czwartek, 13 września 2012

"Chorwacja dla żeglarzy"

Autor: Zbigniew Klimczak
Tytuł: "Chorwacja dla żeglarzy"
Wydawnictwo: Bezdroża, 2012
Ilość stron: 227
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Istnieje wiele powodów, dla których turyści wybierają Chorwację na miejsce wakacyjnego wypoczynku. Łagodny klimat,  cudowne krajobrazy, malownicze zatoczki, zachwycające plaże kontrastujące z turkusową tonią wręcz zapraszają do plażowania, morskich kąpieli i nurkowania. Jednak Chorwacja to również prawdziwy raj dla żeglarzy - ze względu na ciepłe i czyste morze, dobrą pogodę, wydłużony do prawie siedmiu miesięcy sezon żeglarski, urozmaicone, pełne zatok i wysepek wybrzeże oraz idealne warunki nawet dla początkujących, zapewniające im tyleż atrakcyjny, co bezpieczny rejs.
Żeglarstwo stanowi interesującą alternatywę dla turystów, którzy pragną w nietypowy sposób poznawać niezliczone zabytki  Chorwacji, niezrównane piękno jej bujnej przyrody, jak również oferuje możliwość wytchnienia, odpoczynku od cywilizacji, poczucie nieskrępowanej wolności, co w dzisiejszych czasach jest pokusą nie do odparcia.

Niniejszy przewodnik jest znakomitym rozwiązaniem dla turystów planujących żeglarski rejs po Adriatyku i wzdłuż jego chorwackich wybrzeży. Oprócz propozycji tras żeglarskich (o których niżej) zawiera on całe mnóstwo rozmaitych informacji, jakie tylko mogą okazać się przydatne zarówno podczas planowania podróży do Chorwacji (np. formalności związane z wywozem jachtu z Polski, jego niezbędne wyposażenie, wynajem łodzi na miejscu), jak i samego rejsu pomagając odnaleźć się żeglarzom w chorwackich realiach. Nie zabraknie tu również innych użytecznych wiadomości nieocenionych dla wodniaków dotyczących chociażby prądów i pływów na Adriatyku, lokalnych zjawisk pogodowych, rodzajów chmur, oznak ładnej pogody, wykazu marin i baz nurkowych oraz wzbogaconego ilustracjami vademecum żeglarza zawierającego przykłady żeglarskich węzłów, podstawowych manewrów oraz zasad bezpieczeństwa na morzu. Prawdziwą gratką są propozycje lokalnych przysmaków chorwackiej kuchni żeglarskiej, które warto spróbować przyrządzić samemu.

Jak na profesjonalny przewodnik przystało, Chorwacja dla żeglarzy zawiera także informacje bardziej uniwersalne, czyli geograficzno - przyrodnicze oraz kulturowo - krajoznawcze wzbogacone kalendarium historycznym, listą świąt i festiwali, a także zestawem chorwackich hitów: pereł architektury, cudów natury, lokalnych przysmaków oraz ciekawą i zabawną listą rzeczy, które warto zrobić w Chorwacji.
W przewodniku można oczywiście znaleźć minisłowniczek i minirozmówki polsko - chorwackie, mapę wybrzeża wewnątrz okładki, no i rzecz jasna mnóstwo barwnych fotografii, które dają przedsmak prawdziwej przygody.

Wreszcie najważniejsze: propozycje pięciu tras żeglarskich chorwackim wybrzeżem uwzględniające optymalne dzienne przebiegi oraz czas na zwiedzanie zwracający uwagę na obiekty i miejsca szczególnie warte zobaczenia. Można tu znaleźć trasę obejmująca najatrakcyjniejszy rejon Adriatyku (malownicze wyspy Hvar i Korcula, perły tego morza z Trogirem, Splitem i Dubrownikiem na czele), trasę zaprojektowaną z myślą o mniej doświadczonych żeglarzach i polecaną tym, którzy planują urlop w okresie słabych wiatrów (wokół wysp tworzących Park Narodowy Kornati), różne warianty trasy po Adriatyku Centralnym, Północnym (wyspy Cres, Krk, Rab) oraz dookoła półwyspu Istria.

Chorwacja dla żeglarzy to wyjątkowo starannie opracowany przewodnik uwzględniający nie tylko morski aspekt zwiedzania Chorwacji, dzięki czemu może posłużyć każdemu turyście, zaś dla żeglarzy po prostu bezcenny. Poręczny format, niezwykle czytelny układ stron pozwalający w jednej chwili odnaleźć potrzebną informację oraz całe mnóstwo użytecznych wiadomości obejmujących nie tylko planowanie podróży, lecz także różne propozycje spędzania czasu na miejscu, czynią z niego prawdziwy niezbędnik dla osób marzących o niezapomnianych wakacjach w tym malowniczym zakątku świata. Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5


recenzja napisana dla portalu Sztukater :)


5 komentarzy:

 1. To książka dla mojego męża. On uwielbia wszystko co z wodą związane, a żeglowanie to jego pasja. Moja też, ale łódeczka musi mieć rozmiary co najmniej połowy Titanica:) inaczej mam chorobe morską:).
  A chorwackie wody i wyspy są cudowne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tematycznie książka nie dla mnie, gdyż nie interesuje mnie żeglarstwo, ale dla miłośników tego sportu powyższa książka będzie wspaniałym prezentem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chorwacja jest rzeczywiście ostatnio popularnym miejscem spędzania czasu wolnego - mało kto wybiera się nad nasze morze, ale ja je też lubię ;)) Mam za sobą jakieś tam podstawy żeglowania, więc książka mogłaby mi się spodobać - zwłaszcza że przecież nie opowiada tylko o spędzaniu czasu w wodzie ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. No cóż, żeglarzem to ja nie jestem, ale Chorwację planuję odwiedzić kiedyś w wakacje. W tym roku mi się nie udało, bo Turcja była tańsza, ale może za rok ;)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.