niedziela, 20 listopada 2011

"Perła Szanghaju"

Autor: Antoni Marczyński
Tytuł: "Perła Szanghaju"
Wydawnictwo: Videograf II

Perła Szanghaju przyciągnęła moją uwagę w nietypowy sposób. Wydana nakładem wydawnictwa Videograf II okazała się wznowieniem powieści, która święciła największe tryumfy przed kilkudziesięciu laty, zaś jej autor, Antoni Marczyński, w dwudziestoleciu międzywojennym był najpopularniejszym w Polsce twórcą kryminałów. Mając przed sobą nie lada gratkę - prawdziwy, oryginalny kryminał w stylu retro, nieco odświeżony, a przez to jaśniejący iście perłowym blaskiem, nie wahałam się ani chwili dłużej i z wielką niecierpliwością zaczęłam się zagłębiać w wykreowany przez autora barwny, oszałamiająco egzotyczny świat.

Andrzej, podróżujący po Europie literat, poznaje w pociągu relacji Wiedeń - Rzym piękną Niemkę Lotte von Nardewitz. Młoda kobieta wybiera się do Szanghaju na zaproszenie Tima Smoota, bogatego wuja, jedynego żyjącego krewnego.
Niepokojący napad w wagonie sypialnym oraz incydent, do którego dochodzi w Rzymie nasuwają przypuszczenia, że ktoś próbuje przeszkodzić dziewczynie w dotarciu do celu. Aby uchronić ją przed niebezpieczeństwem, Andrzej zmienia plany i postanawia towarzyszyć Lotte w podróży. Decyzja ta rychło okazuje się brzemienna w skutki. Prowadząca przez trzy kontynenty wyprawa obfituje w dramatyczne wydarzenia, dziwne znajomości i mrożące krew w żyłach przygody. W Szanghaju okazuje się, kim tak naprawdę jest wuj Lotte i jakie są jego plany względem siostrzenicy...


Perła Szanghaju to brawurowa i pasjonująca powieść utrzymana w konwencji przygodowo - sensacyjnej wzbogacona atrakcyjnie zaprezentowanym wątkiem historycznym, obyczajowym i miłosnym - a wszystko to w  barwnej, egzotycznej scenerii Dalekiego Wschodu.
Autor zafundował czytelnikowi pełną rozmachu, bajeczną podróż po najbardziej malowniczych zakątkach świata - na miarę przygód Indiany Jonesa czy Phileasa Fogga. Zadbał przy tym o wyjątkowo realistycznie i szczegółowo nakreślone tło historyczno - obyczajowe; oszałamiająca swą różnorodnością barwna mozaika kultur, przedstawiona z zadziwiającą znajomością tematu sytuacja polityczna panująca na Dalekim Wschodzie, a zwłaszcza w Chinach lat 30-tych XX wieku oraz niezwykle sugestywnie zaprezentowany fenomen opiumowych imperiów i ich katastrofalny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo robią na czytelniku naprawdę piorunujące wrażenie.
Ekspresyjna narracja oraz z analityczną wnikliwością przedstawione realia nadają powieści niezwykłego dynamizmu i autentyzmu. Wpleciona w tak dramatyczne wydarzenia historyczne intryga kryminalna, wyczuwalna na każdym kroku atmosfera nieokreślonego zagrożenia skutecznie przykuwają uwagę i podnoszą poziom adrenaliny.

Perła Szanghaju spełniła moje oczekiwania niemal w stu procentach. Otrzymałam świetnie skonstruowaną powieść sensacyjną w klimacie nawiązującą do tradycji kryminału noir, oferującą solidną dawkę mocnych wrażeń i egzotycznych przygód, urozmaiconą atrakcyjnym wątkiem miłosnym oraz intrygująco zaprezentowanymi realiami Dalekiego Wschodu trzeciej dekady ubiegłego wieku. Jest to idealna lektura dla czytelników poszukujących niezwykłych i mocnych doznań oraz lubujących się w zawiłych intrygach osadzonych w mrocznym klimacie w kolorze sepii. Jeśli jesteście fanami kryminałów Agathy Christie czy też awanturniczych przygód Indiany Jonesa, zapraszam Was do niemniej fascynującej i porywającej lektury w rodzimym wydaniu. Zapewniam, że warto odkryć na nowo tę istną perełkę naszej międzywojennej literatury sensacyjnej.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie:  http://lubimyczytac.pl/ksiazka/120500/perla-szanghaju/opinia/4359510#opinia4359510 

Baza recenzji Syndykatu ZwB


za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Videograf II!

17 komentarzy:

 1. Czuję się w pełni zachęcona, więc jak na nią trafię, z chęcią przeczytam:). Poza tym kuszący tytuł:D
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wstyd się przyznać, ale (choć polonistka) o autorze nie słyszałam! Tym bardziej chyba wypada braki nadrobić. A skoro twierdzisz, że to czysta przyjemność, tym chętniej to uczynię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. recenzja bardzo ładna, jednak sama książka mnie chyba nie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przygodowo- sensacyjna powieść? Już zaintrygowała mnie ogromnie. Będzie trzeba wydłużyć list do św. Mikołaja ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Faktycznie, książka przyciąga uwagę, szczególnie Pani na okładce:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Poczułam się zachęcona. Zapamiętam tytuł i nazwisko autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wygląda na to, że to prawdziwa perełka i aż wstyd jej nie znać. Podróż pociągiem razem z literatem i Niemką, a później atrakcje Szanghaju, hmm... Zapowiada się bardzo ciekawie i chyba się za nią rozejrzę przy najbliższej okazji w bibliotece. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Gdzieś mi się już coś obiło info o tej książce - czy to o oczy czy uszy. :) Pomyślę o niej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy o niej nie słyszałam, ale wydaje się interesująca ^^

  OdpowiedzUsuń
 10. Z początku naprawdę nie byłam pewna, ale teraz no, no :) Zachęciłaś mnie. Oby kiedyś udało mi się ją przeczytać!!

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja nie na temat. Wygrałaś u mnie w konkursie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Z pewnością warto sięgnąć po tę pozycję bez obaw, że trąci myszką:) Gwarantuję świetną rozrywkę!

  Bibliofilka - skaczę z radości pod sufit! Dziękuję*

  Pozdrawiam wszystkich gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 13. Przyznam się, że o autorze książki nigdy dotąd nie słyszałem. Historia brzmi ciekawie. Po skończeniu "Doli człowieczej" Malraux zainteresowałem się historią Chin trochę bardziej, więc chętnie bym zajrzał i do tej książki. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się naprawdę świetnie, mam wrażenie, że to książka wprost dla mnie :) Cieszę się, że o takich perełkach wspominasz :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pan R - dobra decyzja! Mam nadzieję, że będziesz usatysfakcjonowany tym, co znajdziesz w książce:)

  Dosiak - a ja się cieszę, że zwróciłaś na nią uwagę:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 16. No no, faktycznie perełka :) Zazdraszczam :P

  OdpowiedzUsuń
 17. Fuzja - jak by na to nie spojrzeć - perełka xD
  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.