środa, 15 lutego 2012

"Baśnie"

Autor: Wilhelm i Jakub Grimm
Tytuł: "Baśnie"
Wydawnictwo: Skrzat, 2011
Ilość stron: 206
Okładka: twarda

Baśnie braci Grimm od dzieciństwa należą do moich ulubionych. Z pewnością niemała w tym zasługa mrocznej, pełnej grozy i tajemniczości atmosfery, jak również bogatej symboliki, której złożoność nieodmiennie mnie fascynuje.
Intrygujące jest także to, że Wilhelm i Jakub sięgnęli do skarbnicy ludowego folkloru gromadząc imponujący zbiór 200 baśni i 600 legend, które - choć zbierane po niemieckich wsiach i miasteczkach - są zaskakująco ponadnarodowe i ponadczasowe oraz bazują na archetypowych skojarzeniach tak ważnych dla prawidłowego rozwoju dziecka i kształtowania jego wyobraźni.

To prawda, że nieraz są zbyt dosłowne i okrutne, zwłaszcza jeśli chodzi o postępowanie bohaterów, jednak cechuje je również niepowtarzalny, mroczny klimat, urokliwy styl narracji charakterystyczny dla ludowych podań oraz uniwersalne przesłanie składające się często z kilku warstw, które dają wiele możliwości interpretacji, co czyni lekturę atrakcyjną tak dla dzieci, jak i dorosłych.

Nie do przecenienia jest wartość edukacyjna baśni zebranych przez braci Grimm. Nie od dziś psychologowie są zgodni co do tego, że dzieci należy od najwcześniejszych lat uwrażliwiać zarówno na dobro, jak i zło, nie tylko chronić przed ciemnymi stronami ludzkiej natury i rzeczywistości, lecz oswajać także z negatywnymi uczuciami, emocjami i aspektami życia. Uświadamiają dziecku konieczność podejmowania walki z przeciwnościami losu, znoszeniu trudnych i przykrych doświadczeń życiowych, akceptowania nieuchronności cierpienia, starości, śmierci, rozstania z rodzicami, oswajają z możliwymi zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać w życiu. Ułatwiają dziecku poznawanie i rozumienie świata, samego siebie i własnych możliwości, uczą radzić sobie z własnymi lękami, słabościami, emocjami oraz pokonywać frustracje i negatywne uczucia.

Piękne i staranne wydanie Baśni braci Grimm oczaruje i usatysfakcjonuje czytelnika w każdym wieku. Solidna oprawa i duża czcionka czynią lekturę przyjazną dla niecierpliwych dziecięcych rączek i zachęcają do nabywania wprawy w samodzielnym czytaniu. Ilustracje są dość nietypowe - właściwie najbardziej przypominają czarno - białe szkice, ale zachwycają rozmachem i bogactwem szczegółów dodatkowo stymulując wyobraźnię.
Zbiór zawiera niewiele, bo zaledwie szesnaście najpiękniejszych i najbardziej znanych baśni, ale wynagradza to staranne opracowanie. Tej klasyki nie powinno zabraknąć w żadnej dziecięcej biblioteczce. Baśnie braci Grimm łączą mądre, pouczające przesłanie z niezwykłym, tajemniczym klimatem ludowych podań i dawnych legend oraz barwnymi przygodami bohaterów, z którymi z łatwością utożsami się każde dziecko.
Gorąco polecam tę wartościową i pod wieloma względami atrakcyjną lekturę, która rozwija dziecięcą osobowość, wzbogaca wyobraźnię, no i gwarantuje niezapomniane wrażenia, które zostają w pamięci na długo.

Moja ocena: 5/5


recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

18 komentarzy:

 1. Zgadzam się w pełni. Dziś wielu próbuje pisać dla dzieci, ale niewielu się to udaje. Poziom braci Grimm zdaje się być nieosiągalnym...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ines - ja bym obok braci Grimm postawiła jeszcze Andersena:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. Baśnie braci Grimm uwielbiam. Mam kilka różnych wydań i kolejne też będzie mile widziane:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasandra - zgadzam się, dobrych historii nigdy za wiele:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Właśnie mamy z synu baśnie braci Grimm na tapecie. Są okrutne, syn (czterolatek) zwraca mi uwagę, ze główni bohaterowie postępują źle. Mimo wszystko czytamy, bo lubimy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mamalgosia - czyli działa! Twój maluch odróżnia dobro od zła, a to ogromny sukces!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 4. Ja zamierzam czytać synkowi braci Grimm, moim zdaniem te baśnie są trochę demonizowane. Trzeba pamiętać, że dziecko postrzega świat trochę inaczej niż my.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkozaur - moim zdaniem one są okrutne, ale pozwalają dziecku uporać się z własnymi paskudnymi nastrojami i złymi emocjami - właśnie dlatego, że pokazują je oraz sposób, w jaki można je zwalczyć:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. A teraz będzie szok - nie czytałam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mani - koniecznie musisz to nadrobić, nie wiesz, co tracisz!
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 6. Za małolata uwielbiałam "Baśnie" braci Grimm. :D Musze do nich wrócić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ewa - to zupełnie tak, jak ja:) I często do nich wracam:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Zastanawiam się czy to właśnie nie baśnie braci Grimm ukształtowały moją miłość do kryminałów i horrorów. Pamiętam jak na poczesnym miejscu domowej biblioteki stały trzy tomy baśni, jako dziecko przeczytałam je chyba kilkukrotnie. Z chęcią do tych historii wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dosiak - ha, pewnie tak! Mnie się marzy megawydanie zawierające WSZYSTKIE zebrane przez Grimmów baśnie xD
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 8. Baśnie bardzo lubię, więc z ogromną przyjemnością przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Baśnie braci Grimm to moje ulubione baśnie, oczywiście zaraz po rosyjskich :). Takie pozycje chętnie kolekcjonuję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - rosyjskie też lubisz? Ja mam sentyment do wydania baśni narodów republik radzieckich xD
   Pozdrawiam serdecznie:)

   Usuń
 10. Też bardzo lubię baśnie braci Grimm ;)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.