czwartek, 27 grudnia 2012

"W świecie baśni"

Autor: Ewa Stadtmuller
Tytuł: "W świecie baśni"
Seria: Klasyka z feniksem
Wydawnictwo: Skrzat, 2011
Ilość stron: 235
Okładka: twarda

Wychodząc z założenia, że wzbogacanie dziecięcej rzeczywistości o kolejne wersje znanych i lubianych baśni może naszym pociechom wyjść tylko na dobre, postanowiłam zaprezentować wyjątkowo atrakcyjny ich zbiór opatrzony tytułem W świecie baśni. Zawiera on 19 utworów autorstwa takich klasyków, jak Charles Perrault, bracia Grimm, Hans Christian Andersen czy Aleksander Puszkin, opowiedzianych na nowo przez popularną krakowską pisarkę Ewę Stadtmuller i wzbogaconych pięknymi, stylowymi, sugestywnymi ilustracjami Alicji Rybickiej.

Zbiór W świecie baśni, oprócz dobrze dzieciom znanych opowieści o Kopciuszku, Kocie w butach czy Śpiącej królewnie, zawiera również mniej popularne, ale niemniej piękne - jak choćby chińską baśń o zaczarowanym pędzelku czy arabskie: o kalifie bocianie i czarodziejskim gwizdku. Opowiedziane lekkim, przystępnym, gawędziarskim stylem przenoszą młodego człowieka w magiczny, a zarazem realny, bliski mu świat nieustraszonych bohaterów, niesamowitych zdarzeń i fantastycznych artefaktów stanowiących atrakcyjną osnowę każdej historii. Rola baśni w życiu dziecka jest bowiem nie do przecenienia; jak żadna inna forma przekazu rozbudza dziecięcą ciekawość, rozwija wyobraźnię, ale przede wszystkim wychowuje. Poprzez wyraźnie zarysowane kontrasty między dobrem a złem przejawiające się głównie w postaciach bohaterów reprezentujących jednoznacznie pozytywne i negatywne cechy, pozwala dziecku identyfikować się z pozytywnym bohaterem, uczy dokonywania właściwych wyborów, oceniania postaw moralnych, ułatwia rozumienie relacji międzyludzkich. Baśnie piętnują błąd ukazując fatalne jego skutki, zawierają naukę moralną w postaci praktycznych mądrości życiowych łatwo i chętnie przyswajalnych przez dziecko dzięki atrakcyjnym elementom fantastycznym. Wszechstronnie oddziałują na osobowość młodego odbiorcy podpowiadając, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, rozładowując napięcie i stres, ucząc rozpoznawać zagrożenie i bronić się przed nim, a także rozumieć zasady współżycia społecznego; oduczając zachowań niepożądanych, zapoznając z bogactwem i skalą uczuć kształtują wrażliwość emocjonalną, wpajają wartości etyczne i moralne w niezwykle przystępny sposób. Baśnie umożliwiają dziecku identyfikowanie się z bohaterem pokonującym niezliczone przeszkody, uparcie dążącym do celu, mierzącym się z ludzką niegodziwością i własnymi słabościami na setki różnych sposobów, jednak za każdym razem zło zostaje ostatecznie pokonane, dobro nagrodzone, a ład w dziecięcym świecie zachowany.

Zachęcam do zapoznania się z tym wyjątkowo atrakcyjnym i starannie wydanym zbiorem najpiękniejszych baśni powstałych ku pożytkowi i zadowoleniu młodego czytelnika. Warto przenieść się do barwnego, magicznego świata, przeżywać niezwykłe, czasem niebezpieczne przygody, poznawać sympatycznych, odważnych bohaterów i u ich boku mierzyć się z dziecięcymi demonami.


Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127259/w-swiecie-basni/opinia/9250558#opinia9250558 

za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Skrzat :)

11 komentarzy:

 1. Lubię czytać baśnie, z chęcią zapoznam się z tym wydaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam baśnie, więc myślę, że to pozycja idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przymierzam się do tego zbioru, synek co prawda jeszcze za mały, ale co się odwlecze... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam w domu już mocno zaczytane baśnie Ch. Perrault w zielonej okładce. Bardzo miło je wspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Och, jakie fajne ;) Przyznam szczerze, że dziś się troszkę krzątam z miejsca w miejsce i coś nie potrafię sobie wybrać ciekawej lektury. Być może takie Baśnie by się dziś spisały na medal? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie muszę mówić, że baśnie kocham całym sercem i uwielbiam do nich wracać, mimo że mój wiek już na to nie wskazuje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moje obie chrześniaczki dostały w te święta baśnie, wprawdzie nie te, ale cieszy mnie, że lubią obie czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam baśnie :) Zresztą moja córeczka już też :) Muszę więc koniecznie sprezentować nam obu ten zbiór :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam takie pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Baśnie są w naszym domu bardzo pożądanym towarem:):) Tymek jeszcze się nimi nie interesuje, ale zbieram mu kolekcję na przyszłość:) Piękne wydanie. Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo interesująca pozycja. Pewnie spodobałaby się mojej małej :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.