niedziela, 23 marca 2014

"Jam jest"

Autor: Ryszard Klein
Tytuł: "Jam jest"
Wydawnictwo: Kos, 2013
Ilość stron: 113
Okładka: miękka

Jedyne ograniczenia, jakie napotykamy, to te, które stawia nam nasz własny umysł

Ryszard Klein - zabrzański pedagog, muzyk, społecznik - dał się poznać jako autor dobrze przyjętej publikacji "Cisza - esencja naszego umysłu" - uznanej zresztą za najlepszą książkę psychologiczną roku 2012 w plebiscycie zorganizowanym przez wortal Granice. Rozważania w niej zawarte, utrzymane w duchu kultury chrześcijańskiej, ale inspirowane filozofią stoicką i tradycją Wschodu, nie miały na celu wywieranie jakiegokolwiek wpływu na zmianę poglądów czytelnika, lecz jego nastawienia do życia, świata, własnego ja. I o ile Ciszę... można by potraktować jako swego rodzaju poradnik skierowany do współczesnego człowieka, zagubionego, sfrustrowanego i trapionego poczuciem wewnętrznej pustki, poszukującego spełnienia, dążącego do samorealizacji, o tyle Jam jest stanowi jego dopełnienie; już nie stricte teoretyczne.

Treści najnowszej książki Ryszarda Kleina mają charakter terapeutyczny; to zbiór refleksji dotyczących natury człowieczeństwa, wartości i sedna jego egzystencji, służący budowaniu wiary we własne siły i możliwości, a co za tym idzie - osiągnięciu wewnętrznej równowagi, kreowaniu życia w zgodzie ze sobą samym i otaczającym światem.
Autor wychodzi z założenia, że to człowiek, podlegający ograniczeniom umysłu, jest swoim własnym wrogiem uniemożliwiającym osiągnięcie szczęścia określanego tu jako harmonię Ciała, Duszy i Umysłu. Samopoznanie, duchowy rozwój, który ma wspierać niniejsza publikacja - a więc zgłębianie swoich możliwości, pozbywanie się negatywnych uczuć i emocji (lęku, obawą przed stratą, odrzuceniem, samotnością, trosk i zmartwień dnia codziennego) i kształtowanie lepszego, pełniejszego Ja - oto sedno tejże książki. Autor uświadamia czytelnikowi, że w ciszy i umiejętności wsłuchiwania się w swój wewnętrzny głos leży jego siła oferująca niemal nieograniczone możliwości,  którą można w sobie rozwinąć i wyćwiczyć. Delektowanie się i rozważanie zawartych w publikacji treści umożliwia głębsze poznanie i zrozumienie siebie, swoich potrzeb i pragnień.
Do książki dołączony jest audiobook - nagranie służy do prowadzenia medytacyjnych ćwiczeń; utwory skomponowane przez dźwiękoterapeutkę Grażynę Klein - Jarasz w połączeniu z tekstami czytanymi przez autora mają działanie relaksacyjne. Audiobook jest więc nie tyle uzupełnieniem lektury, ile do niej najlepszym przygotowaniem; muzyka wprowadza słuchacza w odprężający nastrój, generuje niepowtarzalny klimat, co pogłębia przyswojenie treści.

Jam jest to doskonała lektura dla każdego czytelnika zainteresowanego samorozwojem czy poszukiwaniem własnej drogi prowadzącej do samorealizacji. Z pewnością jest to książka, do której warto zajrzeć - być może pomoże Wam ona odzyskać wiarę we własne możliwości, na nowo zachwycić się otaczającym światem, odnaleźć utracony rytm i wewnętrzną równowagę okazując się światełkiem w tunelu własnej niepewności, zagubienia, obaw i lęków; być może odmieni Wasze życie - lub tylko okaże się ciekawą lekturą, skłaniającą jednak do głębszej refleksji nad złożonością świata i ludzkiej natury?  Warto przekonać się o tym samemu.

Moja ocena: 4/5

Za książkę serdecznie dziękuję Autorowi

2 komentarze:

  1. Pozycja na pewno wartościowa, jednak nie dla mnie :)

    OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.