czwartek, 9 lutego 2012

"Najbardziej tajemnicze morderstwa"

Autor: Lionel i Patricia Fanthorpe
Tytuł: "Najbardziej tajemnicze morderstwa"
Wydawnictwo: Replika, 2010
Ilość stron: 294
Okładka: miękka

Tajemnicze, niewyjaśnione czy wyjątkowo brutalne morderstwa od zawsze stanowiły pożywkę dla masowej wyobraźni i budziły całą gamę emocji: od paraliżującego strachu po niezdrową ekscytację. Wyjątkowe miejsce w zbiorowej pamięci mają zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, przypadki nagłej śmierci osób powszechnie znanych oraz morderstwa popełnione w niewyjaśnionych okolicznościach.
Autorzy niniejszej publikacji wychodzą naprzeciw powszechnej fascynacji makabrą, tajnikami zwyrodniałych psychopatycznych umysłów czy też po prostu wrodzonej ciekawości, za sprawą której snujemy rozmaite przypuszczenia i domysły kto zabił i dlaczego.

Książka Fanthorpe'ów prezentuje sprawy kryminalne, które od lat rozpalają ludzką wyobraźnię z różnych względów. Umieszczone są one w imponującym przedziale czasowo - przestrzennym uwzględniającym rozmaite okresy historyczne - od panowania faraona Tutenchamona w czasach Nowego Państwa po lata 50-te XX wieku i londyński rewir polowań seryjnego mordercy Johna Christie.

Każda z tych spraw została zaprezentowana w zaskakująco wszechstronny i obiektywny sposób: autorzy przedstawili nie tylko niezwykle szczegółowo sylwetki ofiar, świadków, podejrzanych i morderców, ale również pokusili się o wnikliwą analizę ich motywacji i psychiki oraz osadzenie postaci w szerokim kontekście historycznym i społeczno - obyczajowym. Dzięki temu czytelnik z łatwością może wczuć się w klimat sprawy oraz spróbować wyrobić sobie własny na nią pogląd (zwłaszcza w przypadku, gdy jest to sprawa, która nie doczekała się satysfakcjonującego i bezspornego wyjaśnienia). Autorzy w niezwykle interesujący sposób przytaczają rekonstrukcje przebiegu zbrodni, przedstawiają dowody, policyjne ustalenia, najbardziej fantastyczne podejrzenia oraz wszelkie możliwe hipotezy i wersje wydarzeń, dokonują logicznej analizy motywów, faktów, dowodów. Trzeba przyznać, że Fanthorpe'owie bardzo rzetelnie podeszli do tematu, ujęli go z każdej możliwej strony zachowując przy tym bezstronność i inspirując czytelnika do dalszych własnych eksploracji.

Dzięki niniejszej publikacji czytelnik dowie się, kto mógł mieć powód do zamordowania młodego faraona Tutenchamona; czy możliwe jest karkołomne przypuszczenie, by na schodach senatu Brutus nie uczestniczył w zabójstwie Juliusza Cezara, ale próbował go ocalić; czy śmierć lady Amy Robsart, żony protegowanego Elżbiety I lorda Dudleya, była przypadkowa; czy Napoleon rzeczywiście został otruty; jaką tajemnicę kryje nagła śmierć Mozarta; czy Edgar Alla Poe był mordercą niejakiej Mary Rogers, nowojorskiej sprzedawczyni cygar, uwiecznionej w opowieści detektywistycznej Tajemnica Marii Roget oraz kto mógł dokonać podwójnego morderstwa w Mayerlingu na księciu Rudolfie i jego kochance Marii Vetserze. Poznamy sylwetki i ponure czyny budzących największą grozę psychopatycznych seryjnych morderców z Kubą Rozpruwaczem, Belą Kissem i Johnem Christie na czele.

Muszę przyznać, że książka Fanthorpe'ów szalenie mnie zaintrygowała. Wielką jej zaletą jest to, że autorzy nie ograniczyli się do pospiesznego nakreślenia sylwetek głównych bohaterów, ale przedstawili je w szerokiej i barwnej perspektywie, która siłą rzeczy uruchamia wyobraźnię i z łatwością pozwala śledzić wszelkie analizy i ustalenia, jak również snuć własne przypuszczenia. Znajdziemy tu zarówno poważne naukowe hipotezy, jak i najbardziej nieprawdopodobne domysły, co moim zdaniem świadczy o otwartości i profesjonalizmie autorów. Rozmaitość źródeł informacji, różnorodność spraw kryminalnych, kompleksowe potraktowanie tematu oraz przystępny, lekki styl czynią tę lekturę intrygującą pozycją dla szerokiego grona odbiorców. Jestem pewna, że każdy znajdzie tu historię, która go zainteresuje i skłoni do dalszego zgłębiania konkretnego przypadku. Pofolgujcie swojej fantazji i naturalnej ciekawości, wejdźcie do tajemniczego świata nierozwiązanych i budzących największe emocje zagadek kryminalnych wszech czasów.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/75154/najbardziej-tajemnicze-morderstwa/opinia/5111808#opinia5111808 za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika :)

20 komentarzy:

 1. tematyka iście w moim guście. :D Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa - wreszcie udało mi się trafić w Twój gust:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Nie będę owijać w bawełnę, że szalenie ciekawi mnie ten temat, i jeśli tylko książka znajdzie się na mojej drodze to na pewno ją ucapię :)
  Miłego dnia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - ha! Tak właśnie myślałam, że to książka dla Ciebie xD
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 3. Hmm... Nie do końca w moim stylu, ale z ciekawości może przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasandra - lektura na pewno będzie ciekawą odskocznią od książek, których tematyka na co dzień pochłania Twoją uwagę:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Nabrałam ochoty na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tetiisheri - i słusznie! xD
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 5. Wydaje mi się, że przedstawienie kilku postaci, morderstw i ich motywów na niespełna trzystu stronach musi być mimo wszystko dość pobieżne, bez zbędnego wnikania w szczegóły, co jednak może mieć też sporo zalet. Lektura na pewno interesująca i zachachmęcająca do dalszych poszukiwań, więc może uda mi się ją przeczytać.

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Garncarnia - a mnie się właśnie wydało wyczerpujące i szczegółowe, ale może jest to kwestia oczekiwań:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. To coś dla mnie, już zapisuje sobie tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie :)
  Rozejrzę się za nią :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "O kurczę" i "łał" takie były moje pierwsze myśli podczas czytania Twojej recenzji :D Baaardzo chcę przeczytać tę książkę, jednocześnie zazdroszczę Tobie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Może być całkiem interesująca lektura. Będę miała w każdym razie na uwadze tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie zestawienia, opracowania. Mam podobną tylko, że o samobójstwach i tajemniczych śmierciach, na pewno takie pozycje uzupełnią wiedzę ogólną. Pozdrawiam.I gratuluję wyróżnienia na portalu ZwB :) widziałam właśnie wyniki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bibliofilka - o, chętnie bym przeczytała tę Twoją książkę! I dziękuję za miłe słowa - a zaskoczona jestem do tej pory:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 11. Jakoś tak sceptycznie podchodzę do kwestii morderstw sprzed wielu wieków. "Badacze" mogą sobie gdybać, ale na dobrą sprawę przecież nie ma możliwości, by ustalić to na sto procent. Moim zdaniem to takie tylko robienie szumu :) Tym bardziej, że.. uch:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Lionel_Fanthorpe

  Cóż, naukowcem to on nie jest :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. limonka - nie wierzę, wygóglowałaś go! xD
   Może i nie jest naukowcem, ale omawiając takie głośne i bulwersujące sprawy przytacza mnóstwo hipotez,nie tylko tych zupełnie fantastycznych, ale też z poważnych kręgów naukowych:) Taka ilość zebrana w jednym miejscu to naprawdę rzetelne źródło informacji o danej sprawie:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 12. Bardzo chętnie przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. mam podobną pozycję o seryjnych mordercach (wiem dziwny zakup ;)) ta będzie w sam raz do kolekcji.

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.