wtorek, 20 sierpnia 2013

"Bajki z mitologią słowiańską w tle"

Autor: Wojciech Darda-Ledzion
Tytuł: "Bajki z mitologią słowiańską w tle"
Wydawnictwo: Warszawska Firma Wydawnicza, 2013
Ilość stron: 80
Okładka: miękka

Mitologia i wierzenia słowiańskie, choć stanowią nasze kulturowe dziedzictwo, nieczęsto są kanwą dla dziecięcych baśni czy bajek. A szkoda, bo legendy naszych przodków mogą być równie wdzięcznym i ciekawym tematem opowieści dla najmłodszych jak greckie mity czy klasyczne baśnie braci Grimm, Charlesa Perraulta czy Hansa Christiana Andersena. Najlepszym tego przykładem jest skromny co prawda, ale niebywale sympatyczny zbiór dziewięciu bajek inspirowanych słowiańską mitologią.

Wojciech Darda-Ledzion stworzył krótkie i proste, ale wyjątkowo dynamiczne historyjki adresowane do dzieci, których bohaterami są postaci żywcem wyjęte z naszych przedchrześcijańskich wierzeń. Licho mieszkające na moczarach, Baba Jaga z chatki na kurzej stopce szykująca się do sabatu na Łysej Górze, psotny wodnik, pracowite i płochliwe krasnoludki, bracia Weles i Swarog, którzy stworzyli świat, Dola czekająca na rozstajnych drogach czy bliźniacy Lelum i Polelum przybliżają młodemu czytelnikowi bogaty świat słowiańskiej mitologii, a ich przygody zawarte w poetyckich tekstach działają na dziecięcą wyobraźnię za pomocą plastycznych opisów  i przykuwają uwagę dzięki niezwykłej melodyjności i rytmice tekstów poetyckich.
Bajki zaskakują wewnętrzną dynamiką, zmieniającą się wersyfikacją wykluczającą znużenie, zgrabnymi i dźwięcznymi rymami, a także bogatym doborem słownictwa, lekkością stylu i humorem, jakim są przesiąknięte. Dzięki temu, że dobrze się je czyta i intonuje, idealnie nadają się do głośnego czytania dzieciom i wręcz zachęcają do teatralnej ich interpretacji. Wierszyki tworzą spójną, przemyślaną całość i mimo pozornej prostoty żaden rym nie jest przypadkowy, a każda strofa niesie konkretną informację; na pierwszy rzut oka widać, że zbiór jest tworem dopracowanym do ostatniego szczegółu, a elementy słowiańskich wierzeń wyjątkowo zręcznie i z polotem zaadaptowane na potrzeby młodego czytelnika. Z wizją autora i treścią utworów znakomicie współgrają ilustracje autorstwa Małgorzaty Serafin nawiązujące do ludowej estetyki, a zarazem dostosowane do wieku odbiorcy.

Tomik wierszy Wojciecha Dardy-Ledziona nadaje się zarówno dla młodszych dzieci, które jest w stanie uśpić (nie znużyć!) sam rytm opowiastek, jak i dla nieco starszych, które z ciekawością skupią się na treści utworów. Jedno jest pewne: niezależnie od wieku Bajki z mitologią słowiańską w tle nie tylko są sposobem na miłe i ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem, ale też rozbudzają w nim zainteresowanie naszą kulturową spuścizną. Polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/189729/bajki-z-mitologia-slowianska-w-tle/opinia/13343262#opinia13343262 

recenzja napisana dla portalu IRKA :)

15 komentarzy:

 1. Tego nam brakowało, takiego ujęcia wiary naszych przodków w bajkach dla dzieci, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bajki to coś co uwielbiałam w dzieciństwie.
  Po prostu uwielbiałam i czytałam z zapartym tchem o strzygach, babach jagach i takich tam.

  Wreszcie dodałam Cię Karolinko do brogrolla bo jakoś nie zagladam do Ciebie ostatnio.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj, mitologia w każdej odmianie to nie moje klimaty...

  OdpowiedzUsuń
 4. Bajki lubię pod każdą postacią, wiec myślę, że i w powyższej książeczce znajdę coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię mitologię słowiańską, ale nie mam dzieci, więc kiedy przyjdzie na nie czas, to całkiem prawdopodobnie będę je raczyć tą bajką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. coś swojskiego :) jestem na tak :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie znam mitologii słowiańskiej, ale wstyd... No nic, trzeba to nadrobić!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To samo sobie pomyślałam... Bardzo chętnie dorwałabym ten tomik w swoje ręce :D

   Usuń
  2. To jednak wersja dla dzieci, polecałabym np. "Polską demonologię ludową" albo "Bestiariusz słowiański" :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Jak widzę ładnie wydaną ciekawą bajkę, żałuję, że nie jestem już dzieckiem :) Szkoda, że nie można cofnąć czasu! Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mogę się podpisać pod komentarzem Beatriz, dobrze, że ktoś jeszcze o mitologii słowiańskiej pamięta i przybliża ją dzieciom :)

  OdpowiedzUsuń
 10. mitologia słowiańska jest dla mnie nie mniej fascynacja niż skandynawska. maiłaś możne okazję poznać Bestiariusz słowiański? właśnie powstaje jego kontynuacja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Varia - dzięki za info (że kontynuacja) i przypomnienie (żeby dodać na listę do przeczytania), nie ogarniam swoich zachcianek:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.