czwartek, 28 lutego 2013

Stosik lutowy {2013}

Najkrótszy miesiąc w roku, a stosik wyjątkowo spory:

 


Od dołu:

1. "Nic co ludzkie nie jest ci obce" Cynthia Pratt Nicolson, Dianne Eastman - recenzyjna od wydawnictwa Debit

wtorek, 26 lutego 2013

Wyniki konkursu urodzinowego raz jeszcze

Moi drodzy,

dziękuję Wam gorąco za udział w moim konkursie - co prawda zgłosiło się jedynie dziewięć osób, jednak wybór spomiędzy nich zwycięzcy okazał się zadaniem nadspodziewanie trudnym. Wykazaliście się entuzjazmem i inwencją, których można Wam pozazdrościć. Gdybym mogła, nagrodziłabym wszystkich uczestników, tak wyjątkowe i ciekawe były Wasze wypowiedzi.
Ujęły mnie wszystkie i dlatego wyszczególniam je w tym miejscu:

Sardegna - chętnie przeniosłaby się w czasy powojenne, żeby poznać swoich dziadków w młodości. Wzruszyło mnie to bardzo:)

Edyta - w fascynujący sposób opisała realia zupełnie mi obce, a więc średniowieczną Japonię - tylko pozazdrościć tak oryginalnej pasji :)

Avo_lusion - rzeczywiście, byłoby naprawdę ciekawie obserwować romantycznych twórców przy tworzeniu swoich dzieł:)

Queen Margot - połączyły nas zainteresowania: starożytny Egipt i wiktoriańska Anglia:)

Mixer - zaskoczył mnie wybitnie sugestywnym obrazem wsi w czasach dwudziestolecia międzywojennego:)

alison2 - zdobyła moje serce cudownie plastycznym opisem realiów żywcem wyjętych ze "Świata bez końca" Kena Folleta

Marcela Pomper - wzbudziła mój podziw pomysłowym wierszykiem, polecam jego lekturę:)

Kasia J. - wielki plus za dworską maskaradę w renesansowej sukni w tudorowskiej Anglii:)

Postanowiłam nagrodzić Magdalenę D. za bardzo osobiste i trafiające do wyobraźni refleksje oraz rzetelną argumentację, jednak nie zgłosiła się ona po odbiór nagrody, wobec czego - zgodnie z regulaminem - wytypowałam innego zwycięzcę. Została nim Kasia J., która dzieli moją pasję do Anglii Tudorów.
Gratuluję Kasi, pozostałym uczestnikom dziękuję za udział w moim konkursie i pozdrawiam serdecznie!

piątek, 22 lutego 2013

"Pół świata z plecakiem i mężem"

Autor: Danuta Gryka
Tytuł: "Pół świata z plecakiem i mężem"
Wydawnictwo: Bernardinum, 2012
Ilość stron: 261
Okładka: twarda

Jaki sposób podróżowania przemawia do Was najbardziej? Są tacy, których w pełni zadowala przesuwanie palcem po mapie lub oglądanie programów podróżniczych; niektórzy preferują krótkie wypady na łono natury, inni wybierają starannie zaplanowane i dopięte na ostatni guzik wycieczki za pośrednictwem biura podróży z opieką pilota. Mnie jednak zawsze najbardziej pociągały wojaże z plecakiem i przewodnikiem w ręku, zwyczajne włóczenie się po świecie, które dla jednych stało się sposobem na życie, dla drugich - chwilowym, kilkutygodniowym odpoczynkiem od prozy życia.
Niskobudżetowe wędrowanie po świecie w backpackerskim stylu to pasja autorki niniejszej książki, Danuty Gryki. Opisuje ona dziesięciomiesięczną wyprawę dookoła świata z plecakiem i mężem u boku - autostopem i lokalnymi środkami transportu - której pierwszą część: przez Turcję, Syrię, Jordanię, Nepal, Tajlandię, Laos i Wietnam po Australię i Nową Zelandię, mamy okazję prześledzić za sprawą tejże lektury.

środa, 20 lutego 2013

"Pieśń miecza"

Autor: Bernard Cornwell
Tytuł: "Pieśń miecza"
Seria: Wojny wikingów, tom IV
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica, 2013
Ilość stron: 515
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Pieśń miecza to czwarta część cyklu Wojny wikingów autorstwa Bernarda Cornwella. Popularny angielski pisarz, znany głównie dzięki Trylogii Arturiańskiej oraz serii Kampanie Richarda Sharpe'a osadzonej w czasach wojen napoleońskich, tym razem, z charakterystycznym dla siebie rozmachem, fantazją i dbałością o zaplecze historyczne, mierzy się z jednym z najkrwawszych okresów w dziejach wysp brytyjskich. IX wiek to dla Brytanii czas wewnętrznych konfliktów spychających marzenie o zjednoczonej Anglii w siną dal oraz nieustannych najazdów duńskich wikingów.

Głównym bohaterem cyklu jest Uhtred z Bebbanburga, dziedzic ziemi zajętej przez Normanów Northumbrii, Sas wychowany przez wikińskiego wodza Ragnara. Prowadzi on narrację retrospektywną - opowiada o swoim życiu jako sędziwy starzec, ze zdziwieniem konstatując, że wiele wydarzeń, w których brał udział za młodu, po latach dorobiło się miana historycznych.

sobota, 16 lutego 2013

"Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu"

Autor: Juliet Grey
Tytuł: "Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu"
Wydawnictwo: Bukowy Las, 2013
Ilość stron: 388
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Maria Antonina to jedna z najbardziej znanych kobiet w dziejach, zaś jej tragiczne losy po dziś dzień rozpalają masową wyobraźnię, intrygują i stanowią niewyczerpane źródło natchnienia dla scenarzystów, reżyserów czy powieściopisarzy. Urokowi legendy nie oparła się również Juliet Grey, amerykańska pisarka zajmująca się historią europejskich rodów panujących, dając wyraz swej fascynacji w beletryzowanej biografii nieszczęsnej królowej, której pierwszy tom, zatytułowany Maria Antonina. Z Wiednia do Wersalu mam właśnie przed sobą.

Arcyksiężniczkę Marię Antonię, najmłodszą córkę spośród trzynaściorga żyjących dzieci cesarzowej Marii Teresy, poznajemy jako pełną życia, rezolutną dziesięciolatkę, dzielącą czas między komnatami Hofburga i Schonbrunnu. Najmłodszą, co wcale nie znaczy, że szczególnie rozpieszczaną; jak na potomkinię Habsburgów przystało, od najwcześniejszych lat wychowywana jest tak, by ze spokojem i godnością zaakceptować swoje przeznaczenie, a więc, gdy nadejdzie odpowiednia pora, przyjęła rolę ambasadorki austriackich interesów na obcym dworze zgodnie z zamysłem cesarzowej.

Spotkanie blogerów w Gliwicach

Było rewelacyjnie! Co tu dużo pisać - niech żałuje, kto nie był. Uczestnikom dziękuję za wspaniały wieczór w gliwickiej Manufakturze, gorącą dyskusję przy kawie i babeczkach na tematy książkowe i okołoksiążkowe:) Mam nadzieję, że wkrótce spotkamy się ponownie, oby w szerszym gronie!


Od lewej z tyłu:  Magdalenardo, Ktrya, Kasia, Agnieszka (moja córka), Miqa, Scathach, Sardegna, moi
Od lewej z przodu: AneczkaArcher


Coś w sam raz dla moli książkowych: pyszne cappuccino, czekoladowa babeczka (a raczej jej marne resztki), no i stosik wymiankowy:)

Więcej fotek pewnie u dziewczyn na blogach:) A jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia, już nie mogę się doczekać kolejnego spotkania!

wtorek, 12 lutego 2013

"Bractwo Bang Bang"

Autor: Greg Marinovich, João Silva
Tytuł: "Bractwo Bang Bang"
Wydawnictwo: Sine Qua Non, 2012
Ilość stron: 282
Okładka: miękka ze skrzydełkami


Dobre zdjęcia. Tragedia i przemoc z pewnością tworzą mocne obrazy. Ale przy każdym takim ujęciu ściągany jest haracz: trochę tych emocji, wrażliwości i empatii, które sprawiają, że jesteśmy ludźmi, ginie przy każdym zwolnieniu migawki.

Fotoreporter wojenny. Człowiek, który wbrew zdrowemu rozsądkowi i instynktowi przetrwania ryzykuje własnym życiem, by uwiecznić na kliszy fragment historii. Który ignorując kule świszczące nad głową, za wszelką cenę próbuje dostać się do miejsca, z którego dochodzą odgłosy strzelaniny, by zrobić jak najlepsze zdjęcia; jeśli nie są wystarczająco dobre, znaczy to tylko - jak mawiał Robert Capa, legenda fachu korespondenta wojennego - że nie podszedł wystarczająco blisko. To człowiek uzależniony od adrenaliny, jaką wyzwala znalezienie się w centrum historycznych wydarzeń, nieustanne obcowanie z niebezpieczeństwem, zaglądanie śmierci w oczy. Taki człowiek jest mistrzem w swoim fachu, zyskuje podziw i zazdrość kolegów z branży oraz międzynarodową sławę, a jego zdjęcia - uznanie i prestiż na całym świecie. A jaka jest cena za przyglądanie się śmierci z bliska?

sobota, 9 lutego 2013

"Papieżyca Joanna"

Autor: Donna Woolfolk Cross
Tytuł: "Papieżyca Joanna"
Wydawnictwo: Książnica - Grupa Wydawnicza Publicat, 2011
Ilość stron: 429
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Tak to już bywa, że zwykle fascynują nas postaci wyrastające ponad przeciętność, kontrowersyjne, wyprzedzające swoją epokę, o burzliwych życiorysach owianych nimbem tajemnicy, których istnienia nie da się jednoznacznie potwierdzić lub mu zdecydowanie zaprzeczyć.
Do takich legendarnych postaci od wieków rozpalających masową wyobraźnię należy papieżyca Joanna - bohaterka powieści Donny Woolfolk Cross.

piątek, 8 lutego 2013

Drugie urodziny bloga + konkurs :)

źródło zdjęcia

Moi drodzy,

wielkimi krokami zbliżają się drugie urodziny mojego bloga:)
Przez te dwa lata w moim życiu wydarzyło się naprawdę sporo - dzięki blogowaniu poznałam mnóstwo ciekawych ludzi, którzy podzielają moją czytelniczą pasję - niektórzy nawet systematycznie przychodzą tu do mnie w odwiedziny, komentują moje wpisy, dzielą się swoimi przemyśleniami: dziękuję za to, że jesteście! Bo o ile mój blog powstawał jako podpora pamięci, swoista przypominajka wrażeń i emocji, jakie towarzyszyły każdej lekturze, to z czasem ewoluował: moje książkowe opinie stały się bardziej dopracowane (choć do ideału nadal im baardzo daleko), pisane z myślą nie tylko o własnej satysfakcji, ale coraz częściej o potencjalnych czytelnikach.

środa, 6 lutego 2013

"Lewa strona życia"

Autor: Lisa Genova
Tytuł: "Lewa strona życia"
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc, 2013
Ilość stron: 243
Okładka: miękka

Lewa strona życia to druga - po bestsellerowym Motylu - powieść amerykańskiej autorki Lisy Genovy, długo i gorąco wyczekiwana przez czytelników. Z radością mogę skonstatować, że warto było czekać; pisarka brawurowo potwierdziła swój talent tworząc na wskroś przejmującą historię kobiety, która po tragicznym w skutkach wypadku próbuje na nowo posklejać swoje życie i odnaleźć w nim swoje miejsce.

Trudno mówić o schemacie porównując zaledwie dwie książki jednego autora, właściwiej byłoby użyć słowa "motyw" - w obu przypadkach bohaterkami są silne, inteligentne, niezależne i ambitne kobiety, spełniające się zawodowo i cieszące się udanym życiem rodzinnym, których wszelkie plany przekreśla choroba lub uraz mózgu. Na tym jednak podobieństwa się kończą - zainteresowanych losem Alice odsyłam do lektury Motyla; dla bohaterki Lewej strony życia autorka również przygotowała istną drogę przez mękę - czy jednak na jej końcu pojawi się światełko nadziei?

sobota, 2 lutego 2013

"Meksyk. Szlakiem zdobywców"

Autor: Mirosław Olszycki
Tytuł: "Meksyk. Szlakiem zdobywców"
Wydawnictwo: Bernardinum, 2013
Ilość stron: 287
Okładka: miękka

Współczesny Meksyk to wyjątkowo barwny tygiel kultur, języków i tradycji sięgających korzeniami epoki prekolumbijskiej, będący spuścizną nieodmiennie tajemniczych i fascynujących cywilizacji Olmeków, Zapoteków, Tolteków, Majów czy najbardziej znanych - Azteków i tworzonej na ich zrębach kultury kolonialnej, której początek dała konkwista Hernana Cortesa.
Fantazyjne bogactwo meksykańskiej tradycji i różnorodność etniczna będąca efektem czterech tysiącleci burzliwej historii wprawiają w zachwyt, ale też w zagubienie i konsternację każdego, kto próbuje zgłębić ducha tego kraju i naturę jego mieszkańców. Czy w ogóle jest możliwe zrozumienie tej złożonej, przebogatej, unikalnej kultury?

Mirosław Olszycki, absolwent łódzkiej Filmówki, pisarz, podróżnik i operator filmowy, uczestnik wielu ekstremalnych wypraw w najdalsze zakątki świata (m.in. do kanionu Colca w Peru), zaprasza czytelnika w pełną wrażeń podróż po współczesnym Meksyku, meandrach jego historii, do najwspanialszych zabytków jego kultury - zarówno prekolumbijskiej, jak i kolonialnej.