czwartek, 4 kwietnia 2013

"Ona w jego oczach. Znani mężczyźni o kobietach"

Autor: Ilona Adamska
Tytuł: "Ona w jego oczach. Znani mężczyźni o kobietach"
Wydawnictwo: I.D.Media, 2013
Ilość stron: 209
Okładka: miękka

Kobieta stanowi niebezpieczeństwo dla każdego raju czy Dla mężczyzny kobiety są tym, czym żagle dla żaglowca - nie popłynie bez nich ? Która opinia o kobietach jest wam bliższa? Parafrazując znane powiedzenie - ilu mężczyzn, tyle opinii. Płeć piękna zawsze fascynowała i intrygowała, tego stanu rzeczy nie zmieniły tysiąclecia cywilizacji. Od zarania dziejów jesteśmy dla mężczyzn źródłem inspiracji i natchnienia, obiektem uwielbienia, wieczną tęsknotą, wciąż nieodkrytym lądem, ale też zarzewiem konfliktów, przyczyną lęków i poczucia zagrożenia - karty historii i literatury są tego najlepszym przykładem. A jak postrzegają nas, kobiety, współcześni mężczyźni?

Ilona Adamska - dziennikarka, modelka, redaktor naczelna ekskluzywnego magazynu Imperium Kobiet - podjęła wyzwanie i stworzyła książkę, która wychodzi naprzeciw typowo kobiecej ciekawości będąc wyjątkowo udaną próbą odpowiedzi na pytania, jakie nurtują kobiecy ród od stuleci: co tak naprawdę myślą o nas mężczyźni, czego w nas szukają, co lubią i cenią, a co ich irytuje i odpycha? Czym dla nich jesteśmy: spełnieniem marzeń, wiecznym wyzwaniem czy przekleństwem?

Książka jest owocem cyklu rozmów autorki z trzydziestoma pięcioma znanymi i lubianymi mężczyznami ze świata nauki (Jerzy Bralczyk, Andrzej Blikle), sztuki (Jan Kanty Pawluśkiewicz, Andrzej Pągowski, Zbigniew Bohomolec), sportu (Robert Korzeniowski, Przemysław Saleta, Radosław Majdan), biznesu (Paolo Cozza, Krzysztof Karpiński) i show-biznesu (Andrzej Krzywy, Jacek Borkowski, Jarosław Kret, Łukasz Zagrobelny), których wiele rzeczy dzieli: światopogląd, wiek, życiowe doświadczenie, sposób bycia, pasje i upodobania, ale z cała pewnością łączy jedno: dla każdego z nich kobieta czy też kobiecość jest istotnym elementem życia, tyleż fascynującym, co nieodgadnionym.

Ilona Adamska, przebijając się przez medialne wizerunki swoich rozmówców - znanych z radia, telewizji czy prasy - dociera do ich wnętrza, pozwala im otworzyć się emocjonalnie, skłania do bardzo osobistych, momentami nawet intymnych zwierzeń. Jej rozmowy wykraczają daleko poza zdawkowe, szablonowe wywiady, dzięki czemu czytelnik intuicyjnie wyczuwa w opowieściach szczerość, otwartość i naturalność interlokutora, co z kolei pozytywnie wpływa na ich wiarygodność. Mężczyźni pozwalają wkroczyć w swój intymny świat, dzielą się swoimi wspomnieniami, doświadczeniami i przeżyciami, a także spostrzeżeniami na temat relacji damsko-męskich w sposób niezwykle emocjonalny. Wypowiedzi są tak barwne i różnorodne jak osobowości, charaktery i temperament rozmówców: wzruszająco szczere, inteligentnie zabawne, romantyczne i poetyckie, ale też po męsku konkretne i zasadnicze; pełne uwielbienia, zachwytu, ale też naznaczone bólem, tęsknotą, rozczarowaniem, nadzieją. Najbardziej poruszyła mnie chyba wypowiedź profesora Bralczyka, który postrzega kobietę jako zjawisko przenikające świadomość i wszelkie aspekty życia. To piękne w swojej prostocie i głębi stwierdzenie, które wyjątkowo zapada w pamięć.
A co w nas lubią i cenią pozostali panowie? Czy zaskoczę Was wymieniając cechy takie, jak inteligencja, poczucie humoru, pozytywne nastawienie do świata, pewność siebie, poczucie własnej wartości i atrakcyjności, pogoda ducha, wrażliwość i empatia, spontaniczność, urok osobisty, naturalność, niezależność, pasja i konsekwencja w dążeniu do celu, realizacji marzeń? No bo uroda jest wartością względną...

Ona w jego oczach to lekka i przyjemna lektura obfitująca może nie w odkrywcze, ale bardzo trafne i ważne spostrzeżenia dotyczące relacji damsko-męskich i kobiecej natury, wiele mówiące nie tylko o nas, ale również o samych mężczyznach, ich oczekiwaniach, pragnieniach, doświadczeniach. Nie ze wszystkimi można się zgodzić, niektóre zaskakują, inne wydają się oczywiste, skłaniają do refleksji lub są w stanie sprowokować burzliwą dyskusję - ale wszystkie czyta się z niekłamaną ciekawością i uśmiechem na twarzy.
W książce Ilony Adamskiej zwraca uwagę dobór bohaterów - znajome nazwiska z rozlicznych dziedzin życia z pewnością dodatkowo zachęcą do lektury szerokie grono czytelników różnej płci, wieku i zainteresowań. Poznać męski punkt widzenia - czyż nie na tym, drogie panie, nam zależy? Mamy więc niepowtarzalną okazję poznać szczery, wyjątkowo emocjonalny i bardzo osobisty stosunek panów do naszej płci, który potrafi rozbawić, wzruszyć, zadziwić, zirytować, a na pewno zaintrygować.

Warto wspomnieć o tym, że całkowity dochód ze sprzedaży książki Ilona Adamska przekazuje na konto łódzkiej Fundacji dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi Krwinka, którą autorka wspiera od dłuższego czasu. Mamy więc niepowtarzalną szansę wesprzeć tak szczytny cel, połączyć przyjemność płynącą z delektowania się lekturą z pożytecznym aktem dobrej woli, do czego gorąco Was zachęcam. Po dwakroć warto!

Za książkę serdecznie dziękuję autorce :)

Książkę można kupić w tym miejscu  oraz po 10 kwietnia br w Empiku, Relay i Inmedio :)

19 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł i ciekawy dobór rozmówców :-) A skoro na dodatek cel tak szczytny, to nie ma się co zastanawiać ;-) Pobuszowałam chwilę po necie, ale nie znalazłam informacji, gdzie można kupić tę książkę. Same informacje o spotkaniach promocyjnych... Wiesz coś może, Isadoro?

  OdpowiedzUsuń
 2. jjon - właśnie czekam na odpowiedź, jak tylko czegoś się dowiem - dam znać:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OK, to czekam na wieści :-) Pozdrowienia :-)

   Usuń
 3. Bylam ciekawa tej recneji bo wiedzialam ze trafil Ci sie piekny egzemplarz z autografem :-) Zapowiada sie naprawde przyjemnie i cos mi sie wydaje ze to dobra pozycja by co nieco sie dowartosciowac :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedną recenzję tej książki i muszę przyznać, że jestem ciekawa :) Nawet jeśli, jak piszesz, książka nie jest odkrywcza, to jest interesująca i lekka, więc idealna dla mnie na teraz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę przyznać, że zamysł jest naprawdę ciekawy i chętnie bym ją przeczytała. Podoba mi się również dobór mężczyzn, chociaż nie tych ze świata sportu - celebryckie życie Majdana czy 'kariera posportowa' Korzeniowskiego to dla mnie szczyt listy najbardziej żenujących życiorysów polskiego showbizu ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna, interesująca publikacja. Spędziłam przy niej miło czas. Cieszę się, że powstają takie pomysłowe tematycznie książki, które idą na szczytny cel.

  OdpowiedzUsuń
 7. U cyrysi po raz pierwszy czytałam recenzję tej książki, i już wtedy byłam jej ciekawa. Może i nie jest odkrywcza, ale miło będzie poczytać o spostrzeżeniach mężczyzn ;-)
  Miłego dnia :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zainteresował mnie ten tytuł - chętnie bym się dowiedziała, co o płci pięknej sądzą znani mężczyźni :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi bardzo ciekawie, choć ja bym podpytała innych panów. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dużo już dobrego o tej publikacji czytałam a zwłaszcza o jej szczytnym celu. Choćby dla niego warto się skusić na tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Choć cel bardzo szczytny, to jednak tematyka nie mój klimat, niestety.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie będę bardzo oryginalna, ale muszę przyznać, że podoba mi się zarówno pomysł, jak dobór rozmówców. Cel także jest szczytny, więc tym bardziej zastanowię się nad jej zakupem ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. książka przypomina mi swoim zamysłem niektóre artykuły z Pani, którą bardzo lubię. nie wiem czy kupie swój egzemplarz, ale w empiku na pewno na chwilę przy nim przystanę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Natknęłam się niedawno na recenzję tej książki na innym blogu i zainteresowałam się tym tytułem. Twoja tylko utwierdza moje przekonanie, że warto po niego sięgnąć. A jako że lubię podobne książki, nie będę się nawet długo zastanawiać ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zawsze to fajnie poczytać, jak wyglądamy z trochę innej perspektywy ;) Książką zainteresowałam się już jakiś czas temu. Z pewnością jej ogromnym plusem jest szczytny cel, na który mają być przeznaczone pieniądze ze sprzedaży.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem zaintrygowana sposobem postrzegania płci pięknej przez panów. Co też mają o nas do powiedzenia?
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. ciekawy dobór mężczyzn :) chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Interesujący dobór rozmówców. Mam nadzieję, że uda się i mnie przeczytać tą książkę, bo jest na mojej liście "do przeczytania" :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.