czwartek, 22 września 2011

"Wielka księga zagadek"

Autor: Marcin Przewoźniak
Tytuł: "Wielka księga zagadek"
Wydawnictwo: Book House

Wielka księga zagadek to zbiór ponad 150 wierszowanych, zabawnych, przeznaczonych dla dzieci w wieku przedszkolnym zagadek, które mogą stanowić oryginalną i ciekawą inspirację zarówno dla rodziców, jak i przedszkolnych pedagogów.
Z doświadczenia wiem, że ich krótka, rymowana, humorystyczna forma odnosząca się do sfery skojarzeń przemawia do dzieci najbardziej i jest przez nie lubiana ze względu na to, że pozwala wykazać się nie tylko wiedzą, lecz również refleksem - a nic nie działa na młode umysły bardziej motywująco i mobilizująco, niż pozbawiona agresji, zdrowa rywalizacja, możliwość sprawdzenia się i wykazania w jakiejś dziedzinie.
Zawody w zgadywaniu chyba najlepiej mobilizują dziecięcy potencjał umysłowy, rozwijają wyobraźnię i zachęcają do samodzielnego, logicznego myślenia oraz ćwiczenia błyskawicznego kojarzenia faktów.


Zagadki zawarte w tej książeczce są pogrupowane tematycznie i dotyczą najróżniejszych aspektów życia małego człowieka, uczą funkcjonowania zarówno w najbliższym, domowym i przydomowym otoczeniu, jak i oswajają z dalszą okolicą miasta i wsi.
Zapoznają z najważniejszymi świętami rodzinnymi czy kalendarzowymi, uczą rozpoznawać polskie miasta na zasadzie skojarzeń z najbardziej charakterystycznymi ich cechami lub zabytkami, oswajają z alfabetem zachęcając do jego poznawania zapadającymi w pamięć rymowankami.
Zagadki przenoszą dziecko w magiczną krainę baśniowych postaci, tajemniczy świat fauny i flory - zarówno ten swojski, jak i bardziej egzotyczny. Pomagają także rozwijać nowe zainteresowania i pasje, które być może pozostaną na całe życie.
Doskonałym uzupełnieniem tej wartościowej książeczki są barwne, nieskomplikowane ilustracje, które z pewnością wywołają uśmiech na dziecięcej twarzy.

Wielka księga zagadek to propozycja idealna dla każdego przedszkolaka, która nie tylko zapewni mu długie godziny wspaniałej zabawy, lecz również znacząco i pozytywnie wpłynie na jego rozwój umysłowy, rozwinie wyobraźnię, ciekawość świata, poszerzy horyzonty wspomagając trud rodziców i wychowawców.
Jestem pewna, że gimnastyka umysłu w tak atrakcyjnej formie jak ta, którą oferuje niniejsza książka, przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i ich dorosłym opiekunom.
Serdecznie polecam!

Moja ocena: 4/5

Opublikowane na stronie: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/115250/wielka-ksiega-zagadek/opinia/3923672#opinia3923672 książkę otrzymałam od Wydawnictwa Zielona Sowa - serdecznie dziękuję!

3 komentarze:

 1. Chętnie się w nią zaopatrzę. Pamiętam jak będąc małą dziewczynką dostałam książkę z różnymi zagadkami i ciekawostkami. Świetnie się bawiłam a przy okazji uczyłam. Kupię, więc taką książeczkę dla Patryczka:))

  OdpowiedzUsuń
 2. Co prawda Lusia jeszcze zagadek nie rozwiązuje, ale rymowanych opowiastek słucha z chęcią - też będę musiała się nad tą pozycją zastanowić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. kasandra - myślę, że dla takiego szkraba będzie to świetna rozrywka:)

  Silaqui - ha! Ani się obejrzysz, a będzie sama odpowiadać na mamine rymowanki:)

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń

Spam, reklamy, wulgaryzmy i wypowiedzi niezwiązane z tematem będą natychmiast usuwane.