piątek, 20 lipca 2012

"Matylda Savitch"

Autor: Victor Lodato
Tytuł: "Matylda Savitch"
Wydawnictwo: Książnica - Grupa Wydawnicza Publicat, 2009
Ilość stron: 300
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Czas staje w miejscu dla nastoletniej Matyldy Savitch, kiedy pod kołami pociągu ginie jej starsza siostra, Helena. Ta niewyobrażalna tragedia w katastrofalny, destrukcyjny sposób wpłynie na rodzinne relacje; rodzice dziewcząt pogrążają się w emocjonalnej pustce i zamykają każde w swoim świecie, przestają zwracać uwagę na pozostałą przy życiu córkę. Matylda rozpaczliwie tęskni za siostrą, nie mniej jednak za swoimi nieobecnymi duchem rodzicami, bliskością i zrozumieniem. Ze wszystkich sił stara się zwrócić na siebie ich uwagę, wyrwać ich z otępienia, przywrócić do życia - zmusić do przejścia żałoby wspólnie, skłonić do rozmów i wspomnień o Helenie, których tak bardzo potrzebuje, by uporać się z traumą, której nie potrafi zaradzić nawet jej psychoterapeuta. Buntując się przeciwko przytłaczającej rzeczywistości ucieka się do coraz bardziej drastycznych metod, jednak nawet ta swoista terapia szokowa nie jest w stanie wyrwać bliskich z letargu.

Matylda, brutalnie wyrwana z bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa zostaje zmuszona nagle dorosnąć. Nie mając emocjonalnego oparcia w rodzicach szuka bliskości w kontaktach z rówieśnikami - przyjaciółką Anne oraz szkolnym kolegą Kevinem. Odkrywa własną seksualność, dojrzewa, szuka ukojenia w religii, ale go nie znajduje. Nękają ją liczne obsesje, poczucie winy z powodu śmierci siostry oraz strach przed śmiercią, który znajduje wyraz w fatalistycznym lęku przed terroryzmem. Nie potrafiąc uporać się z własnymi demonami postanawia poznać prawdę o śmierci Heleny; wspominając wspólne dzieciństwo, ją samą, przeszukując jej pokój, czytając korespondencję i zgłębiając jej sekrety przekonuje się, jak w istocie niewiele wiedziała o własnej siostrze, lecz czy ta swoista psychoterapia przybliży Matyldę do poznania prawdy o tragicznym wypadku sprzed roku? Wydaje się, że dziewczyna ma obsesję na punkcie zmarłej siostry, która od zawsze była oczkiem w głowie rodziców, tą mądrzejszą, ładniejszą córką, z którą wiązali ogromne nadzieje - i której odejście obróciło ich świat w gruzy. Matylda próbuje wcielić się w siostrę, wejść w jej skórę, by móc ją lepiej poznać; zagłębiając się w jej świat szuka wyjaśnienia tragicznych wydarzeń, odpowiedzi na mnożące się pytania. Nieoczekiwanie dla samej siebie dziewczyna znajduje się na dobrej drodze, by dotrzeć do bolesnej prawdy, która może okazać się dla niej - i dla reszty rodziny - prawdziwym wybawieniem, istnym katharsis...

Matylda Savitch to jedna z tych lektur, wobec których nie można przejść obojętnie. Jest poruszającą opowieścią o dorastaniu, samotności, potrzebie akceptacji i dojmującym poczuciu winy, które nie pozwala pogrzebać przeszłości i rozpocząć nowego życia. Powieść Victora Lodato jest ponadto wyjątkowo realistycznym studium żałoby i przejmującym portretem rodziny dotkniętej traumą po tragicznej i przedwczesnej śmierci bliskiej osoby. Czytelnik uczestniczy w tragedii rodzinnej za pośrednictwem wrażliwej i zagubionej nastolatki - narratorki, a zarazem głównej bohaterki powieści, postaci nakreślonej z mistrzowskim realizmem, autentycznej, wyrazistej, prawdziwej w swoich uczuciach i emocjach. Autorowi w rewelacyjny sposób udało się przekazać sposób myślenia i osobowość dojrzewającej dziewczyny unikając jakiejkolwiek sztuczności, taniego sentymentalizmu, pretensjonalności i innych zgrzytów, co wydaje się rzeczą wręcz niemożliwą. Z drugiej strony niezwykle wnikliwie przedstawił jej psychikę unikając stereotypów, kreując sylwetkę nastolatki rozpaczliwie tęskniącej za uczuciem, zrozumieniem i akceptacją, naznaczonej osobistą tragedią. Fabuła, choć realistyczna, zupełnie nie trąci banałem, charakteryzuje się natomiast wewnętrzną głębią i emanuje słodko - gorzką melancholią, która nasuwa skojarzenia z powieścią Alice Sebold Nostalgia anioła.

Matylda Savitch to wyjątkowa, przejmująca lektura o ogromnym ładunku emocjonalnym, która na długo zostaje w pamięci.
Niezwykłe wrażenia wywiera na czytelniku jej ukryta symbolika - jak choćby pojawiające się w finale powieści wirujące płatki śniegu przywodzące skojarzenia z ostatecznym ukojeniem, spokojem ducha, pogodzeniem się z rzeczywistością, jakże plastycznie i subtelnie komponujące się z klimatem książki i dotrzymujące kroku emocjom bohaterów. Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

12 komentarzy:

 1. Zapowiada się rzeczywiście ciekawie, choć ja chyba teraz przeczytałabym coś lżejszego...

  OdpowiedzUsuń
 2. porządnie mnie zaciekawiłaś, będę tej książki szukała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tego co piszesz książka jest bardzo dobra, choć porusza ciężkie tematy. Z chęcią poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 4. W wakacje staram się czytać lekkie odmóżdżacze, więc na razie chyba odpuszczę sobie tę pozycję. Jednak nie mogę zaprzeczyć tego, że okładka niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 5. Tematycznie bardzo mnie ujęła powyższa książka i myślę, że przy głębszym poznaniu także zyska w moich oczach, dlatego będę miała na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. To już kolejna zachęcająca recenzja tej książki. Z chęcią ją przeczytam w wolnej chwili:))

  OdpowiedzUsuń
 7. zaciekawiłaś mnie, przyjrzę się tej książce
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Miałam tę książkę w odleglejszych planach, ale po Twojej recenzji chyba muszę przyspieszyć poszukiwania własnego egzemplarza. Jestem ciekawa tej powieści, najbardziej tego jakim cudem autorowi udało się uniknąć przesady i taniego sentymentalizmu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widzę że książka, emocjonalna i poważna, ale jak spotkam, na pewno ją przeczytam. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że ta książka mogłaby przypaść mi do gustu :) Chciałabym ją przeczytać, bo zaciekawiła mnie Twoja recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Isadora, podziwiam Twoje tempo czytania i pisania recenzji. Jak Ty to robisz? :)
  A "Matylda" wydaje się ciekawa.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.