niedziela, 9 października 2011

"Egzotyczne cywilizacje"

Autor: red. Joanna Nikodemska
Tytuł: "Egzotyczne cywilizacje"
Wydawnictwo: G+J


Egzotyczne cywilizacje to publikacja, na którą złożył się cykl dziewiętnastu reportaży sukcesywnie ukazujących się na łamach miesięcznika Focus. Napisane przez ludzi z pasją - dziennikarzy, publicystów, podróżników, kulturoznawców i antropologów kultury ukazują z perspektywy człowieka Zachodu nieznane oblicza cywilizacji naszej planety: fascynujące obrzędy i tajemnicze ceremonie, intrygujące obyczaje istniejące w danej kulturze od tysięcy lat, jak i zupełnie nowe, współczesne zjawiska kulturowe i obyczajowe będące żywym świadectwem jej ciągłego ewoluowania, dynamizmu, nieustannie zachodzących zmian.

Te fantastyczne reportaże to nie lada gratka dla czytelnika i najwspanialszy sposób na poznawanie świata. Cechuje je wybitny profesjonalizm i rzetelność w podejściu do tematu, niezwykła lekkość stylu i polot, a przede wszystkim pasja, która udziela się czytelnikowi i czyni lekturę niesamowitym i intrygującym przeżyciem.
W reportażach tych czytelnik znajdzie wyczerpujące odpowiedzi - często poparte komentarzami autorytetów naukowych - na temat roli i znaczenia tatuażu oraz innych technik zdobienia ciała na przestrzeni tysiącleci w różnych zakątkach naszego globu; przekona się, że wciąż istnieją plemiona unikające kontaktów ze światem zewnętrznym, praktykujące geofagię oraz kanibalizm.

Autorzy odkryją przed nami tajemnice sekretnego pisma chińskich kobiet oraz szokującego zwyczaju samomumifikacji japońskich mnichów buddyjskich, a także  uświadomią kształt i rozmiary synkretyzmu chrześcijańskiego w różnych częściach świata.
Reportaże odsłaniają przed czytelnikiem również stosunkowo nowe, współczesne zjawiska społeczno - kulturowe powstające niemal na naszych oczach, jak na przykład dziwaczny japoński nałóg zwany pachinko, azjatycką manię poprawiania urody na wzór europejski czy też nieoczekiwanie cieszący się wielkim powodzeniem projekt muzycznego kształcenia dzieci ze slumsów Wenezueli.

Egzotyczne cywilizacje to zadziwiająca, magiczna i fascynująca podróż, która pozwoli Wam odkrywać nieznane oblicza rozmaitych kultur naszej planety, ich intrygującą, bogatą różnorodność, szokującą nieraz odmienność oraz zaskakującą wielowymiarowość.
Warto wzbogacać swą wiedzę, poszerzać horyzonty - a z publikacją Focusa jest to nadzwyczajna przyjemność nie mająca sobie równych.
Szeroki i bogaty zakres tematyki, fachowe i wyczerpujące jej ujęcie, obiektywizm oraz świeżość spojrzenia to cechy, dzięki którym nawet najbardziej wybredny czytelnik znajdzie tu dla siebie coś, co go zainteresuje i usatysfakcjonuje.
Gorąco polecam każdemu - bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy zainteresowania - Egzotyczne cywilizacje to wybitna lektura dla każdego.

Moja ocena: 5/5


recenzja napisana dla portalu Sztukater ;)

15 komentarzy:

 1. Książka brzmi niezwykle ciekawie, więc koniecznie muszę ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak uporam się z lekturami, to zajrzę:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Focus" jako gazeta jest jedną z moich ulubionych, więc zapewne i książka jest równie ciekawa. Jak dojrzę kiedyś w bibliotece to pewnie się na nią skuszę :)
  Pozdrawiam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po tego typu literaturę, ale tym razem zrobię wyjątek, gdyż mnie niesamowicie zaciekawiłaś tą egzotyczną podróżą.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiła mnie ta książka, mam nadzieję, że będę miała okazję ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kochane dziewczyny, zatem zapraszam do lektury!

  Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 7. Oh, uwielbiam takie książki! :) Ostatnio bardzo mnie kusisz na nowe nabytki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z ciekawości bym przeczytała, chociaż wiem,że bardziej przypadła by do gustu mojemu chłopakowi. uwielbia takie egzotyczne klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ewa - mam nadzieję, że nie zbankrutujesz przeze mnie:)

  miqaisonfire - świetna sprawa! Ja bym nie zamieniła moich zainteresowań na żadne inne:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Przede wszystkim bardzo szanuję "Focus" jako magazyn, bardzo rzetelne i ciekawe informacje tam prezentują tak więc to nie mogło być gorsze :)

  OdpowiedzUsuń
 11. O kurcze... ciekawie się zrobiło :-) Jak tylko trafię na tę książkę, z pewnością przeczytam ;-)

  Myślę, że mi się spodoba, bo jak zauważyłam, nasze oceny i odczucia, co do konkretnych książek, bardzo często się pokrywają...

  pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tego typu książki, więc z pewnością sięgnę po nią przy najbliższej okazji,

  OdpowiedzUsuń
 13. Fuzja - dokładnie; bardzo się cieszę, że mam reportaże z mojej ulubionej dziedziny w jednej książce!

  elwika - też to zauważyłam - tym bardziej polecam Ci tę książkę:)

  Lena173 - jestem pewna, że się nie zawiedziesz!

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Książki podróżnicze, szczególnie te, które skupiają się na ludziach zamieszkujących dane regiony od zawsze były mi bliskie. Chyba nie będę oryginalna stwierdzając, że w tej dziedzinie króluje w moim czytelniczym sercu pan Cejrowski :) Natomiast ta książka może być naprawdę ciekawym doświadczeniem, jako że jest to zbiór reportaży napisanych przez różnych ludzi, którzy otaczające je cywilizacje, ludzi odbierali zupełnie inaczej. Będę pamiętać!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.