czwartek, 8 września 2011

"Saladyn i krucjaty"

Autor: Piotr Solecki
Tytuł: "Saladyn i krucjaty"
Wydawnictwo: Replika

Historia średniowiecznych krucjat do dziś rozpala masową wyobraźnię oraz wywołuje spory i emocje wśród historyków na całym świecie. Romantyczne wizje sir Waltera Scotta, a za nim innych pisarzy oraz twórców filmowych w znacznym stopniu wypaczyły prawdę historyczną utrwalając w powszechnej świadomości mocno wyidealizowany obraz epoki krucjat oraz ich bohaterów w rodzaju Ryszarda Plantageneta czy Fryderyka Barbarossy. Jednak narosłe wokół tych postaci legendy przyćmiewa fenomen sułtana Saladyna. Jego megapozytywny wizerunek jest nie tylko kwestią wpływu mediów czy literatury, lecz także większości tekstów źródłowych, które niezmiennie - czy to w przypadku kronik arabskich, czy chrześcijańskich - gloryfikują Saladyna i jego dokonania.
Był on postacią wielowymiarową, obecną zarówno w kulturze Wschodu jako ideał sprawiedliwego władcy i dzielnego wojownika, jak i Zachodu, słynącego z wszelkich cnót, głównie z mądrości, łaskawości i rycerskości. Jednak prawda historyczna mocno odbiega od popularnych wyobrażeń pokutujących w powszechnej świadomości; autor, zafascynowany postacią Saladyna postanowił dotrzeć poprzez narosłe przez stulecia warstwy legendy do autentycznego - na tyle, na ile pozwalają zachowane źródła historyczne - wizerunku sułtana, zweryfikować i odmitologizować go - nawet kosztem zerwania z powszechnym przekonaniem o nieskazitelnym charakterze Saladyna.


Saladyn i krucjaty to niezwykle udana, obiektywna, krytyczna i rzeczowa analiza postaci słynnego sułtana oparta na naukowych podstawach (głównie wnikliwych i logicznych interpretacjach tekstów źródłowych obejmujących materiały kronik nie tylko łacińskich, ale również arabskich) zaprezentowana w przystępny, a zarazem intrygujący sposób. Ta dogłębna, szczegółowa i wszechstronna biografia przedstawia w zupełnie nowym świetle postać Saladyna; przybliża czytelnikowi nie tylko jego imponujący życiorys i drogę do władzy, analizuje cechy charakteru, osobowość i motywacje, jakimi kierował się w polityce i na wojnie, lecz także przybliża najsłynniejsze wydarzenia z nim związane (wyprawy egipskie, bitwa pod Hattin, zdobycie Jerozolimy), a dodatkowo wyraziście i drobiazgowo nakreśla tło historyczno - polityczne, czyli dzieje krucjat oraz stosunki chrześcijańsko - muzułmańskie w tym okresie.
Autor przybliża ponadto sylwetki najsławniejszych adwersarzy Saladyna, którzy tak bardzo dali mu się we znaki: króla Jerozolimy Baldwina IV oraz jednego z przywódców III krucjaty - Ryszarda Plantageneta zwanego Lwie Serce.

Cechy te sprawiają, że niniejsza książka jest pozycją wyjątkowo wszechstronną i wielopłaszczyznową, zaskakującą kompleksowym i błyskotliwym, w pełni profesjonalnym potraktowaniem tematu oraz łatwo przyswajalnym, gawędziarskim, dynamicznym stylem. Pomimo znacznego nagromadzenia historycznych faktów z łatwością daje się wyczuć lekkość pióra, świeżość spojrzenia oraz niekłamaną pasję udzielająca się czytelnikowi i działająca na jego wyobraźnię.

Saladyn i krucjaty to pozycja ze wszech miar godna polecenia; dzięki błyskotliwie zweryfikowanej i bogato udokumentowanej biografii jednej z najwybitniejszych postaci swoich czasów, osadzonej w szerokim i interesująco nakreślonym kontekście historycznym mamy szansę pogłębić swoją wiedzę w zakresie tak burzliwego i dramatycznego fragmentu historii, jakim był okres wypraw krzyżowych oraz przyjrzeć się z bliska fascynującym postaciom wielkich władców, którzy swoimi czynami trwale zapisali się na kartach Historii. Z tą książką naprawdę warto wybrać się w magiczną podróż w przeszłość.
Gorąco polecam!


Moja ocena: 5/5


książkę otrzymałam od Wydawnictwa Replika - serdecznie dziękuję!

5 komentarzy:

 1. Ciężko się odnajduje w takich klimatach, więc tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że Tobie książka przypadła do gustu. Ja raczej spasuję i pójdę za słowami Cyrysi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, tak, tak - KONIECZNIE !:)

  OdpowiedzUsuń
 4. cyrysia - na siłę przekonywać nie będę, ale możesz się naprawdę mile zaskoczyć:)

  Ewa - a tak:) Choć tematyka arabska zupełnie nie leży w kręgu moich zainteresowań (już prędzej średniowiecze i krucjaty), dałam się wciągnąć tej opowieści i nie żałuję:)

  Scathach - jak miło:) Mam nadzieję, że będziesz równie zachwycona, jak ja:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. No proszę! Gdyby nie Twoja rewelacyjnie zachęcająca recenzja raczej nigdy bym nie sięgnęła po tę książkę, a tak - muszę!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.