niedziela, 3 czerwca 2012

"Czarnogóra. Fiord na Adriatyku"

Autor: Draginja Nadazdin, Maciej Niedźwiecki
Tytuł: "Czarnogóra. Fiord na Adriatyku"
Wydawnictwo: Bezdroża, 2011
Ilość stron: 202
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Zbliża się czas wakacyjnych wojaży. Dla tych, którzy nie mają jeszcze konkretnego pomysłu, a chcieliby spędzić urlop za granicą, wydawnictwo Bezdroża przygotowało atrakcyjny przewodnik po jednym z najmłodszych państw europejskich, prawdziwej perle Bałkanów, w zjawiskowy sposób łączącej posępne piękno gór z malowniczym adriatyckim wybrzeżem. Mowa oczywiście o Czarnogórze.
Ten niewielkich rozmiarów, ale charakteryzujący się niezwykle bogatą szatą graficzną, wszechstronny przewodnik zapoznaje czytelnika ze wspaniałościami czarnogórskiej flory i fauny, burzliwą i skomplikowaną historią tego rejonu Bałkanów oraz niezwykłym bogactwem kulturowym stanowiącym niesamowity melanż elementów rzymskich, bizantyjskich, serbskich, weneckich, tureckich, albańskich i wreszcie czarnogórskich.

Oprowadza on czytelnika po najbardziej fascynujących zakątkach kraju, a dzięki przejrzystemu i czytelnemu układowi stron, który porządkuje treść przewodnika według regionów, staje się to zajęciem łatwym i przyjemnym. Dokładne i rzetelne opisy zachęcają do zwiedzania stołecznego regionu Podgoricy i Jeziora Szkoderskiego, Boki Kotorskiej - jedynego fiordu nad Adriatykiem zachwycającego chociażby zabytkową starówką Kotoru wpisaną na listę UNESCO; wybrzeża Adriatyku - czarnogórskiej riwiery czarującej niespotykanym połączeniem dzikich gór i lazurowego morza, miejsca, w którym styka się Wschód z Zachodem czy też górskiego serca kraju - niedostępnych pasm Gór Dynarskich z najwyższym i najbardziej znanym, Durmitorem.

Przejrzyste mapy oraz plany miast i regionów, a także starannie przygotowane propozycje tras zwiedzania (np. wzdłuż wybrzeża Adriatyku, starej Czarnogóry, monasterów Jeziora Szkoderskiego) znacząco urozmaicają treść przewodnika. Podobnie, jak wyróżnione ramkami ciekawostki, rozbudowany system odsyłaczy, praktyczne informacje, niezbędnik i minirozmówki tematyczne - wszystko to czyni publikację nie tylko wyjątkowo atrakcyjną dla czytelnika, lecz wręcz niezbędną dla każdego turysty wybierającego się w ten rejon Bałkanów.

Nie mogłabym nie wspomnieć o bajecznie kolorowych fotografiach cudownie uzupełniających treść przewodnika - nie sposób oprzeć się pięknu i bogactwu tego wciąż jeszcze niezbyt popularnego regionu. Wspaniałe kaniony, klify, fiordy, skaliste góry ,malownicze jeziora, gaje oliwne, winnice, kamienne twierdze, romańskie kościoły, bizantyjskie cerkwie, skalne monastery i starożytne miasta - do tego folklor, kultura i sztuka będąca bajecznym konglomeratem stuleci wpływów Wschodu i Zachodu - Czarnogóra to prawdziwy raj dla turystów, którego nie odwiedzić byłoby grzechem. W precyzyjnym, a zarazem fantazyjnym zaplanowaniu udanego urlopu pomoże Wam ten przewodnik. Przekonajcie się, że planowanie wyjazdu wcale nie musi być zajęciem stresującym, a wręcz przeciwnie: łatwym, przyjemnym i niemal tak samo atrakcyjnym, jak same wakacje:)

Moja ocena: 5/5


recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

16 komentarzy:

 1. Też same pochlebstwa słyszałam o Czarnogórze. Chciałabym ją kiedyś odwiedzić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja także :) pora zweryfikować te informacje! Chętnie pojadę właśnie z tym przewodnikiem, bo bardzo lubię Bezdroża :))

   Usuń
  2. Ewa, Ines - dopóki nie sięgnęłam po ten przewodnik, nie wiedziałam, że to, co ten kraj ma do zaoferowania, tak dalece uderzy w moje gusta!
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. ponieważ te wakacje niestety bez wyjazdów to chyba zrobię sobie taki wyjazd w wyobraźni przy pomocy tego przewodnika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Margaretka - moje też nie zapowiadają się różowo, ale nawet, kiedy nie wyjeżdżam, lubię pooglądać i poczytać takie przewodniki. A nuż kiedyś się uda tak wyjechać? :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Mój chłopak strasznie chwali Czarnogórę. Mam nadzieję, że uda nam się kiedyś tam pojechać, wtedy wyposażę się w tę pozycję!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miqa - w takim razie życzę Wam tego, a ten przewodnik z pewnością się przyda:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Sama raczej spasuje, ale wiem komu mogę polecić ten poradnik.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że nie wyjeżdżam za granicę, dotychczas zwiedziałam tylko Niemcy, Paryż, Belgie i... Izrael. I to właśnie to ostatnie miejsce sprawiło, że pokochałam nietuzinkowe miejsca, takie, do których nie jeździ się tłumami jak do Grecji czy na Majorkę. achhh, rozmarzyłam się o tych górach i Adriatyku, czytając o tym przewodniku :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwojra - właśnie! Nie cierpię, kiedy muszę dzielić wymarzoną przestrzeń z tłumami krzykliwych turystów:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Oj aż by się chciało tam wyjechać na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Do książek podróżniczych nie trzeba mnie specjalnie długo namawiać. Z chęcią ją przeczytam:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Czarnogóra jest przepiękna, jeszcze nieskażona ogromna ilością śmieci, turystów i hoteli:) A Bezdroża mają świetne książki i przewodniki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś bardzo marzyłam żeby tam pojechać, a wszystko za sprawą ich drużyny piłkarskiej :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. toska82 - no proszę, to już jakiś punkt zaczepienia:) O drużynie piłkarskiej nic nie ma w przewodniku, właśnie dowiedziałam się czegoś nowego!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.