czwartek, 3 marca 2016

Marcowe zapowiedzi [2016]

Moi drodzy,

w ciągu pięciu lat istnienia bloga (ha! Właśnie zdałam sobie sprawę, że nieco ponad tydzień temu minęło pięć latek...), jakoś nigdy nie korciło mnie do zamieszczania książkowych zapowiedzi. Ostatnio jednak czasu na czytanie i śledzenie nowości wydawniczych jakby mniej, co generuje we mnie poczucie, że omija mnie mnóstwo cudownych lektur. A już wędrówka po Waszych blogach, a konkretnie czytanie postów z marcowymi zapowiedziami, wprawiła mnie niemal w histerię: takiego wysypu interesujących mnie lektur nie pamiętam od lat! Postanowiłam więc i ja stworzyć własną notkę z zapowiedziami, a czy będzie to notka cykliczna, czas pokaże. Póki co dzielę się z Wami marcowymi nowościami (bądź wznowieniami), które szczególnie chciałabym przeczytać. No i posiadać, ma się rozumieć. ;)


Marcowe zapowiedzi / nowości wydawniczeTolkien. Biografia  Humphrey Carpenter, wydawnictwo WABpremiera 2 marca

Prawdziwa gratka zarówno dla tych, którzy przeczytali "Hobbita" dwadzieścia razy, jak i dla tych, którzy dopiero usłyszeli o skromnym profesorze Oksfordu.

Tolkien przedstawiony przez Carpentera jest człowiekiem z krwi i kości: z pasją bada i tworzy nowe języki, w roztargnieniu sprawdza prace studentów, a wieczorami chadza na piwo z C.S. Lewisem i innymi tzw. Inklingami. Carpenter sięga do dzieciństwa Tolkiena, spędzonego na południu Afryki, a następnie śledzi dalsze losy chłopca: stratę rodziców, okopy I wojny światowej, aż do poznania przyszłej żony Edith i zamieszkania w Oksfordzie. Znakomita książka, dająca poczucie realnego obcowania z kultowym autorem.  
Legenda niemej wyspy,  Vanessa Montfort, Świat Książki, premiera 2 marca

Położona na rzece East River niemal na wprost Manhattanu mroczna wyspa Blackwella to miejsce, w którym przebywają osoby odrzucone przez konserwatywne społeczeństwo. Znajdujące się tam więzienie, przytułek, poprawczak oraz zakład psychiatryczny zarządzane są żelazną ręką dyrektora Scraugha i panny Grady – ponurej przełożonej pielęgniarek. Ich podopieczni to przestępcy, prostytutki, sieroty oraz chorzy na ciele i umyśle.
 W wieku trzydziestu lat Karol Dickens jest już uznanym pisarzem. W trakcie podróży po Stanach Zjednoczonych otrzymuje tajemniczy list, którego anonimowy autor zaprasza go, by odkrył tajemnice skrywane przez wyspę Blackwella. Tam poznaje młodą i oddaną swej pracy pielęgniarkę Annę Radcliffe, która towarzyszyć mu będzie w niezwykłej przygodzie.
Pisarz i pielęgniarka wspólnie stawią czoło niebezpiecznym tajemnicom wyspy. A kiedy intrygi i przemoc przybiorą na sile, Dickens postanowi opowiedzieć skazańcom pewną historię, licząc na to, że dzięki niej wyrwie ich z letargu i beznadziei. Snuta przez niego opowieść stanie się podwaliną jednej z jego najsłynniejszej książek – Opowieści wigilijnej. 
Fantastyczne laboratorium doktora Weigla, Arthur Allen, wydawnictwo Czarne, premiera 2 marca

Tyfus. Straszliwa choroba przenoszona przez wszy. Powoduje halucynacje, potworne bóle głowy, wysoką gorączkę. Często kończy się śmiercią. Niemcy panicznie bali się tyfusu. Dlatego, gdy dopadł niemiecką armię na froncie wschodnim, zażądali pomocy wybitnego polskiego biologa Rudolfa Weigla. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne profesor pracował nad pierwszą szczepionką na tyfus, stosując nowatorską, ale niebezpieczną metodę: w procesie produkcji wykorzystywano wszy, a do ich karmienia – ludzi. Wysoka skuteczność techniki Weigla, uznanej i podziwianej na całym świecie, oraz strach przed zarazą spowodowały, że Niemcy szczególnie chronili jego laboratorium w okupowanym Lwowie. Weigl wykorzystał sytuację i zatrudnił wielu przedstawicieli lwowskiej inteligencji – matematyków, pisarzy, lekarzy i filozofów, chroniąc ich przed zagładą. Zespół laboratorium nielegalnie wysyłał szczepionkę do gett w polskich miastach, równocześnie produkując litry osłabionej surowicy dla Wehrmachtu. Wśród naukowców zatrudnionych przez Weigla znalazł się także Ludwik Fleck, utalentowany immunolog żydowskiego pochodzenia. Nie udało się go uchronić przed wywózką. Trafił do Buchenwaldu, gdzie zmuszono go do produkcji szczepionki na potrzeby wojska. Fleck ryzykował życie, szczepiąc najbardziej zagrożonych więźniów obozu. Rudolf Weigl i Ludwik Fleck po wojnie kontynuowali karierę naukową.
Wyspa powrotów, Peter May, wydawnictwo Albatros, premiera 2 marca

Kiedy detektyw Sime Mackenzie wsiada do niewielkiego samolotu na lotnisku św. Huberta w Montrealu, nawet nie ogląda się za siebie. Licząca 850 mil podróż jest dla niego okazją, by uciec przed samotnością i żalem, które od dłuższego czasu naznaczają jego życie.
Sime wchodzi w skład ośmioosobowej grupy śledczej, a celem wyprawy jest wyspa Entry w Zatoce Świętego Wawrzyńca – szeroka na dwa kilometry, długa na trzy i licząca niespełna 130 mieszkańców, z których najbogatszy został właśnie zamordowany w swoim domu. Śledztwo wydaje się formalnością: dowody wskazują na zabójstwo w afekcie, a żona ofiary jawi się jako mściwa sprawczyni. Sprawa przybiera niespodziewany obrót, gdy Sime staje oko w oko z podejrzaną i jest przekonany, że ją zna, choć nigdy wcześniej się nie spotkali.

Prześladowanego przez tę pewność i cierpiącego na bezsenność detektywa zaczynają nawiedzać sny o wydarzeniach, jakie rozgrywały się w odległej przeszłości na szkockiej wyspie 300 mil dalej. Sny, w których wdowa odgrywa główną rolę. Sprawa ta staje się dla Sime'a obsesją. Pomimo dowodów obciążających oskarżoną, wierzy niezachwianie w jej niewinność, narażając się na konflikt między zawodowym obowiązkiem, który musi wypełnić, a przeznaczeniem, od którego nie może uciec.   
Siódme życie markiza de Sade, Jacques Ravenne, wydawnictwo Książnica, premiera 2 marca

Fascynująca powieść o najbardziej kontrowersyjnej osobowości schyłku monarchii i rewolucji francuskiej – markizie de Sade, libertynie znanym ze skłonności do przemocy i perwersyjnych praktyk seksualnych. To od jego nazwiska wywodzi się termin „sadyzm”.
Minister policji Joseph Fouché, zafascynowany autorem 120 dni Sodomy, nieustannie tropił wszelkie poczynania Sade’a. Po śmierci markiza ujawnia jego synowi całą prawdę o życiu ojca. Z opowieści wyłania się obraz paranoika i choleryka, człowieka rozwiązłego i obscenicznego, przerażającego i genialnego, a jednocześnie uwodzicielskiego mimo fizycznej brzydoty…

Modlitwa o deszcz, Wojciech Jagielski, wydawnictwo Znak, premiera 2 marca

Nieustannie aktualny, legendarny tom reportaży Wojciecha Jagielskiego.
Jak to się stało, że mudżahedini i talibowie dalej obchodzą cały świat? Mułła Omar czy Osama ibn Ladin stali się uosobieniem lęków Zachodu przed islamskim terroryzmem. Afganistan to kraj, który wychował mudżahedinów i talibów. Modlitwa o deszcz przybliża nas do zrozumienia jego fenomenu.

W Afganistanie ścierają się interesy wielu potęg świata. To w Afganistanie zaczął rozpadać się ZSRR. To Afganistan wystawił na szwank reputację USA jako najpotężniejszego światowego mocarstwa. Jagielski pisze: „Afgańczycy przestawili kierunek biegu rzeczy. Odgradzając się od obcych, kryjąc się przed nimi w przepastnych dolinach, stracili kontakt ze światem”. Obcy zrobili z ich kraju laboratorium i akademię terroryzmu - oni sami nie przyłożyli do tego ręki.

Książka nie tylko jest bestsellerem, otrzymała także wiele prestiżowych wyróżnień: nominację do Nagrody Literackiej Nike, „Bursztynowego Motyla” w VIII edycji Konkursu im. Arkadego Fiedlera na najlepszą książkę podróżniczą roku oraz Nagrodę im. ks. Józefa Tischnera.
Pol Pot. Pola śmierci Philip Short, wydawnictwo Prószyński i s-ka, premiera 8 marca

Była to najbardziej radykalna rewolucja w dziejach ludzkości. W ciągu zaledwie kilku lat unicestwiła jedną czwartą ludności Kambodży – zwanej wówczas Demokratyczną Kampuczą – i wprowadziła w życie idee, które były zbyt skrajne dla wszystkich wcześniejszych reżimów. Celem Czerwonych Khmerów stała się likwidacja wszelkich przejawów indywidualności, zaprzeczenie wszystkiego, co ludzkie.
Realizacji utopijnego celu służyła nie tylko hekatomba ofiar, ale również – a może przede wszystkim – wprost niewyobrażalne okrucieństwo, które zmieniło w koszmar zarówno życie, jak i śmierć mieszkańców Demokratycznej Kampuczy.
Szaleństwo, w jakim pogrążyła się Kambodża, było dziełem jednego człowieka, występującego pod pseudonimem Pol Pot, przywódcy Czerwonych Khmerów, nauczyciela, a niegdyś studenta jednej z paryskich uczelni.
Dlaczego rewolucja Czerwonych Khmerów posunęła się do niepojętej skrajności? Dlaczego tak wielu kambodżańskich intelektualistów zaangażowało się ślepo w ruch, który okazał się tak upiorny? Dlaczego wreszcie wielu dawnych działaczy Czerwonych Khmerów, wykształconych, myślących ludzi, w tym wielu takich, których krewnych zgładzono pod rządami Pol Pota, wciąż utrzymuje, że był on wielkim patriotą, a jego zasługi usprawiedliwiają winy?
W swojej fascynującej książce Philip Short próbuje odpowiedzieć na te wszystkie pytania. 
Podróże z owocem granatu, Sue Monk Kidd, Ann Kidd Taylor, wydawnictwo Literackie, premiera 17 marca

Najbardziej osobista książka w dorobku Sue Monk Kidd, autorki bestsellerów Sekretne życie pszczół i Czarne skrzydła!
Niezwykły pamiętnik, w którym splatają się głosy matki i córki, stojących na rozdrożu życia. Pisząca wówczas Sekretne życie pszczół Sue Monk Kidd zmaga się z kryzysem wieku średniego i przechodzi twórczą zapaść. Jej 22-letnia córka Ann ma złamane serce i nie wie co dalej począć ze swoim życiem. Książka jest kroniką ich wspólnej podróży po Grecji, Turcji i Francji, pełną lirycznych obrazów miejsc mitycznych i świętych w Atenach, Eleusis, Paryżu, Efezie, francuskim miasteczku Rocamadour. To także poruszający zapis więzi między matką a córką. Opowieść, której narratorki Sue i Ann są niczym współczesne Demeter i Persefona.
Kalendarium Leśmianowskie, Jacek Trznadel, Państwowy Instytut Wydawniczy, premiera 30 marca

Nie popełniał ekstrawagancji jak wiele osób z młodopolskiej cyganerii. Był zapewne namiętnym palaczem, ale stronił od alkoholu. Przez kilka lat po debiucie uchodził za pisarza marginesowego, dziś uznawany jest za najbardziej nowatorską indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku. 30 marca nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukaże się Kalendarium Leśmianowskie Jacka Trznadla – pierwsza w historii publikacja o życiu i twórczości Bolesława Leśmiana w układzie chronologicznym.Tragedia Lusitanii, Erik Larson, wydawnictwo Sonia Draga, premiera 30 marca

1 maja 1915 roku, w dziesiątym miesiącu pierwszej wojny światowej, „Lusitania”,  luksusowy liniowiec oceaniczny, którego bogaty wystrój przywodził na myśl angielską posiadłość wiejską, wypłynął z Nowego Jorku, kierując się do Liverpoolu. Na pokładzie znalazła się rekordowa liczba dzieci. Pasażerowie wykazywali zaskakującą niefrasobliwość, choć zdawali sobie sprawę, że Niemcy ogłosiły wody wokół Wielkiej Brytanii strefą wojny, a niemieckie U-booty od miesięcy polują na statki na Północnym Atlantyku. „Lusitania” była jednym z wielkich transatlantyków tej ery – i najszybszym wówczas liniowcem – a jej kapitan, William Thomas Turner, wierzył głęboko w dżentelmeńskie zasady prowadzenia wojny, które przez ostatni wiek chroniły przed atakami cywilne statki.
Jednakże Niemcy postanowili zmienić reguły gry, a Walther Schwieger, kapitan Unterseeboot-20 był gotów do czynu. A choć supertajna brytyjska jednostka wywiadowcza wyśledziła jego U-boota, nie poinformowała o tym fakcie nikogo. Gdy U-20 i „Lusitania” zmierzały do Liverpoolu, wiele czynników wielkich i całkiem drobnych – takich jak buta, przelotna mgła, czy pilnie strzeżona tajemnica – doprowadziło wspólnie do jednego z największych nieszczęść w historii wojny na morzu.

Ta opowieść wydaje się dobrze znana, ale Erik Larson udowadnia jak bardzo się mylimy, sądząc, że wiemy na ten temat wszystko. Narracja, prowadzona na przemian z punktu widzenia myśliwego i zwierzyny, odmalowuje portret Ameryki u szczytu Ery Postępowej i przypomina wiele barwnych postaci, takich jak sławny bostoński księgarz Charles Lauriat, Theodorate Pope, pionierka wśród kobiet-architektów, czy  pogrążony w żałobie prezydent Woodrow Wilson, który obawiał się rozszerzenia światowego konfliktu na Stany Zjednoczone a równocześnie upajał się perspektywą nowej miłości.
Córka pustyni. Niezwykłe życie Gertrude Bell, Georgina Howell, wydawnictwo Zysk i s-ka, premiera 30 marca

Pisarka, podróżniczka, alpinistka, fotografka, archeolożka, doradczyni króla Iraku, agentka brytyjskiego wywiadu – Gertrude Bell robiła zawsze to, na co miała ochotę, i była w tym bezkonkurencyjna. „Urodziła się z nadmiarem talentów”, tak mawiał o niej Lawrence z Arabii. Porzuciła świat przywilejów i sztywnych wiktoriańskich konwenansów dla umiłowania do wiedzy, niebezpiecznych zakątków świata, ryzyka i adrenaliny. Zdobyła autorytet wśród Arabów, którzy nazwali ją „królową pustyni”. Również w Wielkiej Brytanii uważano ją za znawczynię Bliskiego Wschodu, który wnikliwie zbadała podczas zorganizowanych przez siebie wypraw. Nieraz ryzykowała życie, eksplorując obszary objęte walkami zwaśnionych plemion.

Córka pustyni to historia silnej i nieugiętej Gertrude Bell, która osiągnęła najwyższą pozycję w świecie zdominowanym przez mężczyzn, wówczas niedostępną dla kobiet. Jej życie to przygoda, w której realizowały się wszystkie marzenia – poza jednym – spełnioną miłością.
Wikingowie. Wilcze dziedzictwo, Radosław Lewandowski, wydawnictwo Muza, premiera 30 marca

Europa Północna, X wiek n.e. Szwedzi, Norwegowie i Duńczycy od lat  toczą między sobą krwawe wojny o ziemię, bogactwa i honor. Tłem dla pasjonującej, trzymającej w napięciu akcji są wielkie lądowe i morskie bitwy, wspaniałe zwycięstwa i dotkliwe klęski, tajemne groty wypełnione nieprzebranymi skarbami, gorąca miłość i młodzieńcze zauroczenia. Ambicje Wikingów sięgały daleko poza granice skutej lodem Skandynawii; w książce śledzimy także losy uczestników zuchwałych wypraw do Ameryki Północnej i na Półwysep Iberyjski, gdzie wojownicy z surowej Północy nie zawahali się rzucić wyzwania chrześcijańskiemu królestwu Leónu i muzułmańskiemu Emiratowi Kordoby. Szaleńcza odwaga i niewyczerpana żądza władzy, chciwość i bezwzględność, ciekawość świata i chęć podporządkowania go sobie – w tej książce jest wszystko, co składa się na legendę Wikingów, a także dużo więcej: opowiedziane ze swadą ludzkie losy, historie o miłości i nienawiści, dzieje wielkich przyjaźni i nikczemnych zdrad. Wilcze dziedzictwo to wartka akcja, kopalnia doskonale udokumentowanej wiedzy o dawnych czasach, galeria niezwykłych, zapadających w pamięć postaci i rewelacyjna rozrywka dla wszystkich miłośników pisanej z rozmachem i fantazją literatury przygodowej.
Czarny wiking, Bergsveinn Birgisson, wydawnictwo Poznańskie, premiera 30 marca

Bergsveinn Birgisson, łącząc doskonały warsztat historyka z porywającą narracją literacką, snuje opowieść o swoim tajemniczym przodku – synu norweskiego króla i kobiety pochodzącej z arktycznej Północy, który za swój nietypowy wygląd został przezwany „czarnym wikingiem”. Towarzyszymy mu od narodzin aż do śmierci, stajemy się świadkami trudnego dzieciństwa, dalekich podróży po surowym północnym morzu i powstawania jego gospodarczej i militarnej potęgi. Przenosimy się z norweskiego dworu królewskiego w Rogalandzie do odległej syberyjskiej ojczyzny jego matki. Obserwujemy handel niewolnikami w Irlandii i początki islandzkiego osadnictwa. Czarny wiking to barwna opowieść o niezwykłym życiu i wędrówkach Geirmunda Heljarskinna po północnych krainach Europy.

Widzicie tu coś dla siebie? ;)

30 komentarzy:

 1. Biografię Tolkiena i Niemą wyspę bardzo chcę *___*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślałam, że chociaż tymi dwiema pozycjami trafię w Twój gust ;)

   Usuń
 2. Przeczytałabym wszystkie, te tytuły bardzo mi pasują:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudną okładkę ma Czarny Wiking. Zainteresowała mnie też Córka pustyni - wydaje mi się, że gdzieś ostatnio słyszałam o jej bohaterce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może u mnie? Niedawno recenzowałam jej pamiętniki z podróży po Oriencie: http://zwiedzamwszechswiat.blogspot.com/2016/01/opowiesci-krolowej-pustyni.html

   Usuń
 4. Mam już "Podróże z owocem granatu". Z chęcią przeczytałabym też całą resztę książek, których tytuły wymieniłaś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam podobne wrażenia czytając Twój wpis ;)

   Usuń
 5. Nie pamiętam kiedy ja po raz ostatni robiłam zapowiedzi, ech.. Biografia Tolkiena to coś zdecydowanie dla mnie:) dobrze, że do Ciebie zajrzałam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również się cieszę, że tu zajrzałaś :)
   przygotowanie zapowiedzi jest dość czasochłonne, możliwe, że w kwietniu nie będę miała na to czasu -_-

   Usuń
 6. Na kilka pozycji mogłabym się skusić :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedynie 4 z nich mnie nie kuszą.... resztę - przygarnę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale które, które? Strasznie tajemniczy jesteście, Drodzy Komentujący :P

   Usuń
 8. Przegapiłam "Legendę niemej wyspy", a zapowiada się świetnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nom ^^
   Ja też z początku tylko przebiegłam po tytule wzrokiem, zarówno on, jak i okładka kojarzą się z zupełnie inną tematyką. To może być wyjątkowa lektura! ;)

   Usuń
 9. Oooo, też właśnie piszę swój pierwszy wpis z zapowiedziami (jutro będzie). :) I przypomniałaś mi, że zapomniałam w nim umieścić książkę o karmicielach wszy, dzięki!:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i super, wpadnę poczytać! ^^
   A bardzo proszę ;)

   Usuń
 10. Nie mogę się doczekać tych wszystkich premier :) zapowiada się ciekawie. Zobaczymy czy znajdzie się na to wszystko czas.
  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, czas zdecydowanie nie jest łaskawy dla nas, czytelników. Ciągle go brakuje ;)
   Pozdrawiam również!

   Usuń
 11. "Legendę dzikiej wyspy" i "Podróże z owocem granatu" planuję przeczytać. Zaciekawiła mnie też "Tragedia Lusitanii" i "Fantastyczne laboratorium doktora Weigla".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie mam nadzieję, że plany uda Ci się zrealizować :) Z nawiązką, a co tam! ;)

   Usuń
  2. Dopiero sobie uświadomiłam, że wyspa nie jest dzika, tylko niema:D

   Usuń
 12. Gratuluję wytrwałości w blogowaniu :)
  Czytałam książki Tolkiena, ale o pisarzu wiem tyle, co nic - dlatego chciałabym poznać tę biografię. Planuję sięgnąć po "Podróże z owocem granatu" i "Pol Pota".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :)
   Koniecznie chcę przeczytać Carpentera - czytałam jakiś czas temu biografię C.S.Lewisa i chętnie więcej poczytałabym o jego przyjaźni z Tolkienem i samych Inklingach... Ech, rozmarzyłam się ;)

   Usuń
 13. Oj, marzec ma same wspaniałe zapowiedzi. Ostatnie książki z Czarnego są czarujące, marzę o nich wszystkich. Ale i Marginesy i inne wydawnictwa. Same perełki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ale piękności znalazłaś! Czaję się zwłaszcza na "Czarnego wikinga"!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nom ^^
   Ciekawa jestem naszych wrażeń, porównamy! :)

   Usuń
 15. Zainteresowała mnie "Wyspa powrotów" :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.