piątek, 21 października 2011

"Londyn"

Autor: Zofia Reych
Tytuł: Londyn
Wydawnictwo: Bezdroża


Przewodniki turystyczne wydawnictwa Bezdroża już nieraz zachwyciły mnie atrakcyjnym i profesjonalnym opracowaniem i zyskały we mnie wierną fankę głównie dzięki nowatorskiej i czytelnej formie oraz wyczerpująco wszechstronnej, wysoce satysfakcjonującej zawartości.
Przewodnik po Londynie czaruje starannie dobranymi, niebywale klimatycznymi fotografiami będącymi fascynującym uzupełnieniem alfabetycznego indeksu ponad stu największych atrakcji turystycznych brytyjskiej metropolii. Ta niebagatelna liczba jest chyba najlepszą gwarancją satysfakcjonującego pobytu w Londynie - to, co miasto ma najpiękniejszego do zaoferowania zostało starannie i  niezwykle kusząco wyeksponowane na kartach przewodnika  w sposób zdolny zadowolić dosłownie każdego.

Miłośników sztuki z pewnością zaintryguje szekspirowski teatr The Globe czy Galeria Narodowa; bardziej rozrywkowi turyści zapewne nie ominą barwnej Soho czy Camden Town, nie mówiąc już o kultowej Abbey Road; romantycy doskonale odnajdą się pośród Wspaniałej Siódemki londyńskich cmentarzy na czele z urokliwym Highgate czy w ogrodach botanicznych Kew Garden. Choć nie sposób wymienić całej rzeszy obowiązkowych atrakcji będącymi zarówno symbolami, jak i wizytówkami miasta, muszę choć wspomnieć o Big Benie, British Museum, opactwie westminsterskim, katedrze św. Pawła, Tower of London, pałacu Buckingham...
Cudowne fotografie w połączeniu z opisem tych miejsc nieodparcie kuszą i doprawdy trudno się im oprzeć.

To jednak nie wszystko, co przewodnik ma do zaoferowania; dla zainteresowanych historią Londynu jest zwięzły, acz treściwy rys historyczny oraz legendy związane z dziejami miasta, które znakomicie dopełniają naszą wiedzę i wyobrażenie o tej metropolii.
Niezwykle czytelna i dokładna mapa Londynu w skali 1:10 000 w połączeniu z urokliwymi fotografiami, interesująco zredagowanym tekstem tworzą zgrabną i intrygującą całość, dzięki której samodzielne zwiedzanie miasta będzie prawdziwą przyjemnością. Czytelny układ stron, przejrzyste odsyłacze, alfabetyczna kolejność stołecznych atrakcji pozwalają na błyskawiczne i bezproblemowe odnalezienie interesujących nas obiektów oraz ich identyfikację, zaś wyczerpująca i treściwa charakterystyka pozwala na dogłębne zapoznanie się z ich historią i specyfiką. Garść praktycznych informacji wieńcząca publikację znacznie ułatwi życie tak zwiedzającym, jak i tym, którzy wyjazd do Londynu dopiero planują.

Przewodnik po Londynie to fachowa, kompleksowa i pod każdym względem atrakcyjna publikacja, która jak mało która nie tylko zapoznaje ze specyfiką tej europejskiej stolicy, lecz także pozwala w nieskrępowany sposób cieszyć się miastem, bezbłędnie trafiać do wybranych celów, ułożyć własny plan zwiedzania oferując niezależność w jego trakcie i w pełni czerpać z bogatej różnorodności atrakcji. Z tym przewodnikiem zaplanowanie jakiejkolwiek wyprawy będzie dziecinnie łatwe, a zwiedzanie obfitować będzie w tylko przyjemne niespodzianki.
Jestem przekonana, że to wszechstronne opracowanie usatysfakcjonuje niejednego turystę i sprawi, że londyńska przygoda zostanie w pamięci przez długi czas.

 Moja ocena: 4/5recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

12 komentarzy:

 1. Za przewodniki na ogół dziękuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ewa - a ja mam nadzieję, że mi się kiedyś przyda...:)
  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi się na pewno nie przyda, gdyż za granicę raczej w mym życiu nie pojadę ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki podróżnicze mają u mnie duży plus a skoro tę wysoko oceniłaś, to z chęcią ja przeczytam:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 5. cyrysia - nigdy nie wiadomo, co nas jeszcze czeka w życiu:) Moja nadzieja opiera się tylko i wyłącznie na gorącym pragnieniu, nie na konkretnych przesłankach, niestety...:)

  kasandra - bardzo proszę, ten przewodnik jest naprawdę dobry:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam jedną książkę przyrodniczą, ale nieco inną od tej którą tutaj widzę. Mimo że byłam w Londynie kilka razy i w te wakacje mogłam być tam jeszcze raz, nie chciało mi się. Miasto nie jest aż tak wspaniałe, chociaż też brzydkie nie jest. :DD A co do tej książki, nie chce mi się na razie. ;p (ale jestem szczera :o) xD

  OdpowiedzUsuń
 7. Cassiel - bardzo sobie cenię szczerość xD
  Hmmm... ja wiem, co chciałabym zobaczyć w Londynie i to, czy komuś się tam podobało, czy nie zupełnie mnie nie zniechęca:)

  Pozdrawiam gorąco:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mój tata mieszka w Londynie, więc bywam tam często :D I uwielbiam tam... robić zakupy! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Do Londynu trzeba będzie się kiedyś wybrać. Do National i Tate Gallery i żeby zobaczyć królową z bliska. A że lepiej iść z papierowym niż za ludzkim przewodnikiem, to pewnie zajrzę do tego, który polecasz :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Catalina - szczęściaro Ty! xD

  Pan R - a ja bym jeszcze dodała Muzeum Historii Naturalnej, Figur Woskowych i koniecznie - Highgate!!!

  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 11. jak tylko będę się wybierać do Londynu to na pewno rozejrzę się za tym przewodnikiem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Magda - na pewno się na nim nie zawiedziesz:)
  Pozdrawiam cieplutko:)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.