sobota, 1 października 2011

"Jak być genialną dziewczyną!"

Autor: Irene Colas, Magali Fournier
Tytuł: "Jak być genialną dziewczyną!"
Wydawnictwo: Book HouseJak być genialną dziewczyną to zabawny, humorystyczny, ale życiowy poradnik skierowany do młodych dam - czy też raczej dziewcząt pretendujących do tego zaszczytnego i dumnego miana, prawdziwa skarbnica dobrych manier i zasad savoir - vivre'u, która pozwoli w każdej sytuacji zachować się elegancko i z klasą budząc powszechną zazdrość, szacunek i sympatię otoczenia.
Zakres poruszanej w niniejszym poradniku tematyki jest bardzo obszerny, obejmuje niemal wszystkie dziedziny życia. Nastolatki znajdą tu cenne wskazówki dotyczące - jak to ładnie ujęły autorki - tego, jak żyć w harmonii z własnym ciałem, czyli podstawowych zasad higieny, kontrolowania odruchów czy też odpowiedniego dobierania garderoby na każdą okazję. Dowiedzą się również, jak utrzymywać poprawne i satysfakcjonujące interakcje z otoczeniem, poznają zasady ułatwiające społeczną koegzystencję (jak zwracać się, witać oraz przedstawiać siebie oraz innych, zachowywać się w przypadku popełnienia gafy, spóźnienia, itp.). Dziewczęta znajdą tu także wskazówki, w jaki sposób urządzać różnego rodzaju przyjęcia i imprezy, reguły zachowania obowiązujące przy stole oraz w towarzystwie.


Autorki zadały sobie wiele trudu, by przekonać potencjalne czytelniczki do zalet płynących z przestrzegania dobrych manier oraz stosowania w codziennym życiu zasad bon - tonu. Ze swadą udowadniają - używając argumentacji przemawiającej do nastolatek - że hołdowanie tradycyjnym, uznanym zachowaniom i dobrym manierom wcale nie musi być sztywne, nudne, obciachowe i passe; pokazują, że chodzi głównie o kierowanie się w postępowaniu zdrowym rozsądkiem oraz okazywanie szacunku innym. Maniery wcale nie muszą kolidować z byciem naturalnym i na luzie, nie pozostają w sprzeczności z fantazją i humorem.
Przesłanie podkreśla styl, jakim posłużyły się autorki: lekki, pełen ironicznego humoru, pozbawiony moralizatorskiego wydźwięku, dzięki czemu wskazówki i rady zawarte w poradniku brzmią przyjaźnie, ciepło i na luzie, co jednak nie tylko nie umniejsza ich wartości edukacyjnej, lecz wręcz ją wzmacnia. Z pewnością takie podejście do wrażliwych i odpornych na tradycyjne metody wychowawcze nastolatek jest o wiele bardziej owocne i przynoszące lepsze efekty, niż tysiące rad i rodzicielskich napomnień.
Atrakcyjności tej publikacji dodaje krótki, zabawny test znajomości zasad savoir - vivre'u oraz dowcipne i wymowne ilustracje wzbogacające i uzupełniające wymowę książki.

Serdecznie polecam ten poradnik zarówno dziewczętom, jak i ich rodzicom - to z całą pewnością bardzo pożyteczna i wartościowa, a przy okazji zabawna i atrakcyjna lektura znacząco wyróżniająca się na tle podobnych pozycji na księgarskich półkach.

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/116000/jak-byc-genialna-dziewczyna/opinia/3995102#opinia3995102 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

16 komentarzy:

 1. A jest o tym, w jaki sposób jeść bezę? :D

  OdpowiedzUsuń
 2. limonka - ubolewam nad tym niezmiernie, ale niestety nie! Widocznie prawidłowe jedzenie bezy nie należy do kanonu powinności współczesnej damy - o zgrozo! xD

  Pozdrawiam gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla nastolatków z pewnością bardzo fajny i cenny poradnik. Ja już ten etap mam za sobą więc sobie odpuszczę tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Urocze są takie książki, lubię taki ironiczny humor.Aż żal, że nie jestem już nastolatką ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro wszystko jest oprawione dawką humoru to z chęcią przeczytam :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Obawiam się tylko, że dzisiejsza młodzież....
  tu można by naprawdę dużo złego powiedzieć, niestety.

  W ogóle, to muszę z przykrością się przyznać, że z powodu mojego niedawnego egzaminu przegapiłem kilka Twoich recenzji. Teraz, kiedy już mam wszystko zdane, postaram się nadrobić zaległości. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kwaśniewska kiedyś chyba uczyła jak ją jeść :P albo jak jeść ptysia... już sama nie wiem.

  Natomiast ubolewam, że etap uczenia się dobrych manier mam z sobą... chociaż na to chyba nigdy nie jest za późno :P:P

  OdpowiedzUsuń
 8. cyrysia - ech, no my, dojrzałe kobiety, maniery mamy nienaganne:)

  Bibliofilka - też często mam takie odczucia, kiedy natrafiam na wyjątkowo fajną książkę dla dzieci/młodzieży:)

  Tristezza - oj, uśmiejesz się, zaręczam!

  Pan R - też jestem zdania, że dzisiejszemu młodemu pokoleniu taka lektura wyjdzie tylko na dobre:)
  Mam nadzieję, że egzamin zaliczony pomyślnie:) I dziękuję - jak zresztą wszystkim - za odwiedzanie mojego bloga:)

  Fuzja - Kwaśniewska uczyła, jak jeść bezy, dobrze pamiętasz:) Niezależnie od wieku fajnie czasem przejrzeć podobną lekturę:)

  Pozdrawiam wszystkich gorąco!

  OdpowiedzUsuń
 9. Sądzę, że książka ta nadaje się idealnie także dla starszych czytelniczek ;) Tego typu lektury sa naprawdę fajne i warto jest po nie sięgać choćby z czystej ciekawości. A nóż widelec znajdziemy w nich coś co nas zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cassiel - polecam serdecznie:)

  Lena173 - pewnie tak, tylko że na przykład moi rodzice wykonali kawał dobrej roboty i książka ta niczym mnie nie zadziwiła; z moich obserwacji zaś wynika, że rówieśnicy mojej córki znaleźliby tu coś dla siebie:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nie przepadam za podobnymi książkami. Mam etap uczenia się dobrych manier za sobą.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam poradniki, jednak zastanawiam się, czy nie jestem za "stara" na tę pozycję, ale mimo tego spróbuję. Już widzę minę moich znajomych, jak zobaczą mnie z nią pod pachą. Haha :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Maruda007 - czyli już jesteś genialną dziewczyną!

  Julia - noo, z pewnością byłyby bezcenne:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Fajnie, że jest coraz więcej tego typu książek i dla dzieci i dla ich rodziców. To na pewno w jakimś stopniu pomoże utrzymać dobre kontakty :)

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.