czwartek, 3 marca 2011

"Geniusz i obsesja.Wewnętrzny świat Marii Curie"

Autor: Barbara Goldsmith
Tytuł: "Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie"
Wydawnictwo: Dolnośląskie - Grupa Wydawnicza Publicat
Okładka: twarda


Świetna książka opisująca losy i osobowość tak niezwykłej postaci, jaką była Maria Curie-Skłodowska. Podziwiam nie tylko nieprzeciętny umysł, inteligencję, bezwarunkowe oddanie nauce. Podziwiam ją jako człowieka, jako kobietę, której przez całe życie przyszło zmagać się z wszelkimi możliwymi uprzedzeniami. Była dyskryminowana jako kobieta, jako imigrantka z Polski, jako uczona - pod każdym względem. Przez całe życie musiała walczyć o uznanie, o należne jej miejsce w naukowym panteonie. Ponadto od młodości zmagała się z nawracającą depresją, która uniemożliwiała jej funkcjonowanie przez długie okresy; nie potrafiła też, choć bardzo się starała, okazywać ciepła i uczucia swoim córkom (wpłynęły na to dramatyczne wydarzenia z jej własnego dzieciństwa). Robiła jednak co w jej mocy, by być dobrą matką, oddaną żoną i doskonałym naukowcem. Mimo wielu tragicznych przeciwności losu udało jej się jako pierwszej dokonać epokowego odkrycia - promieniotwórczości, nie poddawała się nawet wtedy, kiedy inni naukowcy nie traktowali jej poważnie, podważali jej osiągnięcia, umniejszali dokonania, mieszali z błotem za wplątanie się w romans z żonatym mężczyzną. Ona nadal robiła swoje, była ponad to. Dosłownie całe swoje życie poświęciła nauce - i mężowi, którego bardzo kochała.

Jej postać jest postacią tragiczną, jej losy bardzo mną wstrząsnęły. Podziwiam ją za samozaparcie i poświęcenie, z jakim dążyła do wyznaczonego celu, za to, że nawet w obliczu tragedii nie poddawała się losowi, że pokazała męskiemu światu naukowców, na ile stać kobietę. Podziwiam ją i jednocześnie jest mi jej żal.
Warto sięgnąć po tę lekturę, wartościową i piękną jak rzadko która.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/60696/geniusz-i-obsesja-wewnetrzny-swiat-marii-curie/opinia/921094 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.