czwartek, 31 lipca 2014

Stosik lipcowy {2014}

Lipiec minął mi pod znakiem beletryzowanych biografii, więc absolutnie nie mogę narzekać. Stosik niewielki, ale wyjątkowo w moim guście:)




Od góry:

"Czarne skrzydła" Sue Monk Kidd - recenzencka od Wydawnictwa Literackiego - mały odpoczynek od beletrystyki historycznej, czyli powieść obyczajowa osadzona w realiach amerykańskiego Południa XIX wieku. Cieszy tym bardziej, że egzemplarz otrzymałam na dwa miesiące przed premierą :)

wtorek, 29 lipca 2014

"Karin córka Monsa"

Autor: Mika Waltari
Tytuł: "Karin córka Monsa"
Wydawnictwo: Książnica - Grupa Wydawnicza Publicat, 2014
Ilość stron: 277
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Mika Waltari to bez dwóch zdań najpopularniejszy pisarz fiński; światową sławę przyniosły mu powieści historyczne, które do dziś znajdują rzesze wiernych czytelników, wystarczy wspomnieć chociażby legendarnego już "Egipcjanina Sinuhe" czy genialną "Trylogię rzymską". Ja jednak chciałabym dziś Wam opowiedzieć nie o monumentalnym dziele formatu wyżej wymienionych, ale o niepozornej, niespełna trzystu stronicowej powieści, która podobnie jak pozostałe prozatorskie perełki Fina, czaruje specyficznym stylem okraszonym nutą smutku i melancholii oraz zachwyca psychologiczną głębią postaci bohaterów.

niedziela, 27 lipca 2014

Wyniki wakacyjnego konkursu


Moi drodzy,

po pierwsze - dziękuję wszystkim za udział w konkursie i przepraszam za mały poślizg z opóźnieniem ogłoszenia wyników! Jak zwykle trudno było mi wybrać zwycięzcę, zwłaszcza, że typowaliście tak wyjątkowe kobiety, jak Irena Sendlerowa, Elżbieta Zawacka, Emilia Plater, Maria Konopnicka czy Jadwiga Andegaweńska. Mnie jednak ujęła wypowiedź niejakiej Violl, dla której prawdziwą bohaterką była trzynastoletnia dziewczynka, jedna z najmłodszych uczestniczek Powstania Warszawskiego, Maria Teresa Bartnik ps. "Diana". Może to z racji zbliżającej się 70 rocznicy wybuchu powstania, może dlatego, że sama mam córkę w podobnym wieku, a może po prostu dlatego, że przemówiło do mnie uzasadnienie Violl, to do niej wędruje książka Przemysława Słowińskiego "Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów". Gratuluję i pozdrawiam! :)

piątek, 25 lipca 2014

"Świat królowej Marysieńki"

Autor: Kornelia Stepan
Tytuł: "Świat królowej Marysieńki"
Wydawnictwo: W.A.B., 2013
Ilość stron: 470
Okładka: miękka

Ta pierwsza twarzą, choć ostatnia laty,
Zrodzona między grzecznymi Francuzy,
Wolna jest spalić w popiół oba światy
Od wschodu słońca, aż gdzie się zanurzy...

Jej uroda budziła powszechny zachwyt doskonale wpisując się w barokowe kanony, żaden mężczyzna nie pozostawał obojętny na jej wdzięki - nawet sam Jan Andrzej Morsztyn, dworzanin króla Jana Kazimierza, poświęcił jej kilka pochlebnych strof. Mowa rzecz jasna o Marii Kazimierze d'Arquien, ukochanej żonie Jana III Sobieskiego, która do historii przeszła pod imieniem Marysieńki. O jej losach pisał już Tadeusz Boy - Żeleński - tym razem z legendą polskiej królowej postanowiła zmierzyć się pisarka i dziennikarka, Kornelia Stepan.

piątek, 18 lipca 2014

Wakacyjny konkurs

Moi drodzy,

jako że na kolejną recenzję będziecie musieli jeszcze trochę poczekać, a upały rozleniwiają mnie na tyle, że brak mi natchnienia na posty innego rodzaju, postanowiłam zorganizować dla Was konkurs.



Jak widzicie, "twarzą" konkursu jest Krystyna Skarbek, ulubiona agentka Winstona Churchilla. Zadanie, jakie dla Was przygotowałam, nie jest trudne, a nagrodą będzie możliwość poczytania o losach nie tylko tej wojennej bohaterki, ale również innych, o których tak zajmująco napisał Przemysław Słowiński w swojej książce. Ale po kolei:)

Regulamin:

1. Organizatorem konkursu i jego sponsorem jest właścicielka bloga zwiedzam wszechświat, czyli ja:)

2. Konkurs trwa od 18.07 do północy 25.07.2014 roku.

3. Wyniki zostaną ogłoszone dzień po zakończeniu konkursu, czyli 26 lipca.

4. Odpowiedzi na pytanie konkursowe należy zostawić pod tym postem.

5. Każdy uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie, powinien je podpisać i zostawić adres mailowy, żebym mogła się z nim skontaktować w razie wygranej.

6. Nagroda, czyli książka Przemysława Słowińskiego "Słynne agentki. Kobiety w służbie wywiadów", zostanie wysłana przeze mnie do końca miesiąca.

7. Jeśli zwycięzca nie przyśle mi swoich danych adresowych w ciągu dwóch dni roboczych od chwili skontaktowania się z nim, zostanie wyłoniony kolejny szczęśliwiec.

8. I najważniejsze - zadanie konkursowe: którą kobietę w historii Polski uważacie za najbardziej niezwykłą, intrygującą, wyjątkową i dlaczego? Pamiętajcie, że nie oczekuję tu elaboratów czy kopiowania Wikipedii, chodzi mi dosłownie o 2-3 zdania, które przekonają mnie, że to właśnie do Ciebie powinna trafić nagroda:)
Zwycięzcą zostanie osoba, której wypowiedź uznam za najbardziej ciekawą, kreatywną, zabawną, oryginalną. Moja decyzja jest ostateczna i nieodwołalna, a także całkowicie subiektywna:)

Tak więc - do dzieła! Przyznam szczerze, że bardzo jestem ciekawa Waszych typów - mam nadzieję, że zafundujecie mi jakąś rozrywkę w te upalne, leniwe dni?

wtorek, 15 lipca 2014

"Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej"

Autor: Christopher W. Gortner
Tytuł: "Przysięga królowej. Historia Izabeli Kastylijskiej"
Wydawnictwo: Znak, 2014
Ilość stron: 445
Okładka: miękka

Nikt nie wierzył, że zostałam stworzona do rzeczy wielkich - tymi słowami rozpoczyna się opowieść o losach Izabeli Kastylijskiej - postaci tyleż fascynującej, co kontrowersyjnej, kobiety niezwykłej i pełnej sprzeczności; z jednej strony to właśnie jej rządom Hiszpania zawdzięcza swoją jedność i potęgę, z drugiej zaś - to za jej panowania nastąpiło odrodzenie inkwizycji, prześladowania i wypędzenie Żydów z Hiszpanii, a także zdobycie Grenady i tym samym zakończenie wielowiekowej rekonkwisty, nie wspominając już o dramatycznych skutkach wypraw Krzysztofa Kolumba i odkrycia Nowego Świata. Nie można jednak przecenić jej wpływu na losy nie tylko Hiszpanii, ale też Europy i całego świata. Do dziś trudno jednoznacznie ocenić postać królowej, jej decyzji, czynów i dziedzictwa, jakie po sobie zostawiła; by podjąć taką próbę, warto poznać bliżej jej osobowość, charakter i motywacje, jakimi się kierowała. Doskonałym punktem wyjścia będzie lektura beletryzowanej biografii Izabeli Kastylijskiej pióra Christophera Gortnera.

czwartek, 10 lipca 2014

"Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek"

Autor: Iwona Kienzler
Tytuł: "Europa jest kobietą. Romanse i miłości sławnych Europejek"
Wydawnictwo: Bellona, 2014
Ilość stron: 309
Okładka: miękka

Spoglądając na dzieje Europy wydawać by się mogło, że rola kobiet w kształtowaniu historii była raczej znikoma - wszak prowadzenie wojen i uprawianie polityki stanowiło domenę mężczyzn. Jednak nic bardziej mylnego; mimo ograniczonych praw i zależności od mężczyzn kobietom udało się zaznaczyć swoją obecność na kartach historii i zapisać w pamięci potomnych. Czy to stojąc u boku swych królewskich małżonków i wpływając na ich decyzje czy też sprawując rządy samodzielnie, kobiety kształtowały losy narodów, wszczynały wojny bądź przynosiły pokój, zawierały sojusze czy knuły intrygi, doprowadzały kraj do rozkwitu lub upadku - a wszystko za sprawą własnej inteligencji, nieprzeciętnej osobowości czy po prostu osobistego uroku.

wtorek, 8 lipca 2014

"Biała księżniczka"

Autor: Philippa Gregory
Tytuł: "Biała księżniczka"
Wydawnictwo: Książnica - Grupa Wydawnicza Publicat, 2014
Ilość stron: 458
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Najnowsza powieść Philippy Gregory jest książką wyjątkową i chyba nie mijam się z prawdą twierdząc, że szczególnie niecierpliwie wyczekiwaną przez miłośników twórczości brytyjskiej pisarki. Biała księżniczka jest bowiem ogniwem łączącym dwa najsłynniejsze cykle powieściowe Gregory: Wojen kuzynów i tudorowski, a wszystko za sprawą głównej bohaterki. Jest nią nie kto inny, a Elżbieta York - córka Edwarda IV i Elżbiety Woodville, księżniczka spod znaku białej róży, a jednocześnie żona pierwszego Tudora na tronie Anglii i matka Henryka VIII. Losy królowej, przez całe życie zmuszonej wybierać między Yorkami a Tudorami, między własnym mężem a pretendentem do korony utrzymującym, że jest jej zaginionym bratem, należą do najbardziej dramatycznych w historii Anglii. Choć samą Elżbietę York trudno zaliczyć do najpopularniejszych brytyjskich monarchiń, Philippa Gregory, snując opowieść o jej losach, nie tylko spina klamrą dwa cykle powieściowe, ale też przybliża czytelnikowi intrygującą, tragiczną sylwetkę założycielki dynastii Tudorów.

czwartek, 3 lipca 2014

"Maria Antonina. Z pałacu na szafot"

Autor: Juliet Grey
Tytuł: "Maria Antonina. Z pałacu na szafot"
Wydawnictwo: Bukowy Las, 2014
Ilość stron: 397
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Burzliwe i tragiczne losy Marii Antoniny, ostatniej królowej Francji straconej w czasie rewolucji, do dziś są pożywką masowej wyobraźni i inspiracją dla wszelkiej maści twórców filmowych i literackich. Trylogia autorstwa Juliet Grey, której zwieńczeniem jest niniejsza powieść, należy do najbardziej udanych beletryzowanych biografii, jakie miałam okazję czytać. Z pałacu na szafot okazało się nie tylko godną kontynuacją cyklu, ale też jego zwieńczeniem w najlepszym tego słowa znaczeniu; choć amerykańska pisarka zawiesiła wysoko poprzeczkę (czego dowodzą znakomite dwa poprzednie tomy), brawurowo sprostała wyzwaniu snując poruszającą opowieść o ostatnich latach życia nieszczęsnej monarchini.