piątek, 4 listopada 2011

"Kora jest samotna"

Autor: Holly Webb
Tytuł: "Kora jest samotna"
Wydawnictwo: Zielona Sowa

Książeczek autorstwa Holly Webb chyba nie trzeba specjalnie przedstawiać. To bez wyjątku mądre, ciepłe i zabawne opowieści o zwierzątkach i ich dziecięcych właścicielach, które uczą młodego czytelnika wrażliwości i empatii oraz zwracają jego uwagę na los naszych mniejszych braci.
Kora jest samotna to utrzymana w podobnym klimacie historia opowiadająca o małej suczce rasy border collie imieniem Kora, która trafia prosto z hodowli do domu czteroosobowej rodziny. Żywiołowy, niesforny i pełen energii piesek szybko staje się ulubieńcem 10-letniego Waldka, który spędza z nim mnóstwo czasu na zabawie i psotach. Niestety, siostra Waldka, Helenka, nie czuje się swobodnie w towarzystwie hałaśliwej i ruchliwej Kory i w zasadzie zupełnie się nią nie zajmuje. Kiedy jednak Waldek trafia na kilka tygodni do szpitala ze złamaną nogą, dziewczynka jest zmuszona przełamać swoje opory, pokonać strach i zaopiekować się suczką. Nie jest to jednak takie proste - zarówno Helenka, jak i Kora nie mają do siebie zaufania, w dodatku suczka jest straszną psotnicą, której nikt prócz Waldka nie potrafi okiełznać. Teraz to Helenka musi przejąć jego rolę i nauczyć się odpowiednio postępować z pieskiem.


Kora jest samotna to prosta, ciekawa i zabawna opowieść, która niesie ze sobą poważne przesłanie skierowane tak do dzieci, jak i rodziców. Uczy właściwego traktowania zwierząt - to nie zabawki do przytulania, które można rzucić w kąt, gdy się znudzą, lecz żywe istoty mające swoje uczucia i potrzeby nie tylko fizyczne, ale i emocjonalne. Kiedy decydujemy się na domowego pupila - nie bierzmy go kierowani tylko egoistyczną przyjemnością, ale także poczuciem obowiązku, którego nie wolno zaniedbywać. Dzięki tej książeczce dziecko uświadomi sobie, że posiadanie pieska czy kotka to także ogromna odpowiedzialność, której nie wolno lekceważyć. Zwraca ona uwagę na konieczność zaspokajania potrzeb zwierzątka niezależnie od tego, czy mamy na to ochotę, czy nie. Uczy tym samym wrażliwości, empatii i altruizmu, rozwija dziecięcą osobowość i wyobraźnię.

Kora jest samotna to idealna lektura dla wszystkich dzieci, zarówno tych, które są właścicielami zwierzaczka, tych, które chciałyby nimi zostać, jak i tych, które - choć trudno mi to sobie wyobrazić - zwierząt nie lubią. Pogodna opowieść o niesfornej suczce natchnie Was do wymyślania wspólnych zabaw z Waszym pupilem, pokaże,jak właściwie o niego zadbać i sprawi, że być może wyzbędziecie się lęków i uprzedzeń z nim związanych.

Gorąco polecam tę mądrą i pełną uroku, atrakcyjną pod każdym względem opowieść. Dodatkowym atutem przemawiającym za nabyciem tej książeczki niech będzie fakt, że 1% z jej sprzedaży przeznaczony zostanie na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce.

Moja ocena: 5/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/119100/kora-jest-samotna/opinia/4229960#opinia4229960 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

7 komentarzy:

 1. Piękna książeczka i od razu widać, że wartościowa. Z chęcią kupię do biblioteczki Patryka:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale słodziutka pisinka na tej okładce. Super. Z przyjemnością się rozejrzę za tą książeczką, gdyż jedną już mam tej autorki pt. ,,Kto pokocha psotkę'' i bardzo mi się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 3. kasandra - prawda? Myślę, że Twojemu siostrzeńcowi także przypadnie do gustu:)

  cyrysia - ja muszę ukrywać te książki przed dzieciakami z rodziny! Pobiłyby się o nie, gdyby mogły. W szkolnej bibliotece też cieszy się sporym wzięciem :) Wyjątkowo udana seria!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. ja chyba nie wpisuję się w target tej książki :) a niestety, w mojej rodzinie nie ma nawet komu tego polecić, bo nie są specjalnie czytający

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojejciu :) To musi być świetna książka dla maluchów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pan R - jakoś to przeżyję xD

  miqaisonfire - też jestem tego zdania:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj chętnie bym poczytała takie książeczki ;) Mam coś z dziecka ;)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.