piątek, 27 stycznia 2012

"Simon Peppercorn. Logowanie do Magicznej Przestrzeni"

Autor: Wendell Speer
Tytuł: "Simon Peppercorn. Logowanie do Magicznej Przestrzeni"
Wydawnictwo: Zysk i s-ka, 2011
Ilość stron: 382
Okładka: miękka

Poznajcie Simona Peppercorna, zwyczajnego, niesfornego nastolatka, który w dniu swoich dwunastych urodzin dowiaduje się, że posiada niezwykłe magiczne zdolności, a świat jest bardziej złożony i skomplikowany, niż mu się dotąd wydawało. Dzięki swojemu przewodnikowi, Mistrzowi Dogbertowi, dostaje szansę wejścia w Magiczną Przestrzeń w celu podjęcia wyprawy, która uczyni z niego prawdziwego Wojownego Czarodzieja.
Niestety, jeszcze przed pierwszym logowaniem do Magicznej Przestrzeni Simona atakuje straszliwy stwór, wilczydeł. Aby uniknąć przemiany w wilkołaka, chłopiec musi przed nadejściem pełni dotrzeć do Krakowa i dotknąć znajdującej się pod wawelskim wzgórzem czakry, która uzdrowi jego Elfią Iskrę.
Mistrz Dogbert przenosi do Magicznej Przestrzeni Simona wraz z grupką przyjaciół: Laylą Belladonną i Morgan Lafayette, Łowczyniami Wiedźm oraz zadziornym Arthurem Sunshine zwanym Zmieniaczem Postaci.
Tropem Simona rusza wyjątkowo paskudny czarownik Battlefang, który ma za zadanie dostarczyć go swojemu mistrzowi, by wydrzeć mu Elfią Iskrę wzmagającą magiczne zdolności.

Magiczną Przestrzeń zaludniają fantastyczne legendarne, mityczne i baśniowe stworzenia, jednak nie wszystkie spośród nich są przyjaźnie nastawione do młodych czarodziejów. Czwórka przyjaciół będzie musiała stawić czoła licznym niebezpieczeństwom; nie minie ich walka z goblinami i stadem harpii, a także spotkanie ze smokami, trollami czy wiedźmami.
Nieubłagany wyścig z czasem będzie miał swój finał w Krakowie, gdzie u stóp zamkowego wzgórza Simon stoczy walkę ze smokiem wawelskim pilnującym uzdrawiającego kamienia...

Simon Peppercorn to solidnie napisana, choć dość schematyczna powieść fantasy dla dzieci i młodszej młodzieży. Choć bardzo byśmy chcieli, nie unikniemy porównań głównego bohatera z Harrym Potterem zdobywającym czarodziejskie szlify w Hogwarcie, jednak w zasadzie podobieństwa na tym się kończą. Książka Wendella Speera doskonale broni się intrygującym połączeniem elementów świata baśni (Baba Jaga, trolle, smoki) i legend nie tylko wywodzących się z tradycji zachodnioeuropejskiej (Beowulf, Sigurd, Fafnir), ale także naszej rodzimej; stąd finał intrygi w Krakowie, stąd smok wawelski, szewczyk Skuba, a także postaci Lecha, Czecha i Rusa. Moim zdaniem to bardzo miły gest ze strony autora, a dodatkowo oryginalne wzbogacenie fabuły.

Jednak na tym nie kończą się zalety powieści Speera. Jako że jest ona adresowana do młodszych czytelników, nie mogło zabraknąć w niej sympatycznych bohaterów, z którymi łatwo się identyfikować (Simon uwielbia psoty i jazdę na deskorolce) i którzy przeżywają całą masę zabawnych, umiarkowanie groźnych przygód. Wartka, dynamiczna akcja obfitująca w pojedynki i magiczne działania, kipiąca od baśniowych odniesień w pomysłowych, barwnych kombinacjach, rozmaitość fantastycznych istot i czytelny podział na dobro i zło tworzą może i prostą, sztampową fabułę, ale na pewno skutecznie przykuwającą uwagę, wciągającą i pod każdym względem atrakcyjną dla młodego czytelnika.

Myliłby się ten, kto uznałby, że Simon Peppercorn to tylko naiwna opowieść dla dzieci. Pod warstwą nieskomplikowanej fabuły kryje się przesłanie - być może oczywiste, ale z pewnością niezmiernie ważne. Podkreśla wartość prawdziwej przyjaźni zdolnej do największych poświęceń, zaufania i polegania na sobie nawzajem, uczy zasad współdziałania i pokazuje, że razem można znaleźć wyjście nawet z najbardziej beznadziejnej sytuacji. Ukazuje również typowe młodzieżowe problemy (pierwsze zauroczenia, chłopięcą rywalizację) i sposoby na radzenie sobie z nimi unikając moralizatorskiego zadęcia.
Książka Wendella Speera to atrakcyjna pozycja dla dzieci i młodzieży, która zapewnia doskonałą rozrywkę w magicznym klimacie. Serdecznie polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/122564/simon-peppercorn-logowanie-do-magicznej-przestrzeni/opinia/5040009#opinia5040009 


za książkę serdecznie dziękuję wydawnictwu Zysk i s-ka ;)

14 komentarzy:

 1. Nie ciągnie mnie do książek fantasy, oprócz wspomnaniego Harry'ego Pottera, to ten typ literatury omijam szerokim łukiem. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. binola - rozumiem Cię doskonale:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 2. jak dla mnie Harry'emu Potterowi nikt nie jest w stanie dorównać, ale jeżeli ktoś ogólnie lubi tego typu historie to Simon na pewno przypadnie mu do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Varia - właściwie niemal wszystkie książki fantasy bazują teraz albo na Władcy Pierścieni, albo na Harrym Potterze:) Jednak jest to całkiem fajna propozycja dla młodych czytelników:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 3. Chyba już jestem za stara na tego typu książki. Choć Harry Potter był dla mnie bezkonkurencyjny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Edyta - to podobnie jak ja, ale młodszym na pewno się spodoba:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 4. Tym razem jednak się nie skuszę. Zupełnie nie moje klimaty;)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. kasandra - trudno, ale Cię rozumiem:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 5. Idealna książka na prezent dla chrześniaka :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tetiisheri - mój egzemplarz też powędruje w postaci prezentu do syna przyjaciółki:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 6. Z magią jestem za pan brat :D, no i lubię takie baśniowe klimaty więc dlaczego nie :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natula - miło to słyszeć:) Książka naprawdę warta jest uwagi, choć raczej chętniej sięgną po nią młodsi czytelnicy:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 7. Wprawdzie ta książeczka tym razem nie dla mnie, jednak mimo wszystko udało Ci się mnie do niej zachęcić :) Lubię jak książki dla dzieci niosą ze sobą przesłanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miqa - otóż to, bez przesłania ani rusz:)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.