sobota, 3 sierpnia 2024

Nowości sierpniowe 2024

 


Lista sierpniowych nowości wydawniczych prezentuje się nieco bardziej okazale aniżeli lipcowa. Tym razem w nieprzebranym morzu zapowiedzi książkowych udało mi się wyszperać aż 8 pozycji, które mnie z różnych względów zaciekawiły. Może któraś z poniższych książek i Was zainteresuje? A może macie swoje własne typy? :)




Tina Harnesk, Ludzie, którzy sieją w śniegu
Wydawnictwo Marginesy
Ilość stron 352
Oprawa miękka
Data premiery 7 sierpnia 2024


Osiemdziesięciopięcioletnia Saamka Máriddja mieszka na dalekiej północy Szwecji ze swoim mężem Bierą. Po latach spędzonych tylko we dwoje kobieta pragnie odnaleźć siostrzeńca męża. Kilkuletni chłopiec o imieniu Heaika-Joná, którego wychowywali jak syna, został im odebrany z dnia na dzień. Jedyną osobą, której Máriddja może się zwierzyć ze swojego pragnienia, jest „Sire”, operatorka centrali w nowym aparacie telefonicznym. Z pomocą Sire Máriddja obmyśla plan poszukiwań.
Kaj i Mimmi osiedlają się w Norrbotten, gdzie mają nadzieję zapuścić korzenie. Oprócz pudeł po przeprowadzce Kaj musi rozpakować także pamiątki po niedawno zmarłej matce, których pochodzenia nie zna i nie rozumie. Wkrótce w ich nowym domu coraz więcej czasu spędza ośmioletni sąsiad, Johánás. Nigdzie nie widać jednak jego rodziców. Czy pod wpływem obecności chłopca Mimmi odważy się poprosić Kaja o to, za czym tęskni najbardziej? Bo saamska legenda głosi, że niczego nie należy nazywać po imieniu – w przeciwnym razie łatwo można wszystko stracić.
Tina Harnesk w cudowny sposób splata losy swoich bohaterów. Ciepło i z dużą dozą humoru opowiada o pełnym magii świecie Saamów, ale także o trudnej historii przesiedleń, która wpłynęła na życie rdzennych mieszkańców Północy i ich potomków. (opis wydawcy)


Zawsze intrygowały mnie opowieści o rdzennych mieszkańcach jakichś ziem, o ich trudnych losach i przeciwnościach, z jakimi musieli się borykać. Ta powieść jest debiutem literackim, ale zbiera bardzo pochlebne opinie, więc warto dać jej szanse.



W.T. Larned, W.W. Gibbins, Legendy Indian Ameryki Północnej
Wydawnictwo Replika
Ilość stron 320
Oprawa twarda
Data premiery 13 sierpnia 2024

Mity i opowieści rdzennych mieszkańców Ameryki.
Magia rodzi się z przyrody, ale na świat przynoszą ją też potężne istoty – boski Wielki Duch, stwórca Nanabozo czy odrażające manitu. Życie składa się jednak również ze spraw mniejszych. Objaśnia je w swych historiach gawędziarz Iagoo. Dlaczego rudzik ma czerwoną pierś? Jak ogień wniknął w drewno? Jak Kojot okazał się mądrzejszy od innych zwierząt?
Legendy, pięknie ilustrujące wierzenia Indian, podkreślają bliskie związki między ludźmi i duchami, światem oraz środowiskiem. Owa celebracja wzajemnych więzi przypomina, że każde działanie niesie konsekwencje, za które trzeba wziąć odpowiedzialność.
Nic nie rzuca tak jasnego światła na kulturę Indian, jak właśnie ich podania.
Oto zbiór, który zachwyci miłośników legend. (opis wydawcy)

Mity i legendy z różnych stron świata zawsze budziły moją ciekawość i fascynację, cieszę się, że wydawca zdecydował się na egzotyczne dla nas wierzenia Indian. W dodatku w ramach jednej z najbardziej intrygujących serii wydawniczych, jakie znam.



Frances Gies, Joseph Gies, Życie w średniowieczu
Wydawnictwo Znak Horyzont
Ilość stron 896
Oprawa twarda
Data premiery 14 sierpnia 2024

Okazałe zamki, rezydencje, dwory, pałace. Możnowładcy, damy i rycerze.
Tętniące życiem miasta, barwne jarmarki. Kupcy, pątnicy i mnisi.
Skąpana w słońcu wieś i pola, na których praca trwa od świtu do zmierzchu.
Frances i Joseph Giesowie poświęcili życie zgłębianiu tajemnic średniowiecza. Oto najnowsze zbiorcze wydanie ich kultowych prac.
I jedyna książka, której potrzebujesz, by dowiedzieć się, jak wyglądało życie w średniowieczu. (opis wydawcy)

Opis nie jest może zbyt wylewny, ale para autorów jest znana ze swych publikacji dotyczących epoki średniowiecza. Dla mnie to pozycja, której po prostu nie mogę się doczekać. Monumentalna jeśli chodzi o objętość, obiecuje ogromną dawkę wiedzy z jednej z moich ulubionych dziedzin.



Carlo Vecce, Uśmiech Cateriny. Historia matki Leonarda da Vinci
Wydawnictwo Znak Koncept
Ilość stron 576
Oprawa twarda
Data premiery 14 sierpnia

Nieznana i zdumiewająca historia matki Leonarda da Vinci.
Opowieść, która rzuca nowe światło na dzieła jednego z największych twórców renesansu.

Caterina jest wolna jak wiatr i jak wiatr nieokiełznana. Jeździ konno po dzikich stepach, słucha głosów drzew, zwierząt i bogów. Jej przyszłość zdaje się przesądzona. Caterina nie podejrzewa, że przyjdzie jej opuścić niedostępne góry Kaukazu. Pewnego dnia zostaje gwałtownie wyrwana ze swojego świata i wciągnięta w wielką historię – przeniesiona do serca renesansu, Florencji.
Jej życie nabierze zupełnie nowego sensu. Pozna potężną miłość, a swoje dziecko pokocha bardziej niż własne życie. A ono pokocha ją w ten sam sposób. Caterina da mu wszystko, co dla niej najważniejsze: nieskończoną miłość do życia, wolności i wszelkich stworzeń. Pokaże mu, czym jest piękno. A on to przyjmie i stanie się twórcą totalnym, człowiekiem, który nie należy do jednego narodu ani do jednej kultury, ale do całej ludzkości.
Imię tego dziecka znamy wszyscy: Leonardo.

Opowieść o największym umyśle wszech czasów, o matczynej miłości, o początkach współczesnego świata, konfrontacji Zachodu i Wschodu. O Morzu Śródziemnym jako kolebce kultury, fascynującej mozaice ukazanej w przededniu odkrycia obu Ameryk. (opis wydawcy)

Kolejna książka, która trafia idealnie w moją tematykę - opowieści o niebanalnych kobietach, które żyły w ciekawych czasach.



Amy Licence, Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty. Virginia Woolf i grupa Bloomsbury
Wydawnictwo Znak Literanova
Ilość stron 336
Oprawa twarda
Data premiery 19 sierpnia

Po paryskiej bohemie a przed współczesnymi hipsterami byli właśnie oni. Wolni, nowocześni, awangardowi i skandaliczni – budowniczowie nowego świata. Siostry Virginia Woolf i Vanessa Bell oraz związani z nimi artyści stworzyli słynną grupę Bloomsbury i przeprowadzili modernistyczną rewolucję w literaturze i sztuce.

To oni pochowali wiktoriański świat i złamali wszelkie artystyczne konwenanse. Wprowadzili do Anglii twórczość Matisse’a, Moneta i Picassa. Poszerzali granice tego, co wolno w sztuce i w życiu prywatnym. Wielcy twórcy dzielili nie tylko salon, w którym się spotykali, ale także sypialnie. Dosłownie więc tworzyli artystyczne kręgi i miłosne trójkąty.

W otaczającej ich dusznej atmosferze zasad i etykiety szukali autentyczności. Stąd skandale, romanse, queerowe związki, przełomowa sztuka i eksperymenty w literaturze. (opis wydawcy)

I znów - ciekawe czasy, interesujące kobiece biografie. Czego chcieć więcej?




David Grann, Sprawa Wagera
Wydawnictwo WAB
Ilość stron 384
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Data premiery 28 sierpnia

Najnowsza książka autora bestsellerowego Czasu krwawego księżyca.

28 stycznia 1742 roku u wybrzeży Brazylii ocean wyrzucił na brzeg łódź zbudowaną z przypadkowych kawałków drewna i szmat. Znajdowało się na niej trzydziestu wycieńczonych, mężczyzn, którzy opowiedzieli niezwykłą historię. Byli to rozbitkowie ze statku Jego Królewskiej Mości Wager, brytyjskiej jednostki, która rozbiła się na odludnej wyspie u wybrzeży Patagonii. Zostali powitani jak bohaterowie. Sześć miesięcy później inna, jeszcze bardziej zniszczona jednostka wylądowała na wybrzeżu Chile. Na tej łodzi było trzech rozbitków, którzy opowiedzieli zupełnie inną historię. Trzydziestu marynarzy, którzy wylądowali w Brazylii, nie było bohaterami - byli buntownikami. Gdy posypały się oskarżenia o zdradę i morderstwo, Admiralicja zwołała sąd wojenny, aby ustalić, kto mówi prawdę. Stawką było życie i śmierć - ktokolwiek zostanie uznany za winnego, może zostać powieszony.

HMS Wager to wspaniała opowieść o ludzkich zachowaniach w ekstremalnych sytuacjach, opowiedziana przez jednego z największych pisarzy non-fiction. David Grann odkrywa głębsze znaczenie wydarzeń, pokazując, że nie tylko kapitan i załoga Wagera stanęli przed sądem, oskarżono też samą ideę imperium. (opis wydawcy)

Ostatni akapit najlepiej wyjaśnia powód, dla którego chciałabym przeczytać tę książkę. Człowiek postawiony w sytuacjach granicznych, gdzie zaciera się dobro, zło i granice moralności, w dodatku historia opowiedziana przez znakomitego pisarza, no i skojarzenia z fenomenalnym Terrorem Dana Simmonsa - to musi być dobre!



Mateusz Marczewski Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii
Wydawnictwo Czarne
Ilość stron 288
Oprawa twarda
Data premiery 28 sierpnia 2024

Wyobraźmy sobie las, który nie należy do świata geografii. Jest dziurą w wyobraźni, słowem na końcu języka. Szaman prowadzi tam zagubionych, wspólnie idą do lasu po pomoc. Szaman odnajduje pewien gatunek liany, tnie tyle, ile potrzeba, gotuje z niej wywar, pozwala pić. Pasażerowie kładą się na ziemi, dają się ponieść jego mowie. Pojawiają się obrazy, a w nich ukryty przekaz. Coś mówi. Nie wiadomo, skąd mówi, ale mówi do środka, do samego sedna człowieka, do duszy. Wywar nazwano ayahuascą, lianą duszy albo duchów.

Ta książka to wciągający, psychodeliczny i erudycyjny zapis osobistej podróży do świata rytuałów i w głąb Amazonii, krainy pociągających i niezgłębionych tajemnic, brutalnie przeoranej przez kolonializm. Mateusz Marczewski snuje historię ayahuaski, jej głębokiego znaczenia, a rozważania o jaźni i śmierci przeplata z opowieścią o wciąż rozwijającej się turystyce i ludziach Zachodu, którzy traktują wywar nie jako metodę na poszerzenie świadomości, ale egzystencjalne remedium. (opis wydawcy)


Ta pozycja znakomicie wpisuje się w moje zainteresowania etnograficzne, żal byłoby nie przeczytać.




Robert McCammon, Pan Slaughter
Wydawnictwo Vesper
Ilość stron 496
Oprawa twarda
Data premiery 30 sierpnia

Pan Slaughter to trzecia część popularnej serii powieści historycznych, w której autor Robert McCammon ożywia świat kolonialnej Ameryki. 

Akcja dzieje się w 1702 roku w Nowym Jorku, rodzącej się metropolii. Matthew Corbett, młody aplikant zajmujący się w londyńskiej agencji detektywistycznej Herrald „rozwiązywaniem problemów”, przyjmuje nietypowe i niebezpieczne zlecenie. Wraz z kolegą, Hudsonem Greathouse’em, zgadza się eskortować seryjnego mordercę, Tyranthusa Slaughtera, z ulokowanego pod Filadelfią zakładu dla psychicznie chorych wprost do doków Nowego Jorku. Po drodze Slaughter składa swoim strażnikom zaskakującą – i niezwykle kuszącą – propozycję.

Powieść Pan Slaughter to studium archetypicznego portretu seryjnego mordercy, i jednocześnie niezwykle szczegółowy opis losów rodzącego się narodu, który wciąż nie zdołał ugruntować własnej tożsamości. (opis wydawcy)

Powieści Roberta McCammona biorę w ciemno od kiedy przeczytałam jego Magiczne lata i nigdy się nie zawiodłam. Mam nadzieję, że tak będzie i tym razem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.