środa, 25 kwietnia 2012

"Słynne nałożnice, czyli tajna władza kobiet"

Autor: Yury Winterberg
Tytuł: "Słynne nałożnice, czyli tajna władza kobiet"
Wydawnictwo: Videograf II, 2010
Ilość stron: 143
Okładka: miękka

Historia nigdy nie jest tworzona wyłącznie przez mężczyzn. Wielkie metresy są tego dowodem.

W zdominowanym przez mężczyzn świecie zdobywały pozycję, wpływy i przywileje, o jakich zwyczajne kobiety mogły tylko marzyć. Podbijały serca władców nie tylko urodą, ale i mądrością, dowcipem i inteligencją. Ulegali im królowie, sułtani, a nawet papieże wikłając się w dramatyczne konflikty między miłością i żądzą a władzą. Metresy, bo o nich mowa, swojego sukcesu nie zawdzięczały ani pochodzeniu, ani małżeństwu, lecz wyłącznie własnym staraniom. Na różne sposoby wyróżniały się z tłumu - te pewne siebie, wykształcone kobiety musiały być nie tylko bezwzględne, ale też stale czujne i nieustannie skupiać na sobie uwagę kochanka dbając, by znudzony nie szukał rozrywek gdzie indziej. Cena była wysoka, ale i korzyści niebagatelne - dzięki zdobytej władzy miały wpływ na przyszłość nie tylko swoją i najbliższych, ale też całego kraju, nierzadko również na kształt polityki, a nawet wydarzenia o historycznym znaczeniu.

Książka Winterberga opowiada o trzech różnych okresach historycznych i trzech wspaniałych imperiach: Rzymie renesansowych papieży, Konstantynopolu w czasach Osmanów i barokowym Paryżu Ludwika XIV.
Autor wziął pod lupę prywatne życie trzech władców, z rozmaitych względów doskonale znanych Historii: niesławnego papieża Aleksandra VI, czyli potężnego Rodrigo Borgię, sułtana Sulejmana Wspaniałego oraz absolutystycznego Króla - Słońce. Opowieści o ich życiu to jednocześnie historie barwnych losów konkubin - zarówno ich tryumfalnych wzlotów, jak i spektakularnych upadków oraz roli, jaką odegrały. Papieskie kochanki i matki dzieci Rodrigo Borgii - Vannozza Caetani oraz Giulia Farnese; pierwsza faworyta, wreszcie małżonka sułtana Sulejmana - Roksolana; oficjalne metresy Ludwika XIV: Louise de la Valliere, markiza de Montespan, pani de Maintenan - wszystkie te nieprzeciętne kobiety poprzez swych potężnych kochanków wpływały na rzeczywistość nie tylko polityczną zapisując się w pamięci potomnych jako bohaterki tyleż barwnych i kontrowersyjnych, co znaczących historycznych wydarzeń.

Słynne nałożnice to niezwykle interesująca publikacja. Opiera się w dużej mierze na rzetelnych i doskonale udokumentowanych informacjach źródłowych podanych w lekki i przystępny sposób, który znacząco podnosi atrakcyjność książki. Autor bardzo plastyczne i interesująco nakreślił realia historyczno - obyczajowe oraz kontekst polityczny każdej opowieści, dzięki czemu czytelnikowi łatwiej się w nią wczuć. A czyta się naprawdę z zapartym tchem nie tylko dzięki intrygująco zaprezentowanym sylwetkom władców i ich konkubin, lecz także pikantnym szczegółom, w jakie obfitowało ich wspólne życie. Metresy zawsze wzbudzały ogromne emocje, rozpalały wyobraźnię, wywoływały skandale angażując w walkę o wysoką pozycję zarówno ciało, jak i umysł. Ich kariery, zwykle bardzo burzliwe, kończyły się jednak najczęściej widowiskowym upadkiem lub całkowitym zapomnieniem, co właściwie na jedno wychodzi. Dzięki książce Winterberga mamy okazję poznać jedne z najsłynniejszych faworyt w dziejach. Żałuję tylko, że autor nie pokusił się o bardziej kompleksowe i wszechstronne przedstawienie dziejów metres na przestrzeni wieków, a ograniczył się jedynie do trzech wybranych okresów historycznych. Mimo to trzeba przyznać, że publikacja robi pozytywne wrażenie, jest ze wszech miar interesująca i zachęca do bardziej dogłębnego poznawania poruszonej w niej tematyki. Serdecznie polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/69370/slynne-naloznice-czyli-tajna-wladza-kobiet/opinia/5965090#opinia5965090 


za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Videograf II :)

15 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że tematyka interesująca:))

  OdpowiedzUsuń
 2. po raz kolejny jestem pod wrazeniem :-) az boje sie tu zagladac bo niemal za kazdym razem odkrywam nowa ksiazke, ktora chcialabym przeczytac...

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam podobnie jak Alison, zaglądam tu z pewnym niepokojem;) Po "Słynne nałożnice" sięgnę na pewno, już zacieram ręce.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Z pewnością sięgnę po tę pozycję. Tematyka bardzo oryginalna. Zresztą lubię książki historyczne.
  Pozdrawiam!
  http://my-logorrhea.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby nie przepadam za tymi okresami w historii, ale sama tematyka książki jest intrygująca. Jeszcze się zastanowię nad tą lekturą. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Interesujące :) Zawsze to mężczyźni historii byli głównym obiektem publikacji książkowych, dlatego ta pozycja o kobietach historii jest wielce ciekawa. Z chęcią przeczytam :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Nieźle się zapowiada. Taka tematyka trafia w mój gust, gdyż lubię czytać o kobietach :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jestem bardzo zaintrygowana! Świetna, zachęcająca recenzja :D

  OdpowiedzUsuń
 9. O trafiłaś w mój gust! Na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 10. OO, ale bym ją chętnie przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka dla mnie! Uwielbiam takie właśnie rzetelne opowieści, osnute nie na domysłach ale na faktach :) A jeśli głównymi bohaterkami są kobiety to już w ogóle jestem prawie zakochana! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. No to kolejna książka do przeczytania mi przybyła :) Do kompletu do "Kobiet dyktatorów" oczekujących na swoją kolej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Intrygująca i ciekawa muszę ją przeczytać...Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.