czwartek, 11 sierpnia 2016

Festiwal "Literacki Sopot", 18-21 sierpnia 2016 - zapowiedź

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz piąty organizują Festiwal „Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016 roku w Sopocie. Tematem wiodącym piątej edycji będzie literatura izraelska.

Literacki Sopot – festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.
Zapraszamy wszystkich miłośników literatury do Sopotu.
Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Miasta Sopotu.


W tym roku tematem przewodnim festiwalu jest literatura izraelska. Jak podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Miasta Sopot – Chcemy umożliwić polskiej publiczności spotkanie z uznanymi izraelskimi pisarzami, których książki dostępne są w naszych księgarniach lub których premiery odbędą się podczas festiwalu. Naszym celem jest pokazanie czytelnikom różnorodności tematycznej, gatunkowej, językowej literatury niewielkiego kraju, jakim jest Izrael.

Do Sopotu przyjadą najważniejsi przedstawiciele izraelskiej literatury współczesnej, między innymi Etgar Keret, jeden z najbardziej popularnych pisarzy młodego pokolenia, Rutu Modan, ilustratorka i autorka komiksów oraz Dror A. Mishani, mistrz powieści kryminalnej. Polskie premiery będą miały w Sopocie Dorit Rabinyan z książką Żywopłot oraz Ela Sidi z Czcij ojca swego. Etgar Keret spotka się z czytelnikami oraz weźmie udział w akcji #AskKeret #ZapytajKereta skierowanej do osób, które nie mogą przyjechać do Sopotu, ale chciałyby za pomocą mediów elektronicznych zadać pytanie pisarzowi. Szczegóły: https://www.facebook.com/events/895325603929709/ 

W programie „Literackiego Sopotu” nie brakuje spotkań z polskimi wybitnymi pisarzami w cyklach: Nominowani do Nike, Nagroda im. Kapuścińskiego, Nagroda Historyczna Polityki, Scenariusz jako gatunek literacki czy kulturalna plaża Trójki. W Sopocie gościć będą m.in. Grażyna i Wojciech Jagielscy, Barbara Krafftówna, Marek Krajewski, Cezary Łazarewicz, Andrzej Bart czy Weronika Murek. 
Gościem festiwalu w cyklu Varia będzie norweska reportażystka, Asne Seierstad, autorka niezwykle przejmującej książki Jeden z nas. Opowieści z Norwegii, w której maluje portret Andersa Breivika oraz kilku z jego ofiar. 

Mocnym elementem każdej edycji festiwalu są debaty. W tym roku profesor Robert Piłat wraz z prof. Anną Grabarczyk i dr Karoliną Wigurą będą rozmawiać o trzech wybitnych kobietach Edith Stein, Simone Weil oraz Hannah Arendt, którym przyszło żyć i tworzyć w trudnych czasach rodzących się nacjonalizmów. W kolejnej rozmowie moderowanej przez Annę Dziewit-Meller O książkach w sieci i nowych sposobach promocji czytelnictwa wypowiedzą się blogerzy i literaturoznawcy: Katarzyna Czajka, Bernadetta Darska oraz Marcin Wilk. Natomiast debatę o Emigracji ‘68 poprowadzi Jacek Żakowski, a jego gośćmi będą : Piotr Osęka, Michał Sobelman i Maciej Zaremba Bielawski.

Najmłodsi czytelnicy oraz ci nieco starsi również znajdą coś dla siebie. Czekają na nich m.in. spotkanie z Rafałem Kosikiem - autorem bestsellerowej serii Felix, Net i Nika czy warsztaty komiksowe z Rutu Modan - znaną i cenioną izraelską ilustratorką i autorką komiksów, realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży.

Z kolei muzyczny program festiwalu Literacki Sopot wypełni koncert Sound Island – zespołu, którego liderem jest Mikołaj Trzaska, a jego członkami - najwybitniejsi przedstawiciele izraelskiej sceny muzyki free impro. 

Rokrocznie w Sopocie prezentowane są również wystawy tematyczne: Nasi Izraelczycy – Losy polskich żydów w Izraelu, Ilustracja dziecięca, Instalacja Krystyny Piotrkowskiej Wyjechałem, wyjechałem z Polski, bo…., ale także Muzeum na Kółkach, czyli wystawa o kulturze i historii polskich Żydów przygotowana przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. 

Kultura izraelska jednoznacznie kojarzy się z kuchnią i kulturą jedzenia, dlatego podczas Festiwalu odbędą się dwa spotkania specjalnie poświęcone smakom Izraela. 19 sierpnia artystka Anna Królikiewicz zaprasza do ogrodów Muzeum Sopotu, by wspólnie z gośćmi festiwalowymi wziąć udział w projekcie Zapisane w chlebie, polegającym na wspólnym wyrabianiu i pieczeniu chleba. Dla amatorów dobrej kuchni odbędą się również warsztaty kulinarne, które poprowadzi Nor Atamaa-Ismaeel – zwyciężczyni izraelskiej edycji programu Master Chef. 

Ostatniego dnia festiwalu zapraszamy na zapowiedź kolejnej edycji naszego festiwalu – zachęca Joanna Cichocka-Gula. Artyści Arte Flamenco przeniosą nas w świat kultury iberyjskiej, która zagości w Sopocie w 2017 roku. 

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu. 
Szczegółowe informacje i program znajduje się na www.literackisopot.pl

4 komentarze:

  1. Szkoda, że nie będę mogła tam być... Interesuje mnie temat pisarzy Izraela, ale nie znam tych autorów, których wymieniłaś. Mój izraelski ulubieniec to Oz Amos. Ależ on przepięknie pisze! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Proza Amosa Oza wciąż przede mną, bo do niej ciągnie mnie najbardziej. Też bardzo żałuję, że nie będzie mnie na Festiwalu.

      Usuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.