piątek, 30 grudnia 2011

"Biblijne czarne charaktery"

Autor: Thomas J. Craughwell
Tytuł: "Biblijne czarne charaktery"
Wydawnictwo: Esprit

Nie od dziś panuje powszechna opinia, że zło jest bardziej pociągające od dobra, zaś opowieści o niesławnych czynach ludzi nikczemnych i okrutnych bardziej intrygujące, wymowne i zapadające w pamięć, aniżeli żywoty świętych.
Wykorzystując to przekonanie, Thomas Craughwell postanowił wziąć pod lupę 24 najbardziej zdeprawowane i budzące grozę biblijne postaci słynące od tysięcy lat z okrucieństwa, rozpusty, pychy, braku poszanowania dla praw boskich i ludzkich.

Opowiadając na nowo historie życia znanych i zapomnianych starożytnych grzeszników, Craughwell epatuje czytelnika najbardziej odrażającymi aspektami ludzkiej natury nie bez powodu. Uświadamia w ten sposób, że pomimo upływu czasu natura człowieka pozostaje niezmienna, skłonna do ulegania pokusom i złu oraz powtarzania błędów minionych pokoleń. Przekonuje, że Biblia i zawarte w niej opowieści - pomimo archaicznego i często niezrozumiałego języka - zupełnie nie straciła na aktualności i autentyzmie; udowadnia, że skrywa uniwersalne odpowiedzi i rozwiązania wielu problemów i dylematów, których i dziś nie brakuje w naszym życiu. Pokazuje - nieco przewrotnie - że mądrość życiowa zawarta jest nie tylko w przypowieściach Jezusa, ale również w losach występnych bohaterów biblijnych. Oczywiście nie należy ich traktować jako wzór do naśladowania, lecz jako ostrzeżenie - czytelne i wymowne, skłaniające do refleksji nad naturą człowieka, odwiecznymi zmaganiami z jej ciemną stroną oraz problemem wyboru pomiędzy dobrem a złem.


Biblijne czarne charaktery cechuje bardzo przejrzysty układ chronologiczny oraz imponująca rozpiętość czasowa - od czasów Kaina po pierwsze lata naszej ery. Craughwell prezentuje intrygującą galerię tyleż barwnych, co występnych postaci umieszczając je w szerokim kontekście biblijnym, kulturowym i historycznym. Dokonuje przy tym rzetelnej i wiarygodnej analizy psychologicznej ich charakterów i osobowości, zachowań i motywacji. To bez wątpienia świeże i odkrywcze spojrzenie na historię biblijną pozwalające lepiej zrozumieć starożytne realia kulturowe, a także postępowanie samych bohaterów.

Thomas Craughwell opisuje nie tylko powszechnie znane historie - jak chociażby bratobójstwo Kaina, kazirodztwo córek Lota, Chama wyśmiewającego pijanego ojca, Jakuba, który podstępem wymusił ojcowskie błogosławieństwo czy Salome, która za swój taniec zażądała głowy Jana Chrzciciela. Analizuje także opowieści mniej znane i popularne: o rozpustnych Moabitkach i Madianitkach, które sprowadziły Izraelitów na złą drogę, żądnym władzy Abimeleku, który wymordował całą swoją rodzinę, Amnonie, co targnął się na cześć swojej siostry Tamar czy też pozbawionych wszelkich hamulców moralnych dzieciach Izebel i Achaba.

Historie te pozwalają nie tylko wyciągnąć oczywiste wnioski odnoszące się do przestrzegania przykazań bożych, ale także odnaleźć wskazówki pomagające wzmocnić osłabione więzi rodzinne i odbudować relacje z Bogiem. Jednak i to nie wszystko; Craughwell pokazuje, jak bardzo opowieści te są uniwersalne i że czerpać z nich może każdy, nie tylko chrześcijanin. Losy biblijnych grzeszników ukazują czyny i skutki zachowań powszechnych i wspólnych wszystkim ludziom, niezależnie od wyznawanej religii czy reprezentowanej postawy moralnej; pokazują efekty folgowania prymitywnym instynktom, braku umiaru i szacunku, odpowiedzialności za swoje czyny, chciwości, arogancji, pychy, nadmiernej ambicji, żądzy władzy - długo by wymieniać. Uczy, że pycha zawsze poprzedza upadek (Abimelek) oraz tego, jak łatwo pomylić wolność z samowolą (Mika Efraimita), a sprawiedliwość z żądzą zemsty (Absalom) ukazując jednocześnie tragiczne tego skutki. Przedstawiając dramatyczne konsekwencje złego rodzicielstwa ( a jest ich naprawdę sporo, jak chociażby faworyzowanie dzieci, pobłażliwość, brak dyscypliny i autorytetu) pokazuje, w jaki sposób wystrzegać się popularnych błędów wychowawczych, jak sobie z nimi radzić i na co należy zwrócić szczególną uwagę w relacjach z najbliższymi. Ponadto każdy rozdział zawiera krótkie, przystępne rozważania pomagające w odbiorze treści, wzbogacone cytatami z Pisma Świętego, co czyni lekturę wyjątkowo wszechstronną i zaskakująco atrakcyjną.

Biblijne czarne charaktery to lektura godna uwagi z wielu względów, nie tylko z powodu interesującej tematyki prezentującej barwne i intrygująco dwuznaczne moralnie postaci, lecz także z uwagi na nowatorskie, ciekawe ujęcie tematu. Dzięki temu na wpół zapomniani bohaterowie ożywają na naszych oczach, stają się nam bliżsi i niezwykle autentyczni w swoim zagubieniu, rozterkach, moralnych dylematach, także w swoim upadku. Uświadamiając zarówno ponadczasowość Biblii, jak i uniwersalność problemów człowieka, wskazuje mu właściwą drogę, podpowiada odpowiednie rozwiązania, skłania do refleksji nad kondycją moralną, dokonywanymi wyborami, uczy szacunku i poszanowania godności człowieka, humanizmu - a wszystko to w sposób zrozumiały, przystępny, nienachalny, pozbawiony moralizatorskiego tonu.
Gorąco polecam wszystkim, bez względu na przynależność religijną czy kulturową. Naprawdę warto.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/123584/biblijne-czarne-charaktery/opinia/4672886#opinia4672886 


za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Esprit :)

14 komentarzy:

 1. To nie do końca moja tematyka, ale mimo wszystko chętnie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooo to bardzo w moim guście. :) Będzie trzeba gdzieś to dorwać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Może być ciekawa. Pewnie nie będę się jakoś usilnie za nią rozglądać, ale jak znajdzie się w mojej biblioteczce, to czemu nie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, że "Biblijne czarne charaktery" zapowiadają się bardzo ciekawe. Osobiście intryguje mnie taka tematyka, więc myślę, że znajdę tu w tej ksiązce coś , co mnie zafascynuje i zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Catalina - zapewniam, że warto, choćby z czystej ciekawości:)

  Nati - skoro tak, to koniecznie! Może przypadnie Ci do gustu również poprzednia publikacja tego autora "Święci nie - święci":)

  kasandra - mam nadzieję, że jednak Ci się spodoba:)

  cyrysia - ha, kochana! Cała galeria grzeszników wszelkiej maści, krew leje się strumieniami - zajrzyj koniecznie!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi naprawdę zachęcająco :)
  Szczerze mówiąc kogo interesuje jakaś Maryja, skoro w Biblii jest np. taki Kain ? :P
  Kiedyś będę musiał po to sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka to coś dla mnie, w Biblii roi się od podejrzanych osobników, zresztą gdzie jak gdzie, ale właśnie w tej Księdze wykazują się makabryczna pomysłowością i okrucieństwem. Bardzo chętnie przeczytam.
  Miłego wieczoru :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak już widzę,że w książce jest chociaż trochę o religii,to od razu rezygnuję.. Nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pan R - Kain przy niektórych postaciach to grzeczny chłopczyk xD Sięgnij koniecznie!

  Natula - myślę, że będziesz usatysfakcjonowana:)

  Miravelle - czasem warto pokonać uprzedzenia, ale nic na siłę:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo mnie nią zaciekawiłaś! Biblijne czarne charaktery, to musi być naprawdę interesująca pozycja pełna ciekawostek :) Z chęcią bym ją przeczytała, zwłaszcza, po tak pozytywnej recenzji :)
  Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego, co najlepsze w nadchodzącym Nowym 2012 Roku! Oby był jeszcze lepszy niż poprzedni!

  OdpowiedzUsuń
 11. Isadoro, wszystkiego najlepszego W Nowym Roku, a przede wszystkim tylko wybornych lektur:)

  Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 12. Niedawno szukałam podobnej książki do pracy. Jeszcze jej nie oddałam, więc może się przyda i coś wykorzystam z "Biblijnych czarnych charakterów". Tym bardziej, że wybrałam sobie bardziej pesymistyczną tematykę. :) Wesołego Nowego Roku!

  OdpowiedzUsuń
 13. Wszystkiego najlepszego w nowym roku, radości, nadziei i i szczęścia, reszta przyjdzie sama :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kochani, Wam również życzę wszelkiej pomyślności i spełnienia marzeń w Nowym Roku:)
  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.