środa, 16 marca 2011

"Edgar Allan Poe"

Autor: Alicia Misrahi
Tytuł: "Edgar Allan Poe"
Wydawnictwo: Muza, 2007
Ilość stron: 268
Okładka: miękka

Oto jedna z bardziej udanych i rzetelnych biografii, z jakimi miałam do czynienia.
Zawiera nie tylko drobiazgowo i interesująco opisane szczegóły z prywatnego życia pisarza,lecz także dokładny i wnikliwy opis jego działalności dziennikarskiej i literackiej - wszystko to uzupełnione adekwatnie dobranymi przykładami korespondencji zarówno bohatera, jak i osób postronnych oraz cytatami bądź w całości przytaczanymi artykułami z gazet. Dodatkowym plusem publikacji jest pełna chronologia życia pisarza i jego czasów.
Autorka odważnie pokusiła się też o analizę stylu,tematów i postaci pojawiających się w utworach Poe'go, a nawet o streszczenia wszystkich jego opowiadań.
Biografii nie można niczego zarzucić - jest nad wyraz kompetentna i dokładna,daje nam pełen obraz osobowości i twórczości Poe'go.
Spodobał mi się również sposób, w jaki potraktowała samego pisarza, nie próbując rozgraniczać, jak to się czasem zdarza innym biografom, tych dwóch dziedzin życia.
Autorka rozumiejąc, że osobowość i twórczość przenikają się nawzajem, że tworzą jedność, maluje przed nami intrygujący portret jednej z najbardziej fascynujących i wybitnych, a moim zdaniem najbardziej oryginalnej, postaci światowej literatury.
Edgar Allan Poe jawi się nam jako twórca o niepospolitej, nieograniczonej, lecz ponurej i groteskowej wyobraźni, zafascynowany a zarazem przerażony jej mrocznymi tworami; w swoich dziełach zawierał wszystkie swoje fobie, lęki, koszmary i przeczucia stanowiące przeważającą część jego osobowości, traktując je jako ratunek przed załamaniem psychicznym, ucieczkę znękanego umysłu od jego rojeń. Był nie tylko niedoścignionym mistrzem opowieści grozy, ale zarazem znakomitym analitykiem, inteligentnym prekursorem opowiadań detektywistycznych, błyskotliwym, ironicznym i bezlitosnym krytykiem oraz recenzentem, a także nadwrażliwym, romantycznym poetą...twórcą ze wszech miar wybitnym,ale zbyt późno docenionym.
Poe zawdzięcza swoją sławę nie tylko niezwykłej i poruszającej twórczości; w nie mniejszym stopniu krótkiemu,acz intensywnemu życiu, otaczającej go aurze romantyka oraz - co tu dużo mówić - niepoprawnego skandalisty.
Edgar Allan Poe był człowiekiem, któremu życie nie szczędziło okrutnych ciosów; tragiczne wydarzenia boleśnie raniły jego psychikę i pozostawiały po sobie nieśmiertelny ślad w jego twórczości.
Życia nie ułatwiał mu charakter - ponure wizje generowane przez bujną wyobraźnię i potęgowane działaniem opium i alkoholu, nieutulony żal i rozpacz po śmierci ukochanej żony, choć znajdowały wyraz w jego dziełach, prowadziły także do depresji i prób samobójczych. Zresztą od zawsze był człowiekiem gwałtownych, skrajnych emocji, łatwo przechodził od nadmiernego uniesienia do drętwej apatii nie mogąc zapanować nad dręczącymi go demonami. W desperackich próbach zapanowania nad własnym życiem po śmierci żony szukał u kobiet wytchnienia, ratunku, macierzyńskiego niemal ciepła. Nie udało mu się.

Ta niezwykła i trafiająca do serca biografia pozwala nam poznać i dotrzeć do fantasmagorycznych krajobrazów duszy pisarza, a zarazem bardziej docenić i lepiej zrozumieć jego twórczość będącą krzykiem udręczonego umysłu.
Dzisiaj jego proza zadziwia, poezja zachwyca pozostawiając gdzieś w głębi duszy czytelnika echo tych samych lęków, smutku i nostalgii, jakie nękały nieposkromioną wyobraźnię jednego z największych klasyków literatury - Edgara Allana Poe.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/68691/edgar-allan-poe/opinia/1786720#opinia1786720 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.