, lecz na swój sposób romantycznych, opis piękna i trudów życia rodzinnego, a także zaskakująco delikatny mikrokosmos odciętych od świata osad rybackich.

Lata sześćdziesiąte i siedemdziesiąte XX wieku. Wywodzący się z Irlandii i Szkocji mieszkańcy wschodniego wybrzeża Kanady coraz dotkliwiej czują, że ich obyczaje i sposób życia zaczynają rozmijać się z wzorcami i oczekiwaniami „nowoczesności”. Podczas gdy jedni opuszczają domy rodzinne i wyjeżdżają do wielkich miast, zachęceni szansą na edukację czy godziwy zarobek, inni z tym większym uporem trwają przy dawnych tradycjach, starając się chronić związane z nimi wartości i kulturę. Na kartach Utraconego daru słonej krwi wraz z plejadą bohaterów odnajdziemy z jednej strony radość, bogactwo oraz swobodę prostego, surowego życia, z drugiej zaś – smutek powoli wdzierający się w serca ludzi zmuszonych do przemierzania ścieżek nowego, bezdusznego świata, w którym nie ma już świętego Krzysztofa, który mógłby czuwać nad podróżującymi.Kampucza, Patrick Deville, wydawnictwo Noir sur Blanc, premiera 1 czerwca

Patrick Deville kontynuuje swoją erudycyjną i poetycką podróż wzdłuż równika, rozpoczętą w Ameryce Środkowej, gdzie tropił ślady Williama Walkera (Pura Vida), skąd poprzez Afrykę Brazzy (Ekwatoria) dotrzeć obecnie nad Mekong, do kraju Khmerów, a zarazem ziemie związane nierozdzielnie z dziejami francuskich Indochin. Bezpośrednim pretekstem pobytu Deville’a w Kambodży jest proces Ducha – nadzorcy więzienia Tuol Sleng w czasach Czerwonych Khmerów, czyli w latach 1975-79 ubiegłego wieku. I właśnie refleksja nad ludobójstwem dokonanym na własnym narodzie przez kilku „przyjaciół” mających za sobą studia w Paryżu stanowi oś rozważań autora nad kondycją ludzi zanurzonych w nurcie krwawej historii tego regionu. Nie brakuje w Kampuczy – jak zwykle u Deville’a – „rozmowy” z przemyśleniami innych pisarzy – Josepha Conrada, Pierre’a Lotiego czy Grahama Greene’a. W kolejnej swojej opowieści autor olśniewa duktem narracji przepełnionej głębią i ironią, melancholią i szacunkiem dla drobiazgów, inteligencją i intensywnością obrazów.Życie w średniowiecznym zamku, Joseph Gies, Frances Gies, wydawnictwo Znak Horyzont, premiera 5 czerwca

Zwiedzałeś kiedyś zamek? 
Widziałeś ich wiele, ale wciąż nic o nich nie wiesz. Dwoje cenionych historyków przedstawia barwny świat życia średniowiecznej warowni. Od władcy i jego pani, przez rycerza, halabardnika zasypiającego przy bramie, aż po pomocnika kuchennego i jego psa.

Czy mieszkańcy zamków się nudzili? Co jedli? Czy obowiązywał tam wyjątkowy kodeks zachowań seksualnych? Dlaczego moda na dwie sypialnie ratowała życie, i to nie tylko małżeńskie? 
Do czego służyły pomieszczenia w zamku? Od tych reprezentacyjnych aż po te, w których przebywała tylko służba. Czy każde z nich miało swoje sekrety? 
Joseph i Frances Gies prowadzą nas przez życie w średniowiecznej warowni, które zachwyca i zaskakuje.Jagiellonowie. Schyłek średniowiecza, Sławomir Koper, wydawnictwo Bellona, premiera 8 czerwca

Wsłuchaj się w szczęk oręża na grunwaldzkich polach. Obejrzyj zamek w Trokach, poczuj piękno renesansowej architektury wawelskiego wzgórza. Wędruj renesansowymi śladami po polskich Kresach,a w Krzemieńcu wraz z królową Boną zaangażuj się w poszukiwania żony dla jej syna, Zygmunta Augusta.

Najpopularniejszy polski historyk wyrusza z synem w podróż do najważniejszych miejsc wspólnego polsko-litewskiego państwa. Efektem tych rodzinnych wędrówek jest unikalne połączenie osobistego przewodnika oraz literatury podróżniczej z barwną historyczną narracją.
Ta książka to zachęta do wyruszenia w jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie i przestrzeni. Możesz w nią wyruszyć sam albo z bliskimi. Możesz też po prostu zamknąć oczy i przenieść się we wspaniały świat Polski Jagiellonów.
Pazur sprawiedliwości, Leonie Swann, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 13 czerwca

Najnowsza książka autorki Sprawiedliwości owiec i Triumfu owiec.

Doktor Augustus Huff, wykładowca sławnego Uniwersytetu w Cambridge, staje przed poważnym problemem: Elliot Fairbanks, jeden z jego studentów, zginął w nieszczęśliwym wypadku. Augustus podejrzewa, że mogło to jednak być morderstwo, gdyż ofiara bynajmniej nie była aniołkiem. Morderca w wieży z kości słoniowej – to niedopuszczalne; Augustus więc, przy wsparciu Graya, afrykańskiej papugi żako, która należała do zmarłego studenta, wyrusza na poszukiwanie zabójcy. Augustus z początku popełnia błąd za błędem, papuga zaś okazuje się ptaszyskiem nad wyraz przemądrzałym. Lecz niebawem to właśnie Gray zaczyna stawiać właściwe pytania i Augustus pojmuje, że tylko razem są w stanie rozgryźć tę zagadkę.Kolej podziemna, Colson Whitehead, wydawnictwo Albatros, premiera 14 czerwca

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia i należy do najniższej kasty. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginii najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci...

Tytułowa kolej podziemna to określenie stworzonej przez abolicjonistów sieci przerzutowej zbiegłych czarnych niewolników z południowych stanów Ameryki głównie na północ do Kanady, a także do Meksyku. Na ten skomplikowany system ucieczkowy składały się drogi, tunele, szlaki, bezpieczne kryjówki, ale też ludzie - przewodnicy, sponsorzy, zarówno organizacje, jak i społeczności.
Whitehead odsłania przed czytelnikami tajniki systemu przerzutowo-ratunkowego dla zbiegłych niewolników, odtwarzając jego misterną konstrukcję i ucieczkowe szlaki. Ale w jego powieści ten organizacyjny majstersztyk, pozwalający zbiegłym niewolnikom odnaleźć wolność na północy, zyskuje także metaforyczny wymiar.  Cora, niczym mityczny Odyseusz lub swiftowski Guliwer, odwiedza w swojej podróży kolejne krainy, z których każda przeraża i zadziwia bardziej niż poprzednia. Poszukuje bezpiecznej przyszłości, ale też rozprawia się z przeszłością, która wciąż jest dla niej więzieniem. Poznając samą siebie, dowiaduje się sporo o ludzkości jako takiej.Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska, wydawnictwo Literackie, premiera 14 czerwca

„Zginę w górach” — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę... Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane wcześnie fotografie oraz bliscy, którzy po raz pierwszy zgodzili się na rozmowę.  Po olbrzymim sukcesie książki Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.Targowisko czarownic, Mingmei Yip, wydawnictwo Świat Książki, premiera 14 czerwca

Inspirująca opowieść o miłości i poszukiwaniu własnej drogi Eileen Chen pracuje na uczelni w San Francisco, specjalizując się w wierzeniach ludowych. Chociaż jej babka utrzymywała się z praktyk szamańskich, ona sama publicznie odrzuca wiarę w czary jako zabobon. Jednak w głębi duszy magia ją fascynuje. W związku z projektem badawczym Eileen wyjeżdża na Wyspy Kanaryjskie, gdzie podobno nadal żyją prawdziwe czarownice. Pewnego dnia otrzymuje zaproszenie na lokalne targowisko, na którym kobiety handlują amuletami, talizmanami i urokami miłosnymi. Stopniowo zatraca się w egzotycznych realiach. Kiedy jednak dowiaduje się więcej o życiu samozwańczych czarownic musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak bardzo może zaufać temu nowemu i pociągającemu światu. Przepełniające go miłość, zachłanność i pragnienie zemsty nie ustępują prawdziwej magii; okazują się równie potężne… lub niszczycielskie.Joannici. Historia Zakonu Maltańskiego, Bertrand Galimard Flavigny, wydawnictwo Astra, premiera czerwiec 2017

Pierwsze w Polsce tak obszerne opracowanie dotyczące jednego z najsłynniejszych zakonów rycerskich.  Powołani w celu opieki nad ubogimi i chorymi po utworzeniu Królestwa Jerozolimskiego zostali przekształceni w zakon rycerski. Ich wpływy i bogactwa w Ziemi Świętej dorównywały templariuszom – władali ogromnymi posiadłościami ziemskimi oraz twierdzami, w tym słynnym Krak des Chevaliers. Po upadku Akki ich siedziba znajdowały się kolejno na Cyprze, Rodos i Malcie. Wraz z Genueńczykami atakowali ziemie Bizancjum oraz walczyli z sułtanem Sulejmanem. 

Autor opisuje burzliwe dzieje szpitalników, analizuje przyczyny ich potęgi oraz stara się odpowiedzieć na pytanie co sprawiło, że nie podzielili losu templariuszy i udało im się przetrwać do dziś.


Znaleźliście coś dla siebie? ;)

11 komentarzy:

 1. Ja z wielką chęcią sięgnęłabym po książkę o Jagiellonach i z pewnością będę ten tytuł miała na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Najbardziej Zaciekawiła mnie "Kolej podziemna". Chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafiłem na bloga z katalogu, jest świetny. Ja dopiero zaczynam blogować. I mamy podobne gusta :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie chyba tylko Życie w średniowiecznym zamku :)

  OdpowiedzUsuń
 5. "Wandę" dostałam wczoraj i jestem przeogromnie ciekawa, jak autorka podeszła do postaci himalaistki. Biografia Simony Kossak jej pióra była wspaniała, teraz też tylko na wspaniałe odczucia liczę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla mnie w sumie tylko Leonie Swann. Dziwnie mam z tą autorką - zawsze ją czytam ze względu na pomysł, a potem rozczarowuje mnie wykonanie. I tak w kółko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znalazłam niczego dla siebie, ale życzę, aby jak najwięcej z tych książek trafiło do Ciebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Życie w średniowiecznym zamku" i "Joannici" - te dwie pozycje z chęcią przytuliłabym do swojego serduszka :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Z książek, które wymieniasz, przeczytam "Wandę". Oczywiście idealnie byłoby poznać wszystkie, tym bardziej że mam słabość do historii. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Trzy książki zwróciły moją uwagę :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.