czwartek, 24 listopada 2011

"Najsłynniejsze teorie spiskowe"

Autor: Jamie King
Tytuł: "Najsłynniejsze teorie spiskowe"
Wydawnictwo: Replika

Pamiętaj: to, że cierpisz na paranoję wcale nie oznacza, że Oni cię nie obserwują...

Teorie spiskowe istnieją w powszechnej świadomości chyba od zawsze i stanowią próbę wyjaśnienia dziwnych, tajemniczych, niepokojących lub po prostu poruszających masową wyobraźnię wydarzeń i zjawisk. Swego rodzaju fenomenem jest to, że próby te nie mają podstaw naukowych czy choćby logicznych i zdroworozsądkowych, ale opierają się na założeniu, że świat jest potajemnie sterowany przez grupę osób zdolnych nie tylko wpływać, ale także kierować jego losami.
Skąd biorą się teorie spiskowe? Czy są przejawem powszechnej paranoi czy też zupełnie normalną reakcją społeczeństwa wyrażającą brak zaufania, uzasadnioną podejrzliwość i krytykę wobec władz?

Jamie King pozostawia tę kwestię otwartą skupiając się na zaprezentowaniu całej masy rozmaitych popularnych teorii spiskowych - od tych najbardziej prawdopodobnych po całkowicie absurdalne. Zastrzega jednocześnie, że teorie te są jedynie domysłami zaprezentowanymi na forum publicznym i nie należy brać ich na serio, dosłownie, lecz z przymrużeniem oka, a całą lekturę potraktować jako dobrą rozrywkę.
Tak też zrobiłam i z odpowiednio swobodnym nastawieniem zabrałam się za lekturę.


Teorie spiskowe przytoczone przez Kinga można w zasadzie podzielić na kilka wyraźnie zaznaczonych grup. Pierwszą stanowią sensacyjne, niewyjaśnione przypadki śmierci sławnych postaci historycznych oraz osób ze świata polityki czy popkultury. Trzeba przyznać, że lista prezentuje się wyjątkowo barwnie i imponująco. Znajdziemy tu najbardziej fantastyczne domysły związane ze śmiercią Bruce'a Lee, Elvisa Presleya, Marilyn Monroe czy Michaela Jacksona; będziemy mogli zweryfikować swoją wiedzę dotyczącą okoliczności zamachu na Lincolna, Kennedy'ego czy Jana Pawła II oraz poznać kontrowersyjne teorie dotyczące postaci Jezusa z Nazaretu.

Druga grupa dotyczy niewyjaśnionych, na poły legendarnych, tajemniczych zjawisk bądź artefaktów, których natura budzi gorące dyskusje od lat. Jamie King uznał za stosowne w tym miejscu wspomnieć choćby o geoglifach z Nazca, całunie turyńskim, wydarzeniach z Roswell czy skarbie ukrytym po wojnie przez nazistów. Przyznam, że fragmenty te zaciekawiły mnie najbardziej, aczkolwiek więcej w nich było sensacji niż naukowych faktów, zgodnie zresztą z założeniem autora.
Kolejną grupę stanowią dramatyczne wydarzenia, niepokojące zjawiska i katastrofy, które wstrząsnęły światem - przykłady przytoczone przez autora uświadamiają nam, że wyobraźnia ludzka rzeczywiście nie ma granic. Bo czy przyszłoby Wam do głowy, że średniowieczna Czarna Śmierć została wywołana przez Hindusów dążących do opanowania Europy?

Jednak niektóre teorie nie brzmiały już tak niedorzecznie. King zaprezentował liczne spekulacje na temat genezy najbardziej śmiercionośnych wirusów naszych czasów, katastrofy w Czarnobylu czy zamachów z 11 września, a także mity związane z globalnym ociepleniem, zmową firm farmaceutycznych czy lądowaniem człowieka na księżycu. Pokusił się również o próbę odpowiedzi na pytanie, kim są tajemniczy "Oni" rządzący jakoby światem - bractwem iluminatów, masonami, a może kosmitami?

Najsłynniejsze teorie spiskowe to kawał świetnej rozrywki, która mimowolnie, ale na szczęście tymczasowo przyprawiła mnie o lekką paranoję. Dziesiątki szczegółowo i ze swadą omówionych przykładów spisków dziejowych, spojrzenia z różnych perspektyw, sprawy zarówno z odległej przeszłości, jak i te, o których słyszymy na co dzień w telewizji lub czytamy o nich w prasie, sensacyjne historie, które pobudzają zbiorową wyobraźnię - a wszystko to podane w przystępny, lekkostrawny, atrakcyjny sposób. Dzięki temu książka Jamiego Kinga jest lekturą ze wszech miar intrygującą i fascynującą. Niektóre teorie przyprawiały mnie o ataki śmiechu i kazały poważnie zastanowić się, czy aby Bill Clinton i brytyjska rodzina królewska rzeczywiście nie są kosmitami (argumentacja jest rewelacyjna!), inne zaś powodowały, że miałam ochotę natychmiast zanurzyć się w czeluściach internetu w celu zweryfikowania sensacyjnych, a zarazem niezwykle prawdopodobnie brzmiących doniesień autora. Zabawy wcale nie psuł fakt, że niektóre omawiane przypadki zostały już wyjaśnione w sposób naukowy - a nuż to kolejny dowód na ingerencję Trzymających Władzę, którzy próbują wprowadzić nas w błąd?
Nigdy nic nie wiadomo i ja sama nie jestem już niczego pewna - poza jednym: ta książka to gwarancja dobrej zabawy, oryginalnej rozrywki i fantastycznych chwil znakomitego relaksu - pod warunkiem potraktowania jej z lekkim przymrużeniem oka.
Gorąco polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/82838/najslynniejsze-teorie-spiskowe/opinia/4349420#opinia4349420 


za książkę serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika:)

13 komentarzy:

 1. Wydaje mi się,że to ciekawa lektura.Spróbuję poszukać

  OdpowiedzUsuń
 2. Początkowo mówiłam sobie nie, to nie dla mnie, ale jak zagłębiłam się dalej w twą recenzję, to stwierdziłam, że chyba jednak zaryzykuje szansą poznania tejże książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam teorie spiskowe! Zawsze podziwiałam ludzi, którzy zadają sobie tyle trudu, by tłumaczyć zagadki świata w niebanalny sposób. To musi być przednia lektura:)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe, dlatego czemu nie? Chociaż martwi mnie to, że może wpaść w ręce niewłaściwej osoby, co skończy się np. wariatkowem. Tak jak np., gdy zaczepił nas Polak, który zaczął później opowiadać takie teorie spiskowe... M.in. był pewien, że naukowcy nas powoli zabijają.

  OdpowiedzUsuń
 5. pisanyinaczej - zapewniam Cię, że taka też jest:)

  cyrysia - dlaczego nie, to naprawdę świetna rozrywka:)

  Inez - a ja ich podziwiam, ale i żal mi ich trochę, że sobie zatruwają życie czymś, na co nie mają wpływu:)

  Julia - no tak... ale w końcu niczego nie można być ostatecznie pewnym... xD

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uch, od razu przypomniałam sobie pewien czas w moim życiu, kiedy byłam chyba na pierwszym i drugim roku studiów i godzinami przesiadywałam na forum poświęconym zjawiskom paranormalnym. Mieliśmy tam fajną, dość mocno zróżnicowaną grupę ludzi, z którymi wieczorami dyskutowaliśmy na odrębnym czacie i poruszaliśmy wszystkie możliwe tematy z serii "para". Wówczas dużo mówiło się o atakach na WTC, a wątek temu poświęcony miał o ile pamiętam, grubo ponad 100 stron. Świetne były to czasy, tworzyliśmy własne teorie, snuliśmy przypuszczenia i świetnie się bawiliśmy. Trochę mi teraz tego brakuje, bo wiadomo, z czasem ludzie się porozchodzili i przestali zajmować forum, ale wspominam tamten czas jako szalenie interesujący. Dużo mi dał, bo do pewnych rzeczy zaczęłam podchodzić zupełnie inaczej. Nauczył mnie przede wszystkim tego, że nie wszystko jest takie, na jakie wygląda... :)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie lubię czytać o takich rzeczach bo potem mam tydzień wyjęty z życiorysu. ;) Ciągle je roztrząsam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem niestety książka nie dla mnie. Jakoś nie czuję potrzeby jej przeczytania a na dodatek stosy innych lektur na mnie czekają:).
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 9. limonka - z pewnością nie jest, ale zwykle wolę o tym nie myśleć xD

  Ewa - ja też, ale na szczęście teorie są zaprezentowane wyjątkowo lajtowo i jak napisałam - paranoja jest krótkotrwała xD

  kasandra - znam ten ból, kiedy my to wszystko przeczytamy...:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna książka wyłania się z Twojej recenzji. O teoriach spiskowych czasem warto poczytać, może zainspirują kogoś do stworzenia własnych wersji przeróżnych tajemniczych wydarzeń :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię zabawę faktami i domysłami, i bardzo chętnie przeczytam tę książkę - zobaczymy, czy wpadnę w paranoidalny stan ;). Miłego wieczorku :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dosiak - ha! Niektóre z nich są naprawdę kosmiczne!

  Natula - czyli przeprowadzisz na sobie eksperyment paranaukowy xD Jestem ciekawa efektów:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa pozycja :D Z chęcią bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.