sobota, 14 lipca 2012

"Kroniki Archeo. Klątwa złotego smoka"

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: "Klątwa złotego smoka"
Seria: "Kroniki Archeo"
Wydawnictwo: Zielona Sowa, 2012
Ilość stron:274
Okładka: twarda

Kolejny, czwarty już tom Kronik Archeo przenosi nas wprost z krzyżackiego zamku w bardziej egzotyczne rejony - do Kraju Kwitnącej Wiśni.
Tym razem uwagę rezolutnego rodzeństwa Gardnerów: Mary Jane, Jima i Martina oraz Ani i Bartka Ostrowskich przykuwa sprawa zuchwałego rabunku w londyńskim domu aukcyjnym Christie's oraz British Museum, skąd zamaskowani wojownicy ninja wynoszą kolekcję japońskich malowideł. Młodzi bohaterowie odkrywają, że na skradzionych dziełach sztuki znajduje się pewien osobliwy wachlarz ozdobiony podobizną złotego smoka. Wkrótce ma miejsce seria tajemniczych zdarzeń, pozornie ze sobą niezwiązanych: Ania odkrywa na strychu starą księgę japońskich baśni, a w nich opowieść o wachlarzu młodości, który kojarzy jej się z przedmiotem uwiecznionym na skradzionych malowidłach; do domu dziadka młodych Gardnerów włamują się wojownicy ninja w poszukiwaniu kupionego na targu staroci astrolabium, zaś opiekunka Ostrowskich, panna Ofelia oraz detektyw Scotland Yardu prowadzący śledztwo w sprawie tajemniczych kradzieży, Gordon Archer, otrzymują anonimy, których nadawca każe ostrzec Gardnerów przed grożącym im niebezpieczeństwem.
Wydaje się jednak, że na wszelkie ostrzeżenia jest już za późno, bowiem rodzina Gardnerów znika bez śladu... Ostrowscy podejrzewają, że w ich zniknięcie zamieszany jest sekretny zleceniodawca wojowników ninja, szef japońskiej mafii, a także awanturnik i poszukiwacz skarbów Jack Fox oraz jego wspólniczka Aurora; wszystkim im zależy na przejęciu legendarnego artefaktu - wachlarza młodości. Ania i Bartek wraz z rodzicami i opiekunką wyruszają do japońskiej stolicy śladem zaginionych przyjaciół.

Do każdej kolejnej części Kronik Archeo podchodzę z rezerwą i delikatną obawą, czy dorówna poziomem poprzednim tomom - i raz za razem, z ogromną ulgą stwierdzam, że moje obawy były bezpodstawne. Nie wiem,w jaki sposób autorce udaje się ta niełatwa przecież sztuka, ale wszystkie części serii są równie świeże, intrygujące i wciągające. Oczywiście można by zarzucić autorce, że konstrukcję fabuły cechuje pewna powtarzalność i schematyczność, ale po co zmieniać coś, co doskonale się sprawdza za każdym razem? Moim zdaniem jest to raczej zaleta całej serii, zwłaszcza, że uwagę czytelnika pochłaniają nie jałowe dywagacje dotyczące konstrukcji fabuły, lecz wartka akcja pełna intrygujących i nieoczekiwanych zwrotów osadzona w ciekawie i z polotem zarysowanych realiach charakterystycznych dla każdego tomu. Tym razem autorce, w ferworze dynamicznej akcji i zawiłości fabuły udało się znakomicie oddać egzotyczny klimat Japonii oraz fascynujący kontrast pomiędzy nowoczesną, tętniącą życiem metropolią a światem pradawnych legend, tradycyjnej obyczajowości i kultury.

Tak, jak i w poprzednich częściach Kronik Archeo przykuwa naszą uwagę wysmakowana i atrakcyjna szata graficzna: przepiękna, twarda oprawa nawiązująca do klimatu serii, mapka na wewnętrznych jej stronach, a także całe stronice stylizowane na kartki kroniki prowadzonej przez młodych bohaterów czy prasowe wycinki, które są oryginalnym urozmaiceniem lektury. Rewelacyjnym pomysłem są liczne ciekawostki dotyczące kultury i historii Japonii oraz te, które w inny sposób nawiązują do fabuły umieszczone na marginesach stron. Dzięki powielaniu sprawdzonych - i lubianych - pomysłów, Kroniki Archeo nie tylko trzymają równy, wysoki poziom, ale też raz po raz intrygują, bawią, działają na wyobraźnię, a za pomocą przystępnie i atrakcyjnie podanych ciekawostek i informacji - rozwijają pasje i budzą zainteresowanie młodego czytelnika.
Gorąco polecam wszystkim pasjonatom serii, zaś tych, którzy jeszcze nie mieli okazji sięgnąć do lektury poprzednich części Kronik Archeo - odsyłam do księgarni lub biblioteki w trybie natychmiastowym. Przekonacie się, że gwarantują one oryginalną i intrygującą rozrywkę niezależnie od wieku i zainteresowań!

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/137589/kroniki-archeo-klatwa-zlotego-smoka/opinia/6846820#opinia6846820 za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa :)

14 komentarzy:

 1. Nie czytałam poprzednich części, ale widzę, że warto ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że jest to ciąg serii, gdyż na chwilę obecną mam zbyt dużo innych cykli d pilnowania, więc tym razem spasuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam wszystkie części, świetne są ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja nie czytałam żadnej części i żałuję. :( :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakoś mnie ciągnie do tej serii, sama w sumie nie wiem dlaczego...

  OdpowiedzUsuń
 6. A dlaczego ja jeszcze nie odkryłam tych książek, to na pewno coś dla mnie, lubię takie rzeczy, przy następnej wyprawie do biblioteki sprawdzę czy są :) Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. cała seria póki co przede mną, więc na dzień dzisiejszy zdania nie mam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cała seria jest po prostu cudna i każdy kolejny tom przeczytałam z dużą przyjemnością. Wprawdzie da się w nich zauważyć pewną schematyczność, ale nie odbiera im to ani trochę uroku.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze poprzednich części warto, ale widzę, że muszę, to szybko zmienić! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mogę się przekonać do tych książek, raczej nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Pierwsze słyszę o tej serii, przyznaję, ale już zapisuje tytuł i autorkę, bo brzmi niesamowicie ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Widzę, że bardzo Ci się ta książka podobała, Twoja recenzja zachęca do tego bym się z nią zapoznała. Ciekawi mnie tylko fakt czy znajdę ją w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi interesująco, ale wydaje mi się, że seria skierowana jest do trochę młodszego czytelnika. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Znasz moje zdanie o tej serii ;) Moje dziecięce ja po przeczytaniu jest w pełni zadowolone ;)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.