poniedziałek, 10 września 2012

"Polska według Kreta"

Autor: Jarosław Kret
Tytuł: "Polska według Kreta"
Wydawnictwo: PWN, 2012
Ilość stron: 351
Okładka: miękka

Cudze chwalicie, swego nie znacie,
sami nie wiecie, co posiadacie

Nieprzypadkowo przytaczam w tym miejscu słowa poety, gdyż stanowią one idealne motto niniejszej lektury. Jej autor, znany i lubiany prezenter pogody, a zarazem podróżnik i współtwórca telewizyjnych programów podróżniczych - Jarosław Kret - w dwudziestu dwóch reportażach opatrzonych tytułem Polska według Kreta odkrywa przed czytelnikami utajone piękno nieznanych zakątków naszego kraju oraz ukazuje nowe oblicza miejsc dobrze znanych, modnych i popularnych. Celem autora jest promowanie regionów pozostających poza głównym nurtem turystyki i zachęcanie do ich poznawania oraz przyjrzenie się tym dobrze nam znanym z innej niż przywykliśmy perspektywy. Przełamując stereotypowe postrzeganie pięknych zakątków Polski autor przekonuje, że najciemniej jest pod latarnią - choć najbardziej fascynujące historie i wyjątkowe atrakcje mamy na wyciągnięcie ręki, zazwyczaj pozostają one nieznane lub niedoceniane.


Efektem inicjatywy Jarosława Kreta jest cykl telewizyjnych reportaży nakręconych z ekipą TVP oraz ich wersja książkowa, wzbogacona o elementy, jakich nie zobaczymy na ekranie. Należą do nich anegdoty i ciekawostki z życia ekipy reporterów - ich perypetie, nieporozumienia i niespodzianki na planie i poza nim, okoliczności powstania kolejnych odcinków cyklu czy atrakcje omawianych miejsc nieujęte w programie ze względów czasowych - okraszone poczuciem humoru autora, umiejętnie wplecione w lekturę znakomicie ją uzupełniają i stanowią źródło wyjątkowej rozrywki.

Każdy rozdział Polski według Kreta poświęcony jest wybranemu regionowi lub miejscu, przy czym ich kolejność odpowiada chronologii kręcenia poszczególnych odcinków cyklu. Autor pokrótce uzasadnia swój wybór, przedstawia okoliczności powstania odcinka, a także prezentuje krótką, acz treściwą charakterystykę historyczno - geograficzną regionu podkreślając jego walory kulturowe, przyrodnicze, turystyczne i kulinarne. Prezentacji wybranych atrakcji towarzyszą rozmowy z mieszkańcami poszczególnych regionów; już sam dobór rozmówców intryguje i zachęca do odwiedzin rekomendowanych miejsc; znajdziemy wśród nich pasjonata historii, właściciela zrekonstruowanego grodu Jaćwingów na Pojezierzu Suwalskim, bieszczadzkiego artystę ludowego, właściciela podkarpackiej winnicy, oblata z klasztoru na św. Krzyżu - a nawet braci Golec, którzy oprowadzą nas po rodzinnej Milówce. Każdy rozdział posiada swój kulinarny kącik zawierający przykłady lokalnych przysmaków wraz z przepisem na wybrane danie. Liczne fotografie z dowcipnym często komentarzem świadczące o niezwykłym poczuciu humoru autora oraz jego dystansie do samego siebie ("Kto widział Kreta z kosą?", "Można tu spotkać wydry, a nawet kreta w kajaku") rewelacyjnie wzbogacają lekturę i skutecznie zachęcają do podjęcia samodzielnej wyprawy w omawiane regiony.

Dzięki Polsce według Kreta czytelnik dowie się, w jakim celu należy kosić nadbiebrzańskie bagna, gdzie znajdują się odkrywkowe kopalnie bursztynu oraz czym jest świdermajer. Pozna zabytki i atrakcje pozornie mało interesujących miast, jak Otwock z malowniczym Pałacem Bielińskich, historyczną stolicę Mazowsza - Płock czy Pułtusk o najdłuższym rynku w Europie. Odkryje unikalne walory mocno niedocenianej przez turystów Puszczy Noteckiej, Kurpiowszczyzny czy Doliny Dolnej Narwi. Zachwyci się niepowtarzalnym legendami i pradawnymi opowieściami - jak choćby historią o słynnych zabytkowych wiaduktach w Stańczykach na Pojezierzu Suwalskim, kurpiowskich bartnikach czy świętokrzyskiej kamiennej figurze królewicza Emeryka. Będzie miał okazję przenieść się w czasie zwiedzając Karpacką Troję - skansen archeologiczny w Beskidzie Niskim, gród starszy o tysiąc lat od Biskupina, świętokrzyskie dymarki czy jaskinię Raj zamieszkałą niegdyś przez neandertalczyków, jak również poznać ludowe zwyczaje i barwny folklor Kurpiów czy tatrzańskich górali. Odkrywając nieznane oblicze Krakowa przekona się, że nie stoi ono jedynie Wawelem czy Sukiennicami - lecz także choćby wspaniałymi kamienicami zaprojektowanymi przez polskiego Gaudiego - architekta Teodora Talowskiego. Podróżując do Doliny Rospudy uświadomi sobie, jak ubogie i krzywdzące jest powszechne i najprostsze skojarzenie z protestującymi mieszkańcami i wiszącymi na drzewach ekologami - to także prawdziwy raj dla zwierząt, skarbnica ludowych wierzeń, pradawnych legend i unikatowych zabytków.

Polska według Kreta to pasjonujący, pełen humoru i interesujących informacji przewodnik po najpiękniejszych, choć niedocenianych zakątkach naszego kraju. Moim zdaniem z powodzeniem realizuje cel, jaki postawił sobie autor - pokazuje, że mamy się czym pochwalić, że możemy być dumni z naszego dziedzictwa i powinniśmy je doceniać, propagować wiedzę o nim, no i oczywiście mądrze z niego korzystać. Pomaga odkrywać na nowo miejsca dobrze nam znane, pozwala dostrzec zalety tych pozornie niewiele mających do zaoferowania, a wszystko to w przystępny, ciekawy sposób. Lekkie pióro Jarosława Kreta i charakterystyczny gawędziarski styl z pewnością zjednają mu wiernych czytelników, podobnie jak nienarzucające się, ale wyraźnie wyczuwalne poczucie humoru, od którego reportaże aż się skrzą. Książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością i niemała w tym zasługa starannego, przepięknego wydania, od którego nie chce się odrywać wzroku. Przekonajcie się sami o zaletach tej publikacji i walorach miejsc polecanych przez autora - zapewniam Was, że nie będziecie zawiedzeni ani jednym, ani drugim.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/142213/polska-wedlug-kreta/opinia/7650873#opinia7650873 


za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu PWN :)
 

26 komentarzy:

 1. Bardzo zachęcasz, rzeczywiście książka wydaje się ciekawa, bo posiada pewne smaczki, ba ja nawet jestem ciekawa jak wygląda najdłuższy rynek w Europie - niby nic takiego, a ciekawi mnie jak to jest rozwiązane. Lubię gdy w przewodnik wplecione są także informacje kulturalne i kulinarne, a nie sam "spis" atrakcji danego regionu czy państwa.

  P.S. Miło Cię było zobaczyć na Targach. Ty się cały czas uśmiechasz! Jesteś bardzo pozytywną osobą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. magdalenardo - i nawzajem! Mam nadzieję, że jeszcze nieraz się spotkamy:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Słyszałam o tej książce ale nie spodziewałam się że okaże się taka dobra. Na pewno po nią sięgnę, choćby ze względu na mój rodzinny Otwock :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda to na dobrze napisaną i zabawną książkę o podróżach, a takie właśnie lubię;) Bieszczadzki artysta ludowy? Chętnie bym o nim przeczytała. Sama jestem z Bieszczad, więc jestem ciekawa o kim i w jaki sposób pan Kret napisał;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Może nie po Polskę wg Kreta, ale po jego Indie i Egipt bym sięgnęła :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. mialaam watpliwosci czy go kupic, pewnie i tak bym kupila bo Mami go uwielbia, ale teraz mam ochote sama przeczytac :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z reguły nie czytam przewodników, ale ten w wykonaniu Kreta wyjątkowo chce poznać. Bardzo lubię pana Jarosława, jako człowieka i chętnie poznam jego dzieło w którym pokaże mi różne, ciekawe zakątki Polski.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wczoraj udało mi się trafić na program "Polska według Kreta" , zwiedzane było Krosno i pomimo że program był jak najbardziej ciekawy, to Pan Kret wypadła - jak dla mnie - mało przekonująco, sprawiał wrażenie spiętego i próbował być na siłę zabawny, nie bardzo przypadło mi to do gustu. Liczę, że książka jest o niebo lepsza, bo chętnie poznałabym sekrety naszych rodzimych rejonów :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - ooo, naprawdę wypada tak słabo? Muszę sobie obejrzeć program, bo lektura jest lekka i zabawna!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 8. No niestety, mnie ten humor nie przekonał, a i lekkiego pióra u autora nie wyczuwam. Wręcz przeciwnie - jego książki wydają mi się napisane topornie i nudno, strasznie się przy nich męczę.

  Za to zgadzam się co do pozostałych wniosków - Kret wybrał świetne miejsca, przedstawił bardzo ciekawych ludzi i sporo naprawdę sympatycznych anegdot. Niektóre z przedstawionych miejsc chciałabym w przyszłym roku odwiedzić, bo naprawdę wpadłam w zachwyt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Futbolowa - może to ja mam jakieś zachwiane poczucie humoru xD Oczywiście, styl ma zupełnie inny niż Cejrowski czy Pawlikowska, bardziej konkretny i rzeczowy, ale przypadł mi do gustu, choć podchodziłam do tej książki ostrożnie - mam swoich ulubionych autorów książek podróżniczych i nie lubię zmieniać w tej kwestii zdania:)
   Ja się szykuję na Góry Świętokrzyskie - miałam jechać w tym roku, ale zabrakło funduszy, jednak po tej lekturze - choćby się waliło i paliło - pojadę na pewno!
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 9. Książka zapowiada się naprawdę interesująco, ale czuję taką awersję do pana Kreta, że chyba nie mogłabym jej tak obiektywnie ocenić...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasia J. - ską u Ciebie taka niechęć do tego sympatycznego skądinąd pana?

   Usuń
  2. Tak szczerze to nie wiem, bo niczym konkretnym mi nie podpadł. Po prostu całokształt jego postaci mi nie pasuje...
   Zademonstrowałam tu argumentację, jaką mój mąż określa mianem aż do przesady babskiej...
   Eh :)

   Usuń
 10. Bardzo lubię Jarosława Kreta zarówno w wydaniu książkowym:), jak i w tv, lubię jego sposób opowiadania. I bardzo dobrze, ze po wielu udanych pozycjach książkowych dot. obcych lądów, pokusił się o opisanie piekna naszej ojczyzny.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pana Kreta bardzo lubię,jednka jego książki jakoś mnie zachwycają.Brakuje mi w nich prawdziwej pasji,ale to tylko moje subiektywne zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 12. wydaje się być ciekawa, choć przyznaje, że prawie w ogóle nie sięgam po tego typu książki ;]

  OdpowiedzUsuń
 13. lubię go słuchać, więc i czytanie powinno mi sprawić przyjemność :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ten Pan jakoś nigdy mnie specjalnie nie intrygował...:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo sympatyczne czytadło dla ludzi lubiących podróżowanie :) Może kiedyś i ja się skuszę na taką małą wycieczkę ;]

  OdpowiedzUsuń
 16. Jakoś nigdy za Jarosławem Kretem nie przepadałam i książki sygnowane tym nazwiskiem omijałam, ale może niesłusznie. Chwalisz, więc jak nadarzy się okazja to zerknę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. lubię tego Pana, także taką książkę chętnie bym przygarnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 18. tyle czasu spędzam kręcąc się wokół książek, a nie słyszałam żeby pan Kret jakąś napisał. o zacofana ja...

  OdpowiedzUsuń
 19. Już widzę wyraz twarzy mojego męża, gdybym kupiła mu tę książkę:) Nie znosi pana Kreta. Ja, wręcz przeciwnie i jestem mile zaskoczona, bo nie spodziewałam się, że książka będzie aż tak dobra. Po twojej recenzji nie mam najmniejszych wątpliwości. Szczególnie podoba mi się, że autor promuje te bardziej nieznane zakątki, a że są jeszcze legendy to już po prostu rewelacja:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Sama zastanawiałam się czy wziąć tę książkę do recenzji czy nie. Miałam troszkę mieszane uczucia, ale widzę, że warto by ją było przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Chciałabym przeczytać tą książkę ale osoba autora nieco mnie odpycha. Tak zachwalasz, ze polecę "Polskę..." koleżance, bo wiem, że podobały jej się poprzednie książki Pana Kreta :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.