piątek, 3 lutego 2017

Zapowiedzi lutowe [2017]

Zapowiedzi wydawnicze w ostatnich miesiącach były na blogu wyjątkowo obfite, w porywach dochodziły do kilkunastu pozycji, co rzecz jasna wywoływało we mnie głęboką frustrację, no bo niby jak i kiedy przeczytać te wszystkie wspaniałości, kiedy na półkach zalega masa nietkniętych wciąż książek?

Na szczęście luty okazał się spokojnym, leniwym miesiącem. Pojawiło się tak niewiele interesujących mnie propozycji, że zaczęłam się zastanawiać nad sensem dzisiejszego wpisu. Ale co tam, może któraś z lutowych nowości jednak wpadnie Wam w oko? Przekonajmy się :)Człowiek, który poznał nieskończoność, Robert Kanigel, wydawnictwo Świat Książki, premiera 1 lutego

W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz-samouk z Indii, Ramanujan, pracujący jako urzędnik, pisze list do Godfreya Harolda Hardyego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat kilku pomysłów dotyczących teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym.
Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także pokazać źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. Po blisko stu latach od śmierci matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniusz może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu.To właśnie robię, Lynsey Addario, wydawnictwo Świat Książki, premiera 1 lutego

Fotoreporterka wojenna Lynsey Addario pisze o tym, jak nieustające poszukiwania prawdy w konfliktach XXI wieku ukształtowały jej życie. Z pasją dokumentuje nierzadko skrajne doświadczenia i złożone losy innych. To nie tylko jej praca, to także powołanie.
Robiła zdjęcia Afgańczykom przed rządami talibów i po ich rządach, fotografowała ofiary wśród ludności cywilnej i rebeliantów wojny w Iraku, spalone wsie i dziesiątki zmarłych w Darfurze. Obnażyła ogrom przemocy stosowanej wobec kobiet w Kongu, opowiedziała mrożącą krew w żyłach historię o tym, jak została porwana w Libii przez zwolenników Kaddafiego. Reporterka obserwuje rebelie i ludzi gotowych na śmierć w imię wolności. Relacjonuje najświeższe wydarzenia, opowiada, jaki los czeka społeczeństwo. Książka To właśnie robię jest czymś więcej niż migawkami z życia na linii frontu: pokazuje, jaką cenę ludzie płacą za wojnę.Wakacje nad Adriatykiem, Zofia Posmysz, wydawnictwo Znak, premiera 6 lutego

Dwie kobiety, które trafiły do piekła. Pierwsza wierzy, że uda jej się przeżyć. Druga nie ma nawet nadziei.
Choć wcześniej się nie znały, zaczyna je łączyć szczególna więź. Silniejsza wie, że musi uratować słabszą. Zrobi dla niej wszystko. Nawet to, do czego w innym czasie nie byłaby zdolna.
Ale czy da się uratować kogoś, kto sam wydał na siebie wyrok?

Powieść o niezwykłej relacji dwóch kobiet, oparta na wstrząsających wydarzeniach z życia Zofii Posmysz; zaskakująco nowoczesna i odważna.
Na nowo odkryte arcydzieło polskiej literatury - historia, która zostanie z Tobą na zawsze.
Księżna Casamassima, Henry James, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 14 lutego

Henry James wymyślił postać Hiacynta Robinsona, „małego, aroganckiego poszukiwacza przygód, obdarzonego jednocześnie delikatnością”, spacerując ulicami Londynu. Mimo wychowania w biedzie bohater wykształcił w sobie gust estetyczny, przez co tym bardziej dostrzega otaczającą go szarą rzeczywistość. Zostaje wciągnięty do sekretnego świata działalności rewolucyjnej i pod wpływem chwili przysięga, że zabije jednego z najznamienitszych polityków. Wkrótce po tym poznaje jednak piękną księżną Casamassimę. Urzeczony światem arystokracji, bogactwem, sztuką i pięknem, Hiacynt traci wiarę w radykalizm, nazywając go „paskudztwem”. Dręczony skrupułami mężczyzna musi zmierzyć się z bolesnym i ostatecznie tragicznym dylematem. 
Księżna Casamassima jest jedną z najbardziej osobistych, a zarazem jedną z najbardziej zaangażowanych społecznie powieści Jamesa.
Maria Skłodowska Curie, Magdalena Niedźwiedzka, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 14 lutego

Maria Skłodowska-Curie jakiej nie znacie. Magdalena Niedźwiedzka tchnęła życie w koturnowy zwykle obraz nieprzeciętnej Polki, której zdarzało się iść za głosem serca wbrew konwenansom.
Akcja powieści obejmuje lata 1911–1913; wcześniejsze losy wielkiej uczonej poznajemy z retrospekcji. Zaglądamy do rodzinnego domu Marii, obserwujemy jej relacje z bliskimi i kontakty z najtęższymi umysłami przełomu XIX i XX wieku – Pierre’em Curie, Paulem Langevinem i Albertem Einsteinem. Autorka, znana z dbałości o obyczajowe i historyczne smaczki, i tym razem nie zawiedzie czytelnika, ukazała bowiem skomplikowaną osobowość dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla na tle barwnego Paryża w czasach belle époque i Warszawy pod zaborami.
Zawisza Czarny, Aragonia, Szymon Jędrusiak, wydawnictwo Bukowy Las, premiera 15 lutego

Zawisza Czarny to nasz największy bohater z czasów średniowiecza. Zręczny dyplomata, biegły w wojennym rzemiośle rycerz, zapobiegliwy gospodarz, który służąc królom polskiemu i węgierskiemu, dorobił się sporego majątku. Nie był człowiekiem bez skazy: w młodości groziła mu ekskomunika za występki przeciwko biskupowi; pił piwo ponad miarę, nie spłacał długów w terminie, procesował się o pieniądze, nie respektował wyroków sądów, stawał z orężem przeciwko wymiarowi sprawiedliwości. A jednak z jakichś powodów stał się już dla współczesnych symbolem wszelkich cnót, bohaterem narodowym. 

Druga połowa XIV wieku, nadzwyczaj burzliwego stulecia w dziejach Europy. Korona Aragonii jest jednym z najbardziej rozwiniętych handlowo królestw ówczesnego świata, miejscem styku wielu kultur i obyczajów. W takich okolicznościach poznajemy młodego rycerza herbu Sulima, Zawiszę Czarnego z Garbowa. Pojedynkuje się, biesiaduje i walczy o życie. Tymczasem na Wschodzie rodzi się nowa potęga: Polska.Zawisza Czarny. Droga do króla, Szymon Jędrusiak, wydawnictwo Bukowy Las, premiera 15 lutego

Dobiega końca XIV wiek. Unia z Litwą otwiera przed Polakami nieograniczone możliwości ekspansji i rozwoju: militarnego, gospodarczego i kulturowego. Ten nagły awans Polski wywołuje dyplomatyczno-propagandową akcję zakonu krzyżackiego.

Do Gdańska, prosto z Aragonii, udaje się Zawisza Czarny, by spotkać się z jednym z kupców pruskich. Przybywa za późno. Kupiec nie żyje. Tak rozpoczyna się kolejny etap polsko-krzyżackiej wojny wywiadów, w której stawką jest bezpieczeństwo króla Władysława Jagiełły i przetrwanie unii Polski z Litwą.


Na początku jest koniec. Na szlakach duchowości Majów, Weronika Mliczewska, wydawnictwo Muza, premiera 15 lutego

Reportaż z ponad półrocznej wyprawy do świata dzisiejszych Majów. Autorka, antropolożka stając się cichym obserwatorem ich codziennego życia, podejmuje próbę poznania i zrozumienia różnić kulturowych oraz odmiennego pojmowania czasu. Książka jest nie tylko relacją z niezwykłej wędrówki przez świat Majów (Mundo Maya), czyli tereny dzisiejszej Gwatemali, Meksyku, Hondurasu, Belize i Salwadoru, lecz przede wszystkim zapisem spotkań z ludźmi i wsłuchiwaniem się w ich historie. Zgłębiając kolejne opowieści, stajemy się świadkami odkrywania prawdy o dzisiejszych Majach i ich życiu, bez ubarwień i bez romantycznego mitu o duchowości i szamanach. Poznajemy Majów uwikłanych w swój kontekst kulturowy i społeczny, zarówno takich, którzy chcą odciąć się od korzeni i zapomnieć o swoich tradycjach, jak i tych, którzy nadal podtrzymują kulturę przodków i odprawiają rytuały związane z kalendarzem duchowym.Poldark. Czarny księżyc, Winston Graham, wydawnictwo Czarna Owca, premiera 15 lutego

Narodziny syna Elizabeth i George’a Warleggana pogłębiają konflikt między Poldarkami a Warlegganami. Kiedy Morwenna Chynoweth, guwernantka syna Elizabeth z pierwszego małżeństwa, zakochuje się w Drake’u Carnie, bracie Demelzy, pojawia się nowy punkt zapalny, a rywalizacja i wrogość między Rossem a George’em wybuchają z nową siłą, nabierając wyjątkowej ostrości.

Frankenstein, Mary Shelley, wydawnictwo Vesper, premiera - luty.

Frankenstein to więcej niż powieść, to nowożytny mit. Zrodził się w okolicznościach, które obrosły legendą: w 1816, słynnym „roku bez lata”, u podnóża szwajcarskich Alp, z gotyckiej zabawy poetów romantycznych, którzy umilali sobie deszczowe wieczory wymyślaniem opowieści niesamowitych. Mary Shelley zamknęła w nim swe refleksje o istocie życia, doświadczenie wczesnego macierzyństwa, fascynację i przerażenie potęgą nauki, senne i nie tylko senne koszmary.
Niniejsze wydanie Frankensteina jest wyjątkowe: powieść Mary Shelley po raz pierwszy ukazuje się po polsku w wersji pierwotnej, bez zmian wprowadzonych później przez autorkę. Frankensteinowi po raz pierwszy towarzyszy też całe pokłosie słynnej zabawy literackiej nad Lemanem: nowele Pogrzeb George’a Gordona Byrona i Wampir Johna W. Polidoriego oraz opowiastki niesamowite Percy’ego Shelleya – wszystkie w nowym, wiernym przekładzie. Ozdobą tomu są jedne z najpiękniejszych ilustracji, jakich doczekał się Frankenstein: ekspresjonistyczne drzeworyty amerykańskiego artysty Lynda Warda.
Angielski żeglarz Robert Walton utknął wśród arktycznych lodów. Pewnego dnia do jego statku dociera na saniach wycieńczony rozbitek: szwajcarski przyrodnik Wiktor Frankenstein. Gdy odzyskuje siły, rozpoczyna niesamowitą opowieść o najwspanialszym i najstraszniejszym dziele swego życia: ulepionej w laboratorium ludzkiej istocie, która obróciła się przeciwko niemu...

No i jak, wpadło Wam coś w oko? ;)

17 komentarzy:

 1. Chyba tylko 2 tytuły mnie nie kuszą - reszta: miodzio :-) ps jak to jest,że literatura taki olbrzymi atak na średniowiecze poczyniła? - super sprawa!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wakacje nad Adriatykiem- koniecznie do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też chciałabym! Nawet ubiegałam się już o recenzowanie, ale coś się nie odzywają w tym temacie. A poza tym ta książka o Majach.

   Usuń
 3. Faktycznie można podejść do nich bez nadmiernej ekscytacji;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jednak chciałabym mieć je w swojej biblioteczce ☺

   Usuń
  2. Bez ekscytacji? Na Posmysz aż mi się ręce trzęsą z pożądania.

   Usuń
 4. "Frankensteina" chętnie przeczytam, kuszą mnie też "Na początku jest koniec" i książki Szymona Jędrusiaka, choć bardziej to, co rozgrywa się w Hiszpanii niż wątki polskie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Albo zrobiłam się bardziej wybredna, albo przechodzę jakiś kryzys, bo tylko Frankenstein mnie interesuje... :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze coś! Fakt, było ciężko wyszperać perełki, ale ostatecznie jestem zadowolona z efektu ☺

   Usuń
 6. Jest tyle świetnych premier w lutym, że nie wiadomo za co się zabrać:) Czekam na 'Człowieka, który poznał nieskończoność' i 'To właśnie robię'.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Oooo... może w końcu się zmotywuję do przeczytania Frankensteina :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę, że sięgnę po książkę o Marii Skłodowskiej, bo ten okres w jej życiu jest mało znany. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz dobre oko, jak zawsze :) Nie długo zaczynam 2 tom sagi Poldrków, a tu już piąty ma się ukazać. Trzeba podkręcić tempo.

  OdpowiedzUsuń
 10. "Frankenstein", nowy tom "Poldarków", seria "Zawisza..." - będzie co czytać :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.