wtorek, 15 listopada 2011

"Sekret Wielkiego Mistrza"

Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Tytuł: "Sekret Wielkiego Mistrza"
Wydawnictwo: Zielona Sowa


Sekret Wielkiego Mistrza to już trzeci tom przygodowej serii Kronik Archeo opowiadający o perypetiach niesfornej grupki przyjaciół rozwiązujących sensacyjne zagadki archeologiczne. Tym razem Ania i Bartek Ostrowscy oraz Mary Jane, Jim i Martin Gardnerowie wpadają na trop legendarnego relikwiarza Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego Hermana von Salzy pochodzącego z okresu wypraw krzyżowych.

Kasztelan zamku w Zalesiu Królewskim, a zarazem wuj Ani i Bartka, w trakcie prac konserwatorskich odkrywa zagadkowy pergamin opisujący zaginiony relikwiarz. Znalezisko prowokuje dzieci do wizyty na zamku i dalszych poszukiwań wskazówek mogących ujawnić miejsce ukrycia bezcennego artefaktu.
W sekretnej komnacie przypadkiem znajdują tajemniczy klucz oraz mozaikową kostkę z wizerunkiem pelikana, które prowadzą młodych odkrywców do zamku krzyżackiego w Malborku. Wkrótce staje się jasne, że nie tylko relikwiarz jest stawką w tej grze, ale również zaginiony skarbiec Zakonu Krzyżackiego i że nie tylko grupka przyjaciół podąża śladem sekretu Wielkiego Mistrza. Z archiwum Kasztelana zostają wykradzione plany zamku, ktoś włamuje się do domu opiekunki dzieci, panny Ofelii i śledzi każdy krok piątki archeodetektywów nie przebierając w środkach, by zdobyć drogocenny relikwiarz i posiąść skarb Zakonu.


Sekret Wielkiego Mistrza w żaden sposób nie odbiega od wysokiego poziomu poprzednich części serii gwarantując niezmiennie potężną dawkę emocji, szaloną i pełną fantazji porcję przygód oraz fascynującą zagadkę detektywistyczną, której początki sięgają epoki krucjat. Po raz kolejny autorka stanęła na wysokości zadania umiejętnie łącząc solidną dawkę historycznej wiedzy (tym razem odnoszącej się do dziejów Zakonu Krzyżackiego), średniowiecznych legend i tajemnic z przeszłości z wątkiem sensacyjno - detektywistycznym tworząc oryginalną, intrygującą fabułę, którą śledzi się z wypiekami na twarzy.
Średniowieczny urok malowniczych zamków Malborka i Gniewu, turnieje rycerskie, legendarna krzyżacka twierdza Montfort w Ziemi Świętej, wspaniałe zabytki Wiednia - fantastyczna podróż po niezwykłych historycznych miejscach, gdzie czas się zatrzymał to znak rozpoznawczy Kronik Archeo. Jeśli dodamy do tego wartką akcję obfitującą w fałszywe tropy i ślepe uliczki, zgrabnie i pomysłowo skonstruowaną intrygę, zapierające dech w piersiach przygody oraz sympatycznych, wyrazistych i inteligentnych (ale nie przemądrzałych!) bohaterów, a wszystko to okraszone sporą dawką humoru i mgiełką tajemnicy, otrzymamy istną mieszankę wybuchową zdolną przykuć uwagę czytelnika na całe godziny, podkręcić jego wyobraźnię, zafascynować bez reszty. Tej książki po prostu nie chce się odkładać na półkę, żegnać z bohaterami, wracać do codzienności.

Dodatkową jej atrakcją jest niezwykle oryginalna, dopieszczona pod względem estetycznym szata graficzna, która nie tylko cudownie komponuje się z treścią książki, ale też znacząco ją wzbogaca.
Mapki umieszczone na wewnętrznych stronach okładki dają pojęcie o miejscu akcji; stylizowane na fotografie ilustracje, liczne plany, szkice i schematy, przedruki autentycznych zdjęć czy interesujące przypisy na marginesach wyjaśniające użyte terminy, krótkie rysy historyczne i biograficzne, ciekawe anegdoty i legendy - to nie lada gratka dla uważnego czytelnika i każdego pasjonata historii. Bogactwo zarówno pod względem formy, jak i treści, pogodna, swobodna narracja - ta książka nie ma słabych stron. Jest idealną lekturą dla tropicieli tajemnic i zagadek z przeszłości, dla każdego czytelnika marzącego o inteligentnej, trzymającej w napięciu i oferującej rozmaite atrakcje literackiej rozrywce.
Jeśli o mnie chodzi, to z wielką niecierpliwością czekam na kolejny tom Kronik Archeo zatytułowany Klątwa złotego smoka.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/102102/kroniki-archeo-sekret-wielkiego-mistrza/opinia/4297253#opinia4297253 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

15 komentarzy:

 1. Zagadki Pana Samochodzika mi się przypomniały i tak się zastanawiam, czy to przypadkiem nie jest powrót do tradycji takiej właśnie powieści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładna okładka, ale książka raczej nie dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak zwykle jestem w tyle, bo serii nie znam, ale jak widzę, cykl ten jest gody uwagi. Okładka piękniusia :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze "Kronik Archeo", ale wydają mi się całkiem ciekawe:)).
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam nigdy wcześniej o tej serii, ale choć wydaje się ciekawa, to jednak nie gustuje w tego typu klimatach, więc jednak spasuje. Może jak w wolnej chwili nadarzy się okazja, to jeszcze zaryzykuje szansą poznania z czystej ciekawości, a tymczasem się wstrzymam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Edyta - och, mam nadzieję! Tylko że ta seria idzie z duchem czasu pozostawiając siermiężny PRL daleko w tyle xD

  Ewa - kto wie? Ja tam byłam zachwycona, a do młodzieży trudno mnie zaliczyć xD

  Natula - zdecydowanie warto się zapoznać z tą serią! A okładki mają rzeczywiście przepiękne!

  kasandra - bo też i takie są:)

  cyrysia - Jak to nie w Twoich klimatach, pani Detektyw? xDDD
  Myślę, że dla Twojego szkraba byłaby w sam raz!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kandydat na książkę dla mojego łobuza za jakiś czas. Ładne wydanie to wielki dodatkowy atut:) Muszę się bliżej przyjrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyznam, że gdyby nie Twoja recenzja, Isadoro, to chyba nigdy bym po książkę nie sięgnęła. A tak to jestem nią zainteresowana :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 9. O serii nie słyszałam, aczkolwiek seria raczej nie dla mnie. Chyba wyrosłam z takich lektur, ale jeżeli mi się odwidzi, to kto wie... :)

  OdpowiedzUsuń
 10. I znowu trafiam na coś interesującego od środka... :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmm a ja z ochotą sięgnę :0 Wybacz kolejną obsuwę w komentowaniu, ale rozszerzona biologia na humanistycznym profilu nie wybiera ;<

  OdpowiedzUsuń
 12. podsluch - myślę, że smykowi spodoba się ta seria!

  miqaisonfire - świetnie! Choć musisz przyznać, że już sama okładka przyciąga uwagę:)

  Julia - seria niby adresowana do młodszego czytelnika, ale ja czytałam ją z wielką przyjemnością:)

  Bujaczek - zdecydowanie tak właśnie jest:)

  Catalina - rozumiem Cię i tym bardziej jestem wdzięczna i doceniam Twoją obecność na moim blogu:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. nie słyszałam o tej serii, ale z tego, co piszesz warto się nią zainteresować. Uzupełnię moją dłuuugą listę książek do przeczytania ;).

  OdpowiedzUsuń
 14. Intueri - w mój gust wpasowała się idealnie, choć jest przeznaczona dla młodszego niż ja czytelnika:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 15. Z uwagą przeczytałam.Szkoda,że nie znalazłam wypowiedzi tych najbardziej zainteresowanych, bo szukam pozycji właśnie dla nich.Nie mogę już słuchać zachwytów na temat tej beznadziejnej, pustej literatury dla półgłówków, którą pasjonują się 10-13 latki.Będę tu zaglądać. Dziękuję.G

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.