sobota, 25 lutego 2012

"Wiewiórki z Central Parku są smutne w poniedziałki"

Autor: Katherine Pancol
Tytuł: "Wiewiórki z Central Parku są smutne w poniedziałki"
Wydawnictwo: Sonia Draga, 2012
Ilość stron: 893
Okładka: miękka ze skrzydełkami

Wiewiórki z Central Parku są smutne w poniedziałki to powieść stanowiąca kontynuację Żółtych oczu krokodyla oraz Wolnego walca żółwi autorstwa francuskiej pisarki Katherine Pancol. Po raz kolejny szerokie grono bohaterów uchyla przed nami drzwi do swojego życia, które każdy na swój sposób próbuje wypełnić szczęściem - z lepszym lub gorszym skutkiem.

Josephine Cortes próbuje otrząsnąć się z traumy po tragicznej śmierci siostry, Iris. Zmaga się również z niemocą twórczą bezskutecznie poszukując inspiracji potrzebnej do napisania kolejnej powieści, na co nalega wydawca. Znaleziony w śmietniku pamiętnik sprzed kilkudziesięciu lat pomaga jej uporać się z negatywnymi emocjami względem nieczułej matki oraz motywuje do podjęcia walki o ukochanego Philippa.
Jej starsza córka, ambitna i przebojowa Hortense, za wszelką cenę pragnie zostać sławną projektantką mody, a jednocześnie utrzymać przy sobie przystojnego Gary'ego. Młodsza, piętnastoletnia Zoe, przeżywa swoje pierwsze miłosne uniesienia.
Philippe Dupin, zamożny kolekcjoner dzieł sztuki, próbuje odnaleźć cel w życiu. Nieoczekiwanie natchnieniem dla niego staje się bezdomna staruszka sprowadzona pod jego dach przez wrażliwego syna Alexandra.

Shirley Ward, przyjaciółka Josephine, samotnie wychowująca syna Gary'ego i silnie związana z nim emocjonalnie, próbuje uporać się z syndromem opuszczonego gniazda. Gary pragnie się usamodzielnić; marząc o muzycznej karierze rozpoczyna naukę w elitarnej nowojorskiej Juilliard School, wyrusza także do Szkocji tropem nieznanego ojca.
Również Josiane i Marcel starają się uporządkować swoje życie. Marcel boryka się z problemami w firmie i intrygami byłej żony, zaś Josiane wyraźnie przerasta wyzwanie, jakim jest wychowanie małego geniusza.
Czy bohaterom uda się wypłynąć na spokojne wody, odnaleźć szczęście i spełnienie?

Wiewiórki z Central Parku są smutne w poniedziałki to niepozorna, choć obszerna objętościowo powieść obyczajowa emanująca dyskretnym urokiem i nierzucającym się w oczy blaskiem. Nie jest to książka krzykliwa, przebojowa, powalająca na kolana od pierwszej strony, którą pochłania się w kilku kęsach. Tą książką należy się delektować, smakować strona po stronie, bo tylko wtedy można zachwycić się jej subtelnym urokiem i docenić to, co ma do zaoferowania.
Jej lektura sprawia, że życie zwalnia swój bieg tylko po to, by móc kontemplować życie bohaterów i zanurzyć się w ich świecie. Fabuła powieści nie wyróżnia się niczym szczególnym - koncentruje się wokół życiowych zawirowań i perypetii uczuciowych grupki bohaterów pozostających ze sobą w rozmaitych relacjach i związkach o różnym stopniu skomplikowania. Niby nic takiego, jednak autorce udało się stworzyć niebanalną opowieść o splatających się ze sobą ludzkich losach przykuwającą uwagę wysmakowaną prozą z wyczuwalną nutką nostalgii. Wnikliwa analiza psychologiczna oraz spora doza empatii w kreowaniu postaci bohaterów podszyta refleksyjną głębią to kolejny atut powieści, o którym nie sposób nie wspomnieć.
Ogromnie zaimponowała mi pomysłowość i konsekwencja autorki w tworzeniu tak pokaźnej i zróżnicowanej galerii postaci. Początkowo ich ilość dezorientowała i wprowadzała niezły zamęt - podobnie jak liczne nawiązania do wydarzeń, które miały miejsce w poprzednich częściach - jednak niezwykłe dopracowanie pod kątem psychologicznym i charakterologicznym bardzo szybko oswoiły mnie z poszczególnymi bohaterami i pozwoliły bez większych przeszkód śledzić ich perypetie.
Obserwowanie życiowych zawirowań bohaterów, ich wzlotów i upadków, dzielenie ich uczuć, marzeń, bagażu doświadczeń i emocji, rozmyślanie nad konsekwencjami ich wyborów - dzięki nadzwyczajnemu talentowi autorki do snucia ciekawych, klimatycznych historii - okazało się intrygującym przeżyciem na długo zapadającym w pamięć.
Ta powieść jest jak samo życie - nie brak w niej radości i smutków, łez i uśmiechu, emocji o różnym natężeniu i ogromnej skali uczuć. Buzuje od odważnych marzeń, niewybaczalnych błędów, niespełnionych nadziei, ale przede wszystkim emanuje gorącą wiarą w odnalezienia szczęścia w życiu.
Jeśli macie ochotę na życiową, ale niebanalną powieść - rzekę, przy której można stracić poczucie czasu, a przy okazji dowiedzieć się, dlaczego wiewiórki z Central Parku są smutne w poniedziałki - zapraszam do lektury najnowszej książki Katherine Pancol.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/127681/wiewiorki-z-central-parku-sa-smutne-w-poniedzialki/opinia/5240116#opinia5240116 za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Sonia Draga :)

17 komentarzy:

 1. Nie znam w ogóle tej pisarki, ale warto to zmienić. Tak wnioskuję po twojej recenzji. :)

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam o tej autorce wcześniej, ale nabrałam ochoty żeby poznać jej twórczość. Najpierw jednak muszę zdobyć pierwszą część. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie no, tytuł mnie na łopatki powalił. Chyba sobie nie wyobrażam, bym mogła przeczytać coś, co zostało TAK nazwane... :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. limonka - a mnie właśnie tytuł skusił xD
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Czuję się zachęcona i z chęcią przeczytam tę książkę:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale z twojej recenzji wynika, iż warto ją poznać. Rozejrzę się więc za nią przy najbliższej wizycie w bibliotece.
  Miłego dnia!

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka zdaje się trafiać w mój gust, więc chyba przeczytam, ale najpierw sięgnę po pierwszy tom... :) No i przy mojej obsesji na punkcie literatury francuskiej, czuję, że to lektura wprost obowiązkowa, jak dla mnie. :) A nawiasem mówiąc, to już sam tytuł mnie niesamowicie przyciąga... :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nati - no, widzę, że Ciebie już bardziej zachęcać nie trzeba! Pozostaje mi tylko życzyć Ci przyjemnej lektury:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Co za szalony tytuł i urocza okładka:). Skoro książka jest jak samo życie to koniecznie trzeba ja przeczytać, zastanawiam się tylko znajomość wcześniejszych tomów jest konieczna. Bo jeśli tak, to trochę to komplikuje sprawę.
  Pozdrawiam :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - znajomość poprzednich tomów by się przydała, ale skoro ja się połapałam, to pewnie i Tobie się uda:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 8. Nie znam tej autorki ale z chęcią bym to zmieniła :) Książka bardzo w moim guście !

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętam jak lata temu moja przyjaciółka wróciła ze Stanów i opowiadała, że widziała w Central Parku wiewiórki szare, a nie rude jak u nas, w Polsce. Strasznie mnie to zdziwiło, bo myślałam, że wiewiórka to wiewiórka i na całym świecie jest ruda :) Z przyjemnością sięgnę po tę książkę, by się dowiedzieć dlaczego te miłe zwierzątka oprócz tego, że szare są na dodatek smutne w poniedziałki ;) Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro to kontynuacja (świetny tytuł!), to sięgnę najpierw po część pierwszą, co myślę, będzie dobrym wybiegiem :). "Żółte oczy krokodyla", tak?

  OdpowiedzUsuń
 11. tytuł intrygujący ale zacznę chyba od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie spotkałam się ani z tą pisarką ani z powieścią. Zapewne gdybym trafiła na tę książkę w księgarni, odrzuciłabym ja na wstępie. Nie przepadam za tak długimi tytułami - ot, jakaś dziwna fanaberia. Po recenzji wnioskuję, że książka - choć niezbyt wymyślna - jest bardzo wartościowa i ciekawa. Zaskakujące jest to, że to kontynuacja, gdybyś o tym nie wspomniała, pomyślałabym, że to zupełnie oddzielna książka.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Niezły tytuł :) Książka mnie zaciekawiła i z chęcią sięgnę po wcześniejsze tomy. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię powieści, którą są takie realistyczne :) Mimo że i ja nie słyszałam wcześniej o autorce ani, nie czytałam żadnych jej książek, to Twoja recenzja bardzo mnie zachęciła do zapoznania się z jej twórczością :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.