piątek, 2 marca 2012

"Włochy północne"

Autor: praca zbiorowa
Tytuł: "Włochy północne"
Wydawnictwo: Bezdroża, 2011
Ilość stron: 531
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Północne Włochy to jeden z najbardziej urokliwych zakątków świata słynący zarówno ze wspaniałych, bezcennych zabytków kultury i architektury, jak i niepowtarzalnych krajobrazów od stuleci zachwycających swoim pięknem. Nic więc dziwnego, że co roku rzesze turystów spełniając swe marzenia podróżują w malownicze rejony północnych Włoch, by doświadczyć uroków i magii, z jakich słyną.
Przewodnik wydawnictwa Bezdroża wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników zafascynowanych tą krainą, zaprasza do zapoznania się z szeroko pojętymi atrakcjami regionu w sposób kompleksowy, rzetelny i intrygujący zarazem.

Przewodnik dzieli się na pięć części. Pierwsza stanowi swego rodzaju zaproszenie do zwiedzania i daje przedsmak atrakcji czekających zarówno na czytelnika w dalszej części publikacji, jak i na turystę planującego wyprawę. Zawiera mapkę najważniejszych obiektów turystycznych tego regionu Włoch oraz interesujące propozycje tras zwiedzania (np. śladami Michała Anioła, Rafaela i Berniniego w Rzymie czy też szlak natury i krajobrazu ciągnący się przez Dolinę Aosty, okolice jeziora Como aż po tereny otaczające jezioro Garda). Nie brak tu także wykazu najważniejszych wydarzeń kulturalnych, jak na przykład Festiwalu Filmowego i karnawału w Wenecji czy Turnieju Saracenów w Arezzo.

Rozdział drugi zawiera praktyczne informacje związane z przygotowaniami do podróży, bezcenne wskazówki dotyczące komunikacji, wyżywienia, miejsc noclegowych oraz ogólny zarys realiów, który z pewnością pomoże się odnaleźć w obcym kraju.
Rozdział trzeci to krótka, acz treściwa charakterystyka geograficzno - historyczna regionu oraz jego kultury. W części czwartej znajdziemy informacje na temat miejsc, które warto i trzeba odwiedzić. Siłą rzeczy jest to najbardziej rozbudowana i obszerna część publikacji. Aby ułatwić odszukanie interesujących nas obiektów i miejsc, autorzy zastosowali praktyczny podział na regiony historyczno - geograficzne i segregację alfabetyczną miejscowości. Te mające najwięcej do zaoferowania zostały opatrzone planem z zaznaczonymi obiektami opisanymi w tekście. Oprócz historycznych zabytków (muzeów, galerii, ruin zabudowań etruskich i rzymskich, kościołów, pałaców i zamków), znajdziemy tu informacje o atrakcjach bardziej współczesnych (ogrody botaniczne, oceanaria).
Podział północnych Włoch na regiony administracyjne i ich drobiazgowa charakterystyka z wyszczególnieniem oraz opisaniem zabytków i atrakcji to wyzwanie, któremu autorzy sprostali w sposób spektakularny.

Podróż rozpoczynamy od zwiedzania Wiecznego Miasta, niekwestionowanej perły tej części Włoch. Następna jest m.in malownicza Dolina Aosty, Liguria, która czaruje śródziemnomorskim klimatem oraz mieszanką niepowtarzalnych smaków i zapachów, Lombardia naszpikowana zabytkami wpisanymi na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO, Trydent, gdzie ścierają się wpływy śródziemnomorskie i niemieckie, Wenecja Euganejska z wizytówkami w postaci takich perełek jak Padwa, Werona i Wenecja, Friuli słynąca z wysokogórskich krajobrazów i architektonicznych klejnotów Akwilei, Triestu czy Udine, sielska Toskania z zachwycającą Florencją - kolebką renesansu i założoną przez Etrusków Sieną, Umbria otoczona łagodnymi wzgórzami i tajemniczymi zamkami oraz Marche - kraina średniowiecznych i renesansowych miasteczek o niepowtarzalnym klimacie.
Rozdział piąty to miniprzewodnik po górskich trasach północnych Włoch wzbogacony mapami opisywanych pasm (np. Dolomity, masyw Mont Blanc) wraz z informacjami na temat bazy noclegowej czy też oznakowań szlaków turystycznych.
Publikację kończy słowniczek polsko - włoski oraz podzielone tematycznie rozmówki, które z pewnością ułatwią komunikację z mieszkańcami Włoch.

Serdecznie polecam ten wyjątkowo bogaty i wszechstronny przewodnik. Jego mocną stroną jest przejrzysty i czytelny układ stron, dokładne plany miast i mapy regionów uwzględniające zabytki i atrakcje turystyczne, a także propozycje tras zwiedzania oraz wybitnie rzetelna i drobiazgowa charakterystyka miejsc wartych obejrzenia. Mnóstwo praktycznych informacji, rad i wskazówek, liczne ciekawostki oraz cudownie kolorowe fotografie to kolejne atuty tej publikacji, skutecznie zachęcające do odwiedzenia północnych Włoch. Również poręczny, kieszonkowy format przemawia za atrakcyjnością tego przewodnika.
Jeśli szukacie profesjonalnego, a jednocześnie fascynującego źródła informacji i marzycie o udanej i owocnej wyprawie w ten piękny zakątek świata - nie może w Waszych planach zabraknąć przewodnika po północnych Włoszech wydawnictwa Bezdroża.

Moja ocena: 5/5


recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

12 komentarzy:

 1. Włochy... Ciekawy zakątek, jednak to nie to, co moja ukochana Francja. :) Nie lubię przewodników... Więc raczej nie przeczytam. Podróże palcem po mapie mnie przygnębiają. Wolę realnie. ;) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nati - a ja zanim zacznę planować w realu, koniecznie muszę wspomóc się przewodnikiem, mapą lub czymś podobnym xD
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Do Włoch w najbliższym czasie się nie wybieram, ale będę o niej pamiętać ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. We Włoszech miałam przyjemność być już kilka razy, piękny to kraj, ale oczywiście każdy dobry przewodnik jest mile widziany :).
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - szczęściaro, następnym razem zabieram się z Tobą xD
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Jestem zagorzałą domatorką i raczej w najbliższej przyszłości nie zamierzam nigdzie podróżować, dlatego podziękuję za ten przewodnik, ale mogę go polecić paru osobom, które lubią zagraniczne podróże.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cyrysia - z pewnością będą Ci wdzięczni za rekomendację:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. I pomysł na prezencik jest. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa - a jakże! Poza tym okładka jest zachwycająca:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Och.. ciepło, plaża, piękne widoki - rozmarzyłam się. Byłam kiedyś we Włoszech, ale z chęcią pojechałabym ponownie i na pewno zaopatrzona w przewodnik ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Zazwyczaj nie czytuję poradników, do Włoch też póki co się nie wybieram, więc zostawię sobie lekturę tej książki na inną okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem już w jaki poradnik się wyposażyć, kiedy będę wybierała się w te strony :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.