czwartek, 25 sierpnia 2011

"Sekretna córka"

Autor: Shilpi Somaya Gowda
Tytuł: "Sekretna córka"
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka

Największe wrażenie i najsilniejsze emocje wywołują u mnie książki poruszające tematy trudne i bolesne, a zarazem istotne i znaczące dla każdego człowieka, uniwersalne, ale osadzone we współczesnych realiach. Nie może w nich zabraknąć podejścia rzeczowego, kompleksowego, obejmującego różne punkty widzenia, ale zarazem emocjonalnego, głęboko ludzkiego, choć niepozbawionego rzetelnej i analitycznej wnikliwości.
Do takich książek śmiało mogę zaliczyć debiutancką powieść Shilpi Somayi Gowdy Sekretna córka.

W niewielkiej indyjskiej wiosce na świat przychodzi dziewczynka. Jej matka Kavita dobrze wie, że nie będzie mogła zatrzymać córeczki, gdyż tylko męski potomek rodu przynosi mu powodzenie i zaszczyt, córka zaś - to hańba i przekleństwo, niepotrzebna dodatkowa gęba do wyżywienia. Kavita zdaje sobie sprawę, że jedynym sposobem na ocalenie jej życia jest oddanie małej Ushy do sierocińca; rozstanie jest dla nieszczęsnej matki prawdziwym koszmarem, który będzie prześladował ją do końca życia. Gorycz, wyrzuty sumienia i żal do losu będą także nękać męża Kavity, Jasu, i nie złagodzi ich nawet radość z narodzin upragnionego syna.

Tymczasem w słonecznym San Francisco młode małżeństwo lekarzy bezskutecznie stara się o dziecko. Kiedy okazuje się, że Somer jest bezpłodna, jej hinduski mąż Krishnan wpada na pomysł adopcji dziecka z bombajskiego sierocińca. Po przejściu przez piekło indyjskiej biurokracji zostają wreszcie rodzicami małej Ashy - córeczki Kavity, która rzeczywiście dostaje szansę na lepsze życie, niż mogliby jej zapewnić żyjący w nędzy biologiczni rodzice.
Jak potoczą się losy obu rodzin niespodziewanie połączonych postacią Ashy - Hinduski wychowanej w Ameryce? W jaki sposób odnajdą się oni w tej zupełnie nowej dla nich sytuacji? Jak ukształtuje się życie głównej bohaterki, której życie wciąż balansuje na styku dwóch tak odmiennych kultur?


Sekretna córka to głęboko wzruszająca powieść poruszająca wiele ważkich i istotnych kwestii, analizująca je dokładnie i gruntownie, a mimo to pozostawiająca mnóstwo miejsca na osobiste refleksje i przemyślenia.
Jedną z tych, które wysuwają się na pierwszy plan, jest sprawa międzynarodowych adopcji. Generuje ona nie tylko pytania dotyczące odczuć, emocji oraz roli rodziców biologicznych i adopcyjnych dając nam wgląd w ich rozterki, nadzieje, dylematy, wątpliwości i uczucia, lecz również porusza kwestie kulturowe i obyczajowe: prawo dziecka do poznania swoich korzeni, równoprawne podejście do obu kultur - zarówno tej, z której się wywodzi, jak i tej, w której się wychowało; autorka z ogromnym wyczuciem ukazuje, jak bardzo ważne jest poszukiwanie i określenie własnej tożsamości oraz w jaki sposób wpływa na osobowość tak wychowanie w jednej tylko tradycji, jak i umożliwienie dziecku poznawania i czerpania z tego, co najlepsze w obydwu.
Odrębnym i nie mniej ważnym zagadnieniem jest kwestia macierzyństwa: w jakim stopniu wpływa na życie kobiety, czy jest możliwy satysfakcjonujący kompromis pomiędzy dzieckiem a karierą zawodową oraz jakie są konsekwencje poświęcenia się jednej z tych ewentualności.

Sekretna córka daje nam także cenny wgląd w problematykę społeczno - obyczajową w Indiach prezentując bogatą i realistyczną panoramę społeczeństwa zdominowanego przez mężczyzn, w którym tragiczna sytuacja kobiet nie uległa zmianie od stuleci; autorka szczegółowo opisuje nieznany mi wcześniej proceder selektywnej aborcji dziewczynek, prawnie zakazany, ale szeroko praktykowany w całym kraju.
Niezwykle plastycznie i z dużą dozą autentyzmu ukazuje skrajności charakterystyczne dla tego zakątka świata, gdzie oszałamiające bogactwo sąsiaduje z ekstremalną nędzą zmuszającą ludzi do oddawania własnych dzieci do sierocińców, by zapewnić im szanse na przeżycie.
Ogromnie interesujące i fascynujące są refleksje wynikające z dociekliwej i szczegółowej obserwacji zderzenia kultury amerykańskiej z hinduską oraz wszelkie wynikające z tego faktu implikacje: różnice w sposobie bycia, światopoglądzie, mentalności, filozofii życiowej, podejścia do rozmaitych kwestii; wyjątkowo cenne są spostrzeżenia dotyczące macierzyństwa i roli kobiety w obu kulturach.

Sekretna córka to wielowątkowa powieść obyczajowa koncentrująca się wokół losów dwóch rodzin połączonych postacią głównej bohaterki żyjącej na granicy diametralnie odmiennych kultur. Intrygująca, dwutorowa, ciekawie skomponowana fabuła gwarantuje nam spojrzenie na uniwersalne wartości z perspektywy przedstawicieli krańcowo różnych obszarów kulturowych.
W niezwykle poruszający sposób ukazuje cały wachlarz ludzkich uczuć i całą gamę emocji będących odpowiedzią na bogactwo podejmowanej tematyki: różne oblicza miłości macierzyńskiej, poczucie straty, poszukiwanie własnej tożsamości i swojego miejsca w życiu, całe spektrum relacji międzyludzkich - od tych łączących najbliższych członków rodziny (miłość do dziecka, zaborczość i kontrola a poszanowanie jego niezależności i uszanowanie jego życiowych wyborów) po te, które nawiązuje człowiek jako członek społeczeństwa.

Ta książka fascynuje, porusza, skłania do refleksji - nie tylko nad wartościami ponadczasowymi, wspólnymi nam wszystkim niezależnie od tego, kim jesteśmy i gdzie żyjemy, ale również nad głębią i siłą ludzkich uczuć, dzięki którym radzimy sobie z nieuniknionymi przeciwnościami losu i adaptujemy się do nowej rzeczywistości.
Gorąco zachęcam do lektury tej książki; przekonacie się, że warto poświęcić jej kilka chwil życia.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/108561/sekretna-corka/opinia/3610059#opinia3610059 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Prószyński i s-ka - serdecznie dziękuję!

14 komentarzy:

 1. Same najlepsze oceny zbiera ta książka-u Ciebie widzę także maksimum. :) Przeczytam bez wątpienia. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ochotę poznać bliżej tą książkę, gdyż każdy o niej rozpisuje się w samych superlatywach mimo głębokiego i wzruszającego przekazu. Ty również zachęcasz i to skutecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej, ja mam takie pytano :) Czy można wiedzieć kiedy dotarła do Ciebie ta powieść? Ja z niecierpliwością czekam na paczkę :)

  Recenzja bardzo ciekawa i zachęcająca, jednak książka sama w sobie mnie nie ciekawi. Ale miło mi się czytało Twoją opinię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że książka bardzo Ci się spodobała. Nie dziwię się, ponieważ to naprawdę świetna książka:))
  Pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ewa - kurczę, tym razem nie było do czego się przyczepić xD
  A tak na serio - książka jest naprawdę wyjątkowa!

  cyrysia - bardzo się cieszę, bo powieść tę zdecydowanie warto przeczytać:)

  Agnesja - dziękuję; oj, no będzie już ze dwa tygodnie, ale dokładnie trudno mi określić:(

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama jej nie przeczytam, ale moja babcia uwielbia podobne książki. Skoro polecasz, to mam co kupić jak będzie okazja:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. kasandra - zgadzam się z Tobą w stu procentach:)

  Maruda007 - myślę, że trudno byłoby o lepszy prezent:)

  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 8. Super, że tak dużo osób ma możliwość przeczytania tej książki, to naprawdę ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się z tak wysoką oceną. Książkę czytałam i trafia bezwzględnie do moich ulubionych. Strasznie spodobał mi się Kris choć mało go było czasami troszkę. Śledziłam losy Ashy w Indiach...szczególnie ten moment jak płacze w świątyni, już myślałam, że tak się spotkają !!! Współczułam Somer, ale i jej chyba najbardziej kibicowałam. Dużo mi tak książka dała i powrócę do niej jeszcze nie jeden raz :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Domi - czego i Tobie życzę:)))

  Cassin - Kris był rewelacyjny! A jego zdolności adaptacyjne wciąż budzą mój podziw; jeśli chodzi o Somer to z jednej strony doskonale rozumiałam jej rozterki, ale z drugiej irytowała mnie swoim brakiem otwartości na kulturę kraju jej męża i córki. No i Kavita... jej współczułam najbardziej, Jasu duuużo mniej i w sumie czułam satysfakcję, kiedy upragniony syn... no wiesz, nie chcę robić spojlera:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam indyjski klimat. Rzadko sięgam po tego typu książki, ale kiedy już to zrobię, nie mogę się od nich oderwać. O "Sekretnej córce" słyszałam już sporo dobrego, mam nadzieję że nie zapomnę przeczytać. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. giffin - mam tak samo! Ostatnio w zachwyt wprawiły mnie "Tygrysie Wzgórza" i z utęsknieniem czekam na inne powieści w indyjskim klimacie:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Niezmiernie ciekawa recenzja, ja polecam z książek o podobnej tematyce, bo również pokazującej życie w innym społeczeństwie, tytuł "Tylko razem z córką" starsza książka, ale piękna - na jej podstawie powstał film... bardzo wzruszający

  OdpowiedzUsuń
 14. Fuzja - będę musiała rozejrzeć się za tą książką! Dzięki za info i pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.