piątek, 23 listopada 2012

"Eri i smok"

Autor: Jacek Inglot
Tytuł: "Eri i smok"
Wydawnictwo: Skrzat, 2009
Ilość stron: 302
Okładka: miękka

Mała, rudowłosa i rezolutna Eri mieszka wraz z rodzicami i dwoma braćmi w niewielkiej osadzie na skraju Borów Fandoriańskich. Te ciemne lasy budzą lęk mieszkańców wsi i rzadko kto się w nie zapuszcza; Eri jednak nie czuje strachu - może dlatego, że mieszka w nich wiedźma Marusza służąca ludziom dobrą radą, leczniczym ziołem czy zaklęciem odczyniającym uroki.
Pewnego dnia Marusza powierza dziewczynce bardzo ważną misję: Eri ma zanieść smocze jajo, wykradzione przez wiedźmę potężnemu czarownikowi Widukindowi, dobrej wróżce Ewannie, by ta uchroniła je przed jego zakusami. Eri musi się spieszyć, bo jeśli to czarnoksiężnik będzie świadkiem narodzin smoka i nada mu imię, zdobędzie nieograniczoną władzę i zapanuje nad całym światem. Dziewczynka w towarzystwie mężnego gnoma Kołatka, poczciwego skrzata Bajazego, dobrodusznego zbója - poety Wergiliusza oraz szlachetnego błędnego rycerza Kokietko udaje się w długą i pełną niebezpieczeństw podróż , by dotrzeć na czas do krainy dobrej wróżki. Ich śladem podążają słudzy Widukinda - wataha żelaznych wilków, uzbrojone po zęby trolle i siejące postrach ogry...

Eri i smok okazała się przyjemnym zaskoczeniem - nie tylko dla młodszych członków rodziny (do których w istocie jest adresowana), lecz również dla mnie. W zalewie dziecięcej literatury pozytywnie się wyróżnia - z jednej strony nie jest zbyt infantylna, z drugiej - nie udaje ambitniejszej niż jest. Posiada mnóstwo zalet, które doceni każdy czytelnik, a należy do nich choćby zwarta i przejrzysta fabuła prowadząca do jasno określonego celu nie szczędząca przy tym całego mnóstwa przygód, co pozwala młodemu odbiorcy skupić się na treści i podążać za bohaterami bez znużenia. Akcja jest co prawda przewidywalna, ale trzymająca w napięciu dzięki rozlicznym perypetiom bohaterów poruszającym się po iście baśniowym świecie, pełnym dziwów i niesamowitych istot - niektóre z nich zostały zainspirowane mitologią (wodniki, skrzaty, syreny, wiedźma - szeptucha), inne budzą skojarzeniami z postaciami literackimi (np. don Kichot, Dorotka z Krainy Oz) lub bohaterami typowymi dla fantasy (czarnoksiężnik, smok). Interesujący jest pomysł nawiązujący do słowiańskich zwyczajów związany z nadawaniem imienia: od tego, kto i jakie miano nada smokowi, zależeć będzie jego charakter i natura. Choć motywy walki dobra ze złem oraz bohatera w pojedynkę ratującego świat należą do najbardziej bodaj eksploatowanych nie tylko w literaturze, ich kolejna wariacja na stronach powieści Jacka Inglota nie razi wtórnością. Książka posiada wszystko to, co lubią i cenią młodzi czytelnicy: dynamiczną i wartką akcję, żywe dialogi, interesującą fabułę, możliwość identyfikowania się z bohaterem, liczne przygody i wyzwania gwarantujące wypieki na twarzy. Lektura jest pogodna, promuje pozytywne wartości, jak przyjaźń i współdziałanie, niesie edukacyjne przesłanie (dobro zwycięża zło); rozwija nie tylko dziecięcą wyobraźnię, ale i słownictwo; autor - polonista wplótł w fabułę kilkanaście trudniejszych wyrazów wyjaśnionych na końcu książki. Prostota fabularna tej książki jest jej wielką zaletą, co oczywiście nie oznacza, że lektura nuży - wręcz przeciwnie: młody czytelnik z pewnością doceni jej atrakcyjność, zgrabnie nakreślone postaci bohaterów, ich zaskakujące przygody - i da się ponieść wyobraźni. Moim zdaniem Eri i smok to idealny prezent pod choinkę, zwłaszcza dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/93657/eri-i-smok/opinia/8582645#opinia8582645 


za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Skrzat :)

10 komentarzy:

 1. Hmmmmm... Zdaje mi się, że znalazłam kolejna książkę na prezent gwiazdkowy :) Twój opis i mnie zachęcił do przeczytania tej książki.
  Pozdrawiam ciepło!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem fanką książek dla dzieci i młodzieży i to nie tylko ze względu na posiadanie syna. Tematyka "Eri i smok" bardzo mi odpowiada, tylko zastanawiam się jaki pretekst znaleźć, żebym ją mogła przeczytać. Ty masz chociaż córkę w takim wieku:):) A ja?:):) Pozdrawiam ciepło

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Julia Orzech - no fakt, to lektura raczej dla dziewczynki:) Nie masz tam w rodzinie jakiejś młodej damy?
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Wiecznie szukam dobrych, nietuzinkowych pozycji dla mojego książkożercy, zwłaszcza po polsku, a najlepiej polskich autorów, a już szczyt szczęścia żeby to było fantasy, bo wtedy jest szansa, że przeczyta... Trudno mu wchodzą książki po polsku: jest święcie przekonany, że ich nie rozumie;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książki, pozwalają cofnąć się do lat młodości ;)Choć w tej chwili na Eri czasu nie mam, to jednak w przyszłości chętnie po książkę sięgnę. Może razem z własnym dzieckiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj szkoda że nie mam komu jej podarować :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie książki, mimo że nie należę już do przedziału wiekowego do którego są skierowane. Na razie jednak czarowników i magii mam przesyt :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam kiedyś tą książkę w księgarni, ale zawahałam się przed kupnem, bo stwierdziłam, że przeczytam sobie jakieś recenzje. Przeczytałam jedną tak siarczystą, że trochę mi się odechciało tej książki. Twoja na szczęście aż taka nie jest, więc moze kiedys sie skuszę.;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lawenda - trzeba pamiętać, że to książka dla dzieci i młodszej młodzieży, więc siłą rzeczy starszy czytelnik może się poczuć rozczarowany:) Zawsze staram się spojrzeć na konkretną pozycję adresowaną dla młodego odbiorcy konsultując ją z córką i innymi członkami rodziny w tym przedziale wiekowym, no i docenić jej zalety, których w tym przypadku uzbierało się całkiem sporo:) Myślę, że warto pokusić się o tę książkę, zwłaszcza, jeśli jej adresatem będzie dziewczynka w wieku 8 -12 lat:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Jakie zaskoczenie znaleźć u Ciebie recenzję czegoś innego, niż książki historycznej :) Ale miłe :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.